Wojna Narodów

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Wojna Narodów

Post autor: Jelithe »

Nie do końca rozumiem zasadę utraty punktów za brakujące zasoby.
Gracz ma utracić jakieś zasoby, np 4 żywności, ale ma tylko 1 żywność. Co się wtedy dzieje?
1. Traci 1 żywność, którą posiada.
2. Traci 1 PZ.
3. Za 3 żywności, których wciąż brakuje, powinien oddać jeszcze 3 księgi, ale powiedzmy ma tylko 1 księgę i ją traci wychodząc na 0 na torze dziedzictwa.
Co dalej? Traci jeszcze 1PZ za 2 brakujące księgi i oddaje 2 inne zasoby??
Awatar użytkownika
Homunkulus
Posty: 6
Rejestracja: 15 lis 2012, 10:56
Lokalizacja: Słupsk

Re: Wojna Narodów

Post autor: Homunkulus »

Jelithe pisze:Nie do końca rozumiem zasadę utraty punktów za brakujące zasoby.
Gracz ma utracić jakieś zasoby, np 4 żywności, ale ma tylko 1 żywność. Co się wtedy dzieje?
1. Traci 1 żywność, którą posiada.
2. Traci 1 PZ.
3. Za 3 żywności, których wciąż brakuje, powinien oddać jeszcze 3 księgi, ale powiedzmy ma tylko 1 księgę i ją traci wychodząc na 0 na torze dziedzictwa.
Co dalej? Traci jeszcze 1PZ za 2 brakujące księgi i oddaje 2 inne zasoby??
1. Tak
2. Tak
3. Oddaje 2 inne zasoby, ale nie traci kolejnego PZ. W trakcie jednej rundy gracz może utracić co najwyżej 1 PZ za każdy brakujący rodzaj Zasobu, a w opisanym przez ciebie przypadku 1 PZ za brak żywności został już stracony w punkcie drugim.
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Wojna Narodów

Post autor: Jelithe »

A czy te inne zasoby mogą być miksem dwóch różnych zasobów, np. 1 kamień i 1 złoto?
Awatar użytkownika
Homunkulus
Posty: 6
Rejestracja: 15 lis 2012, 10:56
Lokalizacja: Słupsk

Re: Wojna Narodów

Post autor: Homunkulus »

Jelithe pisze:A czy te inne zasoby mogą być miksem dwóch różnych zasobów, np. 1 kamień i 1 złoto?
Oczywiście. Mogą to być dowolne zasoby w dowolnej kombinacji.
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Wojna Narodów

Post autor: Jelithe »

Przeszukałam wątki na bgg i wychodzi na to, że jeśli w opisanej przeze mnie sytuacji brakuję Ci również ksiąg do zapełnienia barku jakiegoś surowca, to tracisz za nie kolejny 1VP. W sumie można stracić w jednej rundzie 6VP: po 1VP za brak każdego surowca (złoto, kamień, żywność, księgi), 1VP za wojnę i 1VP za rewoltę.
Awatar użytkownika
Homunkulus
Posty: 6
Rejestracja: 15 lis 2012, 10:56
Lokalizacja: Słupsk

Re: Wojna Narodów

Post autor: Homunkulus »

Jelithe pisze:Przeszukałam wątki na bgg i wychodzi na to, że jeśli w opisanej przeze mnie sytuacji brakuję Ci również ksiąg do zapełnienia barku jakiegoś surowca, to tracisz za nie kolejny 1VP. W sumie można stracić w jednej rundzie 6VP: po 1VP za brak każdego surowca (złoto, kamień, żywność, księgi), 1VP za wojnę i 1VP za rewoltę.
Rzeczywiście, na bgg autor gry potwierdza, że tracisz 1VP za brak surowca PLUS 1VP za brak księgi. I to w przypadku każdego surowca, czyli można teoretycznie stracić 8VP przy braku wszystkich surowców i księgach na zero, ale to raczej skrajna sytuacja, która nie powinna się nigdy pojawić.
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Wojna Narodów

Post autor: Jelithe »

