Ucho Króla

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
JAskier
Posty: 728
Rejestracja: 16 kwie 2006, 15:31
Lokalizacja: Toruń
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Ucho Króla

Post autor: JAskier »

Pytanie o karty intryg.
1. Zagrywając kartę intrygi musimy położyć jedną obok swojej postaci (bez efektu) i jedną u przeciwnika (rozpatrując efekt). Tu właśnie pojawia się pytanie. Kto korzysta z tego efektu: przeciwnik czy ja?
kasia_d
Posty: 23
Rejestracja: 01 lip 2014, 12:17

Re: Ucho Króla

Post autor: kasia_d »

Z tego efektu korzysta gracz wystawiający kartę, czyli Ty :).
Awatar użytkownika
JAskier
Posty: 728
Rejestracja: 16 kwie 2006, 15:31
Lokalizacja: Toruń
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Ucho Króla

Post autor: JAskier »

Dzięki! Kolejne pytanie:
czy za pomocą karty Anielskie głosy "Wystaw do 2 kart z ręki przy dowolnych postaciach, nie wykonujesz efektów tych kart" można wystawiać karty wszelkich rodzajów (niebieskie, zielone, czerwone, ucho króla)?
kasia_d
Posty: 23
Rejestracja: 01 lip 2014, 12:17

Re: Ucho Króla

Post autor: kasia_d »

Można wystawić karty niebieskie, zielone lub czerwone.
Ucha króla się nie wystawia nigdy. Można ją zagrać tylko wtedy, gdy ma się na ręce co najmniej dwie takie karty - wówczas jedną z nich umieszcza się w stosie prestiżu a drugą na wierzchu stosu kart odrzuconych.
Awatar użytkownika
Christoforos
Posty: 437
Rejestracja: 22 lut 2009, 22:51
Lokalizacja: Lublin / Czerniejów
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Ucho Króla

Post autor: Christoforos »

kasia_d pisze: Można wystawić karty niebieskie, zielone lub czerwone.
Ucha króla się nie wystawia nigdy.
Czyli źle graliśmy - sądziłem, że Anileksie głosy pozwalają obejść ę zasadę.

TO jeszcze pytanie o postać Biskup Vannes.
Zagrywam kartę intrygi, chę wykonać efekt obu kart intrygi. Jedną z tych, które chcę wykorzystać jest Rozrzutność -czy najpierw odrzucam karty za wykorzystanie zdolności, czy też mogę najpierw wykorzystać rozrzutność. Bo jeśli odrzucam,to by oznaczało, ze korzystanie w tenspoósb z rozrzutności jest pozbawione sensu. Wróciłaby do mnie jedna z kart, którą odrzuciłem by wykorzystać zdolnoć postaci.
kasia_d
Posty: 23
Rejestracja: 01 lip 2014, 12:17

Re: Ucho Króla

Post autor: kasia_d »

W przypadku zagrania jednej karty Rozrzutności, skorzystanie ze zdolności postaci Biskupa Vannesa jest faktycznie niemożliwe, ponieważ najpierw trzeba odrzucić karty, by w ogóle wykorzystać przywilej jaki on daje.

Ale w przypadku np. zagrania już dwóch kart Rozrzutności, tę pierwszą możemy rozpatrzyć na normalnych zasadach - wziąć wierzchnią kartę ze stosu kart odrzuconych - a płacić dopiero za drugą.

Oprócz tego zagranie karty Rozrzutności w przypadku Biskupa Vannesa, pozwoli nam na zakrycie jakiejś wartościowej karty na stosie kart odrzuconych (np. Ucho króla), tak by inny gracz jej nie mógł zabrać (odrzucamy dwie karty, jedna co prawda wraca zaraz do nas, ale druga przykrywa ostatnią kartę, na której mogłoby zależeć innym graczom).

