Wojna o Pierścień - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
DarkBogas
Posty: 433
Rejestracja: 10 wrz 2013, 19:43
Lokalizacja: Krapkowice
Has thanked: 22 times
Been thanked: 10 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: DarkBogas »

Tak, można.
Gatherey
Posty: 896
Rejestracja: 20 mar 2017, 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: Gatherey »

Pytanie o ruch drużyny pierścienia.

Instrukcja mówi:
Drużyna Pierścienia w twierdzy Cienia
Kiedy Drużyna Pierścienia zostanie odkryta, gracz Wolnych
Ludów wytycza jej ścieżkę z ostatniego znanego miejsca pobytu.
Jeśli podczas tego ruchu Drużyna przesuwa się przez, wychodzi
z, wkracza do, lub pozostaje w twierdzy Cienia kontrolowanej
przez gracza Cienia, gracz ten musi natychmiast wylosować
żeton poszukiwań, tak jakby poszukiwania zakończyły się
sukcesem.
Gracz losuje ten żeton poszukiwań tylko, jeśli Drużyna
Pierścienia zostanie odkryta przez gracza Cienia.
Co więcej, to
tylko jeden z efektów udanych poszukiwań. Zasady działania
żetonów poszukiwań opisano szczegółowo na stroni 40.
Czy dobrze rozumiem, że pogrubiona część mówi tyle, że jeśli to gracz WL ludów decyduje sie na ujawnienie i przemieszczenie drużyny przez twierdze Cienia to nie losuje zetonu?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4623
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1930 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: warlock »

Po angielsku jest Declare/Reveal, po polsku Ujawnij/Odkryj i to chyba jest źródło wszelkiego zła ;). "Ujawnienie" to nic innego jak wskazanie obecnej pozycji, nic się wtedy nie losuje bo sługi Saurona nie znalazły drużyny, przemknęła ona przez region z twierdzą ;). Jeśli natomiast Sauron wykona skuteczny rzut poszukiwań przy poruszaniu drużyny, to jego oko wypatrzyło pierścień i gracz Wolnych Ludów wytycza ścieżkę przemarszu drużyny. Tematycznie:
- jakiś towarzysz musi zginąć bohatersko broniąc powiernika przed sługami zła
- Frodo nakłada pierścień i ucieka, ale dostaje punkty zepsucia ;).
Awatar użytkownika
pinata
Posty: 613
Rejestracja: 11 mar 2014, 23:39
Been thanked: 11 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: pinata »

Gatherey pisze:[...] jeśli to gracz WL ludów decyduje sie na ujawnienie i przemieszczenie drużyny przez twierdze Cienia to nie losuje zetonu?
Tak jest.

Zgadzam się z Warlock-iem, że nomenklatura użyta w polskim tłumaczeniu może być dla niektórych myląca. "Ujawnij" i "odkryj" w mojej opinii brzmią zbyt podobnie.

Dużo łatwiej byłoby zrozumieć mechanikę tego elementu gry, gdyby zamiast "ujawnić" użyto słowa "ogłosić", "rozgłosić" (lub jakiegoś podobnego).

Gdy Drużyna dobrowolnie sama "rozgłasza" wszem i wobec miejsce swojego pobytu, to nie otrzymuje z tego tytułu ograniczeń do ruchu, ani nie ponosi negatywnych konsekwencji za ciche i niespostrzeżone przemknięcie obok twierdzy Cienia (poza wyjątkową kartą "Balrog z Morii").

Jeżeli natomiast podróżującą Drużynę "odkrywają" sługi Cienia, to dzieje się to gdzieś w dziczy (dlatego nie można wtedy przesunąć Drużyny do twierdzy czy miasta Wolnych ludów) lub nawet w czasie przejścia przez twierdzę Cienia (dlatego losuje się dodatkowy żeton).
Ostatnio zmieniony 30 sie 2017, 14:17 przez pinata, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4623
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1930 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: warlock »

Pamiętaj tylko, że jeśli tym dodatkowym żetonem (losowanym za twierdzę) będzie Oko, to nie dostajesz za nie zepsucia (ma siłę 0!).
Gatherey
Posty: 896
Rejestracja: 20 mar 2017, 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: Gatherey »

Kolejna gra i kolejne pytania - tym razem praktycznie o to samo:

1. Mamy atak armia cienia z 3 nazgulami vs armia WL z Gandalfem białym (którego zdolności dowódcze można poświęcić, by zanegować zdolności nazguli). Cień zagrywa kartę, która mówi, że pod warunkiem posiadania zdolności przywódczych nazguli 2+, mozna poświęcić ich 2 punkty, by anulować zdolności wybranego towarzysza. Która karta ma priorytet? Czy Cień może zagrać kartę, po tym jak gracz WL zadeklaruje uzycie zdolności Gandalfa?

