Hive (Rój) - pytania i wątpliwości.

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
dude2332
Posty: 55
Rejestracja: 12 lis 2014, 19:33

Re: Jak porusza się stonoga z dodatku do gry "Rój"

Post autor: dude2332 »

"Stonoga nie może poruszyć płytki będącej w stosie". Co to oznacza "będącej w stosie"?
Awatar użytkownika
AiS
Posty: 324
Rejestracja: 08 wrz 2014, 23:26
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Jak porusza się stonoga z dodatku do gry "Rój"

Post autor: AiS »

dude2332 pisze:"Stonoga nie może poruszyć płytki będącej w stosie". Co to oznacza "będącej w stosie"?
Takiej, na której jest już inna płytka np. żuk.
Awatar użytkownika
dude2332
Posty: 55
Rejestracja: 12 lis 2014, 19:33

Re: Jak porusza się stonoga z dodatku do gry "Rój"

Post autor: dude2332 »

Dzięki wielkie ;)
Awatar użytkownika
dude2332
Posty: 55
Rejestracja: 12 lis 2014, 19:33

Czy komar z gry "Rój" przejmuje właściwość stonogi?

Post autor: dude2332 »

Nie było dodatku stonoga jak wyszedł komar. Wiem, że komar przejmuje ruch owada, ale stonoga ma możliwość ruchu, lub zdolność specjalną. Więc czy komar może tak jak stonoga poruszać inne owady, czy tylko korzysta z jego ruchu.

Ps. Zauważyłem, że dałem do złej kategorii pytanie.
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Czy komar z gry "Rój" przejmuje właściwość stonogi?

Post autor: Dwntn »

Komar działa w tej grze jak typowy kameleon, kopiując właściwości robaka z którym się styka. Jeśli styka się ze stonogą, naturalnie może skopiować wszelkie właściwości tego owada. Taką tezę potwierdzałyby wszelkie pytania do zasad dot. działania komara względem innych owadów, które na ogół otrzymywały taką właśnie odpowiedź.

Pozdrawiam,

- K.
Awatar użytkownika
dude2332
Posty: 55
Rejestracja: 12 lis 2014, 19:33

Re: Czy komar z gry "Rój" przejmuje właściwość stonogi?

Post autor: dude2332 »

Dzięki :)
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Rój - dodatki

Post autor: mig »

1.Czy stonoga moze użyć swojej zdolności specjalnej wobec płytki, która nie ma "swobody ruchu"? Widziałem gdzies filmiki na to pozwalające, ale troche kłóci sie to chyba z instrukcja (?)
2.Jak rozumieć sformułowanie z opisu gry na bgg ze każda płytka fizycznie przeniesiona (bezpośrednio lub stonogą) nie moze sie w kolejnej turze poruszyć. Chodzi mi o to "przeniesienie bezpośrednie" o co tu chodzi?
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Rój - dodatki

Post autor: GrzeL »

mig pisze:1.Czy stonoga moze użyć swojej zdolności specjalnej wobec płytki, która nie ma "swobody ruchu"? Widziałem gdzies filmiki na to pozwalające, ale troche kłóci sie to chyba z instrukcja (?)
2.Jak rozumieć sformułowanie z opisu gry na bgg ze każda płytka fizycznie przeniesiona (bezpośrednio lub stonogą) nie moze sie w kolejnej turze poruszyć. Chodzi mi o to "przeniesienie bezpośrednie" o co tu chodzi?
Ad 1
Może. Nie kłuci się.
Ad 2
Chodzi o wykonanie normalnego ruchu płytką.

