Terra Mystica - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Terra Mystica

Post autor: mat_eyo »

Tak, możesz.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1727
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 113 times
Been thanked: 85 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Tomzaq »

Chyba jednak nie. Jest gdzieś w instrukcji, że wykonując akcję nr 1 to możesz przekształcić teren bez budowania osady jednakże jeżeli kolejny raz wykonasz tę akcję to żeby postawić osadę będzie trzeba przekształcić najpierw teren.

Znalazłem: "• Po przekształceniu terenu nie trzeba od razu budować Osady. Jest to możliwe w dowolnej późniejszej Akcji (ale będzie wymagało osobnej Akcji przekształcania!)."
Wyjątek to np. akcja specjalna wiedźm - lot na miotle
Who is John Galt?
Posiadam
metyu
Posty: 381
Rejestracja: 12 gru 2012, 11:08
Been thanked: 1 time

Re: Terra Mystica

Post autor: metyu »

mat_eyo ma rację, jeśli w instrukcji jest coś innego, to napisz gdzie :P


e: z tego cytatu nie wynika, że musisz dokonać przekształcenia, tylko że będzie wymagało to kolejnej akcji, angielska instrukcja mówi, że "First, you may change the type of one Terrain space. Then, if you have changed its type to your Home terrain, you may immediately build a Dwelling on that space." Co sugeruje, że możesz przekształcić teren, a nie że masz taki obowiązek.
Ostatnio zmieniony 26 lut 2016, 11:44 przez metyu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1727
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 113 times
Been thanked: 85 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Tomzaq »

Strona 10, druga kolumna, 6 kropka od góry

http://wydawnictwo.bard.pl/?wpfb_dl=111
Who is John Galt?
Posiadam
metyu
Posty: 381
Rejestracja: 12 gru 2012, 11:08
Been thanked: 1 time

Re: Terra Mystica

Post autor: metyu »

napisałem post zanim wyedytowałeś

z faq:

How exactly does the Transform and Build action work?

You may only transform or build on a Terrain space directly or indirectly adjacent to one of your Structures, and normally only one Terrain space. Either transform the space, or build a Dwelling on it, or do both. You don't have to transform it into your Home terrain, but it has to be your Home terrain before you can build on it. (source—thumbed by designer)
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Terra Mystica

Post autor: mat_eyo »

Przecież ten punkt tylko potwierdza to, co napisałem. Możesz w jednej akcji przekształcić, w drugiej np. zdobyć złoto lub robotników czarem, a w trzeciej postawić osadę na wcześniej przekształconym polu. Zasada, którą przytoczyłeś przypomina nam tylko, że trzeba będzie zużyć jeszcze jedną akcję. Chodzi o to, żeby akcji przekształcanie i budowa nie dzielić, na zasadzie "w poprzedniej akcji tylko przekształcałem więc teraz bez akcji dostawię tam sobie osadę".
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1727
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 113 times
Been thanked: 85 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Tomzaq »

metyu pisze:mat_eyo ma rację, jeśli w instrukcji jest coś innego, to napisz gdzie :P


e: z tego cytatu nie wynika, że musisz dokonać przekształcenia, tylko że będzie wymagało to kolejnej akcji, angielska instrukcja mówi, że "First, you may change the type of one Terrain space. Then, if you have changed its type to your Home terrain, you may immediately build a Dwelling on that space." Co sugeruje, że możesz przekształcić teren, a nie że masz taki obowiązek.
W polskiej instrukcji brzmi to tak:
"Ta Akcja pozwala graczowi najpierw zmienić typ jednego pola terenu. Następnie, jeżeli gracz przekształcił teren na
Preferowany przez jego rasę, może na tym polu wybudować Osadę"

jest też taki zapis w polskiej instrukcji:

Przekształcanie terenu
"Gracz może przekształcić jedno niezajęte pole terenu w Preferowany teren bezpośrednio przed budową Osady. Gracz umieszcza żeton
Terenu koloru rasy na przekształcanym polu."

