Eldritch Horror - zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Parmenides
Posty: 423
Rejestracja: 19 paź 2006, 20:11
Lokalizacja: Katowice

Re: Eldritch Horror

Post autor: Parmenides »

Mam kilka pytań odnośnie zasad, które nie są dla mnie do końca jasne… Będę wdzięczny za pomoc :)

Czy za pomocą karty Kwarantanna można wyeliminować z gry Potężnego Potwora?

Czy za pomocą swojej umiejętności Dexter Drake może przesunąć Potężnego Potwora ze swojego pola na inne pole z bramą?

Kiedy badacz zdobywa kartę zaklęcia, której kopię już posiada to odrzuca tą kartę i kontynuuje dobieranie kart tak długo aż nie trafi na kopię zaklęcia, którego nie posiada czy po prostu ma pecha, nie dobiera tego zaklęcia ponieważ ma już jego kopię, tasuje talię zaklęć a jego akcja się kończy.

Jeśli badacz posiada dwie różne karty, każda pozwalająca na odzyskanie 1 dodatkowego zdrowia podczas odpoczynku to czy w ramach tej akcji badacz odzyskuje łącznie 3 zdrowia?

Kolejne pytanie dotyczy testów i łączenia efektów kilku kart.

Badacz testuje swoją wiedzę, oblicza jej wartość ze swojej karty postaci np. 2 do tego dodaje jeden żeton ulepszenia wiedzy +1 który zdobył wcześniej czyli łącznie 3 wiedzy. Posiada kartę Opus Arcana, która dodaje +1 do wiedzy, Sprzymierzeńca Znawca Wiedzy Tajemnej, który również dodaje +1 do wiedzy oraz pozwala przerzucić 1 kość kiedy testujemy wiedzę, Sprzymierzeńca Ucznia Loży, który także pozwala przerzucić 1 kość kiedy testujemy wiedzę oraz kartę Zaklęcia Znamiona Izydy, która dodaje +1 do wszystkich umiejętności oraz pozwala na przerzucenie jednej kości podczas testu.

Jeśli dobrze rozumiem to badacz rzuca łącznie 5 kośćmi podczas testu wiedzy (3 bazowo +1 z jednej wybranej karty albo Opus Arcana albo Sprzymierzeńca Znawca Wiedzy Tajemnej +1 z karty Znamiona Izydy). Po wykonaniu rzutu badacz może przerzucić łącznie 3 kości wynika to z posiadania 3 różnych kart: Sprzymierzeńca Znawca Wiedzy Tajemnej, Sprzymierzeńca Ucznia Loży oraz Zaklęcia Znamiona Izydy.

Kontynuując, jeśli badacz testował swoją wiedzę podczas akcji rzucania czaru to rzuca łącznie 6 kośćmi. Wynika to z powyższego przykładu oraz faktu, że Opus Arcana dodaje +2 do wiedzy kiedy testujemy efekt zaklęcia.

Ostatnie pytanie, czy ten ostatni przykład stosujemy do rozstrzygania testów zarówno na awersie jak i rewersie każdej karty zaklęcia?

Gra jest naprawdę świetna i na pierwszy rzut oka banalnie prosta, jednak kiedy badacz ma przed sobą kilka kart i zacznie się liczenie przed wykonaniem testu to można się nieco pogubić ;)
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sirafin »

Pozwoliłem sobie trochę uporządkować, żeby było łatwiej odpowiadać ;)
Parmenides pisze:1.) Czy za pomocą karty Kwarantanna można wyeliminować z gry Potężnego Potwora?

2.) Czy za pomocą swojej umiejętności Dexter Drake może przesunąć Potężnego Potwora ze swojego pola na inne pole z bramą?

3.) Kiedy badacz zdobywa kartę zaklęcia, której kopię już posiada to odrzuca tą kartę i kontynuuje dobieranie kart tak długo aż nie trafi na kopię zaklęcia, którego nie posiada czy po prostu ma pecha, nie dobiera tego zaklęcia ponieważ ma już jego kopię, tasuje talię zaklęć a jego akcja się kończy.

