Pixel Tactics (Waleczne Piksele) - pytania dotyczące zasad

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Pietruch
Posty: 228
Rejestracja: 04 gru 2014, 18:35
Lokalizacja: Warszawa, Kabaty

Re: Pixel Tactics (Waleczne Piksele) - pytania dotyczące zas

Post autor: Pietruch »

vlysses pisze:[Waleczne Piksele 2]
Przykład:
działa taktyka Taktyka ;) (twoje jednostki otrzymują dwa obrażenia mniej z ataków). Przeciwnik chce wykonać atak specjalny Roznosicielki Plagi (zadaj 2 obrażenia...).

Czy atak specjalny o treści "zadaj obrażenia" jest traktowany jako atak?
Jestem prawie absolutnie pewien, że odpowiedź brzmi "nie".
Atak to Atak W Zwarciu lub Atak Dystansowy. Każda inna umiejętność zadająca obrażenia (Rozkaz lub Atak Specjalny) jest traktowana inaczej, ja i dziewuszka dla ułatwienia nazywamy to "Czarami".
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4129
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Pixel Tactics (Waleczne Piksele) - pytania dotyczące zas

Post autor: tomb »

vlysses pisze:Czy atak specjalny o treści "zadaj obrażenia" jest traktowany jako atak?
Instrukcja do drugich Pikseli, s.9:
Użycie Ataku Specjalnego jest również wykonaniem akcji Atak.
Słowem: atak to atak. Nie ważne jaki, byleby to był atak (np. nie rozkaz) i starczy, żeby taktyka, o której piszesz zadziałała.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Pietruch
Posty: 228
Rejestracja: 04 gru 2014, 18:35
Lokalizacja: Warszawa, Kabaty

Re: Pixel Tactics (Waleczne Piksele) - pytania dotyczące zas

Post autor: Pietruch »

tomb pisze:
vlysses pisze:Czy atak specjalny o treści "zadaj obrażenia" jest traktowany jako atak?
Instrukcja do drugich Pikseli, s.9:
Użycie Ataku Specjalnego jest również wykonaniem akcji Atak.
Słowem: atak to atak. Nie ważne jaki, byleby to był atak (np. nie rozkaz) i starczy, żeby taktyka, o której piszesz zadziałała.
Będę się dalej upierał :P

https://www.boardgamegeek.com/filepage/ ... es-summary
ATTACK POWERS – Heroes (especially Rear Wave heroes) have powers that may be used in place of attacking (e.g., “Attack:
the opponent discards a card”). Attack powers still count as an attack action. Attack powers have a megaphone symbol in their text boxes. While some effects state “when a hero attacks this unit”, attack powers are not considered to be “attacking a unit” or “attacking a hero”.
https://www.boardgamegeek.com/filepage/ ... ment-rules
Cast Spell Action. Some Heroes and Leaders have Spells. Spells are special actions that
a Hero performs.
6.4.3. Spells are not Attacks.

8.1. Older Terminology.
8.1.1. Spell Abilities were called “Attack Actions” and designated by the text “Attack:” in some editions of the game. The two terms are interchangeable.
http://www.lvl99games.com/rulebooks-err ... .html?id=5
Attack Powers
Some heroes (especially rear heroes) have special powers that occur instead of attacking. For example, a hero may say ‘Attack: the opponent discards a card’. These are optional alternate attacks that can be used in place of a melee or ranged attack. They still count as attacks, so you can’t use them more than once in a wave, and the same hero cannot use both their attack power and a melee/ranged attack. Attack powers do not do damage, unless they specifically say otherwise.
Reactions
Some effects take note of ‘when a hero attacks this unit/hero’. Attack Powers are not considered to be ‘attacking a unit’ or ‘attacking a hero’.
TLDR: Z tego co zrozumiałem, to wykonanie Ataku Specjalnego (czyli umiejętności oznaczonej ikonką megafonu i napisem "ATAK:...") jest jednym z 3 sposobów wykonania Akcji Atak. Zapis, o którym mówi tomb:
Użycie Ataku Specjalnego jest również wykonaniem akcji Atak.
w moim rozumieniu ma taki wydźwięk - w ramach Akcji Atak możesz wykonać tylko jeden Atak Wręcz, Atak Dystansowy lub Atak Specjalny. Nie możesz w trakcie jednej Fali, jedną jednostką wykonać dwóch z wymienionych powyżej rodzajów ataków.

