The Lord of the Rings / Władca Pierścieni LCG - zasady, pytania, wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
panoramikzz
Posty: 41
Rejestracja: 02 lip 2016, 19:07
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: panoramikzz »

Jeśli pokonuję kartę z punktami zwycięstwa (zabijam wroga lub eksploruję obszar) to czy po usunięciu karty z gry odkładam ją na stos odrzuconych, czy może odkładam ją na bok, aby potem doliczyć ją przy liczeniu punktów na koniec? Pytam, ponieważ w zależności od tego taka karta wróci do gry po przemieleniu talii spotkań, bądź nie wróci (co nieco ułatwia grę). Osobiście nie liczę punktów zwycięstwa i do tej pory grałem tak, że normalnie po przemieleniu talii spotkań, te karty wracały do nowo utworzonej właśnie talii. Jeśli zgodny z zasadami jest ten wariant łatwiejszy, to czy było to zamierzone przez twórców gry czy to taki side-effect, nieco ułatwiający rozgrywkę? :)
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4163
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 570 times
Been thanked: 1028 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: RUNner »

Karta z punktami zwycięstwa ląduje poza grą i już do niej nie wraca, choć są wyjątki od tej reguły. Przykładowo w Bramie Czerwonego Rogu, jest obszar (The Dimrill Stair) który pozwala wtasować do talii spotkań obszary z puli zwycięstwa.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Tony23
Posty: 421
Rejestracja: 03 paź 2014, 18:43
Been thanked: 5 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: Tony23 »

Czy Blade of Gondolin na Thalinie odpala swoją akcję umieszczenia żetony postępu?
Jest napisane że się umieszcza jeśli bohater atakuje, ale czy w fazie wyprawy umieszczenie zetonu rany jest atakiem?
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4163
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 570 times
Been thanked: 1028 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: RUNner »

Tony23 pisze:Czy Blade of Gondolin na Thalinie odpala swoją akcję umieszczenia żetony postępu?
Jest napisane że się umieszcza jeśli bohater atakuje, ale czy w fazie wyprawy umieszczenie zetonu rany jest atakiem?
Zdolność Thalina to zdolność pasywna zadająca obrażenia, której jednak nie można nazwać atakiem. Atak to (w uproszczeniu) porównanie siły ataku postaci z obroną wroga i zadanie obrażeń. Jeśli bohater ma Ostrze Gondolinu i zabije w taki sposób wroga, wtedy można poczynić postęp. Atak można wykonać w fazie wyprawy (karta Szybkie Uderzenie lub Dłonie na Łuku) i wtedy Ostrze Gondolinu zadziała prawidłowo.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
krzysztof1986
Posty: 42
Rejestracja: 07 lis 2016, 22:58
Has thanked: 1 time

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: krzysztof1986 »

Btw. szybkie uderzenie zadziała tylko na wrogów w zwarciu.. chyba że postać może atakować wrogów w strefie przeciwności np. Dunhern
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4163
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 570 times
Been thanked: 1028 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: RUNner »

To prawda, ale miałem na myśli zastosowanie tej karty na dowolnego dozwolonego wroga w okienku akcji wyprawy, w celu wygenerowania postępu. Niemniej ten mój skrót myślowy mógł być mylący. Ostatnio Dunherna sporo używałem i to pewnie dlatego :)
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
krzysztof1986
Posty: 42
Rejestracja: 07 lis 2016, 22:58
Has thanked: 1 time

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: krzysztof1986 »

Duhnern + spear of the mark x2... ach... czuć tylko zapach zwłok o poranku w strefie przeciwności :)
panoramikzz
Posty: 41
Rejestracja: 02 lip 2016, 19:07
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: panoramikzz »

1. Czarni Jeźdźcy - czy Frodo Baggins (ze sfery pierścienia) może za pomocą swojej umiejętności (i przy wyczerpaniu pierścienia) anulować słowa kluczowe takie jak ukrywanie się, mroczna fala, opresja itp??

2. Czy po przejściu na etap 2b w pierwszym scenariuszu z Czarnych Jeźdźców (mam odkryć i umieścić w staging area Nazgula) przeprowadzam test ukrywania się (Nazgula ma ukrywanie sie)??

