Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2806
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: kaszkiet »

Chodzi o eksplorowanie świątyń na kafelkach z totemami, związane z tym konkretnym scenariuszem.
Kaermorchen
Posty: 35
Rejestracja: 25 lip 2016, 21:11

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Kaermorchen »

Czesc wszystkim

Mam pytanie, nie wiem czy juz bylo ale tu jest 75 stron z pytaniami wiec badzcie wyrozumiali ;)

Pytanie:

kiedy odslaniam nowy kafelek wyspy to otrzymuje rowniez jedzenie i drewno z tego kafelka czy tylko zetony i ew. Bestie ?

Z gory dzieki za (p)odpowiedz :)
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: kastration »

Kaermorchen pisze:Czesc wszystkim

Mam pytanie, nie wiem czy juz bylo ale tu jest 75 stron z pytaniami wiec badzcie wyrozumiali ;)

Pytanie:

kiedy odslaniam nowy kafelek wyspy to otrzymuje rowniez jedzenie i drewno z tego kafelka czy tylko zetony i ew. Bestie ?

Z gory dzieki za (p)odpowiedz :)
Jeśli w wyniku akcji eksploracji wyjdzie kafelek, to otrzymujesz losowy żeton odkryć i bierzesz kartę bestii spoza planszy i kładziesz do puli bestii na odpowiednim polu na planszy. I tyle. Surowce możesz w kolejnej turze dopiero zbierać tam, jeśli zostajesz z obozem na swoim kafelku. Nie dostajesz ich z racji odkrycia kafelka wyspy.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
makoleon
Posty: 181
Rejestracja: 22 kwie 2010, 12:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: makoleon »

Nasunęły mi się następujące pytanka:
- karta karze zmniejszyć dach albo palisadę o 1. Mam 1 poziom dachu i nie mam palisady. Mogę wybrać zmniejszenie palisady i dostać po ranie każdy czy muszę wybrać dach. A wolałbym nie, bo nie mam surowców na jego budowę, a jak będzie chmura w pogodzie to straty będą duże... Ja grałem, że jak coś mam to muszę to zmniejszyć
- jeśli gracz losuje kartę przygody i jest na niej napisane (-1 palisada), a palisada jest na 0. Ranę dostaje tylko ten gracz czy wszyscy? Instrukcja o tym mówi ale nie do końca to rozumiem. Z jednej strony, to wymóg ogólny, a z drugiej podczas akcji konkretnego gracza. (Ja grałem, że rana dla każdego
- zdolności postaci i żetonów odkryć używam kiedy chcę? Nie mam dachu, pada deszcz muszę odrzucić drewno i jedzenie. Nie mam jedzenia. Ale mam np. kozę. Mogę ją ubić dopiero w fazie nocy, żeby wtedy ją zjeść i zachować jedzenie, czy muszę zjeść ją już w fazie pogody? Grałem, że mogę w dowolnym momencie
- i jeszcze jedno, co prawda z dodatku. Jest wydarzenie, że pierwszy gracz może użyć w danej rundzie tylko jednego pionka. Pierwszym graczem jest Darwin, a on ma tylko jednego pionka. W tej sytuacji nic nie robi, czy jednak gra? Ja grałem, że nie
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Pynio »

makoleon pisze: - karta karze zmniejszyć dach albo palisadę o 1. Mam 1 poziom dachu i nie mam palisady. Mogę wybrać zmniejszenie palisady i dostać po ranie każdy czy muszę wybrać dach. A wolałbym nie, bo nie mam surowców na jego budowę, a jak będzie chmura w pogodzie to straty będą duże... Ja grałem, że jak coś mam to muszę to zmniejszyć
Odpowiem tylko na to, ponieważ nie chce mi się już wałkować tematów Robinsona przez kolejne 40 stron. Polecam odnalezienie w wątku nieoficjalnego FAQ do Robinsona - jest genialny.

Ten temat jest ciekawy i generalnie jedna z propozycji któregoś kolegi bardzo przypadła mi do gustu, otóż:

Jeśli mamy np na karcie: utrać 1 żarcia albo 1 drewno albo zadaj jedną ranę gramy to tak: jak masz żarcie - tracisz je. Nie masz, a masz drewno - tracisz je. Nie masz - zadaj jedną ranę.
Jeśli mamy na karcie utrać 1 żarcia lub 1 drewno lub zadaj ranę: wybierasz.

Bardzo przemówiła do mnie ta logika, fajnie się z tym gra i rozwiązanie jest dość sensowne. Bardzo polecam :)
Co do reszty... sorry, ale nie mam siły na kolejne dywagacje o Robinsonie.
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: akahoshi »

Pynio pisze:Odpowiem tylko na to, ponieważ nie chce mi się już wałkować tematów Robinsona przez kolejne 40 stron. Polecam odnalezienie w wątku nieoficjalnego FAQ do Robinsona - jest genialny.
Dziękuję.

