List miłosny (Love Letter) - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Love Letter

Post autor: kwiatosz »

lesar pisze:
Jarzab pisze:W wariancie 2 osobowym w angielskiej instrukcji (którą znalazłem na bgg) jest napisane, że należy przed każdą rundą odrzucić 3 karty "face up", czyli odkryte. W polskiej instrukcji pisze, że trzeba odrzucić 3 karty, które nie biorą udziału w grze. Nie precyzuje, czy odkryte. To jak w końcu?
niezależnie od liczy graczy zawsze co rundę odrzucamy 1 kartę jest ona zakryta oraz tylko dla wariantu w 2 osoby, dodatkowo 3 karty, ale już odkryte.
Nie ma takiej zasady. Przy rozkładaniu odrzuca się jedną zakrytą kartę, później się nic nie odrzuca. Mam wrażenie, że piszesz o jakiejś zupełnie innej grze... Na 2 osoby te 3 karty kładzie się odkryte.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 2332 times

Re: Love Letter

Post autor: Curiosity »

Peter128 pisze:Czyli finalnie Książę wyrzuca kartę z ręki gracza bez efektu, chyba, że jest to Księżniczka, wtedy gracz odpada. Tak graliśmy przynajmniej. A rozróżnienie czy to Pokojówka czy nie dla mnie jest niepotrzebne.
Egzakli ;)
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Love Letter

Post autor: lesar »

kwiatosz pisze:
lesar pisze:
Jarzab pisze:W wariancie 2 osobowym w angielskiej instrukcji (którą znalazłem na bgg) jest napisane, że należy przed każdą rundą odrzucić 3 karty "face up", czyli odkryte. W polskiej instrukcji pisze, że trzeba odrzucić 3 karty, które nie biorą udziału w grze. Nie precyzuje, czy odkryte. To jak w końcu?
niezależnie od liczy graczy zawsze co rundę odrzucamy 1 kartę jest ona zakryta oraz tylko dla wariantu w 2 osoby, dodatkowo 3 karty, ale już odkryte.
Nie ma takiej zasady. Przy rozkładaniu odrzuca się jedną zakrytą kartę, później się nic nie odrzuca. Mam wrażenie, że piszesz o jakiejś zupełnie innej grze... Na 2 osoby te 3 karty kładzie się odkryte.
piszę dokładnie o tej samej grze, napisałeś dokładnie to co ja tak więc nie wiem w czym rzecz, wyraźnie piszę, że co rundę odrzuca się 1 kartę i jest ona zakryta, a w wariancie dla dwóch osób dodatkowo odrzuca się 3 karty z talii ale są one odkryte (czyli przy grze w 3 i 4 osoby z talii wyciąga się 1 kartę zakrytą, a w grze dla 2 osób, wyciąga się 4 karty - 1 zakrytą i 3 odkryte)
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
najata
Posty: 308
Rejestracja: 21 sie 2012, 11:36
Lokalizacja: Warszawa (Jelonki)
Has thanked: 99 times
Been thanked: 16 times

Re: Love Letter

Post autor: najata »

lesar pisze:piszę dokładnie o tej samej grze, napisałeś dokładnie to co ja tak więc nie wiem w czym rzecz
Wydaje mi się, że kwiatoszowi pomyliła się tura (ruch gracza) z rundą (jedno rozegranie LL zakończone zdobyciem przez kogoś punktu) i stąd nieporozumienie :)
(choć ja w pierwszym odruchu zrozumiałam też źle :P)
Eternal Newbie :D
Mój stan posiadania na BGG
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Love Letter

Post autor: kwiatosz »

Ok, w tym sensie - to tak, odrzuca się jedną, ale ona jest odkryta, z ang instrukcji "choose one of the two cards in your hand and discard it face up in front of you."
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Love Letter

Post autor: lesar »

pytanie dotyczyło postępowania przed każdą rundą, stąd ja opisuję ja wygląda każdy początek rundy, czyli przygotowania do rozgrywki, nie tury
Ostatnio zmieniony 06 wrz 2013, 14:37 przez lesar, łącznie zmieniany 1 raz.
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Love Letter

