Lords of Waterdeep - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: rastula »

Cyberpuncur pisze:Ale na tych budynkach się nic nie kumuluje w builder's hall.
Kumulacja się zaczyna, kiedy budynek jest już budowany.

Jedna grę grałem, że intrygi nie dało się zagrać na budynek z kumulacją,
a później już stwierdziliśmy, że traktujemy go, jakby wszedł właśnie do gry,
ale tylko przez tę chwilę, kiedy działa intryga Sample Wares.



mówię o punktach (czerwonych kryształach) któ®e dodaje się co rundę na niewybudowanych budynkach w builders hall - w momencie wybudowania budynku jego właściciel zgarnia punkty. oczywiście ty masz na myśli surowce które pojawiają się co rundę na już wybudowanych budynkach
Awatar użytkownika
Cyberpuncur
Posty: 309
Rejestracja: 03 lut 2014, 11:52
Lokalizacja: Sopot

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: Cyberpuncur »

Aaa no te klejnoty/punkty zwycięstwa zostają.
W końcu tylko bierzemy próbkę towaru z danego budynku, a nie kupujemy go z punktami zwycięstwa.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: Bea »

Cyberpuncur pisze:Ale zauważ, że nawet jak kontrolujesz budynek (jesteś właścicielem) i z niego korzystasz sama, to dostajesz
to co inni, a nie to co Owner.
Zgadza się, ale ja nie o to pytałam. Tam jest użyte słowo control a nie assign, a control w instrukcji zawsze jest używane w kontekście właściciela budynku.
rastula pisze:też to interpretowałem tak jak Bea i wydawało mi się to mało atrakcyjne...
Dokładnie. Może więc intencje autora były nieco inne a opis na karcie intrygi jest po prostu wprowadzający w błąd?
Awatar użytkownika
Cyberpuncur
Posty: 309
Rejestracja: 03 lut 2014, 11:52
Lokalizacja: Sopot

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: Cyberpuncur »

Przecież jest użyte słowo assign:
Assign 1 unused agent to a Building in Builder's Hall. You immediately use the effect of that Building as though you controlled it.

Wysyłasz Agenta (z karczmy) do niewybudowanego budynku, żeby 'wypróbować jego zawartość', tak jakbyś kontrolowała ten budynek.
Czyli dostajesz normalnie to, co dostaniesz po tym jak go wybudujesz i do niego wejdziesz.
Po wysłaniu Agenta nigdy nie dostajesz nic jako Właściciel. Tylko jeśli ktoś Ci tam wejdzie, a na karcie napisane że Ty wchodzisz i Ty kontrolujesz.

Według mnie to jedyne sensowne rozwiązanie intrygi Sample Wares, szukałem po forach/faq'ach i nigdzie nie spotkałem
się z informacją, że dostajesz bonus Ownera, no ale każdy może mieć własne zasady do tego.

Dodatkowo jest możliwe, że jak Ty wyślesz Agenta Sample Wares do niewybudowanego budynku, to inni gracze
mogą zrobić to samo kartą intrygi, która pozwala na skorzystanie z lokacji na której jest Agent przeciwnika.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: Bea »

Mnie się też takie rozwiązanie też wydaje sensowniejsze, jednak opis jest trochę mylący.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: sqb1978 »

Graliśmy dokładnie tak jak Cyberpuncur. Nie napiszę wg jego interpretacji bo tekst instrukcji jest wg mnie precyzyjny.

pozdrawiam
sQb
zbirone
Posty: 7
Rejestracja: 29 mar 2015, 23:07

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: zbirone »

Mam garść pytań:

1. W grze jest 8 rund i można wypełniać tylko 1 questa na 1 rundę* ?
1.1 jeśli wyślę agenta do budynku Heroes' Garden gdzie wybiorę questa, którego od razu wypełnię (otrzymując + 4 pz) to pod koniec tej rundy mogę robić jeszcze 1 quest ?
1.2 jeśli pod koniec tury wypełniam Mandatory q. to nie mogę zaraz po tym w tej samej rundzie wypełnić kolejnego questa?

