Eldritch Horror - zasady

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sirafin »

Odpowiedź A.
Almanach str. 5 pisze:Otrzymywanie kart z określoną cechą: Niektóre efekty
powodują, że badacz otrzymuje kartę z określoną cechą
(np. „Otrzymujesz Stan SZALEŃSTWO”). Badacz przeszukuje talię
wskazanego rodzaju, dopóki nie natrafi na kartę z określoną cechą,
po czym otrzymuje ją. Następnie należy potasować talię.
• W przypadku kart Zaklęć i Stanów badacz przeszukuje talię,
dopóki nie natrafi na kartę z określoną cechą, której jeszcze
nie posiada
, po czym otrzymuje tę kartę.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
ixi24
Posty: 477
Rejestracja: 03 lut 2015, 00:23
Has thanked: 108 times
Been thanked: 41 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: ixi24 »

Pytanie o rozmnażanie potworów.
1. Gdy rozmnażam bramę i mam na niej położyć losowego potwora i ma on symbol rozmnożenia to jest automatycznie przesuwany do lokacji ze swojego żetonu czy zostaje na bramie? (
1a. Przy przygotowaniu gry potwór z tym efektem też idzie na pole ze swojego żetonu ?
2. Tak samo gdy mamy napływ potworów i mam rozmnożyć potwora na bramie z aktualnym symbolem omenu, a ma on symbol rozmnożenia to od razu jest przenoszony ?
Sprzedam Kupie IG

Zniżki: 3% ALEplanszowki
Eremita
Posty: 317
Rejestracja: 27 wrz 2015, 23:27
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Eremita »

ixi24 pisze:1. Gdy rozmnażam bramę i mam na niej położyć losowego potwora i ma on symbol rozmnożenia to (...)
Sprawdzasz instrukcję na odwrocie i wykonujesz ją.
ixi24 pisze: Przy przygotowaniu gry potwór z tym efektem też (...)
Jeżeli w ramach przygotowania do gry ten potwór został rozmnozony to wykonujesz jego efekt rozmnożenia.
A jeżeli w ramach przygotowania do gry nie został rozmnożony tylko np. odłożony na bok to nie wykonujesz efektu rozmnożenia.
ixi24 pisze:2. Tak samo gdy mamy napływ potworów i mam rozmnożyć potwora na bramie z aktualnym symbolem omenu, a ma on symbol rozmnożenia to od razu (...)
Sprawdzasz instrukcję na odwrocie potwora i wykonujesz ją.
Awatar użytkownika
ixi24
Posty: 477
Rejestracja: 03 lut 2015, 00:23
Has thanked: 108 times
Been thanked: 41 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: ixi24 »

Czyli tak jak myślałem ;) I jeszcze jedna kwestia. Gdy rozmnażam bramę na np; 3 graczy to napływ potworów na tej bramie jest równy 2 ? czy tylko jeden ?
Analogicznie w trzech graczy na pierwszej bramie przy przygotowaniu gry umieszczamy dwa potwory ?
Sprzedam Kupie IG

Zniżki: 3% ALEplanszowki
Eremita
Posty: 317
Rejestracja: 27 wrz 2015, 23:27
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Eremita »

ixi24 pisze:Czyli tak jak myślałem ;) I jeszcze jedna kwestia. Gdy rozmnażam bramę na np; 3 graczy to napływ potworów na tej bramie jest równy 2 ? czy tylko jeden ?
Analogicznie w trzech graczy na pierwszej bramie przy przygotowaniu gry umieszczamy dwa potwory ?
Ze świeżo otwartej bramy zawsze wychodzi dokładnie jeden potwór.
Awatar użytkownika
ixi24
Posty: 477
Rejestracja: 03 lut 2015, 00:23
Has thanked: 108 times
Been thanked: 41 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: ixi24 »

Dzięki ;) czyli tylko napływ potworów wpływa ile ich umieszcza się na konkretnej bramie ?