3. Etap 2b każe mi wziąć Nazgula przeszukując talię spotkań i stos kart odrzuconych. Czy ode mnie zależy zatem skąd go wezmę?
Ostatnio zmieniony 05 sty 2017, 23:27 przez panoramikzz, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
krokodiler
Posty: 402
Rejestracja: 30 kwie 2008, 11:04
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 18 times
Been thanked: 4 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: krokodiler »

Ad 1. Frodo po prostu anuluje CAŁĄ kartę: wtasowujesz ją i odkrywasz drugą.
Ad 2. Tak, robisz test (ale - hint - możesz skorzystać z Froda i Pierścienia).
Ad 3. Przeszukujesz talię i discard i wybierasz skąd chcesz. Discard odkładasz nie zmieniając kolejności kart, a talię tasujesz (nawet jak wziąłeś z discardu).
Ostatnio zmieniony 27 lut 2017, 13:40 przez krokodiler, łącznie zmieniany 1 raz.
Mam | Mam mieć
Oh, what sad times are these when passing ruffians can say ni at will to old ladies... There is a pestilence upon this land, nothing is sacred.
panoramikzz
Posty: 41
Rejestracja: 02 lip 2016, 19:07
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: panoramikzz »

1. Jeśli z talii spotkań wyjdzie czarny rumak z mroczną falą (dołącza sie go do znajdującego się w grze Nazgula), a na stole nie ma żadnego Nazgula to odrzuca się go z gry? Jeśli następna karta z mrocznej fali jest Nazgul to nie ma już to znaczenia, bo nie było go w momencie rozpatrzenia Rumaka?

2. W pierwszym etapie w przygotowaniu umieszczamy nazgula w grze. Przeprowadzamy też wtedy test ukrywania się?

3. Jeśli wchodzę w zwarcie z wrogiem o wyższym koszcie zwarcia niż moje zagrozenie i nie muszę przygotowywać Sama Gamgee (bo jest cały czas przygotowany) to czy on nadal dostaje swoje bonusy +1??
Awatar użytkownika
krokodiler
Posty: 402
Rejestracja: 30 kwie 2008, 11:04
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 18 times
Been thanked: 4 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: krokodiler »

Ad 1. Właśnie tak jak piszesz.
Ad 2. Nie, wtedy bez testu.
Ad 3. Tak, dostaje.
Mam | Mam mieć
Oh, what sad times are these when passing ruffians can say ni at will to old ladies... There is a pestilence upon this land, nothing is sacred.
panoramikzz
Posty: 41
Rejestracja: 02 lip 2016, 19:07
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: panoramikzz »

1. Karta Droga Słupianka (jak jest w strefie przeciwności muszę dodać 2 do siły przeciwności przy teście ukrywania się). Efekt podróży - wykonaj test ukrywania się jeden. Czy przy tym teście dodaję ten "bonus" +2? Nie wiem czy w tej sytuacji karta opuściła już strefę przeciwności czy jeszcze w niej jest?

2. Rozumiem, że jeśli obleję test ukrywania się, to każdy Nazgul w grze zaatakuje mnie dwa razy w turze - raz po oblanym teście, a drugi raz normalnie podczas fazy walki?

3. Karta Przeszywający Wrzask (Piercing Cry) - umieszczam Nazgula w strefie przeciwności lub w zwarciu z pierwszym graczem. Czy w takim wypadku również muszę przeprowadzić test ukrywania się (a może tylko jeśli trafia do strefy przeciwności)?

4. Czy najpierw rozpatrywane są efekty "Po odkryciu" czy efekty takie jak mroczna fala, ukrywanie się, opresja itp.?

5. Karta Poszukiwania Pierścienia - każdy gracz cofa Nazgula ze zwarcia do strefy przeciwności ALBO wykonać test ukrywania się 2. Czy nawet jeśli nie ma żadnego Nazgula w zwarciu (lub wgl w grze) to nadal mogę wybrać pierwszą opcję i nic nie zrobić?
Awatar użytkownika
krokodiler
Posty: 402
Rejestracja: 30 kwie 2008, 11:04
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 18 times
Been thanked: 4 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: krokodiler »

Ad 1. Karta niestety jest nadal w strefie przeciwności, więc niestety musisz dodać ten "bonus". I tak, te efekty się kumulują - za każdą Słupiankę musisz dodać +2.
Ad 2. Tak, zaatakują (przynajmniej) dwukrotnie w tej rundzie.
Ad 3. Nie, wtedy bez testu. Nazgul został umieszczony w grze, a nie odkryty.
Ad 4. Test ukrywania rozpatrujesz jako pierwszy, potem po odkryciu i resztę, a po całkowitym rozpatrzeniu efektów danej karty rozpatrujesz mroczną falę czyli dobierasz drugą kartę.
Ad 5. Musisz wybrać taki efekt, który możesz rozpatrzyć w całości, więc jeśli nie masz Nazgula w zwarciu, to musisz wykonać test.