4.) Jeśli badacz posiada dwie różne karty, każda pozwalająca na odzyskanie 1 dodatkowego zdrowia podczas odpoczynku to czy w ramach tej akcji badacz odzyskuje łącznie 3 zdrowia?

5.) Badacz testuje swoją wiedzę, oblicza jej wartość ze swojej karty postaci np. 2 + jedno ulepszenie wiedzy czyli łącznie 3 wiedzy. Posiada kartę Opus Arcana, która dodaje +1 do wiedzy, Sprzymierzeńca Znawca Wiedzy Tajemnej, który również dodaje +1 do wiedzy oraz pozwala przerzucić 1 kość kiedy testujemy wiedzę, Sprzymierzeńca Ucznia Loży, który także pozwala przerzucić 1 kość kiedy testujemy wiedzę oraz kartę Zaklęcia Znamiona Izydy, która dodaje +1 do wszystkich umiejętności oraz pozwala na przerzucenie jednej kości podczas testu.

a) Jeśli dobrze rozumiem to badacz rzuca łącznie 5 kośćmi podczas testu wiedzy (3 bazowo +1 z jednej wybranej karty albo Opus Arcana albo Sprzymierzeńca Znawca Wiedzy Tajemnej +1 z karty Znamiona Izydy). Po wykonaniu rzutu badacz może przerzucić łącznie 3 kości wynika to z posiadania 3 różnych kart: Sprzymierzeńca Znawca Wiedzy Tajemnej, Sprzymierzeńca Ucznia Loży oraz Zaklęcia Znamiona Izydy.

b) Kontynuując, jeśli badacz testował swoją wiedzę podczas akcji rzucania czaru to rzuca łącznie 6 kośćmi. Wynika to z powyższego przykładu oraz faktu, że Opus Arcana dodaje +2 do wiedzy kiedy testujemy efekt zaklęcia.

c) Ostatnie pytanie, czy ten ostatni przykład stosujemy do rozstrzygania testów zarówno na awersie jak i rewersie każdej karty zaklęcia?
Ad. 1) Można.

Ad. 2) Nie może. (Almanach str. 6 - Potężny potwór)

Ad. 3) Zależy, czy w poleceniu podano nazwę zaklęcia, czy tylko cechę. (Almanach str. 5 - Otrzymywanie wyposażenia i stanów)

Ad. 4) Tak, może użyć wszystkich i odzyskać więcej zdrowia.

Ad. 5a) Czterema kości. Znamiona Izydy to taki sam rodzaj premii jak Opus Arcana i Znawca Wiedzy Tajemnej. Badacz może wykonać trzy pojedyncze przerzuty.
Ad. 5b) Pięcioma kośćmi.
Ad. 5c) Tak, zarówno awers i rewers.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Parmenides
Posty: 423
Rejestracja: 19 paź 2006, 20:11
Lokalizacja: Katowice

Re: Eldritch Horror

Post autor: Parmenides »

Dzięki za wyjaśnienie, teraz rozgrywka będzie bardziej czytelna :)

Ad. 1) Można.

Rozumiem, że jeśli Potężny Potwór ma np. 5 wytrzymałości to karta kwarantanna zadaje mu po prostu 4 obrażenia?

Ad. 3) Zależy, czy w poleceniu podano nazwę zaklęcia, czy tylko cechę. (Almanach str. 5 - Otrzymywanie wyposażenia i stanów)

Rozumiem, czyli jeśli posiadam np. kartę czaru Podróż Astralna a polecenie pozwala mi dobrać konkretną kartę Podróż Astralna to przeszukuję talię zaklęć, odnajduje to konkretne zaklęcie ale skoro posiadam już jego kopię to odrzucam je i przetasowuję talię?
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sirafin »

Ad. 1)
Tak. Wszystkie efekty zadające określoną liczbę obrażeń działają normalnie na Potężne potwory. Nie działają efekty typu "pokonujesz potwora / odrzucasz potwora".

