Panamax

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Panamax

Post autor: Karit »

1. Czy żetony flag trzeba ustawiać na clipbordzie w jakiejś konkretnej kolejności? W instrukcji napisali tylko, że w odpowiednim rzędzie, ale nie ma już mowy czy z lewej do prawej...

2. Rozumiem że nie mogę położyć 2 (lub więcej) kości w tej samej turze na jednym statku/kolei ale mogę położyć je na różnych statkach(?)
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: Panamax

Post autor: BartP »

Ad 1. Od lewej do prawej, pytałem kiedyś tam dawno temu na BGG.
Ad 2. O ile pamiętam, to tak, ale nie cytuj mnie ;].
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Panamax

Post autor: rastula »

Karit pisze:1. Czy żetony flag trzeba ustawiać na clipbordzie w jakiejś konkretnej kolejności? W instrukcji napisali tylko, że w odpowiednim rzędzie, ale nie ma już mowy czy z lewej do prawej...

2. Rozumiem że nie mogę położyć 2 (lub więcej) kości w tej samej turze na jednym statku/kolei ale mogę położyć je na różnych statkach(?)

z video playthrough wynika że

1) od lewej do prawej ( np 2 flaga euro daje ci akcję "zakupy akcji"), trzecia ruch - dodatkowa 4 flagi w pierwszej kolumnie od lewej dają tez jakąś dodatkową akcję

2) tak - w jednym ciągu akcji możesz załadować po jednym kontenerze na statek - ale ilość statków jest zależna od ilości akcji. Warto pamiętać, że akcje ruchu i ładowania są obligatoryjne i jeśli możesz załadować , ruszyć się - to nie możesz wykonać np 2 z 3 akcji....
Awatar użytkownika
Tyrek
Posty: 661
Rejestracja: 10 gru 2011, 13:47
Lokalizacja: Lubin
Has thanked: 70 times
Been thanked: 151 times

Re: Panamax

Post autor: Tyrek »

Nie dam sobie ręki uciąć czy dobrze interpretowałem czytając rulsy, ale co do:
rastula pisze: 2) tak - w jednym ciągu akcji możesz załadować po jednym kontenerze na statek - ale ilość statków jest zależna od ilości akcji. Warto pamiętać, że akcje ruchu i ładowania są obligatoryjne i jeśli możesz załadować , ruszyć się - to nie możesz wykonać np 2 z 3 akcji....
Tylko akcje ruchu są obligatoryjne. Załadunek można sobie odpuścić. Dokładnie znajduje się to na str 6 instrukcji ostatni punkt na dole strony.
Lastly a player can choose an Action die from Contract/Load Cargo column and choose to do nothing - effectively passing on thier turn.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Panamax

Post autor: rastula »

dzięki za zwrócenie uwagi
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Panamax

Post autor: Karit »

BartP pisze:
Macek pisze:
BartP pisze:Instrukcja nie mówi, w jakiej kolejności kładzie się flagi na planszetce. Nie mówi też, jak dokładnie powstają grupy statków: czy automatycznie, czy gracz o tym decyduje. To że ty sobie pewne rzeczy założyłeś lub pominąłeś, nie znaczy, że wszystko jest jasne.
Nie do końca się zgodzę ze stwierdzeniem, że formowanie grup zostało źle wyjaśnione. Na stronie 9 pierwsze dwa zdania wyjaśniają wszystko w tej materii.
Rozumiem, że chodzi o "Ships can be grouped in any combination up to 4 slots. These groups can be formed by ships in the same and...".

Nie tylko ja, ale i inne osoby na BGG zrozumiały to tak, że grupy MOGĄ (nie muszą) zostać stworzone. Skoro "groups CAN be formed", to nie muszą. No ale okazuje się, że muszą.
Ej to jak to w końcu jest? Mogą czy muszą?

