Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Bea »

DarkSide pisze:
Bea pisze:Po dłuższym czasie wróciliśmy do Robinsona i pojawiły się pewne wątpliwości:

1. Jeśli wydarzenie mówi o obniżeniu palisady na przykład, a jest to niemożliwe, to kto obrywa? Pierwszy gracz czy wszyscy?
2. Jeśli wydarzenie nakazuje w fazie pogody rzucać czerwoną kością, a i tak byśmy nią rzucali (scenariusz) to rzucamy dwa razy?
3. W jakiej kolejnośi rozpatrujemy w nocy: przenoszenie obozu, rany za spanie pod gołym niebem?
4. Schronienie można budować na kaflu sąsiednim tak? Ile akcji wtedy zużywamy?

Czy nowa instrukcja tylko dojaśnia zasady czy wprowadza jakieś zmiany w zasadach lub dodaje nowe zasady?
Moje odpowiedzi na bazie instrukcji Wydanie "Gra Roku"

1. Strona 21 (lewa kolumna tekstu) Ostatnie zdanie: "Jeśli wymóg jest ogólny (np. efekt Wydarzeń) lub dotyczy wszystkich graczy-(np. pogoda), to wszyscy gracze otrzymują Rany"
2. Raz
3. Strona 20 (prawa kolumna): Punkt 2 Opis przenoszenie obozu. Punkt 3 Spanie pod gołym niebem, więc w tej kolejności. Co zresztą wydaje się logiczne i zgodne z duchem gry. Obóz się przenosi w nocy, a potem idzie spać i przesypia całą noc. Jak już idziemy spać to raczej niczego więcej nie robimy w nocy ;)
4. Strona 16 (prawa kolumna od góry) "...podstawowo można zbudować Schronienie na kafelku Wyspy, na którym gracze aktualnie mają swój Obóz lub na kafelku sąsiadującym. Budowa może się również odbyć na dalszych kafelkach, co jednakże wymaga uwzględnienia zasad odległości" - czyli sąsiadujący kafelek za standardowy koszt.
Dzięki, w końcu muszę sobie sprawić nową instrukcję.
A z tym kosztem z pkt 4 to nie jest tak że standardowy czyli dwa pionki na pewniaka jest gdy budujemy na tym samym kaflu co jesteśmy, a już zwiększony o jeden na sąsiednim?
Adar
Posty: 242
Rejestracja: 05 sty 2015, 12:03
Lokalizacja: Wałcz

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Adar »

Bea pisze:
4. Strona 16 (prawa kolumna od góry) "...podstawowo można zbudować Schronienie na kafelku Wyspy, na którym gracze aktualnie mają swój Obóz lub na kafelku sąsiadującym. Budowa może się również odbyć na dalszych kafelkach, co jednakże wymaga uwzględnienia zasad odległości" - czyli sąsiadujący kafelek za standardowy koszt.
Dzięki, w końcu muszę sobie sprawić nową instrukcję.
A z tym kosztem z pkt 4 to nie jest tak że standardowy czyli dwa pionki na pewniaka jest gdy budujemy na tym samym kaflu co jesteśmy, a już zwiększony o jeden na sąsiednim?
No ale masz napisane przecież :). Możesz wybudować na tym samym kafelku lub na sąsiadującym (jeden pionek + plus rzut kośćmi lub dwa na pewniaka w obu przypadkach) lub na dalszych kafelkach (czyli tak jak przy eksploracji - dwa piony + rzut kośćmi lub trzy na pewniaka, ograniczenia odległości takie same)
Mija
Posty: 69
Rejestracja: 10 paź 2014, 20:48
Has thanked: 27 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Mija »

Mam pytanie o karty wraku (te z niebieskim rewersem)
1.Czy mogę sobie wybrac lub wylosowac która chcę używać w różnych scenariuszach?
2.Jeśli karta leży na polu z wydarzeniami (poczatek gry) to po jej wykorzystaniu (kładę pionka i wykonuję akcję) tą kartę przesuwam w lewo (gdy wchodzi nowe wydarzenie w 2 rundzie i moge skorzystać ponownie) czy ją odrzucam z gry po jednokrotnym wykorzystaniu? W instrukcji są 2 sprzeczne informacje na ten temat :(
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: akahoshi »

