Eldritch Horror - zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: lesar »

Ja pytam o nową mechanikę z dodatku tajemnicze ruiny o nazwie "postęp aktywnej Tajemnicy". To co napisałeś to normalne działanie jako spotkanie bez tej nowej mechaniki.

Ta tajemnica wymaga umieszczenia żetonu plugastwa ale muszę poświęcić dwie wskazówki. Czy przy postępie tajemnicy mam:
a) umieścić żeton plugastwa? bo jeśli aktywna tajemnica wymaga umieszczenia na karcie żetonów, umieść na niej żeton odpowiedniego rodzaju

b) umieścić wskazówkę? bo jeśli tajemnica wymaga poświęcenia wskazówki, umieść na karcie jedną wskazówkę z puli. Dowolny badacz może wydawać wskazówki z karty aktywnej tajemnicy, kiedy rozpatruje opisany na niej efekt

W sytuacji b będę potrzebował o jedną wskazówkę mniej aby położyć żeton plugastwa. W sytuacji a od razu go kładę. Jak jest poprawnie?
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
Col. Frost
Posty: 256
Rejestracja: 15 lis 2015, 17:40
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 50 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Col. Frost »

Wybacz, źle zrozumiałem. W takim razie powiedziałbym, że żeton plugastwa. Opcja "b" dotyczy raczej tajemnic typu Wężowa korona od Yiga, gdzie raz poświęca się (m. in.) wskazówki i tajemnica rozwiązana.
Eremita
Posty: 317
Rejestracja: 27 wrz 2015, 23:27
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Eremita »

lesar pisze:a) umieścić żeton plugastwa? bo jeśli aktywna tajemnica wymaga umieszczenia na karcie żetonów, umieść na niej żeton odpowiedniego rodzaju

b) umieścić wskazówkę? bo jeśli tajemnica wymaga poświęcenia wskazówki, umieść na karcie jedną wskazówkę z puli. Dowolny badacz może wydawać wskazówki z karty aktywnej tajemnicy, kiedy rozpatruje opisany na niej efekt

W sytuacji b będę potrzebował o jedną wskazówkę mniej aby położyć żeton plugastwa. W sytuacji a od razu go kładę. Jak jest poprawnie?
Obie opcje są poprawne, wybierasz tę która bardziej Ci odpowiada.
lesar pisze:2. Zasób unikatowy pomimo, że to zasób ale karta dwustronna to po odrzuceniu wtasowuje to talii?
Tak. Jest to napisane wprost w Almanachu (czy jak się to nazywa po polsku).
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: lesar »

Tak wprost nie jest bo nie ma opisanych zasobów unikatowych bo są dopiero w dodatku a nie w podstawce

Wysłane z mojego CHEETAH przy użyciu Tapatalka
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Eremita
Posty: 317
Rejestracja: 27 wrz 2015, 23:27
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Eremita »

Obrazek
lesar pisze:Tak wprost nie jest bo nie ma opisanych zasobów unikatowych bo są dopiero w dodatku a nie w podstawce
To prawda że ten dział almanachu nie wspomina o zasobach unikatowych. Podobnie jak nie wspomina o czarach ani o stanach. Zasada dotyczy po prostu dwustronnych kart - wszystkich.
Jeśli zasady dodatku nie wspominają o tym że do zasobów unikatowych stosują się inne zasady, to należy stosować zasady z Almanachu.
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: lesar »

Jasne. Szukałem tylko w sekcji Odrzucenie. Dzięki.
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Eremita
Posty: 317
Rejestracja: 27 wrz 2015, 23:27
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Eremita »

lesar pisze:Jasne. Szukałem tylko w sekcji Odrzucenie. Dzięki.
Polecam bycie nieufnym i czesanie dokumentu przy użyciu Ctrl-F. W tym wypadku szukałem po "stronn" bo to na pewno obejmie wszystkie odmiany słowa "dwustronne".
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: lesar »

Eremita pisze:
lesar pisze:Jasne. Szukałem tylko w sekcji Odrzucenie. Dzięki.
Polecam bycie nieufnym i czesanie dokumentu przy użyciu Ctrl-F. W tym wypadku szukałem po "stronn" bo to na pewno obejmie wszystkie odmiany słowa "dwustronne".
Ok. Zazwyczaj tak działam. Straciłem czujność w tym przypadku.
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: lesar »

1.Pytanko o zasób unikalny Mapa skarbów. Czy mając go na początku gry jako początkowe wyposażenie mogę do razu zrealizować zapis: kiedy otrzymujesz tę kartę z talii wylosuj 1 wskazówkę i umieść odkrytą na tej karcie?