Pytanie o jedną kartę mitów, która mówi, że każdy potwór na planszy odzyskuje całe zdrowie. Tyczy się to też potężnych potworów ?
Sprzedam Kupie IG

Zniżki: 3% ALEplanszowki
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sirafin »

Almanach str. 7 - Potwór pisze:> Określenie „Potwór” odnosi się do Potworów i/lub Potężnych
Potworów. Określenie „zwykły Potwór” odnosi się do tylko
Potworów, nie dotyczy Potężnych Potworów
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
longmen76
Posty: 651
Rejestracja: 28 lut 2017, 08:15
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 53 times
Been thanked: 81 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: longmen76 »

Czy mogę na polu z bramą (nie ma na niej potworów) rozpatrzeć Spotkanie z Obszaru zamiast Spotkania w Innych Światach? Analogicznie czy mogę rozpatrzeć Spotkanie z Obszaru zamiast Spotkania z żetonów (wskazówka, brama, ekspedycja, pogłoska, pokonany badacz, plugastwo)?

Karta tajemnicy Azathotha "Prawdziwe imię" - treść: "Badacz na polu z żetonem Plugastwa może podjąć spotkanie, by odszukać informację na temat prawdziwego imienia Azathotha; może poświęcić 2 Wskazówki, aby umieścić ten żeton Plugastwa na tej karcie"
Jak rozumiem robię spotkanie z żetonem plugastwa - czyli zabieram żeton z planszy i kładę na karcie tajemnicy jednocześnie odrzucając dwie wskazówki. Bo nie ma żadnych dodatkowych kart spotkań jak np. przy żetonach wskazówek.
Eremita
Posty: 317
Rejestracja: 27 wrz 2015, 23:27
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Eremita »

longmen76 pisze:Czy mogę na polu z bramą (nie ma na niej potworów) rozpatrzeć Spotkanie z Obszaru zamiast Spotkania w Innych Światach?
Tak.
longmen76 pisze:Analogicznie czy mogę rozpatrzeć Spotkanie z Obszaru zamiast Spotkania z żetonów (wskazówka, brama, ekspedycja, pogłoska, pokonany badacz, plugastwo)?
Tak.
longmen76 pisze:Karta tajemnicy Azathotha "Prawdziwe imię" - treść: "Badacz na polu z żetonem Plugastwa może podjąć spotkanie, by odszukać informację na temat prawdziwego imienia Azathotha; może poświęcić 2 Wskazówki, aby umieścić ten żeton Plugastwa na tej karcie"
Jak rozumiem robię spotkanie z żetonem plugastwa - czyli zabieram żeton z planszy i kładę na karcie tajemnicy jednocześnie odrzucając dwie wskazówki.
Mniej więcej. Z grubsza tak.
longmen76
Posty: 651
Rejestracja: 28 lut 2017, 08:15
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 53 times
Been thanked: 81 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: longmen76 »

@Eremita - czemu mniej więcej i z grubsza? Bo albo dobrze albo źle gramy....
Eremita
Posty: 317
Rejestracja: 27 wrz 2015, 23:27
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Eremita »

longmen76 pisze:@Eremita - czemu mniej więcej i z grubsza? Bo albo dobrze albo źle gramy....
Gracie prawidłowo. Po prostu uproszczenia w terminologii nie pozwoliły mi powiedzieć po prostu "Tak." Nie przejmuj się, wybacz zamieszanie.
Amadi
Posty: 1
Rejestracja: 28 kwie 2017, 01:09

Re: Eldritch Horror

Post autor: Amadi »