*2. Czy wysyłając agenta do Przystani Waterdeep, zaraz po zagraniu intrygi można także realizować questa (i dotyczy to wyłącznie przystani) ?
czyli np. umieszczając kolejno dwóch swoich agentów w Przystani można w trakcie jednej rudny wypełnić 3 questy (lub więcej używając przed końcem rundy odpowiedniego budynku ) ?

3. Plansza zawiera miejsce na 10 budynków, to limit, czy można stawiać kolejne (poza planszą) ?
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: Wolf »

zbirone pisze:Mam garść pytań
Tak właściwie na tą garść pytań jest jedna prosta odpowiedź, która rozwieje wszystkie wątpliwości i znacząco poprawi fun z rozgrywki:

Możesz wykonać 1 questa za każdym razem kiedy przydzielasz agenta do budynku

Co za tym idzie w trakcie 1 rundy możesz wykonać wiele questów.
zbirone pisze:3. Plansza zawiera miejsce na 10 budynków, to limit, czy można stawiać kolejne (poza planszą) ?
Nie ma limitu budynków, można stawiać poza planszą jeżeli zachodzi taka potrzeba.
Awatar użytkownika
Cyberpuncur
Posty: 309
Rejestracja: 03 lut 2014, 11:52
Lokalizacja: Sopot

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: Cyberpuncur »

1. quest na 1 akcję, w instrukcji to jest właśnie trochę niejasno napisane.
Mandatory Quest blokuje Ci wykonanie jednego Twojego questa, dwóch nie zrobisz podczas 1 akcji.

Generalnie możesz wykonywać 1 Quest za każdego Agenta którego gdzieś przydzielasz.
Robisz swoją Akcję, jakąkolwiek i jednego Questa.
(są chyba intrygi, które pozwalają zrobić dodatkowy nadprogramowy)

3. Nie ma limitu budynków. Można poza planszą.
zbirone
Posty: 7
Rejestracja: 29 mar 2015, 23:07

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: zbirone »

Wolf i Cyberpuncur - dzięki bardzo za szybkie odpowiedzi.
Nie pokrywa się to co napisaliście, możecie jeszcze rozwiać moje wątpliwości ? :)
Możesz wykonać 1 questa za każdym razem kiedy przydzielasz agenta do budynku
Czyli tylko w momencie po przydzieleniu do budynku? czy po przydzieleniu do jakiejkolwiek akcji (np. do werbunku kapłana) ?
chyba, że to kwestia interpretacji/ustalenia.

jeszcze chce się upewnić - po przydzieleniu wszystkich swoich agentów na plansze pod koniec każdej rundy dodatkowa akcja to możliwość wykonania (tylko) 1 questa ?
Awatar użytkownika
Cyberpuncur
Posty: 309
Rejestracja: 03 lut 2014, 11:52
Lokalizacja: Sopot

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: Cyberpuncur »

Budynek traktuj tutaj jako każde pole na planszy, zarówno nadrukowane jak i dodane budynki graczy.
Werbunek kapłana to także przydzielenie Agenta do budynku.

1 przydzielony Agent = możliwość wykonania 1 Questa.

Masz 3 Agentów na Rundę = możesz zrobić 3 Questy na Rundę.

Jak masz wątpliwości obejrzyj sobie gameplay na Table Top, widać w miarę co i kiedy się robi.
https://www.youtube.com/watch?v=D7DvEIfrP84
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: Wolf »

Tak, chodziło mi o dowolne pole na planszy.
Czyli najogólniej mówiąc o wykonanie akcji agentem - wysłanie go na planszę.
To się tyczy również sytuacji kiedy przestawiasz agenta z Waterdeep Harbor na inne pole - wtedy też możesz wykonać questa.
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: uday »

Najprościej ujmując wygląda to tak:
1. Przydzielam agenta na wolne pole akcji.
2. Wykonuję akcję. Od początku do końca. Wszystkie bonusy z ewentualnych plot questów wchodzą w życie.
3. Jeśli chcę mogę ukończyć jeden quest z obecnie przeze mnie posiadanych. Jak nie chcę to nie kończę.