Wg mnie budowa osady jest bezpośrednio związana z transformacją terenu - czyli każde budowanie musi być poprzedzone bezpośrednią transformacją. Można przekształcić teren bez budowy, ale nie można budować bez transformacji.

Przy założeniu, że w jednej akcji transformuję, a w kolejnej buduję osadę to czy można zbudować osadę na terenie, który przetransformował inny gracz lub na takim, który jest narysowany na planszy,ale jest zgodny z moim wymaganym terenem? Czyli pomijam transformację w moim ruchu. Moim zdaniem nie.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1727
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 113 times
Been thanked: 85 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Tomzaq »

mat_eyo pisze:Chodzi o to, żeby akcji przekształcanie i budowa nie dzielić, na zasadzie "w poprzedniej akcji tylko przekształcałem więc teraz bez akcji dostawię tam sobie osadę".
No, ale to jest właśnie podzielenie tej akcji: najpierw transformuję, a później tylko buduję.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Terra Mystica

Post autor: BartP »

Tomzaq, nie masz racji.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1727
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 113 times
Been thanked: 85 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Tomzaq »

metyu pisze:napisałem post zanim wyedytowałeś

z faq:

How exactly does the Transform and Build action work?

You may only transform or build on a Terrain space directly or indirectly adjacent to one of your Structures, and normally only one Terrain space. Either transform the space, or build a Dwelling on it, or do both. You don't have to transform it into your Home terrain, but it has to be your Home terrain before you can build on it. (source—thumbed by designer)
Z angielskim u mnie średnio więc jakby ktoś potwierdził jedno z poniższych twierdzeń:
1. Mogę transformować i następnie budować.
2. Mogę tylko transformować.
3. Mogę tylko budować.

Czy wszystkie 3 typy akcji są poprawne?
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Terra Mystica

Post autor: mat_eyo »

Ale wykonujesz dwie akcje transformacji i budowy, a nie jedną w dwóch krokach. Dla mnie budowanie na polu przekształconym wcześniej, przekształconym przez przeciwnika lub nadrukowanym na planszy jest dozwolone i tak właśnie gram.
Awatar użytkownika
ixi24
Posty: 477
Rejestracja: 03 lut 2015, 00:23
Has thanked: 109 times
Been thanked: 41 times

Re: Terra Mystica

Post autor: ixi24 »

Tomzaq pisze:

Przy założeniu, że w jednej akcji transformuję, a w kolejnej buduję osadę to czy można zbudować osadę na terenie, który przetransformował inny gracz lub na takim, który jest narysowany na planszy,ale jest zgodny z moim wymaganym terenem? Czyli pomijam transformację w moim ruchu. Moim zdaniem nie.

O to się najbardziej rozchodzi, bo zagrałem pierwszy raz sam 2 rasami żeby wszystko ogarnąć i tak się zastanawiałem czy mogę przekształcić teren, a w kolejnych ruchach zbudować tam osadę, albo od razu zbudować osadę na dostępnym od początku gry swoim terenie. Dodatkowo przy tera-formowaniu osadę można zbudować TYLKO na tym przekształconym terenie ?
Sprzedam Kupie IG

Zniżki: 3% ALEplanszowki
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1727
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 113 times
Been thanked: 85 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Tomzaq »

mat_eyo pisze:Ale wykonujesz dwie akcje transformacji i budowy, a nie jedną w dwóch krokach. Dla mnie budowanie na polu przekształconym wcześniej, przekształconym przez przeciwnika lub nadrukowanym na planszy jest dozwolone i tak właśnie gram.
No tak jest dużo łatwiej :D
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Qlaqs
Posty: 493
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:38
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 7 times
Been thanked: 14 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Qlaqs »

Przecież mozna podbierać teren - budować bez transformacji. To jest liczone jako jedna akcja.

W online wiele razy tak robiłem.

Tam wszędzie jest OR czyli LUB !!!
Moja skromna kolekcja to co mam, czego chce sie pozbyc i to co w drodze!
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1727
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 113 times
Been thanked: 85 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Tomzaq »

Qlaqs pisze:Przecież mozna podbierać teren - budować bez transformacji. To jest liczone jako jedna akcja.