Pamiętajmy, że to wredna gra :P, skoro ja nie mogę zabrać tej karty, trzeba zrobić tak, aby nikt inny też nie będzie mógł!
Awatar użytkownika
Ouragan
Posty: 283
Rejestracja: 13 sty 2010, 08:30
Lokalizacja: Poznań

Re: Ucho Króla

Post autor: Ouragan »

kasia_d pisze:Można wystawić karty niebieskie, zielone lub czerwone.
Ucha króla się nie wystawia nigdy. Można ją zagrać tylko wtedy, gdy ma się na ręce co najmniej dwie takie karty - wówczas jedną z nich umieszcza się w stosie prestiżu a drugą na wierzchu stosu kart odrzuconych.
Jako autor muszę tutaj skorygować odpowiedź. Za pomocą Anielskich głosów można wystawić każdą kartę, może nią być także ucho króla.
monissiiaa
Posty: 9
Rejestracja: 16 cze 2014, 11:02

Re: Ucho Króla

Post autor: monissiiaa »

Mam pytanie :) W zasadach gry jest, że aby zagrać karty intrygi - kładziemy ją koło postaci innego gracza, lecz aby tego dokonać musimy ponieść koszt w postaci położenie karty intrygi lub karty specjalnej u siebie. Czy jest wszystko jedno jaka to będzie karta specjalna? Można postawić u siebie zarówno savoir-vivre i kąśliwą ripostę?
Awatar użytkownika
G3Wydawnictwo
Posty: 35
Rejestracja: 25 sie 2014, 11:48

Re: Ucho Króla

Post autor: G3Wydawnictwo »

monissiiaa pisze:Mam pytanie :) W zasadach gry jest, że aby zagrać karty intrygi - kładziemy ją koło postaci innego gracza, lecz aby tego dokonać musimy ponieść koszt w postaci położenie karty intrygi lub karty specjalnej u siebie. Czy jest wszystko jedno jaka to będzie karta specjalna? Można postawić u siebie zarówno savoir-vivre i kąśliwą ripostę?
W instrukcji jest napisane, że Aby móc zagrać kartę intrygi z ręki, trzeba mieć dodatkowo na ręce przynajmniej jedną dowolną kartę intrygi albo dowolną kartę specjalną. Najpierw wystawiamy przy własnej postaci kartę intrygi albo kartę specjalną.

Oznacza to dosłownie, że wszystko jedno jaka to będzie karta specjalna :).
Ostatnio zmieniony 14 sty 2015, 21:13 przez G3Wydawnictwo, łącznie zmieniany 1 raz.
monissiiaa
Posty: 9
Rejestracja: 16 cze 2014, 11:02

Re: Ucho Króla

Post autor: monissiiaa »

Ok :) Dzięki
mawi
Posty: 47
Rejestracja: 26 maja 2014, 14:13

Re: Ucho Króla

Post autor: mawi »

Drobne pytania do opisu (funkcji) poszczególnych kart:

A. Karty specjalne:
1. Savoir-vivre
1.1. czy tą kartę możemy użyć tylko w 2 wariantach - wystawienie jako koszt wystawienia karty intrygi u innego gracza oraz wymianę z wierzchniej puli kart ?
1.2. czy jeśli wymienimy z inna kartą specjalną bądź uchem króla ze stosu kart odrzuconych, to te karty mogę wystawić u dowolnego gracza ?

B. Karty bufonady
1. Knucie
1.1. Czy gracz któremu zabraliśmy i odrzuciliśmy kartę specjalną bądź ucho króla może tylko w tym przypadku zabrać 1 losową kartę do siebie ? (w przypadku gdy przeciwnik zabrał nam kartę bufonady bądź intrygi nie dobieramy losowej karty innego gracza do swojej puli?)
1.2. Czy gracz któremu zabraliśmy kartę i ma możliwość dobrania losowej karty innego gracza (zależne od pytania nr 1.1. dla kart bufonady kiedy możemy dobierać kartę innego gracza) dobiera tą kartę od gracza który mu zabrał wcześniej kartę czy może zabrać kartę u dowolnego gracza z grających?

