Atak zombie - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
adman
Posty: 242
Rejestracja: 05 sty 2015, 12:22
Lokalizacja: k/Olsztyna
Been thanked: 18 times

Re: Atak zombie

Post autor: adman »

Ad.2. Instrukcja mówi tak:
Po pobraniu towarów gracze dokładają przed swoimi barykadami odpowiednią liczbę żetonów zombie, których ściągnęli za sobą w drodze powrotnej z miasta. Ich liczba uzależniona jest od pozycji znacznika znajdującego się na torze aktywności zombie.

Czerwony 1 człowiek = 2 zombie
2 ludzi = 3 zombie
Żółty 1 człowiek = 1 zombie
2 ludzi = 2 zombie
Zielony 1 człowiek = 0 zombie
2 ludzi = 1 zombie

Każdy gracz zabiera komplet zombie do swojej siedziby i nieważne, czy jedzie jeden, czy czterech graczy. Każdy gracz jest rozpatrywany indywidualnie.

Ad. 4. Cytat z instrukcji:
Gracze standardowo zgodnie z kolejnością przybywają do miasta(...).
Jeśli któryś z nich w trakcie dostawiania swoich pionków ludzi stwierdzi, że posiada przewagę w danym budynku, może natychmiast dokonać ataku[/b] (nie musi jednak tego
robić).
Więc jeśli jest po jednym pionku w budynku, lub różni gracze mają tylko po jednym pionku. to żaden gracz nie ma przewagi.
sprzedam: duzy zestaw x-wing 1.0 i inne wynalazki
kupię: dodatek do gears of war...
Awatar użytkownika
przemyslow
Posty: 16
Rejestracja: 11 mar 2016, 06:19
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Atak zombie

Post autor: przemyslow »

Dostałem "Atak zombie" chyba z półtora roku temu w prezencie i w końcu dziś zasiadłem do gry.
Jestem rozczarowany. Po pierwsze tym, że co chwilę okazywało się, że coś zrobiliśmy nie tak, że ktoś zapomniał rzucić kostką po nieobecności graczy w mieście, że zapomniał położyć zombiaka po powrocie ze zwiadu... na to, że co chwilę trzeba było szukać pomocy w instrukcji wiele już było narzekania, żeby nie przedłużać podpisuję się pod tym :P

Mam też jedno pytanie - odnośnie pułapki z bronią. Może my robiliśmy coś źle - ale jeśli ta pułapka załatwia wszystkie zombie, po co w ogóle bawić się w inne pułapki? Na każdej barykadzie puste beczki plus jedna z granatem i każdy jeden atak jest do odparcia. Wydaje mi się, że to jest tak niezbalansowane, że w ogóle nie umiem sobie wyobrazić że ktoś stosuje innego rodzaju pułapki skoro za cenę jednej beczki i granatu można pozbyć się wszystkich zombiaków.

Aż nie chce mi się wierzyć, że nikt inny wcześniej tego nie zauważył - poczytałem sobie recenzje, opinie graczy i skoro nie pojawiało się to nigdy wcześniej to zacząłem mieć wątpliwości, czy na pewno dobrze rozumiemy zasady.
Salahan
Posty: 5
Rejestracja: 11 kwie 2020, 19:41

Re: Atak zombie

Post autor: Salahan »

Uszanowanko :)

W weekend zasiadłem z żoną do AZ, bo nadszedł czas na nowe, inne gry niż deck building, ale mam wątpliwości do do 3ech kart znalezisk.

1. Budzik - Jak rozumiem, jeśli nie jestem graczem, który zgodnie z instrukcją (albo jako gracz startowy albo nastepny w kolejności wskazówek zegara) jedzie do miasta, to jadę do miasta zgodnie z kolejnością czyli np. 3-eci, ale w momencie, w którym ma nastąpić pobranie towarów zagrywam kartę i niejako "omijam kolejkę" i zgarniam towary jak pierwszy?

2. Kompas - Prawie identyczne pytanie jak powyżej. Opcja 1sza, podczas zwiadu, jeśli nie jestem pierwszy w kolejności wykonania zwiadu, to zagrywam tę kartę i jako pierwszy mogę wykonać akcję zwiad, czy też (opcja 2ga) czekam aż któryś z graczy przede mną w kolejności wykonania zwiadu, powie, że chce dotrzeć do lokacji i dopiero wówczas zagrywam kartę, żeby tam dotrzeć, a opcjonalnie mogąc zniszczyć lokacje, pozbawiam go nagrody z tej lokacji, bo jej już tam fizycznie nie ma, więc zwiad tego gracza jest niejako "pusty", wraca bez niczego, ale 1 zombie i tak przyciągnął?