Ad.3)
Posiadasz już Podróż Astralną i rozpatrujesz polecenie.
- Jeśli polecenie mówi "Otrzymujesz Zaklęcie UROK", to przeszukujesz talię i jeśli przy przeszukiwaniu trafisz najpierw na Podróż Astralną, to ignorujesz ją i szukasz dalej, dopóki nie trafisz na jakieś zaklęcie Uroku, którego nie masz.
- Jeśli polecenie mówi "Otrzymujesz Zaklęcie Podróż Astralna", to ignorujesz efekt, bo nie możesz dostać drugiego zaklęcia o takiej samej nazwie.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Parmenides
Posty: 423
Rejestracja: 19 paź 2006, 20:11
Lokalizacja: Katowice

Re: Eldritch Horror

Post autor: Parmenides »

Super, teraz już wszystko jasne. Dzięki za pomoc :)
5horizons
Posty: 3
Rejestracja: 15 lis 2016, 21:17

Re: Eldritch Horror

Post autor: 5horizons »

Witam wszystkich! Mam pytanie o Akcję przygotowania do podróży. W Almanachu jest zapis, że bilety otrzymujemy na polu Miasto, natomiast w kartach/ściągawkach Opisu Rundy nie ma takiej informacji, czyli bilet można otrzymać na dowolnym polu?
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Bary »

Bilet możemy uzyskać tylko na polu miasta. Dodatkowo, jeżeli chcemy bilet morski to od miasta musi wychodzić conajmniej jedna droga morska. Analogicznie w przypadku biletu lądowego.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
5horizons
Posty: 3
Rejestracja: 15 lis 2016, 21:17

Re: Eldritch Horror

Post autor: 5horizons »

dzięki, tak myślałam

EDIT: kupiłam właśnie Góry Szaleństwa i tam już jest info o polu miasta, nie było jej w którymś z nowszych rozszerzeń
Tomson
Posty: 172
Rejestracja: 04 maja 2014, 18:19
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Tomson »

Witam,

Czy jeżeli musimy przesunąć wskaźnik omenu o dwa pola to odbywa to się w następujący sposób: przesuwamy najpierw o jedno pole, sprawdzamy bramy i aktualizujemy tor zagłady, przesuwamy o drugie pole i kolejny raz sprawdzamy bramy i tor zagłady?

Czy jeżeli jakiś efekt pozwala nam przesunąć wskaźnik omenu do tyłu albo na dowolne pole to również postępuje zagłada?
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: lesar »

Dwa razy tak.
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
c08mk
Posty: 2462
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: c08mk »

Tomson pisze:Witam,

Czy jeżeli musimy przesunąć wskaźnik omenu o dwa pola to odbywa to się w następujący sposób: przesuwamy najpierw o jedno pole, sprawdzamy bramy i aktualizujemy tor zagłady, przesuwamy o drugie pole i kolejny raz sprawdzamy bramy i tor zagłady?

Czy jeżeli jakiś efekt pozwala nam przesunąć wskaźnik omenu do tyłu albo na dowolne pole to również postępuje zagłada?
Zależy od użytego słownictwa na karcie. Teraz dokładnie nie pamiętam jak to było sformułowane postęp, przesuń, czy inaczej. W jednym przypadku sprawdza się bramy, w drugim nie. Jak będę miał chwilę i nikt mnie nie uprzedzi to poszukam.
Ostatnio zmieniony 21 gru 2016, 13:42 przez c08mk, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sirafin »