Jednakże Atak Specjalny nie jest traktowany jako bezpośredni atak na Jednostkę lub Lidera i powinien być rozpatrywany raczej jak Rozkaz niż Atak. Z tego powodu redukcja obrażeń Berserkera zmniejsza ilość ran otrzymywanych w wyniku Ataku Wręcz i Ataku Dystansowego, ale nie zmniejsza liczby obrażeń mających źródło w Rozkazach, umiejętnościach pasywnych czy Atakach Specjalnych.

Można też ugryźć problem od innej strony. Nie pamiętam nazw kart więc wybaczcie niedokładność przykładu:
* Jednostka A, która w Fali Tyłów ma umiejętność "Atak: Zadaj 1 punkt obrażeń 5 jednostkom przeciwnika"
* Jednostka B, która w Fali Skrzydeł ma umiejętność pasywną "Poprzednia i Następna otrzymują +2 do siły ataku"
W tym przykładzie Oddział wygląda następująco:
XXX Front
AXX Skrzydła
BXX Tyły
czyli jednostka B stoi bezpośrednio za jednostką A. Umiejętność jednostki A nie zwiększa zadawanych obrażeń mających źródło w Ataku Specjalnym jednostki B, odnosi się jedynie do nadrukowanej siły ataku (czerwone pole z ikonką miecza w prawym górnym rogu karty).

Wydaje mi się, że wszystkie efekty które odnoszą się do Ataków (pasywna redukcja obrażeń itd) działają jedynie wtedy kiedy "podstawą" siły otrzymanego ataku jest nadrukowana na karcie siła ataku.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4129
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Pixel Tactics (Waleczne Piksele) - pytania dotyczące zas

Post autor: tomb »

Jeśli masz rację, to kluczowy jest zapis
Niektóre zdolności posiadają zapis mówiący, że należy coś wykonać, kiedy dana Jednostka albo Oddział są atakowane. W takich przypadkach Atak Specjalny przeprowadzony przez przeciwnika nie jest traktowany jako „Atak na Oddział” czy „Atak na Jednostkę”.
Skoro taktyka z napisem
twoje jednostki otrzymują dwa obrażenia mniej z ataków
nie działa na atak specjalny, to oznacza, że atak specjalny, który jest atakiem i którym zadajemy obrażenia, nie zadaje obrażeń z ataku.


Jeśli jest tak, jak piszesz, to mi się trochę odechciało. Atak, który jest atakiem, ale nim nie jest, bo jest raczej takim czarem, którego to słowa nie ma w instrukcji. Sił mi brak.
Pietruch
Posty: 228
Rejestracja: 04 gru 2014, 18:35
Lokalizacja: Warszawa, Kabaty

Re: Pixel Tactics (Waleczne Piksele) - pytania dotyczące zas

Post autor: Pietruch »

tomb pisze:Jeśli masz rację, to kluczowy jest zapis
Niektóre zdolności posiadają zapis mówiący, że należy coś wykonać, kiedy dana Jednostka albo Oddział są atakowane. W takich przypadkach Atak Specjalny przeprowadzony przez przeciwnika nie jest traktowany jako „Atak na Oddział” czy „Atak na Jednostkę”.
Skoro taktyka z napisem
twoje jednostki otrzymują dwa obrażenia mniej z ataków
nie działa na atak specjalny, to oznacza, że atak specjalny, który jest atakiem i którym zadajemy obrażenia, nie zadaje obrażeń z ataku.