Zawiłości Stonogi tłumaczyłem w głównym wątku z zasadami do Roju.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4057
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 276 times
Been thanked: 159 times

Re: Rój - dodatki

Post autor: lacki2000 »

mig pisze:2.Jak rozumieć sformułowanie z opisu gry na bgg ze każda płytka fizycznie przeniesiona (bezpośrednio lub stonogą) nie moze sie w kolejnej turze poruszyć. Chodzi mi o to "przeniesienie bezpośrednie" o co tu chodzi?
yyy... trochę to dziwne sformułowanie... no chyba że chodzi tylko o działanie stonogi - w sensie że przyszła biała mrówka do czarnej stonogi i czarny gracz nie może tej mrówki przerzucić stonogą. Ale biała mrówka może potem sobie iść, w swej następnej turze.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Rój - dodatki

Post autor: Paskudnik »

lacki2000 pisze:
mig pisze:2.Jak rozumieć sformułowanie z opisu gry na bgg ze każda płytka fizycznie przeniesiona (bezpośrednio lub stonogą) nie moze sie w kolejnej turze poruszyć. Chodzi mi o to "przeniesienie bezpośrednie" o co tu chodzi?
yyy... trochę to dziwne sformułowanie... no chyba że chodzi tylko o działanie stonogi - w sensie że przyszła biała mrówka do czarnej stonogi i czarny gracz nie może tej mrówki przerzucić stonogą. Ale biała mrówka może potem sobie iść, w swej następnej turze.
...ale jeśli w następnej turze biała mrówka nie odejdzie, to wtedy czarny gracz już może ją przerzucić za pomocą swojej stawonogi. I dalej - jeśli biała mrówka została przerzucona przez czarną stawonogę, to nie może sobie tak po prostu pójść dalej bezpośrednio po tej operacji, ale w kolejnych turach już będzie mogła. No, mam nadzieję że też pomogłem :mrgreen:
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Rój - dodatki

Post autor: mig »

Juz wszystko jasne. Dziękuję :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
mk9898
Posty: 73
Rejestracja: 27 sty 2014, 09:43
Been thanked: 1 time

Rój - biedronka

Post autor: mk9898 »

Cześć,

Proszę o wyjaśnienie co oznacza sformułowanie, że biedronka ,,nie może poruszać się dookoła roju". Jakoś zupełnienie mogę wyobrazić sobie takiej sytuacji.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Rój - biedronka

Post autor: GrzeL »

mk9898 pisze:Cześć,

Proszę o wyjaśnienie co oznacza sformułowanie, że biedronka ,,nie może poruszać się dookoła roju". Jakoś zupełnienie mogę wyobrazić sobie takiej sytuacji.

Pozdrawiam
Oznacza on, iż biedronka nie może poruszać się jedynie dookoła roju.
Biedronka w przeciwieństwie do żuka, który ma wybór poruszać się dookoła roju czy wejść na niego, nie ma takiego wyboru.
mk9898
Posty: 73
Rejestracja: 27 sty 2014, 09:43
Been thanked: 1 time

Re: Rój - biedronka

Post autor: mk9898 »

Skoro biedronka musi wejść na górę i zrobić tam dwa ruchy, a następnie zejść, to przecież oczywiste jest, że ma tylko taką możliwość ruchu. Wciąż nie rozumiem dlaczego podkreślili, że nie może poruszać się dookoła roju, skoro to oczywiste.
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Rój - biedronka

Post autor: GrzeL »

mk9898 pisze:Skoro biedronka musi wejść na górę i zrobić tam dwa ruchy, a następnie zejść, to przecież oczywiste jest, że ma tylko taką możliwość ruchu. Wciąż nie rozumiem dlaczego podkreślili, że nie może poruszać się dookoła roju, skoro to oczywiste.
Aby nikomu nie przyszło do głowy traktować ruchu po roju jako opcjonalnego.

Lepiej by instrukcja była nazbyt precyzyjna niż były w niej niedoprecyzowania, które pozwalają na różnorakie interpretacje.
Awatar użytkownika
neotom
Posty: 95
Rejestracja: 04 maja 2015, 21:50
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Rój - dodatki

Post autor: neotom »

To ja mam jeszcze pytanie, nieco odświeżając temat:

1. Co to znaczy, że stonoga nie może poruszyć owadów przez zbyt ciasne przestrzenie? Czy mogę prosić o konkretny przykład/przykłady?
2. Jeśli chodzi o zakaz przestawiania przez stonogę owadów, które znajdują się w stosie, to czy dotyczy to tylko owadów "przygniecionych", czy tych z wierzchu stosu również (tu oczywiście ewentualnie tylko żuk lub komar wchodzi w grę)?
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Rój - dodatki

