Świat Dysku

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
sobee_
Posty: 18
Rejestracja: 03 gru 2016, 14:53

Re: Świat Dysku

Post autor: sobee_ »

Witam, mam pytanie odnośnie takiej sytuacji: jeżeli chcę zamienić budynek drugiego gracza na swój (za pomocą dwóch kart - nie pamiętam w chwili obecnej ich nazw - wg jednej można zamienić budynek w dzielnicy niepokojów a według drugiej w dzielnicy bez znacznika niepokoju) ale nie mam wolnego budynku - wszystkie moje stoją na planszy - co wtedy - czy mogę po prostu ściągnąć jakiś mój budynek z planszy i oddać jego kartę a następnie zamienić budynek wg karty ?
Drugie pytanie ma związek także z pierwszym, mam angielską wersję gry i proszę mi powiedzieć czy dobrze interpretuję zasady w/w kart - mogę wymienić budynek gracza na swój płacąc graczowi wartość budynku czyli - budynek gracza wtedy ląduje poza planszą, ja w to miejsce stawiam mój budynek a karta wędruje do mnie ?
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Świat Dysku

Post autor: Yavi »

sobee_ pisze:Witam, mam pytanie odnośnie takiej sytuacji: jeżeli chcę zamienić budynek drugiego gracza na swój (za pomocą dwóch kart - nie pamiętam w chwili obecnej ich nazw - wg jednej można zamienić budynek w dzielnicy niepokojów a według drugiej w dzielnicy bez znacznika niepokoju) ale nie mam wolnego budynku - wszystkie moje stoją na planszy - co wtedy - czy mogę po prostu ściągnąć jakiś mój budynek z planszy i oddać jego kartę a następnie zamienić budynek wg karty ?
Drugie pytanie ma związek także z pierwszym, mam angielską wersję gry i proszę mi powiedzieć czy dobrze interpretuję zasady w/w kart - mogę wymienić budynek gracza na swój płacąc graczowi wartość budynku czyli - budynek gracza wtedy ląduje poza planszą, ja w to miejsce stawiam mój budynek a karta wędruje do mnie ?
1. Tak, zabierasz budynek i zamieniasz na swój z planszy.
2. Tak, budynek przeciwnika wraca do jego zasobów, Ty budujesz swój.
sobee_
Posty: 18
Rejestracja: 03 gru 2016, 14:53

Re: Świat Dysku

Post autor: sobee_ »

Yavi dzięki za odpowiedź, nie wiem jednak czy mnie dobrze zrozumiałeś odnośnie pierwszego pytania, chodziło mi o to czy w przypadku gdy nie mam wolnego budynku, który mogę zamienić lub gdzieś postawić, można ściągnąć z planszy któryś z postawionych np. w gorszej dzielnicy, a następnie (mając go już wolnym) postawić - kupić gdzie indziej lub zamienić z innym graczem ? jeżeli można tak zrobić to czy mogę z banku odebrać wtedy pieniądze wydane wcześniej za jego zakup ?
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Świat Dysku

Post autor: Yavi »

sobee_ pisze:Yavi dzięki za odpowiedź, nie wiem jednak czy mnie dobrze zrozumiałeś odnośnie pierwszego pytania, chodziło mi o to czy w przypadku gdy nie mam wolnego budynku, który mogę zamienić lub gdzieś postawić, można ściągnąć z planszy któryś z postawionych np. w gorszej dzielnicy, a następnie (mając go już wolnym) postawić - kupić gdzie indziej lub zamienić z innym graczem ? jeżeli można tak zrobić to czy mogę z banku odebrać wtedy pieniądze wydane wcześniej za jego zakup ?
Ściągnąć sam z siebie nie możesz. Działa to tak, jak w przypadku pionków - jeśli chcesz postawić budynek (zagrywasz pozwalającą na to kartę), a nie masz już żadnego w zasobach, to możesz zabrać jakiś z planszy i przestawić do innej dzielnicy. Nie odzyskujesz kasy za ten zdjęty.