1. Jeśli mam w śluzach statki to z automatu tworzą grupę(?)
2. Jeśli mam na jeziorze statki i chce wpłynąć do śluzy to mam je zgrupować tak aby zajęły 4 miejsca (jeśli to możliwe) (?)
3. Czy po "rozgrupowaniu" statków na jeziorze utrzymują one swoja kolejność = czy w kolejnych ruchach wpływają do śluz zachowując kolejność czy mogą wpłynąć do śluzy inaczej (?)

Jednak jest bardzo duża różnica między CAN a MUST...
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: Panamax

Post autor: BartP »

1. Tak.
2. Możesz ruszyć ile tam chcesz statków do śluzy. Ale jak tylko ileś statków pojawi się w niej, automatycznie tworzą grupę. Jeśli zostawisz 2 statki w śluzie, a inny gracz potem doda statki do niej, to grupa się powiększy.
3. Ja to rozumiem tak, że na jeziorze nie ma żadnej kolejności. Możesz sobie dowolnie wybrać, kto płynie dalej, nie ma tu żadnych grup itd. Chcesz ruszyć 3 statki, to trza zapłacić za ruch trzech itd.

Moje odpowiedzi to nie wyrocznia, sam miałem problemy z tą durną instrukcją. TAK MI SIĘ WYDAJE ;].
Ostatnio zmieniony 29 paź 2014, 19:36 przez BartP, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Panamax

Post autor: Karit »

BartP pisze:1. Tak.
2. Możesz ruszyć ile tam chcesz statków do śluzy. Ale jak tylko ileś statków pojawi się w niej, automatycznie tworzą grupę. Jeśli zostawisz 2 statki w śluzie, a inny gracz potem doda statki do niej, to grupa się powiększy.
3. Ja to rozumiem tak, że na jeziorze nie ma żadnej kolejności. Możesz sobie dowolnie wybrać, kto płynie dalej, nie ma tu żadnych grup itd. Chcesz ruszyć 3 statki, to trza zapłacić za ruch trzech itd.

Moje odpowiedzi to nie wyrocznia, sam miałem problemy z tą durną instrukcją. TAK MI SIĘ WYDAJE ;].
1 i 2 OK ale:
Jak rozumiem grupy można tworzyć jeszcze przed wpłynięciem do śluzy (?) czyli mogę zamiast wydawać 3 x 1 ruchu, stworzyć sobie na jeziorze grupę i wpłynąć do śluzy za 1 ruchu (?)
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Tyrek
Posty: 661
Rejestracja: 10 gru 2011, 13:47
Lokalizacja: Lubin
Has thanked: 70 times
Been thanked: 151 times

Re: Panamax

Post autor: Tyrek »

Mi się wydaje, że na jeziorze też możesz tworzyć grupy - ale to już jest Twoja decyzja.

Przykład - W śluzie masz dwa statki (Twój i kolegi z czarnej kompanji), na jeziorze, na który będą w ruchu wpływać wymienione statki, oczekuje już jeden z Twoich

Wydajesz 1 ruch, żeby ruszyć statki ze śluzy na jezioro - na jeziorze kolejność jest nieistotna - to jest szeroki basen wodny, statki mogą się mijać.
Rozbijasz grupę ze śluzy.
Łączysz Swój statek, który wypłynął na jezioro ze śluzy ze statkiem, który czekał tam już wcześniej (tworzysz nową grupę)
Wydajesz 1 ruch i przemieszczasz nową grupę na kolejny obszar, pozostawiając statek kolegi z czarnej komaniji na jeziorze (co by sam się o niego pomartwił)

Ja to tak widzę...
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: Panamax

Post autor: BartP »

Dzięki, tego nie pamiętałem, post zedytowany.
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Panamax

Post autor: Karit »

Sporo wody upłynęło a ja jeszcze nie zagrałem ale znowu mam pytania :) :

1. Dwustronne karty kontraktów - rozumiem że decyzje o tym którą stroną je położę są w momencie brania?

2. wg instrukcji na "torach" (rail table) można położyć więcej kostek (1 wagon, po prawej), widzę jednak tylko 4 miejsca
a) nie ma to znaczenia - dokłada się tyle ile się chce i potem w 2 wagonie kolejność ustala się na podstawie sumy oczek ze wszystkich kostek gracza
b) jak sa wszystkie 4 zajęte to nie można już dokładać
jeśli b) jest poprawne, to co z osoba która została pominięta?