Post autor: GrzeL »

neotom pisze:2. Jeśli chodzi o zakaz przestawiania przez stonogę owadów, które znajdują się w stosie, to czy dotyczy to tylko owadów "przygniecionych", czy tych z wierzchu stosu również (tu oczywiście ewentualnie tylko żuk lub komar wchodzi w grę)?
Dotyczy wszystkich stawonogów znajdujących się w stosie.
Awatar użytkownika
neotom
Posty: 95
Rejestracja: 04 maja 2015, 21:50
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Rój - dodatki

Post autor: neotom »

@MisterC i @GrzeL- dziękuję za odpowiedzi.

Właśnie chodziło mi w zamyśle o to, czy stawonogi w parterze mogą tworzyć (standardowo) zbyt wąską przestrzeń- teraz już się upewniłem, że nie.

Co do terminologii, to dziękuję za uściślenie. Mam świadomość, że część stworzeń w grze to skorupiaki i pajęczaki :). Z rozpędu piszę "owady", bo u nas zawsze się mówi (nie wiem czemu) "gramy w owady?" zamiast "gramy w rój?". A "gramy w stawonogi?" chyba jakoś tak dziwacznie by brzmiało :)
segFault
Posty: 1
Rejestracja: 09 lis 2015, 19:10

Re: Hive [Rój]

Post autor: segFault »

Witam,

Mam do oddania w dobre ręce (całkowicie za darmo) dwie płytki ze stonogą w standardowym rozmiarze. Potrzebowałem wersji pocket, a te leżą sobie niepotrzebne i żal mi wyrzucić.

Najchętniej przekażę komuś w Warszawie.

Pozdrawiam,
segFault
tomi3000
Posty: 4
Rejestracja: 21 lut 2014, 12:04

Re: Hive [Rój]

Post autor: tomi3000 »

segFault pisze:Witam,

Mam do oddania w dobre ręce (całkowicie za darmo) dwie płytki ze stonogą w standardowym rozmiarze. Potrzebowałem wersji pocket, a te leżą sobie niepotrzebne i żal mi wyrzucić.

Najchętniej przekażę komuś w Warszawie.

Pozdrawiam,
segFault
Wysyłam PW

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka
sunburn
Posty: 3
Rejestracja: 09 sty 2016, 18:24

dziwna sytuacja

Post autor: sunburn »

Witam,
graliśmy sobie w rój aż doszło do sytuacji na obrazku. Teraz powinien być ruch białych. Co robić w tej sytuacji?
Obrazek

http://imageshack.com/a/img905/9950/DmyFNg.jpg
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2650 times
Been thanked: 2332 times

Re: dziwna sytuacja

Post autor: Curiosity »

Po pierwsze, to jest już założony temat do tej gry: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... =42&t=3191

Po drugie, białe przegrały.
Edit: Biały ma jeszcze mrówkę w zapasie i powinien ją wystawić
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4057
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 276 times
Been thanked: 159 times

Re: dziwna sytuacja

Post autor: lacki2000 »

Jeśli biały nie może nic ruszyć lub dostawić to kolej przechodzi na czarnego.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
sunburn
Posty: 3
Rejestracja: 09 sty 2016, 18:24

Re: dziwna sytuacja

Post autor: sunburn »

proszę przekleić jeśli nie w tym dziale. Mrówka jest wystawiona tylko przykryta żukiem. Jeśli kolej przechodzi na czarnego biały ciągle nie będzie mógł ruszyć żadnym owadem przecież to bez sensu. Czarny może ruszać swoimi owadami jak chce a biały nie może się ruszyć.
sunburn
Posty: 3
Rejestracja: 09 sty 2016, 18:24

Re: dziwna sytuacja

Post autor: sunburn »

MisterC pisze:
sunburn pisze:biały ciągle nie będzie mógł ruszyć żadnym owadem przecież to bez sensu
Dzięki temu biały ma czas, żeby przemyśleć swoje ostatnie ruchy i wywnioskować, czemu tak schrzanił.
dzięki za pouczającą uwagę ;)
ODPOWIEDZ