Wyjaśnia to instrukcja w opisie akcji stawiania budynku:
Jeżeli gracz ma już sześć budynków na planszy, a chce
postawić nowy budynek w innej dzielnicy, musi najpierw
usunąć któryś ze swoich budynków (odkładając także Kartę
Dzielnicy).
sobee_
Posty: 18
Rejestracja: 03 gru 2016, 14:53

Re: Świat Dysku

Post autor: sobee_ »

Ok, dzięki za odpowiedź, mam następne pytanie: mianowicie mam wersję gdzie dwa budynki kosztują po 17 i co zrobić w przypadku możliwości chęci zakupu za pół ceny ? zaokrąglić do 9 ? - tak do tej pory robimy.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Świat Dysku

Post autor: Yavi »

sobee_ pisze:Ok, dzięki za odpowiedź, mam następne pytanie: mianowicie mam wersję gdzie dwa budynki kosztują po 17 i co zrobić w przypadku możliwości chęci zakupu za pół ceny ? zaokrąglić do 9 ? - tak do tej pory robimy.
17? :o Dwie najdroższe dzielnice mają budynki po 18$ :P
sobee_
Posty: 18
Rejestracja: 03 gru 2016, 14:53

Re: Świat Dysku

Post autor: sobee_ »

wersja collector's edition ma je po 17 :)

Mam jeszcze jedno pytanie dot. karty o nazwie "burleigh & stronginthearm" (z edycji kolekcjonerskiej) zawierającej tekst: "pay a player of your choise $2 Then choose a minion to assassinate" - nie wiem jaki tekst jest w wersji polskiej, czy to jest lepiej wytłumaczone, z mojej ja rozumiem to tak, że mogę zapłacić któremuś z graczy 2 dolary a następnie mogę usunąć jakikolwiek pionek z planszy - czyli może to być pionek innego gracza, ale także mój, albo demon czy też troll ?
Ostatnio zmieniony 03 gru 2016, 18:46 przez sobee_, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Świat Dysku

Post autor: Yavi »

sobee_ pisze:wersja collector's edition ma je po 17 :)

Mam jeszcze jedno pytanie dot. karty o nazwie "burleigh & stronginthearm" (z edycji kolekcjonerskiej) zawierającej tekst: "pay a player of your choise $2 Then choose a minion to assassinate" - nie wiem jaki tekst jest w wersji polskiej, czy to jest lepiej wytłumaczone, z mojej ja rozumiem to tak, że mogę zapłacić któremuś z graczy 2 dolary a następnie mogę usunąć jakikolwiek pionek z planszy - czyli może to być pionek innego gracza, ale także mój, albo demon czy też troll ?
Okej, faktycznie wersja kolekcjonerska unika ósemki :D
Grałbym zaokrąglając w górę do 9, żeby było to zgodne z mechaniką zwykłej wersji.
Ta karta w polskiej standardowej grze pozwala zabić pionek należący do gracza, któremu się zapłaciło.
sobee_
Posty: 18
Rejestracja: 03 gru 2016, 14:53

Re: Świat Dysku

Post autor: sobee_ »

Ad. 2 no i to by miało sens, lecz w wersji po angielsku nie wynika to wprost z tekstu
sobee_
Posty: 18
Rejestracja: 03 gru 2016, 14:53

Re: Świat Dysku

Post autor: sobee_ »

kolejne pytanie: karta białolicy (oraz ta druga z tą samą właściwością) nie mogą być odrzucone do końca gry - czyli w przypadku gdy pojawia się opcja wymiany z innym graczem wszystkich kart - zamiana całej ręki - ta karta i tak pozostaje mi na ręce ?
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Świat Dysku

Post autor: zakwas »

sobee_ pisze:kolejne pytanie: karta białolicy (oraz ta druga z tą samą właściwością) nie mogą być odrzucone do końca gry - czyli w przypadku gdy pojawia się opcja wymiany z innym graczem wszystkich kart - zamiana całej ręki - ta karta i tak pozostaje mi na ręce ?
Tak, ta karta jest karą dla Ciebie do końca gry. My nawet graliśmy, że kładliśmy ją przed siebie.
sobee_
Posty: 18
Rejestracja: 03 gru 2016, 14:53

Re: Świat Dysku

Post autor: sobee_ »

no tak ale jak położę przed sobą mogę zapomnieć do ilu mam dobrać :)
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Świat Dysku

Post autor: zakwas »

sobee_ pisze:no tak ale jak położę przed sobą mogę zapomnieć do ilu mam dobrać :)
Reszta będzie pamiętać. :mrgreen:
sobee_
Posty: 18
Rejestracja: 03 gru 2016, 14:53

Re: Świat Dysku

Post autor: sobee_ »

Mam pytanie odnośnie kart Fresh Start Club oraz Igor - mianowicie podczas usuwania agenta i zagraniu przez przeciwnika tej karty mogę tego agenta postawić w DOWOLNEJ dzielnicy - czyli np. nawet nie sąsiadującej z dzielnicą gdzie mam pionki lub dom ? czy należy to jednak rozumieć tak jak w instrukcji tj. że mogę przenieść usuwanego agenta TYLKO do dzielnicy takiej w której są moi agenci lub dom albo do sąsiedniej ? Myślę że powinno być właśnie tak, czyli że daję tego agenta tak jak na to pozwalają reguły instrukcji bez wyjątków, natomiast inaczej chyba ma się sprawa z kartą Adora Belle Dearhart - wtedy mogę pionka przesunąć gdziekolwiek, nawet w jakieś odosobnione pole ?
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Świat Dysku