Post autor: kwiatosz »

A słusznie :) Wobec tego przepraszam :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1053
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 145 times
Been thanked: 25 times

Re: Love Letter

Post autor: uyco »

czyli grając na 2 osoby, po każdej rundzie odkrywamy 3 nowe karty, które nie biorą udziału w tej danej rundzie, czy robimy to tylko raz, ale na całą grę?
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Awatar użytkownika
najata
Posty: 308
Rejestracja: 21 sie 2012, 11:36
Lokalizacja: Warszawa (Jelonki)
Has thanked: 99 times
Been thanked: 16 times

Re: Love Letter

Post autor: najata »

Po każdej rundzie. Czyli: tasujemy, wykładamy trzy odkryte i jedną zakrytą, gramy, ktoś zdobywa punkt, tasujemy wszystkie, wykładamy trzy odkryte i jedną zakrytą, gramy...itd.
Eternal Newbie :D
Mój stan posiadania na BGG
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1053
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 145 times
Been thanked: 25 times

Re: Love Letter

Post autor: uyco »

wielkie dzieki, to graliśmy prawie dobrze - zapomniałem o tej jednej zakrytej...
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1053
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 145 times
Been thanked: 25 times

Re: Love Letter

Post autor: uyco »

ale swoją drogą tyle błędów czy braku precyzji w takiej małej instrukcji to wstyd...
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Svartisen
Posty: 176
Rejestracja: 09 wrz 2013, 19:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Love Letter

Post autor: Svartisen »

uyco pisze:ale swoją drogą tyle błędów czy braku precyzji w takiej małej instrukcji to wstyd...
To się pewnie nazywa sztuka miniaturyzacji błedów. Podejrzewam, że miało być minimalizowanie błędów, ale nie wyszło...
Ashes to ashes, dice to dice...
Awatar użytkownika
szon
Posty: 125
Rejestracja: 22 sie 2012, 20:59
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Re: Love Letter

Post autor: szon »

najata pisze:Po każdej rundzie. Czyli: tasujemy, wykładamy trzy odkryte i jedną zakrytą, gramy, ktoś zdobywa punkt, tasujemy wszystkie, wykładamy trzy odkryte i jedną zakrytą, gramy...itd.
moim zdaniem źle mówisz. Cytując polską instrukcję "Wierzchnią kartę z talii usuwa się z gry, nie odkrywając jej. W wariancie gry dla dwóch osób należy usunąć z talii trzy wierzchnie Karty Gry."

Czyli 2 graczy odkładamy 3 zakryte
Więcej graczy odkładamy 1 zakrytą
Awatar użytkownika
najata
Posty: 308
Rejestracja: 21 sie 2012, 11:36
Lokalizacja: Warszawa (Jelonki)
Has thanked: 99 times
Been thanked: 16 times

Re: Love Letter

Post autor: najata »

No właśnie nie. W tej chwili Ci nie zalinkuję, bo piszę z telefonu, ale to było niechlujstwo i błąd tłumaczenia. Wydawca polskiej wersji zamieszczał gdzieś sprostowanie, że trzy karty są usuwane odkryte - bo tak było w oryginalnej wersji. I są usuwane dodatkowo względem zawsze odkładanej jednej karty zakrytej.

Edit: o, np. wierniejsze tłumaczenie oryginalnej instrukcji znajdziesz u Rebela przy opisie anglojęzycznego LL. Niemniej jednak myślę, że jest dokładnie wszystko jedno, czy grasz na 3odkryte + jedna zakryta czy 3 zakryte, w tym drugim przypadku jest po prostu trochę trudniej :)
Eternal Newbie :D
Mój stan posiadania na BGG
rkb1987
Posty: 3
Rejestracja: 02 kwie 2015, 18:00

Re: Love Letter

Post autor: rkb1987 »

A co się dzieje w przypadku remisu na ręce (przykładowo w ręku został baron i baron) a na stole karty odkryte są dokładnie takie same u dwóch osób? Punkt jest przydzielany dla dwóch osób?
januszk0
Posty: 27
Rejestracja: 07 mar 2014, 12:23

Re: Love Letter

Post autor: januszk0 »