Homunkulus pisze:
Jelithe pisze:Przeszukałam wątki na bgg i wychodzi na to, że jeśli w opisanej przeze mnie sytuacji brakuję Ci również ksiąg do zapełnienia barku jakiegoś surowca, to tracisz za nie kolejny 1VP. W sumie można stracić w jednej rundzie 6VP: po 1VP za brak każdego surowca (złoto, kamień, żywność, księgi), 1VP za wojnę i 1VP za rewoltę.
Rzeczywiście, na bgg autor gry potwierdza, że tracisz 1VP za brak surowca PLUS 1VP za brak księgi. I to w przypadku każdego surowca, czyli można teoretycznie stracić 8VP przy braku wszystkich surowców i księgach na zero, ale to raczej skrajna sytuacja, która nie powinna się nigdy pojawić.
Nie, nie, jak spojrzysz na FAQ, który jest dostępny na bgg, to w sekcji "Resource loss" jest wyraźnie pokazane, że jak już straciłeś 1VP za brak ksiąg w jakiejś okoliczności, to gdy znowu musisz za coś dopłacić księgami, a ich nie masz, to kolejnego VP już wtedy za nie nie oddajesz zgodnie z zasadą, że można stracić TYLKO 1VP za każdy rodzaj surowca na turę (a księgi to surowiec), czyli w rzeczywistości nie możesz stracić więcej niż 6VP na turę.
mimozaur
Posty: 37
Rejestracja: 15 wrz 2011, 17:33
Lokalizacja: Zielona Góra
Has thanked: 1 time

Re: Wojna Narodów

Post autor: mimozaur »

Witam, mam pytanie w temacie gry solo. Czy przy rzucie kością za Wirtualnego Gracza i wyniku 1-4 usuwamy kolumnę z kartami za każdym razem kiedy jest to możliwe czy tylko za pierwszym? Pytam, bo przy opisie wyniku 5-6 instrukcja wyraźnie zaznacza, że każdorazowo zmienia on zasoby WG, przy 1-4 tego zaznaczenia nie ma.
arturroq
Posty: 76
Rejestracja: 27 maja 2012, 09:21
Lokalizacja: Szczecin

Re: Wojna Narodów

Post autor: arturroq »

Jeśli są karty w danej kolumnie, to są usuwane. Oczywiście jeśli jest wojna w usuwanej kolumnie, to jest ona wywoływana.
mimozaur
Posty: 37
Rejestracja: 15 wrz 2011, 17:33
Lokalizacja: Zielona Góra
Has thanked: 1 time

Re: Wojna Narodów

Post autor: mimozaur »

Dzięki.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Wojna Narodów

Post autor: Bea »

Właśnie jestem na etapie czytania instrukcji i nie widzę informacji o tym kiedy dokładnie kończy się epoka i można przeprowadzić punktowanie.
arturroq
Posty: 76
Rejestracja: 27 maja 2012, 09:21
Lokalizacja: Szczecin

Re: Wojna Narodów

Post autor: arturroq »

Co dwie rundy. Jako ostatnia, opcjonalna czynność rundy. Masz to zaznaczone na pomocy gracza.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Wojna Narodów

Post autor: Bea »

A co się dzieje z architektami na cudzie świata po jego wybudowaniu? Zostają na nim czy spadają do zasobów?
arturroq
Posty: 76
Rejestracja: 27 maja 2012, 09:21
Lokalizacja: Szczecin

Re: Wojna Narodów

Post autor: arturroq »

Spadają poza plansze.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Wojna Narodów

Post autor: Bea »

Dzięki. A czy mógłby mi ktoś napisać jaki jest ten poprawny sposób tracenia ksiąg, surowców i punktów zwycięstwa? Przeczytałam polską instrukcję, angielską i to co tutaj napisaliście i nie ukrywam, że teraz mam jeszcze większy mętlik. :roll:
arturroq
Posty: 76
Rejestracja: 27 maja 2012, 09:21
Lokalizacja: Szczecin

Re: Wojna Narodów

Post autor: arturroq »

To jest proste! Jeśli tracisz złoto, kamień lub jedzenie, a nie masz ich wystarczającej liczby, to tracisz 1pz, a różnice dopłacasz ksiegami. Jeśli tracisz księgi, a nie masz ich wymaganej liczby, to tracisz 1pz i resztę dopłacasz w złocie lub/i kamieniu lub/i jedzeniu. Należy pamiętać, że w jednej rundzie traci się PZ tylko raz, za brak któregoś z zasobów.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Wojna Narodów

Post autor: Bea »

arturroq pisze:To jest proste! Jeśli tracisz złoto, kamień lub jedzenie, a nie masz ich wystarczającej liczby, to tracisz 1pz, a różnice dopłacasz ksiegami. Jeśli tracisz księgi, a nie masz ich wymaganej liczby, to tracisz 1pz i resztę dopłacasz w złocie lub/i kamieniu lub/i jedzeniu. Należy pamiętać, że w jednej rundzie traci się PZ tylko raz, za brak któregoś z zasobów.
No właśnie, to co piszesz wydaje mi się nadal zagmatwane.
Dla przykładu:
Mam stracić 5 kamieni a mam tylko 3. Tracę więc trzy, tracę jeden punkt zwycięstwa i dwie księgi. Ale nie mam ksiąg. to znów tracę 1 pz za brak ksiąg i dopłacam w innym surowcu za te księgi brakujące. Ale gdy nie mam żadnego innego surowca to znów mam ujemny punkt zwycięstwa i znów dopłacam księgami?
arturroq
Posty: 76
Rejestracja: 27 maja 2012, 09:21
Lokalizacja: Szczecin