Przypominam, że ponowne przydzielanie (reassign) podlega dokładnie tym samym regułom. Agent przydzielony do Waterdeep Harbour wykonujący akcję zagrania karty intrygi pozwala ukończyć quest, a później ten sam agent zagrany na dowolne inne pole znów pozwala ukończyć jeden quest.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: misioooo »

I warto jeszcze zwrócić uwagę na plot-questy dające jakiś zasób po wzięciu innego zasobu w wyniku akcji.
Akcją nie jest np. otrzymanie zasobu z karty intrygi (akcją jest samo zagranie intrygi, nie jej wynik) czy też otrzymanie zasobu jako nagrodę za questa (zakończenie questa nie jest akcją, akcją jest to co dane pole/budynek nam daje)! Wtedy te plot questy nie dają bonusowych awanturników ani pieniędzy.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Tony23
Posty: 421
Rejestracja: 03 paź 2014, 18:43
Been thanked: 5 times

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: Tony23 »

Załóżmy że mam 2 plot questy spełnione:

- gdy w wyniku akcji dostaje białą kostkę dostaje dodatkowo 2 hajsu
- gdy w wyniku akcji biore hajs to dodatkowo dostaje też czarną kostkę

1) czy biorąc białą kostkę dostaje dodatkowo i 2 hajsu i czarną kostkę czy tylko hajs?
2) spełniając quest/lub z intrygi dostaje białą kostkę to coś dostaje ?
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: uday »

Tony23 pisze:- gdy w wyniku akcji dostaje czarną kostkę dostaje dodatkowo 2 hajsu
- gdy w wyniku akcji biore hajs to dodatkowo dostaje też czarną kostkę
To było chyba tak. Pierwsze słyszę, żeby otrzymując kapłana dostawało się złoto.

Wykonanie akcji to tylko wykonanie akcji. Jeśli wykonując akcję dostajesz złodzieja to dostajesz złodzieja, a dodatkowo 2 golda. Ale ten gold nie jest już częścią wykonania akcji, więc nie dostaniesz za to złodzieja. Analogicznie w drugą stronę. Natomiast jeśli w wyniku wykonania akcji dostaniesz i złodzieja i golda, to odpalą się obydwa plot questy i dostaniesz dodatkowy gold i dodatkowego złodzieja.

Wykonanie akcji to zagranie karty, tylko. Efekty karty intrygi już nie są efektami akcji, więc żaden z powyższych plot questów się nie odpali. EDIT: Pogrzebałem trochę na BGG i jednak to nie prawda. Akcje w Waterdeep Harbor obejmują rozpatrzenie karty intrygi. Całość jest częścią akcji. Także otrzymując kostki bohaterów, lub złoto w wyniku zagrania karty intrygi można odpalić takie dwa plot questy. Wciąż, jeśli otrzymamy "zasoby" w wyniku rozpatrzenia karty intrygi zagranej przez innego gracza - plot questy się u nas nie odpalą.

Questy już w ogóle nie są częścią akcji, więc nie mogą być podstawą do uzyskania dodatkowych "surowców".
dariuszkoziel
Posty: 105
Rejestracja: 18 lut 2015, 00:32
Lokalizacja: Tarnowskie Góry/ Katowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: dariuszkoziel »

Proszę o pomoc w uściśleniu działania budynków:

Budynek kumulujący adventurerów - np. Caravans Court:

1: kumuluje VP w Builders's Hall
2: nie kumuluje wojowników w Builder's Hall
3: po zbudowaniu - zabieramy VP, dodajemy 2 wojowników, zostawiamy wojowników w budynku (tzn. nie dostajemy ich za samo zbudowanie/ za samo zbudowanie należą się tylko punkty.
4: wchodząc do budynku dostajemy wszystkich skumulowanych tam wojowników.