W online wiele razy tak robiłem.

Tam wszędzie jest OR czyli LUB !!!
O :!: Skoro impelmentacja pozwala to chyba znaczy, że moje wątpliwości się wyjaśniły.
Przepraszam wszystkich za wprowadzanie zamętu.
Instrukcja chyba jednak mogłaby być bardziej precyzyjna :D
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Qlaqs
Posty: 493
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:38
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 7 times
Been thanked: 14 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Qlaqs »

Tomzaq pisze:
metyu pisze:napisałem post zanim wyedytowałeś

z faq:

How exactly does the Transform and Build action work?

You may only transform or build on a Terrain space directly or indirectly adjacent to one of your Structures, and normally only one Terrain space. Either transform the space, or build a Dwelling on it, or do both. You don't have to transform it into your Home terrain, but it has to be your Home terrain before you can build on it. (source—thumbed by designer)
Z angielskim u mnie średnio więc jakby ktoś potwierdził jedno z poniższych twierdzeń:
1. Mogę transformować i następnie budować.
2. Mogę tylko transformować.
3. Mogę tylko budować.

Czy wszystkie 3 typy akcji są poprawne?
Można:
Transformować i budować na dopiero co przemienionym kaflu terenu.

Można Transformować. ( przygotowujesz teren na przyszłe ruchy)

Można budować bez transformacji na swoim terenie. (czyli terenie zgodnym z rasą - nie ważne kto go przekształcił)

Wysłane z mojego LG-D620 przy użyciu Tapatalka
Moja skromna kolekcja to co mam, czego chce sie pozbyc i to co w drodze!
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1727
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 113 times
Been thanked: 85 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Tomzaq »

Dzięki. Wszystko już jasne
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1727
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 113 times
Been thanked: 85 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Tomzaq »

Zadano mi wczoraj przy grze pytanie i wkradła się niepewność.
Mianowicie, czy jak stawiam jakiś budynek to nagrodę mogę wziąć od razu? Czy trzeba czekać do fazy przychodu w następnej rundzie?
Who is John Galt?
Posiadam
Punryk
Posty: 30
Rejestracja: 05 paź 2013, 23:25

Re: Terra Mystica

Post autor: Punryk »

czekasz do fazy przychodu w następnej rundzie. Wszystkie zasoby z ikoną dłoni pod spodem są otrzymywane w fazie przychodu.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Bea »

Tomzaq pisze:Zadano mi wczoraj przy grze pytanie i wkradła się niepewność.
Mianowicie, czy jak stawiam jakiś budynek to nagrodę mogę wziąć od razu? Czy trzeba czekać do fazy przychodu w następnej rundzie?
A o jaka dokładnie nagrodę ci chodzi? Gdy coś bierzemy w fazie przychodu, to to coś ma rączkę pod sobą. Gdy przy pasowaniu to jest zwój narysowany. Sa też rzeczy które bierzemy natychmiast. Zależy o czym mówisz.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1727
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 113 times
Been thanked: 85 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Tomzaq »

Bea pisze:
Tomzaq pisze:Zadano mi wczoraj przy grze pytanie i wkradła się niepewność.
Mianowicie, czy jak stawiam jakiś budynek to nagrodę mogę wziąć od razu? Czy trzeba czekać do fazy przychodu w następnej rundzie?
A o jaka dokładnie nagrodę ci chodzi? Gdy coś bierzemy w fazie przychodu, to to coś ma rączkę pod sobą. Gdy przy pasowaniu to jest zwój narysowany. Sa też rzeczy które bierzemy natychmiast. Zależy o czym mówisz.
Chodzi właśnie o to z rączką, bo w przypadku żetonów łask z rączką to instrukcja mówi, że natychmiast można wykorzystać nagrodę z żetonu. I tu pojawiło się pytanie czy w takim razie po postawieniu np. świątyni nie wziąć od razu kapłana? Gramy, że nie, ale niepewność się wkradła.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 1291
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:36
Lokalizacja: Romb Kujawski
Has thanked: 84 times
Been thanked: 49 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Nidhogg »