C. Karty postaci
1. Baron de Chantal - jego cechę specjalną możemy wykorzystać w dowolnym momencie swojej rundy ? (przykład ... posiadamy 2 karty bufonady koło swojej postaci ... chcemy zagrać kartę intrygi przez co zaburzymy kolorystykę ... czy w tym przypadku możemy wykorzystać cechę przed wyłożeniem karty intrygi i tym samym dociągnąć jedną kartę ? - innymi słowy czy możemy tą cechę wykorzystać w dowolnej chwili swojej tury ? )
2. Hrabina de Vardes - czy wystawienie zielonej karty specjalnej oznacza:
- zagranie karty Savoir-vivre poprzez zamianę z ost. kartą z puli kart odrzuconych
- zagranie w swojej turze karty kąśliwej riposty
- zagranie karty specjalnej w sytuacji kosztu za wyłożoną kartę intrygi u innego gracza
- wyłożenie karty specjalnej poprzez np. wcześniejsze zagranie karty która umożliwia wyłożenie karty specjalnej (np. zdradzone sekrety, anielskie głosy)
czy któreś z tych przykładów jest niepoprawne bądź któregoś brakuje?
3. Markiz de Callieres (podobnie jak wyżej pytania, jak rozumiane jest zagranie karty specjalnej?)
4. Baronowa de Vailon - czy zagranie karty intrygi jest rozumiane jako wystawienie jej u jakieś postaci i wykonanie jej akcji czy może to być np wystawienie w postaci wcześniejszego zagrania karty np. anielskich głosów?
Awatar użytkownika
Ouragan
Posty: 283
Rejestracja: 13 sty 2010, 08:30
Lokalizacja: Poznań

Re: Ucho Króla

Post autor: Ouragan »

Po przeczytaniu pytań jako autor odpowiadam :)
mawi pisze: A. Karty specjalne:
1. Savoir-vivre
1.1. czy tą kartę możemy użyć tylko w 2 wariantach - wystawienie jako koszt wystawienia karty intrygi u innego gracza oraz wymianę z wierzchniej puli kart ?
1.2. czy jeśli wymienimy z inna kartą specjalną bądź uchem króla ze stosu kart odrzuconych, to te karty mogę wystawić u dowolnego gracza ?
Podwójne TAK :D
mawi pisze: B. Karty bufonady
1. Knucie
1.1. Czy gracz któremu zabraliśmy i odrzuciliśmy kartę specjalną bądź ucho króla może tylko w tym przypadku zabrać 1 losową kartę do siebie ? (w przypadku gdy przeciwnik zabrał nam kartę bufonady bądź intrygi nie dobieramy losowej karty innego gracza do swojej puli?)
1.2. Czy gracz któremu zabraliśmy kartę i ma możliwość dobrania losowej karty innego gracza (zależne od pytania nr 1.1. dla kart bufonady kiedy możemy dobierać kartę innego gracza) dobiera tą kartę od gracza który mu zabrał wcześniej kartę czy może zabrać kartę u dowolnego gracza z grających?
Efekt tej karty w przypadku zabrania od ofiary karty specjalnej bądź ucha polega na tym, że gracz któremu odrzuciliśmy taką kartę może zabrać od dowolnego gracza 1 losową kartę z ręki. Robi to natychmiast i potem gra toczy się dalszym biegiem. Gdy natomiast zabierzemy od ofiary kartę bufonady lub intrygi wykonujemy jej efekt, a gracz któremu zabraliśmy taką kartę nie wykonuje jakiś dodatkowych efektów i nie zabiera innym losowej karty.
mawi pisze: C. Karty postaci
1. Baron de Chantal - jego cechę specjalną możemy wykorzystać w dowolnym momencie swojej rundy ? (przykład ... posiadamy 2 karty bufonady koło swojej postaci ... chcemy zagrać kartę intrygi przez co zaburzymy kolorystykę ... czy w tym przypadku możemy wykorzystać cechę przed wyłożeniem karty intrygi i tym samym dociągnąć jedną kartę ? - innymi słowy czy możemy tą cechę wykorzystać w dowolnej chwili swojej tury ? )
Używanie zdolności jest po wykonaniu akcji. Jeżeli po wykonaniu akcji spełniamy warunek wykonania zdolności postaci to możemy jej użyć. W opisanym wyżej przykładzie po wykonaniu akcji mamy zabużoną kolorystykę i nie możemy skorzystać ze zdolności tej postaci.
mawi pisze: 2. Hrabina de Vardes - czy wystawienie zielonej karty specjalnej oznacza:
- zagranie karty Savoir-vivre poprzez zamianę z ost. kartą z puli kart odrzuconych
- zagranie w swojej turze karty kąśliwej riposty
- zagranie karty specjalnej w sytuacji kosztu za wyłożoną kartę intrygi u innego gracza
- wyłożenie karty specjalnej poprzez np. wcześniejsze zagranie karty która umożliwia wyłożenie karty specjalnej (np. zdradzone sekrety, anielskie głosy)
czy któreś z tych przykładów jest niepoprawne bądź któregoś brakuje?
Wystawienie jest czymś innym niż zagranie. Wystawienie polega na tym, że w jakikolwiek sposób doprowadziłeś do umieszczenia ze swojej ręki na stole nowej zielonej karty w swojej turze.
mawi pisze: 3. Markiz de Callieres (podobnie jak wyżej pytania, jak rozumiane jest zagranie karty specjalnej?)
Chodzi o sytuację w której zagrałeś kartę kąśliwa riposta lub Savoir-vivre. Zagrałeś czyli gdy użyłeś w rekacji kąsliwą ripostę lub w swoej turze zagrałeś Savoir-vivre w ramach wykonania akcji.
mawi pisze: 4. Baronowa de Vailon - czy zagranie karty intrygi jest rozumiane jako wystawienie jej u jakieś postaci i wykonanie jej akcji czy może to być np wystawienie w postaci wcześniejszego zagrania karty np. anielskich głosów?
Zagranie polega na wybraniu w swojej turze jako akcji zagrania karty intrygi. Samo wystawienie karty np. z anielskich głosów nie jest zagraniem a jedynie wystawieniem karty.
Sushi
Posty: 26
Rejestracja: 27 sie 2015, 12:52