2. Armia Cienia vs armia WL z Legolasem (+1 kość walki). Czy karta, która mówi o anulowaniu zdolności wybranego towarzysza (w tym przypadku legolasa) spowoduje, że dodatkowa kość z niego nie będzie wchodziła w grę?

Myślę, że oba te pytania można sprowadzic to jednego - czy istnieje jakiś priorytet jeśli chodzi o karty walki vs towarzyszy?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4623
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1930 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: warlock »

1. A na karcie Gandalfa Białego nie ma napisane, że decyzja o zanegowaniu zdolności przywódczych Nazguli następuje na samym początku bitwy? Nie mam karty przed sobą, ale wydaje mi się że Gandalf może "wyłączyć" Nazgule na samym początku walki, przez co w momencie gdy nadchodzi faza zagrania kart bitwy gracz Cienia nie ma wymaganych 2+ zdolności przywódczych żeby w ogóle zagrać kartę o której piszesz.

2. No jak negujesz zdolność, to negujesz ;).
Gatherey
Posty: 896
Rejestracja: 20 mar 2017, 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: Gatherey »

Na nim jest tak napisane, dlatego tak zagraliśmy, ale jako, że współgracz miał wątpliwości to wolałem się upewnić. A jak wygląda sytuacja z Legolasem?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4623
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1930 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: warlock »

Napisałem - dodatkowa kość to zdolność. Karty bitwy zagrywasz przed rzutami. Jeśli wyłączysz zdolność Legolasa, to jak dojdziesz do rzutów to nie masz tej kości.
Gatherey
Posty: 896
Rejestracja: 20 mar 2017, 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: Gatherey »

Mam wrażenie, że jak pisałem to nie było tej części o Legolasie, ale może dlatego, że wcześnie jest :D

Niemniej jednak - wielkie dzięki za szybkie odpowiedzi!
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4623
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1930 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: warlock »

A, mogłem edytować coś faktycznie :D. Niech ktoś to jeszcze potwierdzi, ale jestem w zasadzie pewien swojej interpretacji (przy czym nie mam gry w rękach więc zostawiam sobie margines błędu ;)).
Awatar użytkownika
pinata
Posty: 613
Rejestracja: 11 mar 2014, 23:39
Been thanked: 11 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: pinata »

1. Decyzję o użyciu zdolności Biały Jeździec Gandalfa Białego podejmujesz na początku bitwy, a jej efekt trwa przez wszystkie rundy. Po jej użyciu gracz Cienia traci możliwość użycia wszystkich kart bitwy wymagających poświęcenia zdolności przywódczych Nazguli (bo takich nie posiada).

BTW: istnieją dwa przypadki, w których zdolność Biały Jeździec może zostać tymczasowo lub permanentnie wyłączona - są opisane w czwartym punkcie tutaj.

Nie zapomnij też o tym, że używając zdolności Biały Jeździec gracz Wolnych Ludów również traci możliwość użycia zdolności przywódczych Gandalfa Białego do wykonania przerzutu dowódców, ponieważ te zdolności przywódcze sam poświęca.

2. Tak, na czas tej rundy gracz Wolnych Ludów straci również kość należną za zdolność Kapitan Zachodu Legolasa.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: Tomzaq »

1. Jeżeli armia Cienia atakuje region,w którym znajdują Towarzysze, to muszą oni być częścią armii i walczyć, czy gracz WL może uznać, że oni nie biorą udziału w walce?
Who is John Galt?
Posiadam
Gatherey
Posty: 896
Rejestracja: 20 mar 2017, 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: Gatherey »

Pytałem o to samo wyżej - jeśli tam jest armia to muszą walczyć.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: Tomzaq »

Ok. dzięki.
1. A jeżeli armia WL znajduje się w regionie z twierdzą i armia postanawia wycofać się do twierdzy to bohaterowie też wycofują się do twierdzy? Wydaje się, że tak, ale wolę się upewnić
2. Czy w momencie gdy Powiernik wejdzie już do szczeliny, żeby zniszczyć pierścień to losuje się jeszcze żeton poszukiwań? Myślę, że tak ale znowu wolę się upewnić.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4623
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1930 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: warlock »

Tomzaq pisze:Ok. dzięki.
1. A jeżeli armia WL znajduje się w regionie z twierdzą i armia postanawia wycofać się do twierdzy to bohaterowie też wycofują się do twierdzy? Wydaje się, że tak, ale wolę się upewnić
2. Czy w momencie gdy Powiernik wejdzie już do szczeliny, żeby zniszczyć pierścień to losuje się jeszcze żeton poszukiwań? Myślę, że tak ale znowu wolę się upewnić.
1. Tak, wszyscy wycofują się do twierdzy.
2. Żeton losujesz zanim poruszysz Drużynę na torze Mordoru. Bo jeśli wylosujesz specjalny żeton z symbolem zatrzymania, to Drużyna się w ogóle nie poruszy.
kubajakub
Posty: 64
Rejestracja: 13 cze 2010, 09:59
Has thanked: 65 times
Been thanked: 1 time