Ad.1 Jeśli w scenariuszu nie ma mowy o użyciu konkretnej karty wraku, to możesz wybrać, bądź wylosować.
Ad.2 Po wykorzystaniu karty nie przesuwasz w lewo, tylko usuwasz z gry. W lewo zostaje przesunięta, jeśli jej nie wykorzystasz, a wejdzie nowa karta.
Ściągnij sobie nieoficjalne FAQ, tam znajdziesz odpowiedź praktycznie na wszystko: https://boardgamegeek.com/filepage/1296 ... olskie-faq
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3034
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 570 times
Been thanked: 239 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: DarkSide »

Mija pisze: W instrukcji są 2 sprzeczne informacje na ten temat :(
A możesz przytoczyć lub podać miejsca w instrukcji gdzie ta sprzeczność występuje? (tak z ciekawości pytam) :)
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Mija
Posty: 69
Rejestracja: 10 paź 2014, 20:48
Has thanked: 27 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Mija »

Dzieki za odpowiedź! Wczoraj po kilku grach czytałam ponownie instrukcję i chyba z tymi kartami wraku to jednak moja nadinterpretacja ;) W sumie przeciez kazda kartę wydarzenia po zażegnaniu niebezpieczeństwa się odrzuca.

Jeszcze jedno pytanie - analizuję scenariusz Wyspa skarbów przed pierwsza w niego rozgrywkę :) Chyba czegoś tam nie widzę albo nie zrozumiałam ;) "Uwaga 2: Dołączonych Listów starego pirata nie należy czytać przed przystąpieniem do gry." A wcześniej, że należy odczytać konkretny list po odkryciu 4 Znaleziska. Gdzie znajdę te dołączone listy pirata bo nigdzie nic takiego nie widzę? Scenariusz kupiłam na stronie Portalu, nie drukowałam sama.
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Breżniew »

Mija pisze:Dzieki za odpowiedź! Wczoraj po kilku grach czytałam ponownie instrukcję i chyba z tymi kartami wraku to jednak moja nadinterpretacja ;) W sumie przeciez kazda kartę wydarzenia po zażegnaniu niebezpieczeństwa się odrzuca.

Jeszcze jedno pytanie - analizuję scenariusz Wyspa skarbów przed pierwsza w niego rozgrywkę :) Chyba czegoś tam nie widzę albo nie zrozumiałam ;) "Uwaga 2: Dołączonych Listów starego pirata nie należy czytać przed przystąpieniem do gry." A wcześniej, że należy odczytać konkretny list po odkryciu 4 Znaleziska. Gdzie znajdę te dołączone listy pirata bo nigdzie nic takiego nie widzę? Scenariusz kupiłam na stronie Portalu, nie drukowałam sama.
Po odnalezieniu 4 Znaleziska czytasz odpowiedni list Starego Pirata (losujesz kartę znaleziska i czytasz list oznaczony ta sama liczbą co wylosowana karta). Listy są dołączane do scenariusza w formie czarno-białych wydruków - przynajmniej ja takie otrzymałem.
Mija
Posty: 69
Rejestracja: 10 paź 2014, 20:48
Has thanked: 27 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Mija »

Dzieki! Nie dostałam żadnych dodatkowych wydruków, tylko sam scenariusz :(
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3034
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 570 times
Been thanked: 239 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: DarkSide »

Mija pisze:Dzieki! Nie dostałam żadnych dodatkowych wydruków, tylko sam scenariusz :(
Napisz do Portalu w tej sprawie na pewno Ci doślą.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Mija
Posty: 69
Rejestracja: 10 paź 2014, 20:48
Has thanked: 27 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Mija »

DarkSide pisze:
Mija pisze:Dzieki! Nie dostałam żadnych dodatkowych wydruków, tylko sam scenariusz :(
Napisz do Portalu w tej sprawie na pewno Ci doślą.
Juz napisałam, ładnie przeprosili za braki w zamówieniu i wysłali Listy Pirata ;)
aquax2
Posty: 2
Rejestracja: 01 lis 2016, 19:37

