Troyes - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Troyes

Post autor: wc »

warlock pisze: 1) Najważniejsze pytanie - czy mogę przerzucać także te kości ze swojego dystryktu, których nie używam do wykonania akcji? (np. zamienić trzy żółte Szóstki na Jedynki, tak żeby zniechęcić przeciwnika do odkupienia kości, a samemu użyć np. czerwonej Piątki do wykonania akcji militarnej?)
Ze swoimi kostkami możesz robić co chcesz przed walką z czarnymi kostkami i przed wykonaniem akcji - w tym przerzucać dowolną ich liczbę dowolną ilość razy - za każdym razem oddając 1 pkt wpływu. Możesz też za 4 pkty wpływu zamieniać wartość na max 3 kościach, w tym różnego koloru (i to też możesz zrobić kilka razy). Twoje intencje nie mają tutaj znaczenia ;-)
po czym warlock pisze: 2) Czy podczas kontrowania czarnych kości możemy wydać wpływ do przerzutu własnych kości PRZED czy PO tym, jak poznamy wartości na czarnych kostkach?
Oczywiście PO rzucie - czarnymi kostkami rzucamy raz, a potem może z nimi walczyć więcej niż jeden gracz. A przerzucać/obracać swoje kości możesz przed swoją walką.
następnie warlock pisze: 3) Czy jeśli aktywuję kartę Glassblower, to wystarczy że mam parę (dwa) znaczników w katedrze, i dostaję za to tyle pkt. zwycięstwa ile razy aktywowałem tę kartę? Czy też żeby dostać więcej niż jeden pkt. zwycięstwa muszę mieć odpowiednio więcej par znaczników?
Zdecydowanie wystarczy Ci jedna para kostek w katedrze. Choć bardziej wydajnie wykorzystasz tę kartę, jeśli masz takich par 3 albo więcej - wtedy można naprawdę ładnie natrzepać tych punktów.
i jeszcze na koniec warlock pisze: 4) To też elementarne pytanie, ale nie potrafiłem wskazać fragmentu instrukcji kumplowi, który by to precyzował - rozumiem, że jeśli odkupuję kość od innego gracza, to muszę od razu użyć jej do wykonania akcji i nie mogę jej po prostu dodać do dystryktu "na później"? Innymi słowy - kości kupuje się tylko na potrzebę właśnie tworzonej puli do wykonania akcji?
Zdecydowanie TAK - nawet jeśli to nie jest napisane jasno w instrukcji, to przecież cena zakupu zależy od tego, do jak licznej grupy kości dołożysz tę właśnie zakupioną.
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4634
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1026 times
Been thanked: 1944 times

Re: Troyes

Post autor: warlock »

Dobra, kiedys, jakoś, Falkon czy coś - stawiam piwko paru osobom w tym temacie ;). Wielkie dzięki.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4634
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1026 times
Been thanked: 1944 times

Re: Troyes

Post autor: warlock »

Dobra, powoli zabieram się za granie z dodatkiem Ladies of Troyes. W zasadzie od razu mam wątpliwość co do jednej karty akcji:
Weaver (Tkaczka)
"Each of your tradesmen that is on an Activity card earns you 1 denier, including any on the Weaver card."
Jak rozumieć słowo "any" w tym kontekście?
1. Dostajemy 1 denara za każdego naszego meepla na kartach, wliczając w to kartę tkaczki?
2. Dostajemy 1 denara za każdego naszego meepla na kartach i po jednym denarze za JAKIEGOKOLWIEK (czyli każdego) meepla na karcie tkaczki (w tym meeple rywali)?
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Troyes

Post autor: GrzeL »

warlock pisze:Dobra, powoli zabieram się za granie z dodatkiem Ladies of Troyes. W zasadzie od razu mam wątpliwość co do jednej karty akcji:
Weaver (Tkaczka)
"Each of your tradesmen that is on an Activity card earns you 1 denier, including any on the Weaver card."
Jak rozumieć słowo "any" w tym kontekście?
1. Dostajemy 1 denara za każdego naszego meepla na kartach, wliczając w to kartę tkaczki?
2. Dostajemy 1 denara za każdego naszego meepla na kartach i po jednym denarze za JAKIEGOKOLWIEK (czyli każdego) meepla na karcie tkaczki (w tym meeple rywali)?
Prawidłowa jest 1 interpretacja.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4634
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1026 times
Been thanked: 1944 times

Re: Troyes

Post autor: warlock »

W takim razie dziwi mnie, że w instrukcji nie napisano "including your Tradesman on the Weaver card"...

Ale ok, dzięki za wyjaśnienie!
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4038
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Troyes

Post autor: AkitaInu »

A ja mam takie pytanie.

O ile pamiętam templar pozwala użyć białej kostki jako 2 czerwonych.

Czy w takim razie moge użyć tylko 2 czerwonych kostek na karcie akcji? Czy moge do tych 2 dołożyć jeszcze jedną czerwoną żeby zwiększyć "siłę" akcji. ?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4634
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1026 times
Been thanked: 1944 times

Re: Troyes

Post autor: warlock »

AkitaInu pisze:A ja mam takie pytanie.