3. Obwoźny kram - czy wymieniając 1 towar na 2 każdy innego rodzaju, mogę wymienić np. 1 olej na 1 olej i 1 granat ( granat i olej po wymianie są innego rodzaju w stosunku do siebie), czy tylko na kompletnie różne towary w stosunku do tego, który podlegał wymianie np. 1 olej na 1 apteczkę i 1 granat?

Poza tym, gra miodzio! Po 1szych 3ech partiach - 3-0 dla gry :D
Piotrek P.
Posty: 56
Rejestracja: 30 lis 2014, 19:32

Re: Atak zombie - pytania i wątpliwości

Post autor: Piotrek P. »

Witam serdecznie

Trochę mnie tu nie było, ale wiadomo - praca, rodzina, epidemia... Tyle się działo i nadal dzieje... Widzę, że są i starsze zapytania czy opinie, których w codziennym natłoku zdarzeń nie skomentowałem - proszę mi to wybaczyć. Zamierzam to nadrobić - choćby w twoim przypadku, Arturze. ;-)

1. Nie bardzo rozumiem treść pytania - jeśli nie jedziesz do miasta, to nie jedziesz tam i nie bierzesz udziału w podziale łupów - koniec, kropka. Pewnie z tym "nie" nastąpiła tu pomyłka - więc czytam to zdanie bez tego zaprzeczenia i... Jeśli jedziesz, to bez względu, jak wypadasz w kolejności dojazdu - zawsze pierwszy pobierasz towary. CZYLI JEST DOKŁADNIE TAK, JAK PISZESZ.

I tutaj mały wtręt. Oczywiście, gracze dojeżdżają do miasta według kolejności (jak piszesz) i według niej się rozstawiają, a pierwszy wykonuje rzut na skalę obecności zombie / występowania towarów. Ale ponieważ masz kartę BUDZIK, możesz ją znienacka wyłożyć i zaskoczyć kogoś w tej samej lokacji, zabierając mu ostatnie cenne towary (to bardzo złośliwa i... bardzo skuteczna metoda na wysforowanie się w końcówce gry). Robisz to, bo miałeś budzik, który na czas cię obudził i w porę zająłeś dogodne pozycje. ;-)

2. Nie, nie - nie ma tu co kombinować. Wszystko jest na karcie - i dobrze to odczytujesz w pierwszym rozumieniu. Podczas zwiadu nie czekasz na swoją kolej, tylko od razu rzucasz tę kartę na stół i natychmiast wykonujesz jej treść. W efekcie ktoś, kto planował dotrzeć do tego miejsca, nie ma już po co tego robić, bo mini-lokacja (np. tir) zostaje po tobie usunięta ze stołu. To bardzo złośliwa karta ;-) bo ktoś się cieszy ,że jest pierwszy w kolejności i towar będzie jego, a tymczasem nic mu z tego planu nie wyjdzie, bo go z tą karta ubiegniesz. Na szczęście ten ktoś może jeszcze - po twoim zagraniu karty i wykonaniu jej polecenia - zmienić cel zwiadu. Ta jest zgodnie z instrukcją. Acz nam osoby, które graja hardkorowo i umawiają się, że najpierw deklarują cel zwiadu, a dopiero potem następuje wykonanie zadań. Ale to już naprawdę wersja mega-złośliwa i polecam ją tylko z naprawdę dobrymi przyjaciółmi. ;-)

3. Nie - wymieniasz co, na coś innego, w dodatku to muszą być dwie różne rzeczy także różniące się od siebie. Czyli olej za amunicję i żywność. wiesz, to byłoby dziwne, dać komuś kałacha, a potem dostać tego kałacha z powrotem i do tego z jedzeniem. ;-) Żaden handlarz by na to nie poszedł.