Tomzaq pisze:
Bea pisze:
Tomzaq pisze:Zadano mi wczoraj przy grze pytanie i wkradła się niepewność.
Mianowicie, czy jak stawiam jakiś budynek to nagrodę mogę wziąć od razu? Czy trzeba czekać do fazy przychodu w następnej rundzie?
A o jaka dokładnie nagrodę ci chodzi? Gdy coś bierzemy w fazie przychodu, to to coś ma rączkę pod sobą. Gdy przy pasowaniu to jest zwój narysowany. Sa też rzeczy które bierzemy natychmiast. Zależy o czym mówisz.
Chodzi właśnie o to z rączką, bo w przypadku żetonów łask z rączką to instrukcja mówi, że natychmiast można wykorzystać nagrodę z żetonu. I tu pojawiło się pytanie czy w takim razie po postawieniu np. świątyni nie wziąć od razu kapłana? Gramy, że nie, ale niepewność się wkradła.
Dobrze gracie. Rączka daje przychód w fazie przychodów.
7% rabatu - 3Trolle
10% rabatu - Planszostrefa
Zbiórki gdzie jestem organizatorem: tu
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Terra Mystica

Post autor: GrzeL »

Tomzaq pisze:Chodzi właśnie o to z rączką, bo w przypadku żetonów łask z rączką to instrukcja mówi, że natychmiast można wykorzystać nagrodę z żetonu.
Mógłbyś wskazać, w którym miejscu instrukcji jest to napisane.
Bo jak dla mnie jest tam napisane tylko, że ze zdolności znajdujących się na płytkach możemy korzystać od razu po wzięciu, czyli w np. szczególnym przypadku z ułatwionego założenia miasta.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1727
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 113 times
Been thanked: 85 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Tomzaq »

GrzeL pisze:
Tomzaq pisze:Chodzi właśnie o to z rączką, bo w przypadku żetonów łask z rączką to instrukcja mówi, że natychmiast można wykorzystać nagrodę z żetonu.
Mógłbyś wskazać, w którym miejscu instrukcji jest to napisane.
Bo jak dla mnie jest tam napisane tylko, że ze zdolności znajdujących się na płytkach możemy korzystać od razu po wzięciu, czyli w np. szczególnym przypadku z ułatwionego założenia miasta.
Strona 12. Przebudowa faktorii w świątynię

"W nagrodę gracz natychmiast dobiera jeden żeton łask i układa go awersem do góry przed sobą (gracz może natychmiast wykorzystać nagrodę z żetonu lub użyć go we właściwej mu akcji)" - podkreślenie moje

EDIT: Dodatkowo na stronie 18 jest taki zapis: "8 żetonów łask natychmiast oferuje specjalne nagrody".
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Terra Mystica

Post autor: GrzeL »

Tomzaq pisze:
GrzeL pisze:
Tomzaq pisze:Chodzi właśnie o to z rączką, bo w przypadku żetonów łask z rączką to instrukcja mówi, że natychmiast można wykorzystać nagrodę z żetonu.
Mógłbyś wskazać, w którym miejscu instrukcji jest to napisane.
Bo jak dla mnie jest tam napisane tylko, że ze zdolności znajdujących się na płytkach możemy korzystać od razu po wzięciu, czyli w np. szczególnym przypadku z ułatwionego założenia miasta.
Strona 12. Przebudowa faktorii w świątynię

"W nagrodę gracz natychmiast dobiera jeden żeton łask i układa go awersem do góry przed sobą (gracz może natychmiast wykorzystać nagrodę z żetonu lub użyć go we właściwej mu akcji)" - podkreślenie moje

EDIT: Dodatkowo na stronie 18 jest taki zapis: "8 żetonów łask natychmiast oferuje specjalne nagrody".
W tych fragmentach nie ma nic o tym, że możemy otrzymać przychód, który otrzymujemy w fazie przychodu. Czy wg twojej interpretacji można od razu pobrać także PZ z płytek je dających i przesunąć się na traku jednego z kultów?
ODPOWIEDZ