Witajcie,

Mam kilka pytań na które nie znam odpowiedzi:
1) W trakcie przygotowania do gry napisane jest: "Aby rozmnożyć Bramę, należy odkryć wierzchni żeton ze stosu Bram i umieścić go na polu wskazanym na awersie. Następnie należy wylosować Potwora z puli Potworów i umieścić go na tym samym polu." Jeżeli wylosuję potwora z efektem rozmnożenia to bez względu na ten efekt powinienem umieścić potwora na bramie? Z powyższego tekstu wynika że ma on być umieszczony na tym samym polu a nie innym.
2) Podczas napływu potworów gdy nie ma bram gdzie można rozmnożyć potwory należy rozmnożyć jedną Bramę. Czy na niej pojawia się potwór?
w Almanachu jest napisane "Kiedy jakiś efekt rozmnaża Bramę, należy wziąć wierzchni żeton ze stosu Bram i umieścić go na polu wskazanym przez awers żetonu. Następnie na tym samym polu należy rozmnożyć jednego Potwora". Jeżeli tak to co z potworami z efektem rozmnożenia? Dajemy je na to samo pole czy na to, które wskazane jest w efekcie rozmnożenia?
3) Jeden badacz zginął, a na koniec fazy mitów rozwiązuję kolejną tajemnicę. Napisane jest że na koniec fazy mitów wybieram nowego badacza oraz odkrywam nową kartę tajemnic. Gdybym odsłonił nową kartę tajemnicy mogę dobrać sobie odpowiedniego badacza, który może mi pomóc w jej rozwiązaniu (miejsce, w którym się pojawi, zdolności, posiadane wskazówki). Jeżeli najpierw wybiorę badacza mogę sobie niepotrzebnie utrudnić. Jaka jest prawidłowa kolejność?
4) Pogłoska "Epidemia". Żeby rozwiązać Pogłoskę należy poświęcić wskazówki równe liczbie graczy. Za każdy żeton na tej karcie można poświęcić 1 Wskazówkę mniej. Gra dwóch graczy, a na karcie Pogłoski są dwa żetony Zdrowia. Czy jeżeli pojawię się na polu 17 to bez poświęcania wskazówek rozwiązuję Pogłoskę?
5) Jeżeli w fazie mitów dostaję klątwę od potwora to czy tej klątwę mogę się pozbyć w tej samej fazie rozrachunku?
6) Pozyskuje zasoby i zaciągam dług. Czy w drugiej akcji mogę podjąć akcję i pozbyć się tego długu?

Co do 1) i 2) Ktoś chyba celowo napisał w przygotowaniu do gry słowo umieścić a w trakcie gry słowo rozmnażać?

Z góry dziękuję za pomoc!
Przemcio666
Posty: 4
Rejestracja: 20 kwie 2017, 18:07

Re: Eldritch Horror

Post autor: Przemcio666 »

Witam

Rozegrałem kilka partyjek Eldritcha (bez powodzenia :( ) i nasuwają mi sie pewne pytania:

Pytanie A.
Czy akcje "specjalne" nie wliczają sie do limitu 2 akcji i mozna ich wykonac wiele np.
Badacz wykonuje takie akcje:
1. Akcja z Karty (arkuszu) postaci
2. Akcja z Karty Zaklęcia
3. Odpoczynek
- Akcja z karty "Zasobu unikatowego" (są takowe gdzie pisze AKCJA na karcie i mozna wykonać tylko podczas odpoczynku)
4. Akcja Lokalna (z karty innego gracza)
5. Kupno Biletu (przygotowanie do podróży )

Pytanie B.
Akcja Specjalne Charlie Kane (Polityk). Dzięki niej mozna kazać dowolnemu badaczowi wykonać dowolną akcję.

Załóżmy ze Polityk jest 1. graczem - Każe zrobic innemu graczowi "Ruch"
Pytanie 1.
Czy ten gracz może w swojej turze nadal wykonać swój "normalny" ruch ?

Inna sytuacja Załóżmy ze Polityk jest ostatnim graczem - Każe zrobic innemu graczowi "Ruch"
Pytanie 2.
Czy można kazac innemu graczowi zrobić "Ruch" jeśli ten którego sie "zmusza" wykonał juz ruch w swojej turze ?


Pytanie C.
Podczas Testów Walki - gracz zużywa "wodę święconą" i odrazu odrzuca tą kartę. Dostaje Jednorazowo +5 do testów Siły i Poczytalności
Pytanie 1. Czy gracz może używac innych przedmiotów dających "+" w tej konkretnej walce ? (Na logike karty "wody .." Nie ma już w grze - została odłozona)


Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Breżniew »

Przemcio666 pisze:Witam

Rozegrałem kilka partyjek Eldritcha (bez powodzenia :( ) i nasuwają mi sie pewne pytania:

Pytanie A.
Czy akcje "specjalne" nie wliczają sie do limitu 2 akcji i mozna ich wykonac wiele np.
Badacz wykonuje takie akcje:
1. Akcja z Karty (arkuszu) postaci
2. Akcja z Karty Zaklęcia
3. Odpoczynek
- Akcja z karty "Zasobu unikatowego" (są takowe gdzie pisze AKCJA na karcie i mozna wykonać tylko podczas odpoczynku)
4. Akcja Lokalna (z karty innego gracza)
5. Kupno Biletu (przygotowanie do podróży )

Pytanie B.
Akcja Specjalne Charlie Kane (Polityk). Dzięki niej mozna kazać dowolnemu badaczowi wykonać dowolną akcję.