Obrazek
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
Mniam
Posty: 1
Rejestracja: 25 sty 2015, 17:37

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Mniam »

Witajcie!

Przeczytałem FAQ.
W scenariuszu 1 na karcie pomysłu "siekiera" w koszcie jest widoczna ikona "drewno". Porównując tę kartę z pomysłem "Tama" lub "Łuk", na których w koszcie występuje "1 drewno" zauważyłem nieścisłość. Czy budując pomysł siekiera powinienem tylko tylko posiadać drewno, a nie za niego płacić? Czy po prostu jest tam brak "1"?
Dzięki
aigimig
Posty: 408
Rejestracja: 15 sty 2014, 15:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: aigimig »

Mniam pisze:Witajcie!

Przeczytałem FAQ.
W scenariuszu 1 na karcie pomysłu "siekiera" w koszcie jest widoczna ikona "drewno". Porównując tę kartę z pomysłem "Tama" lub "Łuk", na których w koszcie występuje "1 drewno" zauważyłem nieścisłość. Czy budując pomysł siekiera powinienem tylko tylko posiadać drewno, a nie za niego płacić? Czy po prostu jest tam brak "1"?
Dzięki
brak '1'. w kilku miejscach tak jest, np. na karcie Wydarzenia Insekty która każe odrzucić drewno a faktycznie chodzi tylko o 1 drewno a nie całe. w instrukcji chyba gdzieś było że jak nie ma wartości to chodzi o '1'
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Bea »

Wyspa ognia. Scenariusz każe numerowac totemy dopiero po ich eksploracji natomiast w faqu piszą że nuneruje się na tuż po odkryciu. Jak to w końcu powinno się robić?
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Breżniew »

Bea pisze:Wyspa ognia. Scenariusz każe numerowac totemy dopiero po ich eksploracji natomiast w faqu piszą że nuneruje się na tuż po odkryciu. Jak to w końcu powinno się robić?
Chyba rozsądniej jest numerować po eksploracji, bo celem scenariusza jest ich eksploracja, a nie odkrywanie.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Bea »

Breżniew pisze:
Bea pisze:Wyspa ognia. Scenariusz każe numerowac totemy dopiero po ich eksploracji natomiast w faqu piszą że nuneruje się na tuż po odkryciu. Jak to w końcu powinno się robić?
Chyba rozsądniej jest numerować po eksploracji, bo celem scenariusza jest ich eksploracja, a nie odkrywanie.
To ja w ogóle nie wiem skąd taka dziwna interpretacja tego zapisu w FAQ się znalazła. :?: :?: :?:
km007tbg12
Posty: 140
Rejestracja: 06 gru 2014, 15:59
Lokalizacja: Sandomierz
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: km007tbg12 »

Jenny w potrzebie.czy jeżeli w ostatniej rundzie 8 po fazie akcji uzbieralem wszystkie potrzebne surowce tj 4 skory i 6 drewienek oraz mam line i noz to wygrywam czy musze jeszcze miec jeden dzien na zbudowanie lodzi tj w 7 rundzie musze miec wszystkie potrzebne surowce a dopiero w 8 rundzie moge wygrac?

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Breżniew »

km007tbg12 pisze:Jenny w potrzebie.czy jeżeli w ostatniej rundzie 8 po fazie akcji uzbieralem wszystkie potrzebne surowce tj 4 skory i 6 drewienek oraz mam line i noz to wygrywam czy musze jeszcze miec jeden dzien na zbudowanie lodzi tj w 7 rundzie musze miec wszystkie potrzebne surowce a dopiero w 8 rundzie moge wygrac?

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka
Żeby zbudować łódkę, musisz wykonać akcję budowania. Jeśli zatem komplet surowców potrzebnych do zbudowania łódki zebrany jest dopiero po fazie akcji 8 tury, to niestety scenariusz jest przegrany, bo zabraknie Ci jednego dnia.
osa1908
Posty: 260
Rejestracja: 15 maja 2016, 15:42
Has thanked: 88 times
Been thanked: 11 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: osa1908 »

Pytanie o karte przedmiotow postolet czy musze postawic na pistolecie pionek aby moc z niego skorzystać?I drugie pytanie o te samą karte czy jak bestia ma sily 4 a ja mam sile 0 ale za to posiadam pistolet to czy moge go użyć?.
osa1908
Posty: 260
Rejestracja: 15 maja 2016, 15:42
Has thanked: 88 times
Been thanked: 11 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: osa1908 »

mialo byc pistolet
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Peter128 »