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: kubajakub »

Widziałem, że na Ares ma wyjść chyba nowy dodatek do Wojny o pierścień- pt. Poszukiwanie pierścienia" czy wiecie o tym coś więcej?
Awatar użytkownika
pinata
Posty: 613
Rejestracja: 11 mar 2014, 23:39
Been thanked: 11 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: pinata »

kubajakub pisze:Widziałem, że na Ares ma wyjść chyba nowy dodatek do Wojny o pierścień- pt. Poszukiwanie pierścienia" czy wiecie o tym coś więcej?
"Hunt for the Ring" nie jest dodatkiem do Wojny o Pierścień, tylko osobną grą.
kubajakub
Posty: 64
Rejestracja: 13 cze 2010, 09:59
Has thanked: 65 times
Been thanked: 1 time

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: kubajakub »

Ale w instrukcji na Ares jest chyba jak w nią grać włączając w Wojnę?! Na ostatnich stronach instrukcji. Fabuła gry chyba trwa od domu Froda do Rivendel.
Czechu86
Posty: 26
Rejestracja: 04 cze 2015, 17:35
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: Czechu86 »

Chyba chodzi Ci o scenariusz "Rozłam drużyny pierścienia"?


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
kubajakub
Posty: 64
Rejestracja: 13 cze 2010, 09:59
Has thanked: 65 times
Been thanked: 1 time

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: kubajakub »

Nie, chodzi mi o tekst na stronie http://www.aresgames.eu/19634
Jest tam instrukcja do ściągnięcia, a w niej chyba na 36-37 informacja o tym. Ale niestety mój angielski jest słaby. Ponoć gra ma być wydana po polsku w 2018 przez Galaktę.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4623
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1930 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: warlock »

kubajakub pisze:Nie, chodzi mi o tekst na stronie http://www.aresgames.eu/19634
Jest tam instrukcja do ściągnięcia, a w niej chyba na 36-37 informacja o tym. Ale niestety mój angielski jest słaby. Ponoć gra ma być wydana po polsku w 2018 przez Galaktę.
Zerknąłem na szybko - chodzi o to, że Hunt for the Ring można traktować jak prolog do Wojny o Pierścień. I wynik partii w Hunt for the Ring będzie miał wpływ na to, co dzieje się w samej Wojnie o Pierścień (taka minikampania trochę :)).
Gatherey
Posty: 896
Rejestracja: 20 mar 2017, 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: Gatherey »

Pytanie odnośnie gracza Cienia umieszczającego kości w puli poszukiwań w momencie, gdy drużyna jest w mordorze - czy zgodnie z zasadą:

"Gracz może umieścić na polu poszukiwań maksymalnie tyle kości, ilu obecnie znajduje się Towarzyszy w Drużynie Pierścienia"

w momencie gdy w drużynie mamy tylko Golluma będzie to max jedna kość?


Oraz pytanie nr. 2. Jestem drużyną jedno pole przed Mordorem (Minas Morgul) i w ciągu swoich tur poruszam się sukcesywnie drużyną dwa razy (2 pkt na torze drużyny pierścienia). Czy w swojej następnej turze jako gracz WL, będę mógł ujawnić drużynę i przesunąć się na drugie miejsce na torze Mordoru?
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: Tomzaq »

1. Tak
2. Na pierwsze pole tour Mordoru.
Who is John Galt?
Posiadam
Gatherey
Posty: 896
Rejestracja: 20 mar 2017, 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: Gatherey »

Karta gracza Cienia Zwiastun Burzy:

"Zagraj, jeśli Drużyna Pierścienia lub jakiś Towarzysz znajdują się w granicach narodu, który nie znajduje się w "stanie wojny".

Przesuń znacznik polityki tego narodu na torze polityki o jedno pole do tyłu.

Następnie gracz Wolnych Ludów musi wyeliminować jednego dowódcę lub jednostkę (regularną lub elitarną) tego Narodu."

Czy pogrubiona część zmusza gracza WL do usunięcia tej jednostki z pola, gdzie np. znajduje się drużyna czy jest zupełna dowolność? Przykładowo - przeciwnik rzucił to na Elfy, więc odrzuciłem Elfa z Szarej Przystani. To poprawne zagranie tej karty?

BTW - czy macie jakieś dojście do angielskich kart, żeby sprawdzić jak to wygląda w oryginale?
ODPOWIEDZ