Jeśli jest tak, jak piszesz, to mi się trochę odechciało. Atak, który jest atakiem, ale nim nie jest, bo jest raczej takim czarem, którego to słowa nie ma w instrukcji. Sił mi brak.
Też uważam, że traktowanie Ataku Specjalnego jako "nie atak" jest raczej bez sensu skoro wyraz "atak" zawiera się w nazwie "Ataku Specjalnego". Jak gramy w Piksele to po prostu nazywamy Ataki Specjalne "czarami" i wtedy jest nam łatwiej się zorientować na co działa redukcja obrażeń a na co nie :)

Jeśli ktoś jeszcze ma wątpliwości na temat tego jak traktować Ataki Specjalne to polecam poszukać postów Brada (autora Pikseli) na forum BGG, parę razy przemknęły mi przed oczami jego wypowiedzi na ten temat, ale nie chce mi się ich teraz szukać :P

Edit: Nie chciałem żeby zabrzmiało to tak, że mam bezwarunkową i absolutną rację - przyjmuję do wiadomościm że mogę się mylić, coś źle zrozumiałem lub zinterpretowałem zasady po swojemu. Jeśli ktoś znajdzie gdzieś informacje, które zaprzeczają temu co napisałem to z chęcią je przeczytam i być może dowiem się ,że gram w Piksele źle :)
niedobry.tata
Posty: 23
Rejestracja: 24 wrz 2014, 09:43
Been thanked: 1 time

Re: Pixel Tactics (Waleczne Piksele) - pytania dotyczące zas

Post autor: niedobry.tata »

Moje pytania do części 1:
1. Czy można przegrupować zwłoki?
2. Jaka jest w końcu ostateczna interpretacja kilku bonusów - najpierw sumujemy, czy najpierw podwajamy?
3. Zabójca: "ATAK: zadaj 3 obrażenia Dowódcy przeciwnika" lub "Pokonujesz dowolną Jednostkę" - czy w tych przypadkach działa przechwytywanie?
4. Iluzjonista: "ATAK: przeciwnik musi ujawnić wybraną kartę ze swojej ręki. Ty wykonujesz jej rozkaz, a następnie karta wraca z powrotem na rękę przeciwnika". Czyli przeciwnik może sam wybrać kartę? Ja tak grałem i przeciwnik wybrał kartę z rozkazem zadania obrażeń wszystkim jednostkom w danej kolumnie - gorzej na tym wyszedłem.
Awatar użytkownika
Fiszu
Posty: 197
Rejestracja: 01 mar 2010, 18:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pixel Tactics (Waleczne Piksele) - pytania dotyczące zas

Post autor: Fiszu »

niedobry.tata pisze:Moje pytania do części 1:
1. Czy można przegrupować zwłoki?
2. Jaka jest w końcu ostateczna interpretacja kilku bonusów - najpierw sumujemy, czy najpierw podwajamy?
3. Zabójca: "ATAK: zadaj 3 obrażenia Dowódcy przeciwnika" lub "Pokonujesz dowolną Jednostkę" - czy w tych przypadkach działa przechwytywanie?
4. Iluzjonista: "ATAK: przeciwnik musi ujawnić wybraną kartę ze swojej ręki. Ty wykonujesz jej rozkaz, a następnie karta wraca z powrotem na rękę przeciwnika". Czyli przeciwnik może sam wybrać kartę? Ja tak grałem i przeciwnik wybrał kartę z rozkazem zadania obrażeń wszystkim jednostkom w danej kolumnie - gorzej na tym wyszedłem.
Ad1 Nie. (wyjątek, przesuniecie za pomocą rozkazu)

Ad3 Nie. Przechwytywanie działa dla ataków dystansowych nie specjalnych i rozkazów
Ad4 Ty wskazujesz którą kartę ma ujawnić. Po prostu losujesz mu z zakrytej ręki.
yellow25
Posty: 2
Rejestracja: 25 sie 2015, 08:58

Re: Pixel Tactics (Waleczne Piksele) - pytania dotyczące zas

Post autor: yellow25 »

Mam pytanie odnośnie takiej sytuacji, że na tyłach stoi Wojownik oraz Naukowiec. Wykonuje naukowcem atak specjalny: "inna jednostka tego oddziału wykonuje atak wręcz". Chcę, żeby ten atak specjalny wykonał wojownik. Czy wojownik musi być w zwarciu czy nie? Czy taki atak specjalny - atak wręcz- może wykonać jednostka która stoi z tyłu i jest zasłonięta z przodu inną jednostką?
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Pixel Tactics (Waleczne Piksele) - pytania dotyczące zas