Tomson pisze:Czy jeżeli jakiś efekt pozwala nam przesunąć wskaźnik omenu do tyłu albo na dowolne pole to również postępuje zagłada?
Hmmm, przejrzałem teraz trochę kart i nie mogę czegoś takiego namierzyć... Gdzie natrafiłeś na polecenie, które każe przesunąć Omen i nie dodaje przy tym "nie powodując postępu Zagłady"?
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Tomson
Posty: 172
Rejestracja: 04 maja 2014, 18:19
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Tomson »

sirafin pisze:
Tomson pisze:Czy jeżeli jakiś efekt pozwala nam przesunąć wskaźnik omenu do tyłu albo na dowolne pole to również postępuje zagłada?
Hmmm, przejrzałem teraz trochę kart i nie mogę czegoś takiego namierzyć... Gdzie natrafiłeś na polecenie, które każe przesunąć Omen i nie dodaje przy tym "nie powodując postępu Zagłady"?
To teraz zwątpiłem. Poszukam w wolnej chwili, ale byłem przekonany, że natrafiłem na coś takiego i nie wiedziałem jak postąpić.
Arius
Posty: 1410
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 294 times
Been thanked: 159 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Arius »

Tomson pisze:
sirafin pisze:
Tomson pisze:Czy jeżeli jakiś efekt pozwala nam przesunąć wskaźnik omenu do tyłu albo na dowolne pole to również postępuje zagłada?
Hmmm, przejrzałem teraz trochę kart i nie mogę czegoś takiego namierzyć... Gdzie natrafiłeś na polecenie, które każe przesunąć Omen i nie dodaje przy tym "nie powodując postępu Zagłady"?
To teraz zwątpiłem. Poszukam w wolnej chwili, ale byłem przekonany, że natrafiłem na coś takiego i nie wiedziałem jak postąpić.
Pamiętam, że był jakiś efekt, który np. kazał przesunąć omen na konkretny kolor bramy.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sirafin »

A pamiętasz może gdzie to było, jaki rodzaj karty, albo chociaż z jakiego rozszerzenia? Chciałbym to sprawdzić, ale ze wszystkimi dodatkami to pierdyliard kart do przejrzenia, a aż tak zdeterminowany nie jestem żeby tego szukać karta po karcie ;)
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Eremita
Posty: 317
Rejestracja: 27 wrz 2015, 23:27
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Eremita »

Tomson pisze:Czy jeżeli musimy przesunąć wskaźnik omenu o dwa pola to odbywa to się w następujący sposób: przesuwamy najpierw o jedno pole, sprawdzamy bramy i aktualizujemy tor zagłady, przesuwamy o drugie pole i kolejny raz sprawdzamy bramy i tor zagłady?
Jeśli przez "przesunięcie" rozumiesz postęp omenu to tak, odbywa się to dokładnie tak jak opisałeś.
Tomson pisze:Czy jeżeli jakiś efekt pozwala nam przesunąć wskaźnik omenu do tyłu albo na dowolne pole to również postępuje zagłada?
Nie, chyba że tekst efektu mówi inaczej.

Ogółem, przesunięcie wskaźnika Omenu i postęp Omenu to dwie różne sprawy.
"Przesunięcie" to przesunięcie wskaźnika i tyle. "Postęp" zawiera w sobie kilka rzeczy, miedzy innymi przesunięcie wskaźnika i ewentualny postęp zagłady.
Arius pisze:Pamiętam, że był jakiś efekt, który np. kazał przesunąć omen na konkretny kolor bramy.
Wątpię żeby był taki efekt ale na pewno jest efekt który nakazuje postęp omenu na czerwone pole.
Zawsze jest ryzyko że część "postępów" zamieniła się w "przesunięcia" w toku tłumaczenia.
sirafin pisze:Hmmm, przejrzałem teraz trochę kart i nie mogę czegoś takiego namierzyć... Gdzie natrafiłeś na polecenie, które każe przesunąć Omen i nie dodaje przy tym "nie powodując postępu Zagłady"?
Wątpię żeby były takie karty, ale mogą być. Tekst "nie powodując postępu Zagłady" jest całkowicie redundantny, to po prostu dmuchanie na zimne ze strony FFG.
Arius
Posty: 1410
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 294 times
Been thanked: 159 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Arius »