Załóżmy ze Polityk jest 1. graczem - Każe zrobic innemu graczowi "Ruch"
Pytanie 1.
Czy ten gracz może w swojej turze nadal wykonać swój "normalny" ruch ?

Inna sytuacja Załóżmy ze Polityk jest ostatnim graczem - Każe zrobic innemu graczowi "Ruch"
Pytanie 2.
Czy można kazac innemu graczowi zrobić "Ruch" jeśli ten którego sie "zmusza" wykonał juz ruch w swojej turze ?


Pytanie C.
Podczas Testów Walki - gracz zużywa "wodę święconą" i odrazu odrzuca tą kartę. Dostaje Jednorazowo +5 do testów Siły i Poczytalności
Pytanie 1. Czy gracz może używac innych przedmiotów dających "+" w tej konkretnej walce ? (Na logike karty "wody .." Nie ma już w grze - została odłozona)


Pozdrawiam
Pytanie A:
Akcje specjalne wliczają się do limitu. Ogólnie, jeśli na karcie badacza, zaklęcia, zasobu, stanu masz napisane Akcja:, to liczy się to jako jedna akcja do limitu 2 akcji w turze.

Pytanie B:
Wg.mnie nie można tak zrobić. Akcja Charliego pozwala wykonać innemu badaczowi dodatkową akcję, ale taki badacz nie może dzięki temu po raz drugi wykonać akcję, którą już raz wykonał w tej turze.

Pytanie C:
Zawsze możesz użyć tylko jednej karty zapewniającej premię do danego testu. Jeśli użyłeś Wody Święconej (i w efekcie karta została odrzucona), to nie możesz użyć kolejnej karty dającej bonus do tego samego testu.
Eremita
Posty: 317
Rejestracja: 27 wrz 2015, 23:27
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Eremita »

Przemcio666 pisze:Czy można kazac innemu graczowi zrobić "Ruch"
Nie można. Charlie daje akcję ale nie decyduje o jej wykorzystaniu.
A co do gracza który otrzymał akcję - musi ją wykorzystać z godnie z zasadami a więc nie może po raz kolejny wykonać takiej samej akcji jaką już wykonał w danej rundzie.

Przy okazji, nie ma akcji "Ruch". Jest akcja "Podróż".
Z moich doświadczeń z kilkoma grupami wynika że nazywanie jej "Ruchem" powoduje że wielu osobom myli się ona z innymi efektami pozwalającymi na ruch i część graczy myśli że można wykonać tylko jeden ruch na rundę co nie jest prawdą.
Można wykonać tylko jedną "Podróż" a ruchów tyle ile jest efektów pozwalających na ruch. Nieraz badacz może mieć sporo takich efektów.

Przemcio666 pisze:Pytanie C.
Podczas Testów Walki - gracz zużywa "wodę święconą" i odrazu odrzuca tą kartę. Dostaje Jednorazowo +5 do testów Siły i Poczytalności
Pytanie 1. Czy gracz może używac innych przedmiotów dających "+" w tej konkretnej walce ? (Na logike karty "wody .." Nie ma już w grze - została odłozona)
Możesz użyć dowolnej liczby kart dających premie i otrzymać z nich premie. Ogólnie większość z tych przedmiotów używa się sama i dadzą Ci swoje premie tak czy siak.
Jednak spośród wszystkich tych premii które otrzymałeś wykorzystujesz potem tylko jedną, najwyższą jaka ma zastosowanie.