O ile pamiętam templar pozwala użyć białej kostki jako 2 czerwonych.

Czy w takim razie moge użyć tylko 2 czerwonych kostek na karcie akcji? Czy moge do tych 2 dołożyć jeszcze jedną czerwoną żeby zwiększyć "siłę" akcji. ?
Przykład:
Na Templariuszu masz jeden sześcianik w swoim kolorze. W swojej akcji chcesz zwalczyć wydarzenie militarne - do tego potrzebujesz czerwonych kości. Bierzesz swoją białą "6" i używasz sześcianiku z Templariusza, żeby zamienić ją na dwie czerwone "6". Używasz tych dwóch szóstek do zwalczenia wydarzenia militarnego. Nie wolno Ci dorzucić do tej puli trzeciej czerwonej kości - używasz wyłącznie białej "6", którą na potrzebę tej akcji traktujesz jak dwie czerwone ;).
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4038
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Troyes

Post autor: AkitaInu »

Dzieki wielkie :)

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Troyes

Post autor: DarkSide »

@AkitaInu, obowiązuje nadrzędna reguła że w swojej turze gracz można użyć kości tylko jednego koloru. Jedynym wyjątkiem jest zwalczanie czarnych kości.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Troyes

Post autor: GrzeL »

DarkSide pisze:@AkitaInu, obowiązuje nadrzędna reguła że w swojej turze gracz można użyć kości tylko jednego koloru. Jedynym wyjątkiem jest zwalczanie czarnych kości.
Nie jedynym, jest jeszcze karta Pielgrzymki.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Troyes

Post autor: DarkSide »

GrzeL pisze:
DarkSide pisze:@AkitaInu, obowiązuje nadrzędna reguła że w swojej turze gracz można użyć kości tylko jednego koloru. Jedynym wyjątkiem jest zwalczanie czarnych kości.
Nie jedynym, jest jeszcze karta Pielgrzymki.
Tak słusznie. Wiedziałem że jest jakaś karta modulo 7, ale nie miałem gry przy sobie i wolałem bez sprawdzenia nie wrzucać info o karcie. Dzięki za uzupełnienie.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Tony23
Posty: 421
Rejestracja: 03 paź 2014, 18:43
Been thanked: 5 times

Re: Troyes

Post autor: Tony23 »

GrzeL pisze:
mat_eyo pisze:
2) Karty wydarzeń, które pozostają na planszy są w następnej turze ponownie rozpatrywane. Czy każdorazowo dodaje się również kolejne karty wydarzeń zaznaczone na tych już leżących. Na przykładnie, czerwone wydarzenie Wojna "+białe wydarzenie i +2 czarne kostki" - czy to białe wydarzenie jest dodawane za każdym razem kiedy rozpatruję się kartę Wojny, czy tylko kiedy Wojna wchodzi do gry?
Ad 2
Tylko podczas dociągania danej karty.
Zrodlo, bo instrukcja chyba tego nie mowi?
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Troyes

Post autor: romeck »

Oczywiście, że za każdym razem, dopóki karta leży niezwalczona.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Troyes

Post autor: tomb »

Instrukcja:
W każdej rundzie dwa nowe wydarzenia mają miejsce. Odsłoń wierzchnią kartę z czerwonej talii wydarzeń i umieść ją w kolejce wydarzeń, na prawo od tych już grożących miastu. Karta ta wymagała będzie drugiej karty, albo białej albo żółtej, pokazanej symbolem na czerwonej karcie. Umieść drugą kartę na końcu kolejki wydarzeń. Karty wydarzeń w kolejce działają od lewej do prawej rozpoczynając od Szabrowania.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Troyes

Post autor: romeck »

Dwa NOWE i reszta starych ROZPOCZYNAJĄC OD SZABROWANIA (czytaj do końca ;)).
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Troyes

Post autor: tomb »

romeck pisze:Dwa NOWE i reszta starych ROZPOCZYNAJĄC OD SZABROWANIA (czytaj do końca ;)).
Wykładasz dwie nowe karty wydarzeń, a potem rozpatrujesz wszystkie wyłożone karty, ale nie dokładasz nowych. Gdyby było inaczej to przy dojściu do nowo wyłożonej karty czerwonej znowu wykładałbyś na stół kolejne (białe lub żółte) wydarzenie, co byłoby sprzeczne z pierwszym zdaniem cytowanego przeze mnie fragmentu.