Post autor: zakwas »

sobee_ pisze:Mam pytanie odnośnie kart Fresh Start Club oraz Igor - mianowicie podczas usuwania agenta i zagraniu przez przeciwnika tej karty mogę tego agenta postawić w DOWOLNEJ dzielnicy - czyli np. nawet nie sąsiadującej z dzielnicą gdzie mam pionki lub dom ? czy należy to jednak rozumieć tak jak w instrukcji tj. że mogę przenieść usuwanego agenta TYLKO do dzielnicy takiej w której są moi agenci lub dom albo do sąsiedniej ? Myślę że powinno być właśnie tak, czyli że daję tego agenta tak jak na to pozwalają reguły instrukcji bez wyjątków, natomiast inaczej chyba ma się sprawa z kartą Adora Belle Dearhart - wtedy mogę pionka przesunąć gdziekolwiek, nawet w jakieś odosobnione pole ?
Na kartach reakcji są dwa różne zapisy - "do innej" i "do sąsiedniej". Przy pierwszym masz ztcp dowolny wybór - wrzucasz agenta gdziekolwiek chcesz. :)
sobee_
Posty: 18
Rejestracja: 03 gru 2016, 14:53

Re: Świat Dysku

Post autor: sobee_ »

Witam, czy posiadając TYLKO dom w dzielnicy Mroki (Shades) - bez jakiegokolwiek pionka w dzielnicy - mogę położyć tam znacznik niepokoju ?
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Świat Dysku

Post autor: Yavi »

sobee_ pisze:Witam, czy posiadając TYLKO dom w dzielnicy Mroki (Shades) - bez jakiegokolwiek pionka w dzielnicy - mogę położyć tam znacznik niepokoju ?
Wydaje mi się, że pionek to agent, troll albo demon, a karta mówi, że w dzielnicy musi być przynajmniej jeden pionek. Więc raczej nie.
Awatar użytkownika
wuszu
Posty: 122
Rejestracja: 20 gru 2008, 01:44
Lokalizacja: Kraków

Re: Świat Dysku

Post autor: wuszu »

Instrukcja strona 5: "W dowolnym momencie własnej tury można umieścić znacznik niepokojów w Mrokach albo dzielnicy z nimi sąsiadującej (dzielnica musi zawierać przynajmniej jeden pionek"
emka
Posty: 308
Rejestracja: 01 gru 2016, 23:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 28 times
Been thanked: 42 times

Re: Świat Dysku

Post autor: emka »

witam,
dopiero zapoznaję się zasadami Ankh-Morpork i mam podstawowe pytanie - czy karty akcji, które posiada gracz są jawne dla innych i czy podczas zagrywania jednej z nich reszta wie, którą zagrywamy i z których akcji dostępnych na tej karcie ewentualnie zrezygnowaliśmy?
Al_Dente
Posty: 478
Rejestracja: 12 sie 2013, 14:53
Has thanked: 10 times
Been thanked: 4 times

Re: Świat Dysku

Post autor: Al_Dente »

Karty nie są jawne, do momentu zagrania - w którym stają się jawne
emka
Posty: 308
Rejestracja: 01 gru 2016, 23:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 28 times
Been thanked: 42 times

Re: Świat Dysku

Post autor: emka »

Za mną pierwsza rozgrywka, podoba mi się :) pewnie będę miała jeszcze jakieś pytania mimo przejrzenia wątku, na razie mam jedno, na które nie znalazłam odpowiedzi:

1. Czy, jeśli na skutek akcji innego gracza muszę odrzucić jakieś swoje karty lub mu je oddać, to czy od razu dobieram następne tak aby mieć już 5 na ręce na początku swojej tury? Są jakieś sprecyzowane zasady wskazujące, kiedy się dobiera a kiedy nie?
Al_Dente
Posty: 478
Rejestracja: 12 sie 2013, 14:53
Has thanked: 10 times
Been thanked: 4 times

Re: Świat Dysku

Post autor: Al_Dente »

Dobiera się na końcu swojej tury. Jeśli odrzucasz w czyjejś turze, to grasz swoją z mniejszą liczbą kart. ;-)
ODPOWIEDZ