3. przy wypłacie dywidend obwiązuje zasada wszystkim albo nikomu, czy tak samo jest na końcu gry jak sprzedajemy swoje udziały? W instrukcji napisano tylko ze musimy je sprzedać, nie ma jednak info co z wypłacalnością firm.

4. używanie kart specjalnych jest od przyszłej rundy (3 rundy w grze) czy tury (4 tury na rundę)?

5. Kiedy przepływamy statkiem pasażerskim, dostaje się żeton + firma dostaje pieniądze widoczne na żetonie, ale kto płaci - my czy z banku?

5.1 Po co wozić pasażerów jak nie ma już tokenów (w instrukcji piszą o takiej opcji)?
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
th0m4s
Posty: 133
Rejestracja: 04 gru 2013, 21:52

Re: Panamax

Post autor: th0m4s »

1. Decydujesz w momencie zabrania.
2. Kto pierwszy ten lepszy jak to mówią.
3. Na końcu gry udziały skupuje bank po kwocie rynkowej która jest obniżana za każdym razem gdy firma nie wypłaci dywidend.
4. Tury.
5. Bank.(pieniądze dostaje chyba gracz)
5.1. Żeby pozbyć się kostki z kontraktu. Czasem nie ma po prostu innego wyjścia - trzeba pamiętać że statki mają min-max który muszą spełnić, aby pływać;)

Piszę z pamięci a ze względu na słabiutki internet nie mam dojścia do pdf'a z instrukcją.
sajlenthill
Posty: 242
Rejestracja: 30 mar 2015, 12:50
Has thanked: 79 times
Been thanked: 22 times

Re: Panamax

Post autor: sajlenthill »

Czy 2 osobowe rozgrywki mają sens?
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Panamax

Post autor: Tomzaq »

Dla upewnienia się:
Czy kasa za płynięcie okrętem wojennym idzie do puli gracza, nie do firmy?
Who is John Galt?
Posiadam
th0m4s
Posty: 133
Rejestracja: 04 gru 2013, 21:52

Re: Panamax

Post autor: th0m4s »

Do gracza i trzeba pamiętać, że nawet przy ruchu 3 różnych statków militarnych kasę dostajesz raz z jednego i resztę ignorujesz.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Panamax

Post autor: Tomzaq »

Wiem, wiem, dzięki
Who is John Galt?
Posiadam
Quetzalcoatl
Posty: 353
Rejestracja: 07 cze 2012, 10:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Panamax

Post autor: Quetzalcoatl »

Po pierwszej rozgrywce nurtują mnie takie niejasności:

1. Można przenieść kostkę z drugiej połowy tabeli akcji jeśli wybrana kolumna jest pusta czy dopiero jeśli cała połowa jest pusta? Tzn. jeśli są np. kostki 1,1,4,5 to czy mogę zamienić 4 w 2?

2. Zużyte karty kapitanów i tych drugich :p wracają na planszę czy wypadają z gry? Usuwaliśmy z gry, ale w takiej sytuacji dość szybko się kończą.

3. Pieniądze za pasażerów dostaje gracz z banku czy od kompanii? I rozumiem, że 1 kostka to 1 żeton, nominał nie ma znaczenia?

Z góry dzięki za pomoc.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Panamax

Post autor: Tomzaq »

Quetzalcoatl pisze:Po pierwszej rozgrywce nurtują mnie takie niejasności:

1. Można przenieść kostkę z drugiej połowy tabeli akcji jeśli wybrana kolumna jest pusta czy dopiero jeśli cała połowa jest pusta? Tzn. jeśli są np. kostki 1,1,4,5 to czy mogę zamienić 4 w 2?

2. Zużyte karty kapitanów i tych drugich :p wracają na planszę czy wypadają z gry? Usuwaliśmy z gry, ale w takiej sytuacji dość szybko się kończą.