Budynek kumulujący VP - The Waymoot

1: kumuluje 1 VP na rundę w Builders's Hall
2: nie kumuluje 3 VP na rundę w Builder's Hall
3: po zbudowaniu - zabieramy skumulowane VP, dodajemy 3 VP jako efekt działania budynku, zostawiamy te 3 VP na budynku (tzn. nie dostajemy ich za samo zbudowanie)
4: wchodząc do budynku dostajemy wszystkie VP generowane przez budynek + questa.


Czy tak?
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: Chaaber »

Wszystko się zgadza. Dokładasz kostki albo żetony dopiero jak zbudujesz. Żetony punktowe generowane w Builder's Hall przez licznik rund idą normalnie.
dzium
Posty: 20
Rejestracja: 09 kwie 2015, 23:25
Has thanked: 4 times

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: dzium »

Face-up Quest jest to quest, który już się ma "na ręku", czy jeden z czterech questów z Clifwatch Inn?
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: Chaaber »

W inn.
dzium
Posty: 20
Rejestracja: 09 kwie 2015, 23:25
Has thanked: 4 times

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: dzium »

Mając tę kartę dostaję się punkt jedynie za "kupione" budynki, czy także te, które się zbudowało dzięki innym kartom (np. karta intrygi, gdzie możesz wymienić jeden ze swoich nieużywanych budynków na jeden z Builders Hall)?
Obrazek
Awatar użytkownika
Kapelatejesy
Posty: 88
Rejestracja: 21 wrz 2014, 17:04
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: Kapelatejesy »

dzium pisze:Mając tę kartę dostaję się punkt jedynie za "kupione" budynki, czy także te, które się zbudowało dzięki innym kartom (np. karta intrygi, gdzie możesz wymienić jeden ze swoich nieużywanych budynków na jeden z Builders Hall)?
Obrazek
Może jestem purystą, ale dla mnie "buy" znaczy "buy" i nic więcej. Gdyby ktoś z kim gram chciał wziąć punkty za wymianę (przy wyżej wspomnianej karcie intrygi) to bym się kłócił :v
Ostatnio zmieniony 31 sty 2016, 23:50 przez Kapelatejesy, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: Chaaber »

Kapelatejesy pisze:Może jestem purystą, ale dla mnie "buy" znaczy "buy" i nic więcej. Gdyby ktoś z kim grał chciał wziąć punkty za wymianę (przy wyżej wspomnianej karcie intrygi) to bym się kłócił :v
Zgadzam się, są plot questy które mówią build i wtedy możesz sobie kombinować. Buy to buy.
xelos80
Posty: 669
Rejestracja: 15 lis 2013, 17:33
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: xelos80 »

Mam pewne wątpliwości co do budynków i ich kupowania
Mam wrażenie ze nagroda z bycia właścicielem jest za słaba zeby opłacało się być tą osobą która kupuje dany budynek.
Zwykle wydaje mi się ze więcej zyskują osoby stawiajace swój pionek. Szczególnie po 4,5 rundzie. Trace rundę zeby ktoś inny zajął odrazu ten budynek a ja dostanę do końca gry góra 4 kostki które newt nie musza mi pasować.
Ja ostatnio zastosowałem własny wariant. Odrazu po zakupie osoba kupująca dostaje to co dany budynek daje i budynek w tej rundzie juz jest niedostepny. Mam wrazenie ze to daje większą motywację do kupowania budynków.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: misioooo »

Tak jak napisałeś. To tylko twoje wrażenie. Kupuj jak jesteś ostatni. Albo na początku. Uwierz mi - kupując na początku przydatny wszystkim budynek zwróci ci się z nawiązką. Nawet 4 czy 5 runda jest ok. Ty stracisz jedną akcję, ale zyskasz 3 czy 4! Ja często kupuję to, co inni będą odwiedzać. Specjalnie po to, by zgarniać darmowe bonusy do końca gry, a nie samemu tam łazić :)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
ODPOWIEDZ