Wojna Narodów

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Indar
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Wojna Narodów

Post autor: Indar »

Znowu będę szybszy ;)
Tak, to jak najbardziej legalna i normalna akcja - przenoszenie robotników na inną kartę jest bardzo częste. Robotnicy nie wracają z budowli po zakończeniu rundy, stąd żeby skorzystać z jakiegoś świeżo zakupionego budynku musisz przenieść robotnika z innej budowli/jednostki - robisz to jako akcja. Dodatkowo zwróć uwagę że w czasie rundy sytuacja zmienia się dynamicznie, może się zdarzyć że ktoś wykupi wojnę i zmuszony zostaniesz do nagłego zwiększenia swojej siły militarnej i do czas aż nie spasujesz a masz surowce/pieniądze możesz robić swoje akcje.
Co do zwolnienia robotników - to darmowe działanie (nie akcja) które możesz zrobić na koniec przed spasowaniem. Zabierasz dowolną ilość robotników z kart do swojej puli. Po co - np. widzisz że nie dasz rady "wygrać" wojny, czego nie zrobisz to dostaniesz po zadzie a nie masz odpowiedniej ilości węgla do przeniesienia robotników z czerwonych budowli (jednostki wojskowe). Nie ma sensu trzymać tam robotników bowiem będzie to marnotrawienie surowców, wtedy możesz skorzystać z tego darmowego zwalniania.
soap
Posty: 13
Rejestracja: 04 lis 2016, 09:06

Re: Wojna Narodów

Post autor: soap »

Kolejne pytania:
1. Odpust papieski - "możesz za darmo zatrudnić architekta" - dotyczy bieżącej tury, czy architekt idzie do zasobów gracza i można go wykorzystać w przyszłej turze?
2. Doradca - zarabia 5 złota w okresie produkcji - Najniższa stabilizacja: usuń.
Co w przypadku gry 2 osobowej, gdy obie osoby mają taką samą stabilizację? Jest ona jednocześnie najwyższą i najniższą stabilizację?
sharper
Posty: 13
Rejestracja: 21 lut 2017, 15:46

Re: Wojna Narodów

Post autor: sharper »

1.
Ja również mam pytanie do gry, lecz w kwestii punktowania.
Sposób liczenia punktów na koniec gry jest jasny, bo jest opisany w instrukcji.. a jak jest z liczeniem punktów po każdej epoce?
Czyli po tej części B?
Punktujemy za wszystkie budynki w grze po kolei? Czy tylko cuda, kolonie? Czy niebieskie/czerwone też?
Czy może chodzi to tylko o punkty dodatkowe za graczy za nami na torze kultury?
Jeśli punktujemy co rundę za budynki, to by oznaczało, że na koniec gry, czyli po ostatniej epoce budynki liczyło się dwukrotnie do punktowania, tak? Czyli po epoce oraz jeszcze punktowanie końcowe?

2.
Pytanie bonusowe :)
W jednym wpisie ktoś wcześniej wspomniał, że karty z różnych epok zostały przetasowane ze sobą. Tak ma być?
Myślałem,że w epoce 1, do gry wchodzą karty z epoki 1, a w epoce drugiej , na stół trafiają karty z epoki 2.
Jeśli karty epok mają być przetasowe, na podstawie naszych ustaleń (np. że gramy kartami 1 i 2 epoki - rozgrywki początkowe/wprowadzające), to karty z obu epok mieszamy na starcie, dzięki czemu na stole, już na samym początku gry mogą się pojawić karty z drugiej epoki?
Wydaje mi się to dziwne.. bo gdyby brać wszystkie 3 epoki, to dość szybko pozbędziemy się zasobów kamienia, a jednocześnie szybko nadgonimy produkcję.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4599
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1880 times

Re: Wojna Narodów

Post autor: warlock »