2.Dalej jest zapis o Spotkaniu Ekspedycyjnym na wyznaczonym obszarze. Dotyczy to obszaru wyznaczonego przez wylosowaną wskazówkę czy normalnie obszaru gdzie jest żeton ekspedycji?

3.Karta preludium Pod piramidami mówi że jeżeli Przedwiecznym jest Nephren-Ka to należy dołożyć do puli żetony bram z planszy Egiptu. Ale jak nim nie jest nie piszą o tym. A w instrukcji znowu jest, że planszę, żetony bram i wskazówek dokłada się jak przedwiecznym jest Nephren lub jak jest preludium Pod piramidami. Czyli jak w końcu przygotować? chyba muszą być i bramy i wskazówki zawsze przy planszy Egiptu niezależnie czy jest ten przedwieczny czy nie, jak i tak mam kartę Pod piramidami?
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Onishin
Posty: 136
Rejestracja: 23 kwie 2016, 09:22
Has thanked: 26 times
Been thanked: 42 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Onishin »

Lesar śledzę Twoje pytania od dłuższego czasu i mnie rozbrajaja. Czytaj uważnie karty i instrukcje.

1. Nawet musisz, bo inaczej wykonanie zadania jest niemożliwe.

2. Jest zapis na tej karcie zadania, że masz rozpatrzyć na polu wyznaczonym przez wskazówkę spotkanie z obszaru albo ekspedycyjne. Czyli idziesz na to pole co sobie wylosowales na wskazowce robisz tam wybrane spotkanie (jeżeli jest na nim token ekspedycji to może to być ekspedycyjne) i tyle jak rozpatrzysz spotkanie niezależnie od wyniku możesz karte mapy skarbów odwrócić. No chyba że w wyniku spotkania zginiesz...

3. plansze Egiptu rozkladasz w dwóch przypadkach. Jak masz nephra ka lub jak sobie weźmiesz odpowiednią kartę preludium (z tą kartą możesz brać dowolnego przedwiecznego). Dlatego napisali o bramach w dwóch miejscach (grając z nephra ka nie trzeba brać preludium tego o wyciąganiu planszy piramid)

Zanim zadasz pytanie fajnie by było jakbys przeczytał też cały ten wątek. Zobaczysz że na cześć rzeczy które pytałeś odpowiedź była już kilkakrotnie.
Eremita
Posty: 317
Rejestracja: 27 wrz 2015, 23:27
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Eremita »

lesar pisze:1.Pytanko o zasób unikalny Mapa skarbów. Czy mając go na początku gry jako początkowe wyposażenie mogę do razu zrealizować zapis: kiedy otrzymujesz tę kartę z talii wylosuj 1 wskazówkę i umieść odkrytą na tej karcie?
Nawet nie możesz, tyko musisz.
lesar pisze:2.Dalej jest zapis o Spotkaniu Ekspedycyjnym na wyznaczonym obszarze. Dotyczy to obszaru wyznaczonego przez wylosowaną wskazówkę czy normalnie obszaru gdzie jest żeton ekspedycji?
Na wyznaczonym przez wskazówkę.
lesar pisze:3.Karta preludium Pod piramidami mówi że jeżeli Przedwiecznym jest Nephren-Ka to należy dołożyć do puli żetony bram z planszy Egiptu.
Nie, mówi co innego. Albo niedokładnie pamiętasz, albo jest błąd w tłumaczeniu.
Jeśli przedwiecznym jest Nephren-ka to preludium Pod Piramidami każe przeszukać stos bram za wszytkimi bramami z planszy Egiptu a następnie położyć te bramy na wierzchu stosu w losowej kolejnosci.
Awatar użytkownika
Col. Frost
Posty: 256
Rejestracja: 15 lis 2015, 17:40
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 50 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Col. Frost »