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: aquax2 »

Witam mam kilka pytań odnośnie gry solo:
-czy można używać psa i i dodatkowego pionka uzyskanego z karty mapa do odkrywania terenu ? i czy wtedy dostaje jakieś obrażenia?
-czy jak użyje żeton odkryć to tracę 1 akcje?
-czy użycie kart przedmiotów startowych powoduje utratę 1 akcji?
- czy używanie specjalnych zdolności powoduje utratę 1 akcji?
-jak na kości wygłodniałych zwierząt wylosuje mi się czaszka z trójką to mam takiej bestii poszukać w kartach bestii czy jak mam to rozwiązać?
-jak swoją postacią odkryje kafelek wyspy to znaczy , że tak jakby jestem poza obozem? i w nocy tracę 1 życie?
-nie wiem co się robi z kartami : pijaczyna, pesymista, byczek, dzieciak, kuternoga
-użycie specjalnych zdolności gracza np.odkrywcy działa przez całą grę czy tylko jeden dzień?

Hmm to chyba wszystkie nurtujące mnie pytania mam nadzieję , że ktoś mi na nie odpowie :) lub chociaż da linka do odpowiedzi na nie ;) będę bardzo wdzięczny :)
panoramikzz
Posty: 41
Rejestracja: 02 lip 2016, 19:07
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: panoramikzz »

1. Pies nie może pójść na wyprawę jako główna "postać" (nie może on dostać obrażeń), generalnie tą zasadę dobrze oddaje jeśli zastanowisz się nad sensem takiej akcji - chcesz wysłać na eksplorację psa z mapą :wink:
2. Nie
3. Nie
4. Nie
5. Jak wyrzucisz trójkę na czerwonej kości to pierwszy gracz walczy z bestią o sile 3 (nie niszczy ona poziomu broni) - jeśli np. macie poziom broni 2 i wyrzucisz kość z trójką to pierwszy gracz otrzymuje po prostu 1 obrażenie i tyle.
6. Nie, tak dzieje się tylko w dosyć rzadkich przypadkach i jest to wtedy napisane na karcie którą pociągnąłeś przy eksploracji. Generalnie w 95% pozostajesz w obozie ze wszystkimi.
7. Nie znam takich kart, albo nie pamiętam ich treści, z której talii to są karty? Ewentualnie możesz mi napisać tekst to wtedy Ci powiem :)
8. Specjalne zdolności postaci działają jednorazowo po ich wykonaniu
Awatar użytkownika
YuZ
Posty: 328
Rejestracja: 09 gru 2009, 20:39
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 8 times
Been thanked: 23 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: YuZ »

panoramikzz pisze:5. Jak wyrzucisz trójkę na czerwonej kości to pierwszy gracz walczy z bestią o sile 3 (nie niszczy ona poziomu broni) - jeśli np. macie poziom broni 2 i wyrzucisz kość z trójką to pierwszy gracz otrzymuje po prostu 1 obrażenie i tyle.
W fazie pogody KAŻDY gracz otrzymuje rany. To samo tyczy się palisady. Przy palisadzie na poziomie 0 i wyrzuceniu na kości obniżenia poziomu palisady o 1 KAŻDY z graczy dostaje ranę.
panoramikzz pisze:7. Nie znam takich kart, albo nie pamiętam ich treści, z której talii to są karty? Ewentualnie możesz mi napisać tekst to wtedy Ci powiem :)
Są to karty z mini-dodatku. Po prostu wybierasz lub losujesz jedną z kart dla każdego z graczy i dodają one cechy dla postaci, które bierzesz pod uwagę do końca gry.
panoramikzz pisze:8. Specjalne zdolności postaci działają jednorazowo po ich wykonaniu
I tylko jednokrotnie na turę. Nie możesz np. stworzyć Kucharzem dwóch sztuk jedzenia w jednej turze.
Awatar użytkownika
jabulanix
Posty: 139
Rejestracja: 22 kwie 2013, 14:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: jabulanix »