3. Pieniądze za pasażerów dostaje gracz z banku czy od kompanii? I rozumiem, że 1 kostka to 1 żeton, nominał nie ma znaczenia?

Z góry dzięki za pomoc.
1. Możesz zamienić 4 w 2.
2. Dajesz na spód talii
3. Z banku, 1 kostka jeden żeton, wartość kości nie ma znaczenia.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1638
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 351 times
Kontakt:

Re: Panamax

Post autor: Sir_Yaro »

Czesc.

Czy ktos z kolegów którzy grali już w tą grę mógłby rzucić okiem na poniższe tłumaczenie ?


https://mega.nz/#!gl4giYSb!jF_a3Xc4w_PF ... kjHpmJIJKY



Miałem tam trochę problemów ale wydaje mi się, że wszystko poprawnie przetłumaczyłem. Jedynym miejscem gdzie mam wyraźne wątpliwości to część "pierwsza opcja" na karcie dokera (stevedore).
Byłbym wdzięczny za ewentualne uwagi czy można tam coś poprawić lub jest źle zapisane.
Ostatnio zmieniony 03 paź 2017, 11:48 przez Sir_Yaro, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Panamax

Post autor: Tomzaq »

Dobra robota. Wydaje się w porządku. Zauważyłem jedną literówkę (karta nr 5 "lususoew") i w opisie dokera zamiast wyrazu "doker" użyłeś wyrazu "kapitan".

Jednocześnie zastanowiłem się nad interpretacją karty nr 9: max liczba punktów równa się 8? czy zliczamy wszystkie flagi na planszy gracza i mnożymy x 2?
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1638
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 351 times
Kontakt:

Re: Panamax

Post autor: Sir_Yaro »

Poprawiłem:


https://mega.nz/#!gl4giYSb!jF_a3Xc4w_PF ... kjHpmJIJKY



A ten fragment z dokera o kości pochodzącej z dowolnego kontenera ma sens?
Ostatnio zmieniony 03 paź 2017, 11:48 przez Sir_Yaro, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1638
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 351 times
Kontakt:

Re: Panamax

Post autor: Sir_Yaro »

Tomzaq pisze: Jednocześnie zastanowiłem się nad interpretacją karty nr 9: max liczba punktów równa się 8? czy zliczamy wszystkie flagi na planszy gracza i mnożymy x 2?
Wg mnie nie ma ograniczen. 2$ za każdą flagę, a nie za każdy typ:
At the end of the game the player receives 2$ per flag from the bank for each flag on their clipboard.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Panamax

Post autor: Tomzaq »

Sir_Yaro pisze:Poprawiłem:

https://mega.nz/#!pwAUXQZQ!UnE7aswB8iD9 ... bLhQ_wDG5w


A ten fragment z dokera o kości pochodzącej z dowolnego kontenera ma sens?
Ma, ponieważ z kontenerem mamy do czynienia jeśli obrócimy kartę kontraktu na drugą stronę i masz tam kości z trójkami.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Panamax

Post autor: Tomzaq »

Sir_Yaro pisze:
Tomzaq pisze: Jednocześnie zastanowiłem się nad interpretacją karty nr 9: max liczba punktów równa się 8? czy zliczamy wszystkie flagi na planszy gracza i mnożymy x 2?
Wg mnie nie ma ograniczen. 2$ za każdą flagę, a nie za każdy typ:
At the end of the game the player receives 2$ per flag from the bank for each flag on their clipboard.
Tak też gramy, ale jakoś tak mnie to zastanowiło :)
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
nahar
Posty: 1334
Rejestracja: 24 sty 2005, 21:11
Lokalizacja: Warszawa....teraz
Has thanked: 123 times
Been thanked: 83 times

Re: Panamax

Post autor: nahar »

Zlota Lopata.

Ale do rzeczy. Czy moge poruszac statki innych graczy poza grupami? No bo moge ladowac na nie kostki. Tak wiec laduje sobie kostki na obcy statek i co? Moge nim poplynac?
ODPOWIEDZ