edycja do 4: Po namyśle i zapoznaniu się z tym dokumentem, stwierdzam, że kolejność powinna być raczej taka: najpierw Zguba i test ukrywania - w dowolnej kolejności, a potem efekt po odkryciu.
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1955
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 189 times
Been thanked: 830 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: Neoptolemos »

Pytanie, bo nie wiem, czy już dłuższy czas nie gram źle: czy jeżeli scenariusz (przykładowo Podróż w dół Anduiny, drugi z coreseta) każe na początku wyłożyć po jednej karcie spotkania na gracza do strefy przeciwności, to musi to być obszar lub wróg? Czy jeśli będzie podstęp, to go a) rozpatrujemy; b) odrzucamy czy c) wtasowujemy z powrotem i dociągamy, aż wyskoczy wróg lub obszar?
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
sngt
Posty: 127
Rejestracja: 26 lut 2014, 21:49
Has thanked: 22 times
Been thanked: 3 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: sngt »

Neoptolemos pisze:Pytanie, bo nie wiem, czy już dłuższy czas nie gram źle: czy jeżeli scenariusz (przykładowo Podróż w dół Anduiny, drugi z coreseta) każe na początku wyłożyć po jednej karcie spotkania na gracza do strefy przeciwności, to musi to być obszar lub wróg? Czy jeśli będzie podstęp, to go a) rozpatrujemy; b) odrzucamy czy c) wtasowujemy z powrotem i dociągamy, aż wyskoczy wróg lub obszar?
a) - podstęp też trzeba rozpatrzeć i wlicza się do liczby kart które trzeba wyłożyć. W większości podstęp na samym początku to dobra sprawa :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Moja kolekcja - klik
panoramikzz
Posty: 41
Rejestracja: 02 lip 2016, 19:07
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: panoramikzz »

Starcie u stóp Samotnej Skały

1. Czy w jednej rundzie można położyć więcej niż jeden zasób przywództwa na Grimbeornie Starym??
2. Jeśli wrogie (unikalne) trolle zostaną pokonane, to czy po przewinięciu talii mogą one ponownie zostać odkryte i na nowo trzeba z nimi walczyć?
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4163
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 570 times
Been thanked: 1028 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: RUNner »

panoramikzz pisze:Starcie u stóp Samotnej Skały

1. Czy w jednej rundzie można położyć więcej niż jeden zasób przywództwa na Grimbeornie Starym??
2. Jeśli wrogie (unikalne) trolle zostaną pokonane, to czy po przewinięciu talii mogą one ponownie zostać odkryte i na nowo trzeba z nimi walczyć?
Tak i tak.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
krokodiler
Posty: 402
Rejestracja: 30 kwie 2008, 11:04
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 18 times
Been thanked: 4 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: krokodiler »

Galakta opublikowała przetłumaczony FAQ ver. 1.8
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4163
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 570 times
Been thanked: 1028 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: RUNner »

krokodiler pisze:Galakta opublikowała przetłumaczony FAQ ver. 1.8
Warto zwrócić uwagę na wyjaśnienie tematu odnośnie zagrożenia.
P: Czy poziom zagrożenia gracza może spaść poniżej 0?
O: Nie. Na planszach zagrożenia nie da się oznaczyć wartości ujemnych.


Wiele osób grywało na minusie i mogli się bawić w "ciuciubabkę" ze Zgubą Durina w scenariuszu Cień i Płomień. Teraz będzie to nadal możliwe, ale nie aż tak ordynarne ;)
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
kosmos
Posty: 60
Rejestracja: 08 paź 2014, 09:31

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: kosmos »

Kto jest broniącym się graczem jeśli atak wroga będącego w zwarciu ze mną broni postać innego gracza ze słowem wartownik?

Mam pytania do kart z zaginionego królestwa:

1. obszar Shrouded Hills - jeśli w grze jest tylko jedna karta wyprawy Shrouded Hills otrzymuje mroczną falę. Na tej karnie nie ma "po odkryciu" - czy to znaczy, że ten efekt zadziała w każdej kolejnej rundzie w fazie wyprawy, dopóki nie pojawi się druga (poboczna) karta wyprawy?