Przy wczorajszej rozgrywce naszła mnie taka oto wątpliwość. Mój badacz miał sprzymierzeńca z talii zasobów (zdaje się, że Lekarkę z loży czy coś takiego), który umożliwiał mu, przy wykonywaniu odpoczynku, albo wyleczyć dodatkowy punkt zdrowia albo pozbyć się choroby. Jednocześnie badacz miał jeden stan chorobę (bodajże Infekcję, ale znów nie mam 100% pewności), którego można się było pozbyć jeśli podczas odpoczynku rzuciło się kością i wypadło "5" lub "6". I teraz moje pytanie brzmi: Podczas wykonywania odpoczynku tym badaczem mogę najpierw wykonać rzut kością i w zależności od tego co wypadło zdecydować jak wykorzystać umiejętność Lekarki, czy najpierw muszę zadeklarować czy wolę wyleczyć dodatkowy punkt czy wyleczyć chorobę, a dopiero potem ewentualnie rzucać kością?
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: lesar »

Ja to widzę tak: Kolejność dowolna ale korzystniej najpierw rzut z choroby jak sukces to znika następnie decydujesz co robi lekarka
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Jolly_Roger
Posty: 102
Rejestracja: 26 lip 2012, 20:59

Re: Eldritch Horror

Post autor: Jolly_Roger »

Rozumiem, że na karcie tajemnicy "Nasienie Sułtana Demonów" kiedy jest "badacz może podjąć spotkanie by odszukać krater (spostrzegawczość); może poświęcić 2 wskazówki by umieścić 1 żeton plugastwa" - to znaczy najpierw robimy test na oczko, a dopiero potem możemy wydać wskazówki?
Pozdr.
Jolly_Roger
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: lesar »

Jolly_Roger pisze:Rozumiem, że na karcie tajemnicy "Nasienie Sułtana Demonów" kiedy jest "badacz może podjąć spotkanie by odszukać krater (spostrzegawczość); może poświęcić 2 wskazówki by umieścić 1 żeton plugastwa" - to znaczy najpierw robimy test na oczko, a dopiero potem możemy wydać wskazówki?
Tak. W fazie spotkań traktujesz to jako spotkanie z testem na oczko. Sukces pozwala wydać dwie wskazówki i zabrać żeton plugastwa na kartę tajemnic.
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Bary »

Jolly_Roger pisze:Rozumiem, że na karcie tajemnicy "Nasienie Sułtana Demonów" kiedy jest "badacz może podjąć spotkanie by odszukać krater (spostrzegawczość); może poświęcić 2 wskazówki by umieścić 1 żeton plugastwa" - to znaczy najpierw robimy test na oczko, a dopiero potem możemy wydać wskazówki?
Tak.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Eremita
Posty: 317
Rejestracja: 27 wrz 2015, 23:27
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Eremita »

Jolly_Roger pisze:"badacz może podjąć spotkanie by odszukać krater (spostrzegawczość); może poświęcić 2 wskazówki by umieścić 1 żeton plugastwa"
Aż ruszyłem się sprawdzić w moim pudełku z grą. Jeśli w polskiej wersji jest napisane tak jak zacytowałeś to dla mnie jest to porażka. W wersji oryginalnej jest napisane jawnie że wskazówki możesz wydać jeśli zdasz test.

Chyba że twój cytat jest skrócony? Bo widzę że tekst fabularny też jakby okrojony.
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: lesar »

Eremita pisze:
Jolly_Roger pisze:"badacz może podjąć spotkanie by odszukać krater (spostrzegawczość); może poświęcić 2 wskazówki by umieścić 1 żeton plugastwa"
Aż ruszyłem się sprawdzić w moim pudełku z grą. Jeśli w polskiej wersji jest napisane tak jak zacytowałeś to dla mnie jest to porażka. W wersji oryginalnej jest napisane jawnie że wskazówki możesz wydać jeśli zdasz test.