Zasada wymusza wykorzystanie tylko jednej premii a nie użycie tylko jednego przedmiotu. Tak więc nie jest istotne co się stało z kartą wody święconej. Zasada patrzy na premię, nie na przedmiot.
To że możesz używać dowolnej liczby przedmiotów nie jest bez znaczenia gdyż wiele z nich oprócz premii daje też inne efekty, np. przerzuty. O ile premii użyjesz tylko jednej, o tyle inne efekty możesz wykorzystać wszystkie.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1835
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Olgierdd »

Amadi pisze:Witajcie,

Mam kilka pytań na które nie znam odpowiedzi:
1) W trakcie przygotowania do gry napisane jest: "Aby rozmnożyć Bramę, należy odkryć wierzchni żeton ze stosu Bram i umieścić go na polu wskazanym na awersie. Następnie należy wylosować Potwora z puli Potworów i umieścić go na tym samym polu." Jeżeli wylosuję potwora z efektem rozmnożenia to bez względu na ten efekt powinienem umieścić potwora na bramie? Z powyższego tekstu wynika że ma on być umieszczony na tym samym polu a nie innym.
2) Podczas napływu potworów gdy nie ma bram gdzie można rozmnożyć potwory należy rozmnożyć jedną Bramę. Czy na niej pojawia się potwór?
w Almanachu jest napisane "Kiedy jakiś efekt rozmnaża Bramę, należy wziąć wierzchni żeton ze stosu Bram i umieścić go na polu wskazanym przez awers żetonu. Następnie na tym samym polu należy rozmnożyć jednego Potwora". Jeżeli tak to co z potworami z efektem rozmnożenia? Dajemy je na to samo pole czy na to, które wskazane jest w efekcie rozmnożenia?
3) Jeden badacz zginął, a na koniec fazy mitów rozwiązuję kolejną tajemnicę. Napisane jest że na koniec fazy mitów wybieram nowego badacza oraz odkrywam nową kartę tajemnic. Gdybym odsłonił nową kartę tajemnicy mogę dobrać sobie odpowiedniego badacza, który może mi pomóc w jej rozwiązaniu (miejsce, w którym się pojawi, zdolności, posiadane wskazówki). Jeżeli najpierw wybiorę badacza mogę sobie niepotrzebnie utrudnić. Jaka jest prawidłowa kolejność?
4) Pogłoska "Epidemia". Żeby rozwiązać Pogłoskę należy poświęcić wskazówki równe liczbie graczy. Za każdy żeton na tej karcie można poświęcić 1 Wskazówkę mniej. Gra dwóch graczy, a na karcie Pogłoski są dwa żetony Zdrowia. Czy jeżeli pojawię się na polu 17 to bez poświęcania wskazówek rozwiązuję Pogłoskę?
5) Jeżeli w fazie mitów dostaję klątwę od potwora to czy tej klątwę mogę się pozbyć w tej samej fazie rozrachunku?
6) Pozyskuje zasoby i zaciągam dług. Czy w drugiej akcji mogę podjąć akcję i pozbyć się tego długu?

Co do 1) i 2) Ktoś chyba celowo napisał w przygotowaniu do gry słowo umieścić a w trakcie gry słowo rozmnażać?

Z góry dziękuję za pomoc!
1. Zawsze gdy rozmnaża się brama to pojawia się w niej potwór i stosuje się jego efekt rozmnożenia, także w przygotowaniu rozgrywki.
2. Jak wyżej.
3. Jeżeli kilka efektów zachodzi w tym samym momencie, aktywny gracz wybiera ich kolejność.
4. Nie mam karty przed sobą, ale o ile pamiętam to wtedy nie potrzeba wskazówek
5. To zależy, czy otrzymałeś klątwę przed rozpatrzeniem rozrachunków czy po. Jeżeli przed, to możesz próbować się jej pozbyć.
6. Tak.
Czarnyx
Posty: 70
Rejestracja: 31 sie 2015, 00:40
Lokalizacja: Ryki (woj. Lubelskie)
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Czarnyx »

Sorry jeśli pytanie jest bardzo banalne, ale ostatnio naszły mnie wątpliwości, a w żadnej instrukcji nie udało mi się znaleźć odpowiedzi.
Czy żetony skupienia można przekazać innemu badaczowi podczas akcji wymiany lub spotkania z pokonanym badaczem, jak np. wskazówki?
Onishin
Posty: 136
Rejestracja: 23 kwie 2016, 09:22
Has thanked: 26 times
Been thanked: 42 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Onishin »