Eremita pisze:.
Arius pisze:Pamiętam, że był jakiś efekt, który np. kazał przesunąć omen na konkretny kolor bramy.
Wątpię żeby był taki efekt ale na pewno jest efekt który nakazuje postęp omenu na czerwone pole.
Ale właśnie o tym efekcie pisałem. Nie pamiętałem dokładnie o jaki kolor chodziło, dlatego napisałem konkretny (w znaczeniu ustalony przez efekt).
Tak, chodziło o przesunięcie na konkretny, czerwony kolor.
Eremita
Posty: 317
Rejestracja: 27 wrz 2015, 23:27
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Eremita »

Arius pisze:
Eremita pisze:
Arius pisze:Pamiętam, że był jakiś efekt, który np. kazał przesunąć omen na konkretny kolor bramy.
Wątpię żeby był taki efekt ale na pewno jest efekt który nakazuje postęp omenu na czerwone pole.
Ale właśnie o tym efekcie pisałem. (...)
Jeśli właśnie o tym to tam jest (lub powinien być) postęp omenu a nie przesunięcie.
Do pytania Tomsona "Czy jeżeli jakiś efekt pozwala nam przesunąć wskaźnik omenu do tyłu albo na dowolne pole to również postępuje zagłada?" ten przykład nie pasuje bo dotyczy innej sytuacji.
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: lesar »

Czy jeżeli mam przedmiot który daje mi więcej siły podczas Spotkania Walki to mogę go użyć tylko podczas spotkania walki czy również kiedy w różnych innych sytuacjach atakuje mnie potwór? Przykład: karta mitów Najpilniej strzeżone tajemnice i opis: jeśli badacz zamierza rozpatrzyć spotkanie badawcze, zamiast tego z zasadzki atakuje go Potwór...
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sirafin »

Zasadzka (Almanach str. 11) wiąże się z rozpatrzeniem Spotkania Waki, więc przedmioty normalnie działają.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Najemnik
Posty: 155
Rejestracja: 31 sie 2012, 12:42
Has thanked: 18 times
Been thanked: 19 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Najemnik »

Czy z Akcji specjalnej Polityka można wykonać 2 razy tą samą Akcję? Tzn, Badacz wykonuje swoje 2 Akcje, potem Polityk "przekazuje" mu swoją Akcję, to czy wspomniany Badacz może jeszcze raz wykonać Akcję, którą wykonał podczas swojej tury?
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: lesar »

Nie, każdą akcję można wykonać tylko raz. Ponadto na karcie Polityka jest błąd tzn. nie trzeba stać na polu z Politykiem aby dostać od niego dodatkową akcję.
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sirafin »

Nie można, zasada niepowtarzania akcji nadal obowiązuje.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Eremita
Posty: 317
Rejestracja: 27 wrz 2015, 23:27
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Eremita »

Najemnik pisze:Czy z Akcji specjalnej Polityka można wykonać 2 razy tą samą Akcję? Tzn, Badacz wykonuje swoje 2 Akcje, potem Polityk "przekazuje" mu swoją Akcję, to czy wspomniany Badacz może jeszcze raz wykonać Akcję, którą wykonał podczas swojej tury?
Nie, nie może.
Zdumiewa mnie że tyle razy widziałem to pytanie. Skąd ten pomysł? Nie staram się być złośliwy, pytam poważnie. Jesli możesz mi odpowiedzieć na priv, mogłoby to być pomocne w przyszłym opracowywaniu/wyjaśnianiu zasad.
kelvar
Posty: 327
Rejestracja: 04 lut 2017, 18:11
Has thanked: 16 times
Been thanked: 24 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: kelvar »

Niestety mam pewne wątpliwości... Losowanie zaklęć.
Czy jeśli m wylosować np. losowy rytuał, wyciągam kartę i okazuje się, że a już takowy mam (np. Błogosławieństwo Izydy) to wtedy:
A) losuje kolejny (aż trafię coś nowego)
B) wymieniam posiadany na nowy
C) nie dostaję nic :)
Sytuację, że zachowuje oba odrzucam w przebiegach:)
ODPOWIEDZ