Możesz użyć, nie stawiasz tam pionka.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 571 times
Been thanked: 239 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: DarkSide »

km007tbg12 pisze:...tj w 7 rundzie musze miec wszystkie potrzebne surowce a dopiero w 8 rundzie moge wygrac?
W 8 rundzie mogą dojść brakujące surowce w Fazie Produkcji, która jest przed Fazą Akcji, więc tak technicznie rzecz biorąc nie musisz mieć w 7 rundzie wszystkich surowców.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
osa1908
Posty: 260
Rejestracja: 15 maja 2016, 15:42
Has thanked: 88 times
Been thanked: 11 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: osa1908 »

Czy moge klasc na kafelku z nr 8 pionki.czy tylko otrzymujemy tylko to raz przy fazie produkcji i w fazie akcji nie korzystamy z tego kafelka?
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Bea »

osa1908 pisze:Czy moge klasc na kafelku z nr 8 pionki.czy tylko otrzymujemy tylko to raz przy fazie produkcji i w fazie akcji nie korzystamy z tego kafelka?
Jeśli masz tam obóz, to nie zbierasz w fazie akcji z niego surowców. Jeśli przeniosłeś obóz na inny kafel to na ten mozesz chodzić w fazie akcji.
wrogreg
Posty: 45
Rejestracja: 17 sie 2016, 02:05
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: wrogreg »

Szybkie pytanie, pomimo przeczytania faq może nie uważnie ;-) dalej mam wątpliwość na temat podwyższania poziomu broni. Jeżeli chce w jednej turze podnieść poziom broni np. o 3 to żeby mieć pewność udanej akcji powinienem użyć 6 pionów i 3 drewna, czy moze jednak dwa piony i 3 drewna? I czy analogicznie tak samo jest przy budowie dachu i palisady? Do tej pory tak gram i wydaje mi się, że dobrze, ale nie jestem pewny czy sobie dodatkowo gry nie utrudniam. Z góry dzięki za odpowiedź.
aigimig
Posty: 408
Rejestracja: 15 sty 2014, 15:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: aigimig »

wrogreg pisze:Szybkie pytanie, pomimo przeczytania faq może nie uważnie ;-) dalej mam wątpliwość na temat podwyższania poziomu broni. Jeżeli chce w jednej turze podnieść poziom broni np. o 3 to żeby mieć pewność udanej akcji powinienem użyć 6 pionów i 3 drewna, czy moze jednak dwa piony i 3 drewna? I czy analogicznie tak samo jest przy budowie dachu i palisady? Do tej pory tak gram i wydaje mi się, że dobrze, ale nie jestem pewny czy sobie dodatkowo gry nie utrudniam. Z góry dzięki za odpowiedź.
tak, 6 pionów i 3 drewna i analogicznie w przypadku dachu i palisady :)
wrogreg
Posty: 45
Rejestracja: 17 sie 2016, 02:05
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: wrogreg »

Dzięki za odpowiedź :)
Jeszcze jedno pytanie dotyczące morale. Dotej pory gram, że jeżeli morale mam -3 i jakaś karta wydarzeń (akcja zagrożenia) czy inna kazała obniżyć morale to wszyscy tracili punkt życia zgodnie z zasadą niespełnionych wymagań. Jednak w faq znalazłem info: "Obniżanie/podwyższanie morale poza limit nie ma żadnego efektu."
No właśnie, która interpretacja jest właściwa?
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 571 times
Been thanked: 239 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: DarkSide »

Ta druga. Ranę dostaje się wtedy gdy dana postać nie może odrzucić żetonów determinacji. Za obniżanie morale nie dostaje się ran.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
adelaide
Posty: 18
Rejestracja: 02 lut 2017, 12:37

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: adelaide »

Niedawno rozpoczęła się moja przygoda z tą grą. Początki do najłatwiejszych nie należały. Ale super wciąga jak już się zna zasady. Dużo pomogły mi różnego rodzaju filmiki na You Tube jako ,że czasem nie chce mi się przechodzić przez suchą teorię z instrukcji. Mogę polecić m.in gameplay:

https://www.youtube.com/watch?v=oYqojMM ... N1AX&t=14s

Gość tłumaczy krok po kroku całą rozgrywkę, ale jest jeszcze sporo innych filmików, które bardzo mi pomogły.
aigimig
Posty: 408
Rejestracja: 15 sty 2014, 15:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Wyprawa HMS Beagle. Scenariusz 2

Post autor: aigimig »

mam pytanie do 2. scenariusza kampanii HMS Beagle. jak dokładnie działa 'solidna ładownia' z maksymalnego poziomu naprawy nr 6? czy jednorazowo wymienia się jedzenie na niepsujące czy może do końca bieżącej rozgrywki jedzenie się nie psuje?
ODPOWIEDZ