Pomiędzy erami punktujesz tylko za pozycję na torze ksiąg. Każdy gracz dostaje tyle PZ, ilu przeciwników "wyprzedza" ma tym torze. Nie dostaje się innych punktów ;).
Myślałem,że w epoce 1, do gry wchodzą karty z epoki 1
Bo tak jest ;).
sharper
Posty: 13
Rejestracja: 21 lut 2017, 15:46

Re: Wojna Narodów

Post autor: sharper »

Czyli dobrze mi się wszystko wydawało, uff :)
Nie ma to jak dowiedzieć się, że źle się gra :D

A mam jeszcze jedno pytanie co do kart wydarzeń. Tam są dwa pola, górne i dolne.
Rozpatrujemy tylko górne? Czy oba?
Na tym dolnym czasem pojawia się plus, czasem nie. Co on oznacza i na co wpływa?
Awatar użytkownika
battledwarf
Posty: 119
Rejestracja: 26 mar 2016, 12:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 23 times
Been thanked: 24 times

Re: Wojna Narodów

Post autor: battledwarf »

cześć mam pytanie, czy jest gdzieś szerszy opis kart które się pojawiają, bo te krótkie opisy budzą wątpliwość np:
1. Abraham Lincoln - Akcja: "weź 1 mepla" - czyli rozumiem że podczas swojej akcji można wziąć chłopka z toru rozwoju i nie ma ograniczenia że tylko raz, a moge co akcję wybierać jednego aż wezmę wszystkich na koniec.
2. Nikola Tesla - "Akcja: -2 monety: rzuć kością dodaj wynik do swojej wartości militarnej do końca trwania bieżącej rundy "- i to samo nie ma określenia że raz na rundę tylko jeśli mam 10 monet to co akcję rzucam i po 5 rzutach kostką mam na torze militarnym 25 pól do przodu, czy tak?
Chętnie zagram w gry planszowe w okolicach Żernik Wrocławskich lub Świętej Katarzynie:)
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: Wojna Narodów

Post autor: tomb »

Oficjalne FAQ uściśla, że można korzystać z akcji Tesli i Lincolna wiele razy w ciągu jednej rundy.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
battledwarf
Posty: 119
Rejestracja: 26 mar 2016, 12:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 23 times
Been thanked: 24 times

Re: Wojna Narodów

Post autor: battledwarf »

no właśnie też na nią trafiłem w międzyczasie, wielkie dzięki za odpowiedź :)
Chętnie zagram w gry planszowe w okolicach Żernik Wrocławskich lub Świętej Katarzynie:)
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1001 times
Been thanked: 490 times

Re: Wojna Narodów

Post autor: Miszon »

Być może głupie pytanie, ale jakoś wertowałem instrukcję i nie mogłem tego znaleźć:
- czy jest jakaś kara za ujemną stabilizację?
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Palmer
Posty: 1266
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Wojna Narodów

Post autor: Palmer »

Miszon pisze:Być może głupie pytanie, ale jakoś wertowałem instrukcję i nie mogłem tego znaleźć:
- czy jest jakaś kara za ujemną stabilizację?
Tracisz punkt i tyle książek ile jesteś poniżej 0. W instrukcji jest to umieszczone chyba w fazie produkcji.

Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
Bartoszeg02
Posty: 563
Rejestracja: 25 mar 2009, 21:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 172 times
Been thanked: 43 times

Re: Wojna Narodów

Post autor: Bartoszeg02 »

Cześć
Mam takie oto pytanko co do zasad:
jeżeli przegrywam wojnę i mam stabilizację np. na -1 to czy w związku z tym tracę jeszcze dodatkowo 1 surowiec zdeterminowany przez wojnę, czyli:
moja stabilizacja -1
przegrywam wojnę przez która mam stracić 3 żarcia
czy w takim razie tracę 4 żarcia?
Quetzalcoatl
Posty: 353
Rejestracja: 07 cze 2012, 10:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Wojna Narodów

Post autor: Quetzalcoatl »

Nie sądzę.

Dodatnia stabilizacja chroni przed skutkami przegranej wojny. Nie kojarzę nic, by ujemna stabilizacja zwiększała ten efekt.
ODPOWIEDZ