Re: Ucho Króla

Post autor: Sushi »

Mam dwa krótkie pytanie odnośnie zasad.

1. Czy kartę Ucho króla mogę wystawić obok postaci (mając jedną sztukę na ręce), czy tę kartę można wykorzystać wyłącznie poprzez odrzucenie jednej sztuki i wstawienie drugiej do swojego prestiżu?
2. Zagrywam kartę "Weź dowolną kartę ze stołu" (nie mam pod ręką gry, więc nie mogę podać nazwy karty, ale chyba wiadomo o co chodzi). Czy w ramach efektu tej karty mogę wziąć na rękę tę kartę lub kartę, którą zapłaciłem wystawiając ją przy swojej postaci?
Awatar użytkownika
Ouragan
Posty: 283
Rejestracja: 13 sty 2010, 08:30
Lokalizacja: Poznań

Re: Ucho Króla

Post autor: Ouragan »

Sushi pisze: 1. Czy kartę Ucho króla mogę wystawić obok postaci (mając jedną sztukę na ręce), czy tę kartę można wykorzystać wyłącznie poprzez odrzucenie jednej sztuki i wstawienie drugiej do swojego prestiżu?
Posiadając po prostu na ręce kartę ucho króla nie można jej ot tak sobie wystawić. Jednak karta taka może znaleźć się na stole w wyniku efektów innych kart, np:

1) Zagrywając kartę Anielskie głosy, posiadając na ręce kartę ucho króla, możemy ją wystawić, jako efekt zagranej karty
2) Zagrywając kartę Savoir-vivre, gdy na stosie kart odrzuconych leży karta Ucho Króla, możemy kartę ucho króla zabrać na rękę lub właśnie gdzieś wystawić.
Sushi pisze: 2. Zagrywam kartę "Weź dowolną kartę ze stołu" (nie mam pod ręką gry, więc nie mogę podać nazwy karty, ale chyba wiadomo o co chodzi). Czy w ramach efektu tej karty mogę wziąć na rękę tę kartę lub kartę, którą zapłaciłem wystawiając ją przy swojej postaci?
Chodzi prawdopodobnie o kartę rozwiązłość, której tekst wskazuje, aby zabrać na rękę dowolną wystawioną kartę na stole. Skoro tak to możemy zabrać jakąkolwiek kartę - swoją, innych graczy, czy nawet tę którą właśnie zagraliśmy.
nielot2
Posty: 19
Rejestracja: 25 sty 2015, 14:10
Lokalizacja: Kąty Wrocławskie

Re: Ucho Króla

Post autor: nielot2 »

Cześć, mam pytanie do karty Kąśliwa riposta. Kto wykonuje efekt karty intrygi - osoba, która wystawiła kartę intrygi (tej która wywołała ripostę), czy osoba która wystawiła Kąśliwą ripostę? W instrukcji napisano, że efekty wystawionej karty realizuje się dopiero po wystawieniu wszystkich Kąśliwych ripost - więc zakładam że osoba wystawiając Kr jako ostatnia wykonuje efekt intrygi.
Marcin
milczka
Posty: 10
Rejestracja: 13 gru 2015, 16:58

Re: Ucho Króla

Post autor: milczka »

Cześć, mam pytanka:
W którym momencie odrzucamy nadwyżkowe karty z ręki i przy postaci?
Dopiero po wykonaniu naszej akcji ? Co w wypadku gdy po dołożeniu przez przeciwnika jest nadwyżka? Przeprowadzamy swoja akcje i wtedy odrzucamy karty na stos prestiżu?
Mickey80
Posty: 14
Rejestracja: 04 lis 2016, 11:19
Been thanked: 1 time

Re: Ucho Króla

Post autor: Mickey80 »

milczka pisze:W którym momencie odrzucamy nadwyżkowe karty z ręki i przy postaci?
Dopiero po wykonaniu naszej akcji ? Co w wypadku gdy po dołożeniu przez przeciwnika jest nadwyżka? Przeprowadzamy swoja akcje i wtedy odrzucamy karty na stos prestiżu?
Według instrukcji nadmiar sprawdza się i niweluje U WSZYSTKICH graczy jednocześnie/po kolei pod koniec tury KAŻDEGO gracza, czyli po wykonaniu przez niego wszystkich akcji w jego turze. Jeśli więc przeciwnik przygwoździł Cię nadmiarem kart to.... zbierasz je przymusowo do stosu prestiżu, a odgryziesz się następnym razem;)
Współtworzę PIONKI z KIESZONKI - niezależny blog recenzencki gier planszowych : http://pionkizkieszonki.blogspot.com/
Tworzę Ulepszamy gry planszowe: https://www.facebook.com/Ulepszamy-gry- ... 436330646/
Mickey80
Posty: 14
Rejestracja: 04 lis 2016, 11:19
Been thanked: 1 time

Re: Ucho Króla

Post autor: Mickey80 »

nielot2 pisze:Cześć, mam pytanie do karty Kąśliwa riposta. Kto wykonuje efekt karty intrygi - osoba, która wystawiła kartę intrygi (tej która wywołała ripostę), czy osoba która wystawiła Kąśliwą ripostę? W instrukcji napisano, że efekty wystawionej karty realizuje się dopiero po wystawieniu wszystkich Kąśliwych ripost - więc zakładam że osoba wystawiając Kr jako ostatnia wykonuje efekt intrygi.

Kąśliwa riposta jest tylko reakcją na wystawioną kartę. Można wymieniać się ripostami, lecz niezależnie kto to zakończy, kontynuacja akcji zawsze należy do początkowego gracza, który rozpoczął reakcję łańcuchową.
Współtworzę PIONKI z KIESZONKI - niezależny blog recenzencki gier planszowych : http://pionkizkieszonki.blogspot.com/
Tworzę Ulepszamy gry planszowe: https://www.facebook.com/Ulepszamy-gry- ... 436330646/
ODPOWIEDZ