---------------------

A propos, to tylko gra, więc w tym przypadku w realu byłoby tak, że za 2 towary otrzymujemy 1 towar. Ale kto by sę wtedy w grze wymieniał. więc to trochę ugejmowiłem. ;-) Ale chodzi o to, aby gra była przyjemna, a nie żeby była koszmarem. A czy jest wersja hardkore? Jest -ale nieoficjalnie. W większości u mnie w głowie - wydawca niestety już wycofał się z dodatku. Szkoda, bo gra naprawdę dobre się sprzedała, lepiej niż większość innych polskich gier (czym się nie chwałę, bo po co) i taki dodatek mógłby fajnie podnieść poprzeczkę. Wciąż czekam, aż zamknę inne projekty i pewnie dla wszystkich graczy, którzy mi zaufali i wydali swoje ciężko zarobione pieniądze na tę grę, w końcu opublikuję taki wariant. Z tego co pamiętam, kilka pomysłów j€ż się pojawiło na fanpejdży na Facebooku - m.in. uwzględnienie kanibalizmu!

A co wprowadzałaby nowa wersja? Właśnie kanibalizm, porwania (w celach konsumpcyjnych lub niewolniczych), zawody postaci (tak, jest tam też ksiądz, który niemiłosiernie utrudnia porwania i kanibalizm, ale daje inne bardzo przydatne bonusy).

Piszcie, czy w ogóle warto się za to jeszcze brać.
sako77
Posty: 78
Rejestracja: 20 wrz 2021, 21:14
Has thanked: 122 times
Been thanked: 4 times

Re: Atak zombie - pytania i wątpliwości

Post autor: sako77 »

Bardzo warto, BARDZO!!!! Bo gra jest to ŚWIETNA zaiste, a jakieś drobne niejasności (świetnie zresztą tu, i w innych miejscach, przez Ciebie Piotrze wyjaśnione) nic, NIC jej nie ujmują, MOIM oczywiście zdaniem. Gram, żeby się świetnie bawić przy ŚWIETNEJ!!!! grze, a nie czepiać się instrukcji czy innych zasad. Taka moja opinia, i jeśli Piotrze będziesz jeszcze coś przy tej grze mieszał to ja (i nie tylko ja) zawsze popieram!!!
winnepago
Posty: 1
Rejestracja: 07 gru 2020, 08:30

Re: Atak zombie - pytania i wątpliwości

Post autor: winnepago »

Czy jest jakieś wydanie gry z poprawioną juz instrukcją? I jak rozpoznać kupując grę ze to poprawiona edycja?
senitiel
Posty: 2
Rejestracja: 16 lis 2020, 00:46

Re: Atak zombie - pytania i wątpliwości

Post autor: senitiel »

Mam pytanie odnośnie ataku hordy:
Jeśli dobrze rozumiem, podczas normalnego dnia możemy umieścić do 5-ciu osób na barykadach: dwie barykady po dwóch ludzi i jedna jednego. Każdy taki człowiek przed nadejściem nocy zabija jednego zombie ze swojej barykady.

Czy podczas ataku hordy walka wręcz jest w jakiś sposób inna i wszyscy mieszkańcy mogą usunąć po jednym zombie z dowolnej barykady, czy też nawet mając więcej mieszkańców zabijemy najwyżej 5 zombie?
sako77
Posty: 78
Rejestracja: 20 wrz 2021, 21:14
Has thanked: 122 times
Been thanked: 4 times

Re: Atak zombie - pytania i wątpliwości

Post autor: sako77 »

senitiel pisze: 25 gru 2021, 23:47 Mam pytanie odnośnie ataku hordy:
Jeśli dobrze rozumiem, podczas normalnego dnia możemy umieścić do 5-ciu osób na barykadach: dwie barykady po dwóch ludzi i jedna jednego. Każdy taki człowiek przed nadejściem nocy zabija jednego zombie ze swojej barykady.

Czy podczas ataku hordy walka wręcz jest w jakiś sposób inna i wszyscy mieszkańcy mogą usunąć po jednym zombie z dowolnej barykady, czy też nawet mając więcej mieszkańców zabijemy najwyżej 5 zombie?
Podczas ataku hordy, tak jak podczas normalnego dnia, możesz wysłać jednego człowieka na JEDNO STANOWISKO przy barykadzie, więc wystawisz max pięciu ludzi i zabijesz max pięć zombie. Jest to napisane w instrukcji na stronie 15 😉👍
ODPOWIEDZ