Edycja: Na stronie V znajduje się klarowny przykład rozpatrywania wydarzeń.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Troyes

Post autor: romeck »

tomb pisze:
romeck pisze:Dwa NOWE i reszta starych ROZPOCZYNAJĄC OD SZABROWANIA (czytaj do końca ;)).
Wykładasz dwie nowe karty wydarzeń, a potem rozpatrujesz wszystkie wyłożone karty, ale nie dokładasz nowych. Gdyby było inaczej to przy dojściu do nowo wyłożonej karty czerwonej znowu wykładałbyś na stół kolejne (białe lub żółte) wydarzenie, co byłoby sprzeczne z pierwszym zdaniem cytowanego przeze mnie fragmentu.
Jednak masz rację. Dawno nie grałem. Idę być mądry gdzie indziej.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4634
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1026 times
Been thanked: 1944 times

Re: Troyes

Post autor: warlock »

W Fazie 3 odkrywa się zawsze dwie nowe karty wydarzeń (czerwoną + żółtą lub białą). Potem, począwszy od "skrajnie lewej karty" rozpatruje się te wydarzenia, które nie mają czarnych kości (nie dokłada się dodatkowych kart wydarzeń - pole z symbolem żółtej/białej karty przestaje mieć jakiekolwiek znaczenie po wyłożeniu karty na tor wydarzeń). Po rozpatrzeniu kart bez czarnych kości rozpatruje się karty z czarnymi kośćmi, czyli sumuje się liczbę czarnych kości ze wszystkich kart i je zwalcza ;).
Harty89
Posty: 21
Rejestracja: 16 lis 2016, 00:47

Troyes - zasady

Post autor: Harty89 »

Nie widzę takiego tematu więc ta dam i już jest :lol:

Mam nadzieję, że się przyda i będzie tętnił życiem wyjaśniając niuansy "Truła"

Moje pytania to, bo w polskiej instrukcji jest jakoś dziwnie to napisane:

1. Karta dyplomata: umożliwia wykorzystanie jednego punktu wpływu(PW) za położenie na wydarzeniu 1 kostki - jednocześnie mowa jest o zdobywaniu PW za każdą kostkę. Jak to działa? Na początku gry mam 4 PW dostaje 1 PW za coś tam. Mam ich 5. Decyduje się zagrać 3 czerwone kości o "nominale" 6 6 6 = 18 na = 3 mam 6 aktywacji. Mogę akcję karty odpalic 5x, bo tyle mam PW? i co ze zdobytymi PW.

możne chodzi o punkty zwycięstwa za każdą kostkę na karcie wydarzenia? :cry:

2. Karta dziesięcina - niech mi ktoś wytłumaczy co autor miał na myśli pisząc tekst karty od: "Możesz też wziąć kość z dzielnicy neutralnego gracza..."
Ostatnio zmieniony 06 gru 2016, 22:43 przez Harty89, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Troyes - zasady

Post autor: tomb »

1. Temat już jest od dawna:http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... lit=troyes
2. (edycja: już nieistotne)
3. Aktywując 6 razy dyplomatę, wydajesz 6 pkt. wpływu (lub tyle, ile masz) i kładziesz 6 kosteczek (lub tyle, ile wydałeś wpływu) na kartach wydarzeń. Za każdą położoną kosteczkę dostajesz punkt wpływu.
Ostatnio zmieniony 07 gru 2016, 00:06 przez tomb, łącznie zmieniany 1 raz.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Harty89
Posty: 21
Rejestracja: 16 lis 2016, 00:47

Re: Troyes - zasady

Post autor: Harty89 »

temat był gdzies zagrzebany
poprawiłem przykład
czyli odzyskuje wydane PW?
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Troyes - zasady

Post autor: tomb »

Odzyskujesz pw i położyłeś kosteczki na wydarzeniach, co może przynieść punkty.

Dziesięcina - nie mam nowego wydania, ale chodzi zapewne o to, że jeśli uzywasz kosteczki z tej karty, to nie możesz w tej kolejce użyć kosteczki z innej karty, np. z Księdza.

(Trzeba uważnie rozróżniać kosteczka, ang. cube, i kostka, ang. die)
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Harty89
Posty: 21
Rejestracja: 16 lis 2016, 00:47

Re: Troyes - zasady

Post autor: Harty89 »

źle sie wyraziłem :D co autor tłumaczenia miał na myśli... czas zabrać się za lekturę instrukcji ang ewentualnie de.
dzięki za pomoc. siedzę nad troyes już od godziny, by wyjaśnić wszystkie(albo jak najwięcej :) ) niejasności
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4634
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1026 times
Been thanked: 1944 times

Re: Troyes - zasady

Post autor: warlock »

Przepisz treść kart, które sprawiają Ci problemy to Ci wszystko wyjaśnię ;) (mam angielskie wydanie).
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Troyes - zasady

Post autor: Olgierdd »

1. W twoim przykładzie mimo iż możesz aktywować dyplomatę 6 razy, to zrobisz to 5 razy, bo tyle miałeś wpływu przed aktywacją jego umiejętności. Oczywiście wszystkie zużyte na akcję punkty wpływu odzyskasz, ponieważ standardowo otrzymujesz 1 punkt wpływu za każdą dołożoną kostkę.

2. Chodzi o to, że również nie płacisz kupując żółtą kość od gracza neutralnego.
ODPOWIEDZ