Post autor: zakwas »

yellow25 pisze:Mam pytanie odnośnie takiej sytuacji, że na tyłach stoi Wojownik oraz Naukowiec. Wykonuje naukowcem atak specjalny: "inna jednostka tego oddziału wykonuje atak wręcz". Chcę, żeby ten atak specjalny wykonał wojownik. Czy wojownik musi być w zwarciu czy nie? Czy taki atak specjalny - atak wręcz- może wykonać jednostka która stoi z tyłu i jest zasłonięta z przodu inną jednostką?
Postać musi spełniać wymogi pozwalające na atak wręcz.
Awatar użytkownika
Muad'Dib
Posty: 1557
Rejestracja: 01 paź 2013, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 60 times
Been thanked: 104 times

Re: Pixel Tactics (Waleczne Piksele) - pytania dotyczące zas

Post autor: Muad'Dib »

Dziś jestem po pierwszej partii (3h sic!). Pojawiła się wątpliwość odnośnie zdolności przywódcy Kavri Shi Shorec. To, że leczy jednostki z szeregu na koniec danej fali to rozumiem. A kiedy leczy siebie? Tylko w drugiej fali czy w każdej?
IMustNotFear.FearIsTheMind-Killer.FearIsTheLittle-death ThatBringsTotalObliteration.IWillFaceMyFear.
IWillPermitItToPassOverMeAndThroughMe.
AndWhenItHasGonePast,IWillTurnTheInnerEyeToSeeItsPath.
WhereTheFearHasGoneThereWillBeNothing. OnlyIWillRemain.
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Pixel Tactics (Waleczne Piksele) - pytania dotyczące zas

Post autor: zakwas »

Muad'Dib pisze:Dziś jestem po pierwszej partii (3h sic!). Pojawiła się wątpliwość odnośnie zdolności przywódcy Kavri Shi Shorec. To, że leczy jednostki z szeregu na koniec danej fali to rozumiem. A kiedy leczy siebie? Tylko w drugiej fali czy w każdej?
Nie pamiętam tekstu, ale dowódca nie jest jednostką, więc jeżeli w tekście są "jednostki", to nie leczy siebie w ogóle.
Awatar użytkownika
Muad'Dib
Posty: 1557
Rejestracja: 01 paź 2013, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 60 times
Been thanked: 104 times

Re: Pixel Tactics (Waleczne Piksele) - pytania dotyczące zas

Post autor: Muad'Dib »

Karta tego dowódcy brzmi dokładnie w ten sposób:
Kavri Shi Shorec pisze:Na końcu każdej Fali usuń po 2 obrażenia ze wszystkich swoich Jednostek i Dowódca należących do danej Fali. Wykonaj to jeszcze przed liczeniem strat.
I teraz jest moja zagwostka. Czy obrażenia z Dowódcy ściąga się tylko na koniec drugiej Fali czy na koniec każdej?
IMustNotFear.FearIsTheMind-Killer.FearIsTheLittle-death ThatBringsTotalObliteration.IWillFaceMyFear.
IWillPermitItToPassOverMeAndThroughMe.
AndWhenItHasGonePast,IWillTurnTheInnerEyeToSeeItsPath.
WhereTheFearHasGoneThereWillBeNothing. OnlyIWillRemain.
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Pixel Tactics (Waleczne Piksele) - pytania dotyczące zas

Post autor: zakwas »

Muad'Dib pisze:Karta tego dowódcy brzmi dokładnie w ten sposób:
Kavri Shi Shorec pisze:Na końcu każdej Fali usuń po 2 obrażenia ze wszystkich swoich Jednostek i Dowódca należących do danej Fali. Wykonaj to jeszcze przed liczeniem strat.
I teraz jest moja zagwostka. Czy obrażenia z Dowódcy ściąga się tylko na koniec drugiej Fali czy na koniec każdej?
Dowódca należy tylko do drugiej fali, więc tylko wtedy. :)
Maksu
Posty: 1
Rejestracja: 24 sty 2017, 13:00

Re: Pixel Tactics (Waleczne Piksele) - pytania dotyczące zas

Post autor: Maksu »

Mam kilka pytań:
Iluzjonista stojący na tłach posiada atak specjalny "Zrekrutuj Jednostkę z ręki, wkonaj nią atak, a następnie odrzuć"