Normalnie NIE można. Aczkolwiek jest pewien czar który, to umożliwia "Zmiana Losu". Czar ten można zdobyć w dodatku "Pod piramidami"

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
Eremita
Posty: 317
Rejestracja: 27 wrz 2015, 23:27
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Eremita »

Czarnyx pisze:Sorry jeśli pytanie jest bardzo banalne, ale ostatnio naszły mnie wątpliwości, a w żadnej instrukcji nie udało mi się znaleźć odpowiedzi.
Czy żetony skupienia można przekazać innemu badaczowi podczas akcji wymiany lub spotkania z pokonanym badaczem, jak np. wskazówki?
Odpowiedź kryje się w Almanachu.
Sekcja "Akcja wymiany" mówi "Badacz może podczas tej akcji wymienić się dowolną liczbą wyposażenia z innym badaczem na tym samym polu."
Czyli wymieniać możemy tylko wyposażenie. (Chyba że jakiś efekt, np. Zmiana Losu, powie inaczej.)
Co to jest wyposażenie?
Sekcja "Wyposażenie" stwierdza że "Wyposażenie badacza to posiadane przez niego żetony Wskazówek, żetony biletów, karty Zasobów, karty Artefaktów oraz karty Zaklęć."
Żetonów skupienia nie ma na tej liście ale w końcu nie było ich w grze gdy powstawał Almanach. Trzeba więc sprawdzić w dodatku który zawierał żetony skupienia czy nie są one przypadkiem wyposażeniem.
Sprawdziłem: Nie, nie są.
Dla porównania każdy dodatek który zawiera Zasoby Unikatowe stwierdza wprost że "Zasoby Unikatowe są wyposażeniem" i (nadmiarowo) dodaje że "mogą być przekazywane przy pomocy akcji Wymiany".
Wiem że dostałeś już odpowiedź ale skoro należysz do tych którzy szukają sami w instrukcji to chciałem pomóc Ci rozwinąć twoje metody poszukiwań.

tl;dr
Wymieniać można tylko wyposażenie. Żetony skupienia nie są wyposażeniem bo nic nie stwierdza że są.
Czarnyx
Posty: 70
Rejestracja: 31 sie 2015, 00:40
Lokalizacja: Ryki (woj. Lubelskie)
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Czarnyx »

Dzięki za odpowiedzi, a zwłaszcza dla ciebie Eremita za naprowadzenie. Trochę ciapa ze mnie, że sam na to nie wpadłem :wink:

A teraz mam pytanie z innej beczki:
Grałem przeciwko czarnej kozie z lasów. Miałem aktywną tajemnicę, wedle której jeśli badacz pokona potwora to może poświęcić 2 wskazówki by umieścić tego potwora na karcie tajemnicy. Mój badacz miał 1 wskazówkę i stał na polu dziczy, gdzie leżał żeton wskazówki. Podczas spotkania badawczego kazało mi rozmnożyć 2 potwory na tym polu, i było napisane, że mogę wziąć stan "mroczny pakt" by wziąć tę wskazówkę i pokonać oba potwory. Wziąłem ten stan (choć zwykle unikam go jak ognia to tym razem uznałem, że gra jest warta świeczki :wink: ), następnie wziąłem tę wskazówkę i gdy zdejmowałem 2 rozmnożone przez spotkanie potwory, za jednego z nich poświęciłem 2 wskazówki (w tym 1 otrzymaną dzięki temu spotkaniu) i umieściłem tego potwora na karcie tajemnicy. Czy ten ruch był legalny?
Eremita
Posty: 317
Rejestracja: 27 wrz 2015, 23:27
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Eremita »