Mam pytanie, czy jak zagrywam Strażniczkę mogę zapytać innego gracza o Księżniczkę mimo, że mam tę Księzniczkę na ręce?
W instrukcji jest tylko napisane, że "nie wolno oszukać pozostałych i nie przyznać się do posiadania karty wybranej przez osobę wykładającą strażniczkę lub nie pozbyć się z ręki Hrabiny mając na ręku Króla lub Księcia".
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Love Letter

Post autor: FortArt »

Możesz :)
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 2332 times

Re: Love Letter

Post autor: Curiosity »

FortArt pisze:Możesz :)
Potwierdzam, możesz.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
mk9898
Posty: 73
Rejestracja: 27 sty 2014, 09:43
Been thanked: 1 time

List miłosny

Post autor: mk9898 »

Cześć,

Proszę o wyjaśnienie takiej oto sytuacji: jest trzech graczy - A, B i C. Gracze A i B wskutek działania Barona porównują karty i gracz A odpada. Gracz B pozostaje w tym momencie bez karty. Co dalej? Czyja teraz jest kolej? Gracza C? A jeśli tak to czy gracz B musi dobrać jedną kartę przed dobraniem karty przez gracza C (żeby obydwaj mieli po jednej karcie na ręku)?

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
kolderek
Posty: 1368
Rejestracja: 15 paź 2007, 17:25
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 1 time

Re: List miłosny

Post autor: kolderek »

z tego co pamiętam, to gracz B nie traci karty.
mk9898
Posty: 73
Rejestracja: 27 sty 2014, 09:43
Been thanked: 1 time

Re: List miłosny

Post autor: mk9898 »

MisterC pisze:Gracze porównują karty, ale na osobności.Jeden gracz odpada, a drugi kontynuuje grę ze swoją kartą. Następny jest gracz po tym, ktory zagrał Barona.
I teraz wszystko jest logiczne! Dzięki.
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: List miłosny (Love Letter)

Post autor: ko2a »

Dla pewności
Zagrywam ksiecia na przeciwnika ktory ma ksiezniczke. Co sie dzieje?
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 2332 times

Re: List miłosny (Love Letter)

Post autor: Curiosity »

ko2a pisze:Dla pewności
Zagrywam ksiecia na przeciwnika ktory ma ksiezniczke. Co sie dzieje?
Przeciwnik odpada.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4635
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1944 times

Re: Love Letter

Post autor: warlock »

Wybaczcie necroposting, ale odniosę się do jednego komentarza:
Rune pisze:Wykładamy 3 odkryte karty na stole (mam wersję angielską) i tak właśnie graliśmy.
Dopiero co kupiłem List Miłosny i jestem zniesmaczony jakością tłumaczenia... generalnie zauważam, że im prostsza gra, tym więcej nieścisłości i niedomówień ma w zasadach. Wariant dwuosobowy w polskiej wersji od Barda jest całkowicie skopany przez setup (bo mówi o tym, żeby zamiast jednej zakrytej karty odłożyć na bok trzy karty). Tymczasem angielskie zasady wariantu dwuosobowego mówią, że OPRÓCZ jednej zakrytej karty należy odłożyć na bok trzy ODKRYTE karty. Tak więc łącznie z gry wypadają 4 karty, w tym 3 jawne.
Shuffle the 16 cards to form a
face-down draw deck. Remove the
top card of the deck from the game
without looking at it.
If you are playing a two-player
game, take three more cards from
the top of the deck and place them
to the side, face up. They will not
be used during this round.
Wolę nie wiedzieć, jak wiele osób gra źle do tej pory przez fatalną polską wersję i na ilu ocenach dotyczących wariantu dwuosobowego to zaważyło...
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: List miłosny (Love Letter)

Post autor: Miszon »

o, ciekawe, nie wiedziałem o tym, że łącznie 4 karty, w tym 3 odkryte.

Swoją drogą - długo grałem tak, że na 2 osoby odkładaliśmy tylko 1 kartę, tak jak na więcej osób ;-) .
Zresztą, opcja zakryta wydaje mi się ciekawsza :-P .
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
ODPOWIEDZ