Witam, czy ma ktoś z was listę kart wydarzeń z dodatku HMS Beagle? Bo pomieszałem z podstawką, chciałbym sprzedać osobno, ale nie mam pojęcia, jak można je rozróżnić. Znalazłem na BGG listę po angielsku, ale tłumaczenie nie jest dosłowne, kilka kart brzmi bardzo podobnie, są nawet takie same, więc w ten sposób znalazłem raptem połowę.
kamil018
Posty: 201
Rejestracja: 22 lis 2015, 10:42
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: kamil018 »

Różnią się kolorem, jeśli dobrze pamiętam to te z dodatku są ciemniejsze, albo na odwrót... przed sprzedażą tak własnie je oddzieliłem od siebie.
Kaermorchen
Posty: 35
Rejestracja: 25 lip 2016, 21:11

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Kaermorchen »

Mam pytanie do scenariusza 4 wyspa skarbow - na koncu wylosowanego listu jest taki warunek odnalezienia skarbu: "aby od alezc ukryty skarb, zagrajcie jescze raz od poczatku: z nastepujacymi zasadami
- rozpoczynacie z 5 zetonami determinacji w obszaze dostepnych surowcow.
- aby w nastepnej rozgrywce opuscic wyspe, musicie zaplacic o 5 zlota wiecej niz w tej rozgrywce".

Czyli mamy zagrac jeszczeraz caly scenariusz ? Do momentu odnalezienia 25 szt zlota ? Nie zabardzo wiem o co chodzi ? Jesli tak, to pierwszy scenariusz musze dograc do konca ? Tzn oprocz listu musze uzbierac 20 szt zlota i zaczac wszystko od nowa ? A co z moimi surowcami i odkryta mapa ? Trace wszystko ?

Pomozcie plz :)
Awatar użytkownika
cahir
Posty: 261
Rejestracja: 30 gru 2008, 09:07
Lokalizacja: Vratislavia
Has thanked: 16 times
Been thanked: 4 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: cahir »

Czy mgłę można usunąć tylko przez święty dzwon i żeton ozdobny dzwon? Czy np. mogę zrobić Akcje Eksploracji na
kafelku z mgła by go ponownie odkryć?
Tylko dzwon. Pamiętaj jednak, że mgłę możesz kłaść na nieodkrytych obszarach, nie tylko na odkrytych kafelkach.
Czy dobrze rozumiem, że jak mam odkryte dwa kafelki na początku gry i odkrywam wydarzenie z książką, to mogę dwa żetony mgły położyć na nieodkrytych obszarach wyspy, a nie na odkrytych kafelkach?
Jezus zbawia, Allah nagradza, Cthulhu pożera.
adman
Posty: 242
Rejestracja: 05 sty 2015, 12:22
Lokalizacja: k/Olsztyna
Been thanked: 18 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: adman »

cahir pisze:
Czy mgłę można usunąć tylko przez święty dzwon i żeton ozdobny dzwon? Czy np. mogę zrobić Akcje Eksploracji na
kafelku z mgła by go ponownie odkryć?
Tylko dzwon. Pamiętaj jednak, że mgłę możesz kłaść na nieodkrytych obszarach, nie tylko na odkrytych kafelkach.
Czy dobrze rozumiem, że jak mam odkryte dwa kafelki na początku gry i odkrywam wydarzenie z książką, to mogę dwa żetony mgły położyć na nieodkrytych obszarach wyspy, a nie na odkrytych kafelkach?
Tak. Zgadza się. Mgła może wędrować w twoją stronę od wewnątrz wyspy, jeszcze z obszarów nieodkrytych.
sprzedam: duzy zestaw x-wing 1.0 i inne wynalazki
kupię: dodatek do gears of war...
sidmeier
Posty: 307
Rejestracja: 28 mar 2015, 20:55

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: sidmeier »

Mam pytanie do dwóch kwestii.

1. Czy Kucharz może np. leczyć (ale równie dobrze i przy pomocy Naczyń) Piętaszka wykorzystując jedzenie z puli obozowej czy tylko Graczy?