Czarnyx pisze:Grałem przeciwko czarnej kozie z lasów. Miałem aktywną tajemnicę, wedle której jeśli badacz pokona potwora to może poświęcić 2 wskazówki by umieścić tego potwora na karcie tajemnicy. Mój badacz miał 1 wskazówkę i stał na polu dziczy, gdzie leżał żeton wskazówki. Podczas spotkania badawczego kazało mi rozmnożyć 2 potwory na tym polu, i było napisane, że mogę wziąć stan "mroczny pakt" by wziąć tę wskazówkę i pokonać oba potwory. Wziąłem ten stan (choć zwykle unikam go jak ognia to tym razem uznałem, że gra jest warta świeczki :wink: ), następnie wziąłem tę wskazówkę i gdy zdejmowałem 2 rozmnożone przez spotkanie potwory, za jednego z nich poświęciłem 2 wskazówki (w tym 1 otrzymaną dzięki temu spotkaniu) i umieściłem tego potwora na karcie tajemnicy. Czy ten ruch był legalny?
Na 98% tak. Musiałbym oryginalny tekst przeczytać by mieć 100% pewności.
Alwirin
Posty: 132
Rejestracja: 07 cze 2013, 21:51
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Alwirin »

Czarnyx pisze: Grałem przeciwko czarnej kozie z lasów. Miałem aktywną tajemnicę, wedle której jeśli badacz pokona potwora to może poświęcić 2 wskazówki by umieścić tego potwora na karcie tajemnicy. Mój badacz miał 1 wskazówkę i stał na polu dziczy, gdzie leżał żeton wskazówki. Podczas spotkania badawczego kazało mi rozmnożyć 2 potwory na tym polu, i było napisane, że mogę wziąć stan "mroczny pakt" by wziąć tę wskazówkę i pokonać oba potwory. Wziąłem ten stan (choć zwykle unikam go jak ognia to tym razem uznałem, że gra jest warta świeczki :wink: ), następnie wziąłem tę wskazówkę i gdy zdejmowałem 2 rozmnożone przez spotkanie potwory, za jednego z nich poświęciłem 2 wskazówki (w tym 1 otrzymaną dzięki temu spotkaniu) i umieściłem tego potwora na karcie tajemnicy. Czy ten ruch był legalny?
Pamiętaj, że Odrzucenie potwora to nie jest Pokonanie potwora. Aby rozstrzygnąć kwestię legalnego ruchu musiałbyś sprawdzić, czy a) Dana karta spotkania badawczego pokonuje, czy odrzuca potwory oraz b) czy wspomniana tajemnica pozwala umieszczać na karcie tylko pokonane potwory czy również odrzucone.
Jeżeli okazałoby się, że na Tajemnicę można kłaść tylko pokonane potwory, a karta spotkania pozwalała je odrzucić wówczas nie mógłbyś ich dołożyć.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sirafin »

Ruch legalny, akurat ta karta spotkania pozwala pokonać wszystkie potwory na polu.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Czarnyx
Posty: 70
Rejestracja: 31 sie 2015, 00:40
Lokalizacja: Ryki (woj. Lubelskie)
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Czarnyx »

Alwirin pisze: Pamiętaj, że Odrzucenie potwora to nie jest Pokonanie potwora. Aby rozstrzygnąć kwestię legalnego ruchu musiałbyś sprawdzić, czy a) Dana karta spotkania badawczego pokonuje, czy odrzuca potwory oraz b) czy wspomniana tajemnica pozwala umieszczać na karcie tylko pokonane potwory czy również odrzucone.
Jeżeli okazałoby się, że na Tajemnicę można kłaść tylko pokonane potwory, a karta spotkania pozwalała je odrzucić wówczas nie mógłbyś ich dołożyć.
Pamiętam, że akurat zwróciłem na to uwagę i gdyby karta spotkania kazała odrzucać potwory to wiedziałbym, że ruch jest nielegalny, więc raczej była mowa o pokonaniu potworów, tym bardziej że sirafin to potwierdził :wink:
Onishin
Posty: 136
Rejestracja: 23 kwie 2016, 09:22
Has thanked: 26 times
Been thanked: 42 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Onishin »

Tutaj bardziej powstaje kwestia tego, czy można założyć, że te dwie wskazówki są dostępne w chwili pokonania potwora. Czy to ze dostał ta wskazówkę w tym samym momencie co pokonał potwora, umożliwia mu jej wydanie na tajemnice?

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
ODPOWIEDZ