Pytanie 1: Czy to musi być Jednostka z mojej ręki, czy z ręki przeciwnika również?
Pytanie 2: Czy mogę wykonać atak specjalny lub dystansowy?
Pytanie 3: Czy wybraną jednostkę muszę zrekrutować do bieżącej fali? Ma to znaczenie jeśli chcę użyć ataku specjalnego.
Pytanie 4: Co jeżeli mam już zrekrutowane 8 jednostek? Nie mogę tego użyć? W innych przypadkach treść rozkazu/ataku specjalnego jest ważniejsza niż podstawowe zasady np. Maskotka pozwala wykonać atak dystansowy Jednostce, która normalnie nie ma takiej możliwości.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4129
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Pixel Tactics (Waleczne Piksele) - pytania dotyczące zas

Post autor: tomb »

1, 3 i 4. Z własnej ręki, na wolne pole i do bieżącej fali, bo to normalna rekrutacja. Wyjątkiem od zasad jest natychmiastowe wykonanie ataku, co po zwykłej rekrutacji jest zabronione.
2. Tak (patrz: FAQ).
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Lekt
Posty: 39
Rejestracja: 23 lip 2010, 10:15
Kontakt:

Wiedźma i zoombie

Post autor: Lekt »

Witajcie,

Mam uprzejmie zapytanie odnośnie zdolności Wiedźmy i zamieniania zwłok w zoombie. Odnośnie ich ataków sprawa jest klarowna, natomiast jak się owe żywe truposze mają wobec kontrataków czy zdejmowania z pola walki? Czy mogę je normalnie zaatakować i zdjąć jednym atakiem czy przeciwnik Wiedźmą grający może wykonać akcję usuwania zwłok (sic!)? :)
Z góry dziękuję za pomoc.
" - Pola Rohanu? Pola Rohanu, powiadasz. Dobra to dla nas nowina."
Awatar użytkownika
antymon
Posty: 47
Rejestracja: 01 lut 2016, 20:07
Lokalizacja: Krk
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Pixel Tactics (Waleczne Piksele) - pytania dotyczące zasad

Post autor: antymon »

Tym razem ja odświeżam wątek.
Ostatnio podczas partii pojawił się problem w interpretacji.
Gracz zagrał rozkaz "Wszystkie zwłoki w Twoim oddziale wykonują atak wręcz z siłą ataku 2". Był w takiej sytuacji, że miał żywego jedynie dowódcę i kartę na tyłach, reszta była zwłokami (łącznie 7 zwłok w oddziale, siła rażenia 14).
Czy zwłoki z 2 linii i tyłów atakują, skoro znajdują się przed nimi inne zwłoki z linii frontu?
Innymi słowy czy w takiej sytuacji atakuje tylko front (bo reszta zwłok nie jest zdolna do ataku wręcz, przeszkadzają zwłoki z linii frontu), czy atakuje również 2 linia i tyły bo zwłoki ignorują zwłoki przed nimi?
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Pixel Tactics (Waleczne Piksele) - pytania dotyczące zasad

Post autor: rastula »

antymon pisze: 21 sty 2021, 07:01 Tym razem ja odświeżam wątek.
Ostatnio podczas partii pojawił się problem w interpretacji.
Gracz zagrał rozkaz "Wszystkie zwłoki w Twoim oddziale wykonują atak wręcz z siłą ataku 2". Był w takiej sytuacji, że miał żywego jedynie dowódcę i kartę na tyłach, reszta była zwłokami (łącznie 7 zwłok w oddziale, siła rażenia 14).
Czy zwłoki z 2 linii i tyłów atakują, skoro znajdują się przed nimi inne zwłoki z linii frontu?
Innymi słowy czy w takiej sytuacji atakuje tylko front (bo reszta zwłok nie jest zdolna do ataku wręcz, przeszkadzają zwłoki z linii frontu), czy atakuje również 2 linia i tyły bo zwłoki ignorują zwłoki przed nimi?
wszedłem bo szukałem innego rozwiązania ...ale skoro już tu jestem to może się komuś przyda odpowiedź...;)

PT2 instrukcja s. 11 "zwłoki nie blokują ataków"
ODPOWIEDZ