2. Karta z napisem „Zdemotywowany. Odrzuć: tu znaczek determinacji” – czy tu trzeba odrzucić wszystkie żetony posiadane swoje czy tylko jeden? (analogia do kilku innych kart przy okazji, oprócz insektów, które np. niszczą całe drewno i to wynika jasno z tekstu karty).
George
Posty: 10
Rejestracja: 18 lut 2016, 14:37
Lokalizacja: Krosno
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: George »

1. Czy Kucharz może np. leczyć (ale równie dobrze i przy pomocy Naczyń) Piętaszka wykorzystując jedzenie z puli obozowej czy tylko Graczy?
Może leczyć Piętaszka.
2. Karta z napisem „Zdemotywowany. Odrzuć: tu znaczek determinacji” – czy tu trzeba odrzucić wszystkie żetony posiadane swoje czy tylko jeden? (analogia do kilku innych kart przy okazji, oprócz insektów, które np. niszczą całe drewno i to wynika jasno z tekstu karty).
Za każdym razem gdy przy ikonie nie ma cyfry, oznacza to że chodzi tylko o jedną sztukę. W tym przypadku odrzucasz tylko 1 znacznik determinacji.
Analogicznie działa karta z insektami, odrzucasz tylko 1 drewno (pomimo tego, że w opisie widnieje zapis "całe drewno").
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: kastration »

George pisze:
1. Czy Kucharz może np. leczyć (ale równie dobrze i przy pomocy Naczyń) Piętaszka wykorzystując jedzenie z puli obozowej czy tylko Graczy?
Może leczyć Piętaszka.
2. Karta z napisem „Zdemotywowany. Odrzuć: tu znaczek determinacji” – czy tu trzeba odrzucić wszystkie żetony posiadane swoje czy tylko jeden? (analogia do kilku innych kart przy okazji, oprócz insektów, które np. niszczą całe drewno i to wynika jasno z tekstu karty).
Za każdym razem gdy przy ikonie nie ma cyfry, oznacza to że chodzi tylko o jedną sztukę. W tym przypadku odrzucasz tylko 1 znacznik determinacji.
Analogicznie działa karta z insektami, odrzucasz tylko 1 drewno (pomimo tego, że w opisie widnieje zapis "całe drewno").
Hah, to dobre. Ja też się wahałem swego czasu do niektórych kart, ale poszedłem z flow tematyki i... odrzucałem całe drewno, co niekiedy bardzo bolało, skoro na górze karty pisze: "całe...", to traktowałem to literalnie. Fakt, niektóre karty takie wątpliwości rodzą, nie ma ich dużo (chyba drapieżnik wyjada jedzenie, zdemotywowany i parę innych), teraz sam nie wiem, jak to interpretować. W sensie wiem, ale jakoś trudniej mi się przestawić na poprawny wariant, bo bardzo mi pasuje otoczka tematyczna, klimat, wyobrażanie sobie tych insektów i inszych, tak jakbym był na tej wyspie i nie tylko siedział jak matematyk nad planszą licząc, co i jak, ale i nawet za cenę trudności gry poszedł za tematyką i interpretować na niekorzyść. Ale generalnie też w końcu odpowiedziałem sobie, że skoro jeden symbol, to jedna strata powinna raczej być.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
sidmeier
Posty: 307
Rejestracja: 28 mar 2015, 20:55

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: sidmeier »

A czy np. dwa pionki różnych postaci mogą w tej samej turze leczyć się na łóżku, czy tylko jeden pionek?
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Breżniew »

sidmeier pisze:A czy np. dwa pionki różnych postaci mogą w tej samej turze leczyć się na łóżku, czy tylko jeden pionek?
Mogą nawet wszystkie 4 i to po dwa razy :)
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2806
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: kaszkiet »

W scenariuszu 4 (Wyspa ognia) jest utrudniona eksploracja przez całą grę. Ile trzeba zużyć pionków, żeby eksplorować kafelek z obozem - 2/3, czy 3/4?
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3034
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 570 times
Been thanked: 239 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: DarkSide »

kaszkiet pisze: Ile trzeba zużyć pionków, żeby eksplorować kafelek z obozem - 2/3, czy 3/4?
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem pytanie. Eksploracja jest akcją związaną z odkrywaniem nowych nieodkrytych kafelków terenu. Nie można mieć obozu na nieodkrytym kafelku. To zresztą wbrew logice ;)
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
ODPOWIEDZ