Chyba że twój cytat jest skrócony? Bo widzę że tekst fabularny też jakby okrojony.
W polskiej wersji jest wszystko okej. Najpierw trzeba zdecydować, że się podejmuje spotkanie, potem test spostrzegawczości i jak sukces to wydajemy wskazówki.
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Jolly_Roger
Posty: 102
Rejestracja: 26 lip 2012, 20:59

Re: Eldritch Horror

Post autor: Jolly_Roger »

Trochę skróciłem, ale ogólnie rzecz biorąc nie do końca to jest wydrukowane po polsku ;) Jeśli jest średnik pomiędzy jednym zdaniem i drugim, to niekoniecznie trzeba je traktować jako powiązane, ale bardziej jako "albo-albo". Ja to zrozumiałem prawidłowo, ale moja żona (lingwista z wykształcenia), nieprzyzwyczajona do tłumaczeń karcianek, zaczęła dyskusję.
Pozdr.
Jolly_Roger
Eremita
Posty: 317
Rejestracja: 27 wrz 2015, 23:27
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Eremita »

Jolly_Roger pisze:Trochę skróciłem, ale ogólnie rzecz biorąc nie do końca to jest wydrukowane po polsku ;) Jeśli jest średnik pomiędzy jednym zdaniem i drugim, to niekoniecznie trzeba je traktować jako powiązane, ale bardziej jako "albo-albo". Ja to zrozumiałem prawidłowo, ale moja żona (lingwista z wykształcenia), nieprzyzwyczajona do tłumaczeń karcianek, zaczęła dyskusję.
A mógłbyś być tak miły i przepisać dokładnie jak ten efekt brzmi po polsku? Albo wrzucić zdjęcie?
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sirafin »

Mieliśmy tę tajemnicę w grze na forum dwa lata temu.
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 01#p546101
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: lesar »

Eremita pisze:
Jolly_Roger pisze:Trochę skróciłem, ale ogólnie rzecz biorąc nie do końca to jest wydrukowane po polsku ;) Jeśli jest średnik pomiędzy jednym zdaniem i drugim, to niekoniecznie trzeba je traktować jako powiązane, ale bardziej jako "albo-albo". Ja to zrozumiałem prawidłowo, ale moja żona (lingwista z wykształcenia), nieprzyzwyczajona do tłumaczeń karcianek, zaczęła dyskusję.
A mógłbyś być tak miły i przepisać dokładnie jak ten efekt brzmi po polsku? Albo wrzucić zdjęcie?
Badacz na polu „Tunguska” może podjąć spotkanie, by odszukać krater w martwym lesie (Spostrzegawczość). Jeśli zdał, odkrywa dziwny, zielony meteoryt; może poświęcić 2 Wskazówki, aby umieścić 1 żeton Plugastwa na tej karcie.
Na koniec Fazy Mitów, jeśli liczba żetonów Plugastwa na tej karcie równa jest połowie Graczy, Tajemnica zostaje rozwiązana.
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Eremita
Posty: 317
Rejestracja: 27 wrz 2015, 23:27
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Eremita »

Dzięki sirafin & lesar.
Jolly_Roger
Posty: 102
Rejestracja: 26 lip 2012, 20:59

Re: Eldritch Horror

Post autor: Jolly_Roger »

Wczoraj grałem pierwszą partię stąd moje pytania.
A czy można przejść przez pole z potworem za pomocą biletu? Tzn. ruszam się na pole z potworem, wydaję bilet i idę dalej.
Eremita
Posty: 317
Rejestracja: 27 wrz 2015, 23:27
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Eremita »

Jolly_Roger pisze:czy można przejść przez pole z potworem za pomocą biletu? Tzn. ruszam się na pole z potworem, wydaję bilet i idę dalej.
Na razie nie ma ani jednego potwora który bezpośrednio utrudniałby ruch badacza, i raczej nie będzie.
Nieistotne czy do ruchu wykorzystany został bilet czy cokolwiek innego.
ODPOWIEDZ