Re: Wojna Narodów

Post autor: arturroq »

Bea pisze:No właśnie, to co piszesz wydaje mi się nadal zagmatwane.
Dla przykładu:
Mam stracić 5 kamieni a mam tylko 3. Tracę więc trzy, tracę jeden punkt zwycięstwa i dwie księgi. Ale nie mam ksiąg. to znów tracę 1 pz za brak ksiąg i dopłacam w innym surowcu za te księgi brakujące. Ale gdy nie mam żadnego innego surowca to znów mam ujemny punkt zwycięstwa i znów dopłacam księgami?
Jeżeli to, co piszesz powyżej dzieje się podczas jednego rozliczenia braku (nigdy mi się coś takiego nie przytrafiło), to należy zatrzymać rozliczanie w sytuacji braku zasobów.
W przypadku nowego rozliczenia w danej rundzie wszystko zaczyna się od nowa. Różnica jest taka, jeżeli w tej rundzie wystąpił już brak danego zasobu (wystąpiła strata PZ), to już nie tracimy PZ ze względu na brak danego zasobu.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Wojna Narodów

Post autor: Bea »

A jakie jest działanie karty Pocohontas? Działa ona na wszystkich graczy?
Ostatnio zmieniony 13 paź 2014, 07:12 przez Bea, łącznie zmieniany 1 raz.
arturroq
Posty: 76
Rejestracja: 27 maja 2012, 09:21
Lokalizacja: Szczecin

Re: Wojna Narodów

Post autor: arturroq »

Na wszystkich.
Awatar użytkownika
Dzika Mrówka
Posty: 150
Rejestracja: 04 wrz 2008, 20:11

Re: Wojna Narodów

Post autor: Dzika Mrówka »

Szybkie pytanko:
Czy jeśli karta mówi (ale nie wydarzenie) że usuwam ją gdy mam najmniej czegoś tam, to usuwam ją również gdy remisuję na ostatnim miejscu, czy gdy jestem sam jeden na końcu.
Nie cierpię nie grać w gry planszowe!!
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Wojna Narodów

Post autor: Nataniel »

Tak, gdy remisujesz na ostatnim miejscu - zawsze tracisz. Gdy remisujesz na pierwszym - nigdy nie zyskujesz.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
dwainlittle
Posty: 65
Rejestracja: 18 paź 2014, 22:22
Has thanked: 9 times
Been thanked: 4 times

Re: Wojna Narodów

Post autor: dwainlittle »

Kilka pytań po dzisiejszej, pierwszej rozgrywce:
1. Na koniec tury niewykorzystani architekci sa usuwani (nie kumuluja się) czy usuwani sa wszyscy rownież Ci "bazowi" za ilosc graczy - i jeśli dojdzie wydarzenie z 0 ilością architektów to w tej turze ich nie będzie?
2. Jak przypuszczam każdy zatrudniony robotnik generuje zasoby - stabilizację również? 2robotników na karcie z 1punjtem stabilizacji generuje 2pkt stabilizacji?
3. Doradca Budda jako opis ma (z pamięci) pomiń 1szą akcję w każdej turze - o co chodzi?
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Wojna Narodów

Post autor: Veridiana »

1. wszyscy architekci są usuwani. jeśli masz prywatnych, to masz szczęście. a są w ogóle wydarzenia bez architektów?
2. tak, każdy robotnik generuje stabilizację
3. chodzi o to, że nie wykonujesz akcji w pierwszej turze rundy, kolejka Cie po prostu omija
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Wojna Narodów

Post autor: Bea »

dwainlittle pisze:Kilka pytań po dzisiejszej, pierwszej rozgrywce:
1. Na koniec tury niewykorzystani architekci sa usuwani (nie kumuluja się) czy usuwani sa wszyscy rownież Ci "bazowi" za ilosc graczy - i jeśli dojdzie wydarzenie z 0 ilością architektów to w tej turze
Jeśli dojdzie wydarzenie z zerową liczbą architektów, to przecież i tak dokłada się nowych, bazowych architektów zależnych od liczby graczy. Więc chyba nigdy ich nie będzie 0. Czy ja coś źle rozumuje?
ODPOWIEDZ