2. wróg cornered orc - po wejściu w zwarcie wykonuje natychmiastowy atak - a co jeśli w wyniku efektu innej karty umieszczam go w zwarciu z sobą? Czy wtedy jego efekt też się aktywuje?
Sarseth
Posty: 725
Rejestracja: 22 kwie 2016, 10:31
Has thanked: 32 times
Been thanked: 42 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: Sarseth »

kosmos pisze:Kto jest broniącym się graczem jeśli atak wroga będącego w zwarciu ze mną broni postać innego gracza ze słowem wartownik?

Mam pytania do kart z zaginionego królestwa:

1. obszar Shrouded Hills - jeśli w grze jest tylko jedna karta wyprawy Shrouded Hills otrzymuje mroczną falę. Na tej karnie nie ma "po odkryciu" - czy to znaczy, że ten efekt zadziała w każdej kolejnej rundzie w fazie wyprawy, dopóki nie pojawi się druga (poboczna) karta wyprawy?

2. wróg cornered orc - po wejściu w zwarcie wykonuje natychmiastowy atak - a co jeśli w wyniku efektu innej karty umieszczam go w zwarciu z sobą? Czy wtedy jego efekt też się aktywuje?
0. Osoba broniącą się jest nadal ta sama osoba. Tamta tylko jakby użycza mu tarczy. (https://boardgamegeek.com/thread/675884 ... d-sentinel, https://community.fantasyflightgames.co ... ng-player/)

1. (EDIT: ŹLE) Nie wiem w sumie. Na angielskiej karcie jest słówko 'while' co by sugerowało w każdej kolejnej rundzie (http://www.cardgamedb.com/index.php/lot ... ills-r1314) bo jak mówisz, w innym wypadku byłoby "when revealed". Ale nie znalazłme potwierdzenia na necie.
// Dzięki @tomb, racja. Rzeczywiścei surge nie mają when revealed, one same w sobie mają ten trigger żę tylko przy pobraniu,

2. Tak jak Forest Spider, obojętnie jaki sposób, ważny się efekt końcowy. Wszedł w zwarcie, więc atakuje od razu. (https://boardgamegeek.com/thread/1409750/cornered-orcs, https://boardgamegeek.com/thread/645678 ... r-question)
Ostatnio zmieniony 14 lut 2017, 12:03 przez Sarseth, łącznie zmieniany 1 raz.
Rebel 6% (trójmiasto)
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: tomb »

Mroczna fala nie potrzebuje cechy "Po odkryciu". Shrouded Hills posiada warunkową mroczną falę. Jeśli warunek jest spełniony - dociągasz kartę, jeśli nie jest - nie dociągasz. W kolejnych rundach mroczna fala nie ma już zastosowania, również taka warunkowa.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
kosmos
Posty: 60
Rejestracja: 08 paź 2014, 09:31

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: kosmos »

ok, dzięki za pomoc, w sumie racja z tą mroczną falą, po prostu ta karta obszaru wydała mi się za mało uciążliwa dla graczy i stąd moje podejrzenie, że może powinna działać w każdej rundzie :)

Jeszcze zapytam o jedną rzecz co do której od początku mam wątpliwości. Jeżeli efekt karty nakazuje mi np. przeszukać talię spotkań, wybrać wroga/obszar i umieścić go (nie odkryć) w strefie przeciwności, a na wybranym wrogu/obszarze jest efekt po odkryciu to wtedy efekt po odkryciu nie działa?
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: tomb »

kosmos pisze: Jeżeli efekt karty nakazuje mi np. przeszukać talię spotkań, wybrać wroga/obszar i umieścić go (nie odkryć) w strefie przeciwności, a na wybranym wrogu/obszarze jest efekt po odkryciu to wtedy efekt po odkryciu nie działa?
FAQ to precyzuje. Efekt "po odkryciu" odpala się tylko wtedy, gdy dana karta jest odkrywana, a karta jest traktowana jako odkrywana tylko gdy zasady lub treść innej karty na to wyraźnie (dosłownie) wskazują.
Zatem zwrot "umieść" nie odpala cechy "po odkryciu", ale odpala ewentualne konsekwencje "wejścia do gry".
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
kosmos
Posty: 60
Rejestracja: 08 paź 2014, 09:31

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: kosmos »

Kolejne pytanie:
Czy postacie przydzielone do wyprawy traktuje się jako przydzielone do wyprawy tylko do końca fazy wyprawy czy do końca rundy?
Np. w fazie podróży w wyniku efektu obszaru muszę odkryć kartę z talii spotkań i ta karta jest kartą podstępu, która zadaje punk obrażeń postaciom przydzielonym do wyprawy.
Zadaję obrażenia czy nie zadaję?
ODPOWIEDZ