Stawka większa niż życie - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
robertos
Posty: 331
Rejestracja: 16 wrz 2013, 14:13
Been thanked: 2 times

Re: Stawka większa niż życie

Post autor: robertos »

Jeśli pojawią się jeszcze jakieś wątpliwości to odpowiedzi udzielamy na forum, które udostępniliśmy na stronie: http://j23.com.pl/forum/
pkajak
Posty: 179
Rejestracja: 26 sie 2014, 13:41
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Stawka większa niż życie

Post autor: pkajak »

Mam pytanie o akcję odrzucenia żetonu zagrożenia. Na stronie 12. napisano, że jeśli agent ma możliwość wykonania akcji odrzucenia MUSI się zatrzymać i wykonać tę akcję, natomiast na stronie 22. jest napisane, że jeśli agent wejdzie lub rozpoczyna na polu z żetonem to MOŻE zadeklarować wykonanie akcji odrzucenia. Zatem MUSI czy MOŻE?
robertos
Posty: 331
Rejestracja: 16 wrz 2013, 14:13
Been thanked: 2 times

Re: Stawka większa niż życie

Post autor: robertos »

Fakt.. to brak konsekwencji.
Należy to interpretować:
jeśli chcesz spróbować odrzucić wrogi żeton zagrożenia musisz sie zatrzymać aby wykonać akcję, jeśli nie chcesz - możesz kontynuować ruch lub inną akcję (chyba że przeciwnik ujawni zagrożenie - wtedy dopiero po wprowadzeniu efektów).
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 570 times
Been thanked: 932 times

Re: Stawka większa niż życie

Post autor: Odi »

Kilka niejasności:

1. Mamy dowody na wrogiego agenta na poziomie 10 (czyli +4 do rzutu w rozmowie). I teraz tak:
a) jeśli dobiorę i odrzucę dowód na tego agenta, dostanę tyle PZ, ile wynosi wartość dowodu, ale cały tor dowodów się zeruje? (w takiej sytuacji, jak rozumiem, Kloss nie wysypał się, a niemiecki oficer nie jest skompromitowany?).
b) podobnie jest, gdy przy tym samym poziomie dowodów, w rozmowie uzyskamy 1-2 dowody? (PZ plus czyszczenie toru)
c) rezultat sekretu można uzyskać jedynie w rozmowie (czyli nie przez odrzucenie dowodu), i tylko ten rezultat kompromituje oficerów i Klossa, czy tak? Po uzyskaniu sekretu tor się czyści z dowodów, prawda? (tylko zwolnienie po przesłuchaniu cofa znacznik dowodów do poziomu 2)

2, W scenariuszu "Wiem kim jesteś", dla agentów siatki polskiej znajdujących się w lokacji z radiostacją, automatyczna ucieczka po udanym teście na uniknięcie aresztowania nie następuje, prawda? Siedzą tam do końca etapu i nadają, pomimo oficera niemieckiego, znajdującego się w tej lokacji? Nadawanie można przerwać tylko dzięki udanemu aresztowaniu lub poprzez zamach, a nieudane aresztowanie nie powoduje ucieczki do sąsiedniej lokacji?

3. Aresztowanie traktowane jest jako rozmowa w tym sensie, że nie może być przeprowadzone drugi raz w tym samym etapie wobec tego samego agenta (tak jak rozmowa). Czyli jeśli próbowałem aresztować, nie mogę już rozmawiać. Jeśli rozmawiałem, nie mogę aresztować, itp?

4. Jeśli efekt karty lokacji wymaga poświęcenia jakiegoś przedmiotu, musi go mieć agent, który aktywował tę kartę w tej konkretnej lokacji, czy tak?

5. Nie można odpowiedzieć "Blokadą" na inną "Blokadę? (czyli nie można anulować swoją blokadą, blokady przeciwnika?)

Z góry dzięki za wyjaśnienia :)
robertos
Posty: 331
Rejestracja: 16 wrz 2013, 14:13
Been thanked: 2 times

Re: Stawka większa niż życie

Post autor: robertos »

Witajcie

Najlepiej zadawajcie te pytania także na forum gry
http://j23.com.pl/forum/


ale już odpowiadam :)
Odi pisze:1. Mamy dowody na wrogiego agenta na poziomie 10 (czyli +4 do rzutu w rozmowie). I teraz tak:
a) jeśli dobiorę i odrzucę dowód na tego agenta, dostanę tyle PZ, ile wynosi wartość dowodu, ale cały tor dowodów się zeruje? (w takiej sytuacji, jak rozumiem, Kloss nie wysypał się, a niemiecki oficer nie jest skompromitowany?).
b) podobnie jest, gdy przy tym samym poziomie dowodów, w rozmowie uzyskamy 1-2 dowody? (PZ plus czyszczenie toru)
c) rezultat sekretu można uzyskać jedynie w rozmowie (czyli nie przez odrzucenie dowodu), i tylko ten rezultat kompromituje oficerów i Klossa, czy tak? Po uzyskaniu sekretu tor się czyści z dowodów, prawda? (tylko zwolnienie po przesłuchaniu cofa znacznik dowodów do poziomu 2)
dokładnie tak :)
Odi pisze:2, W scenariuszu "Wiem kim jesteś", dla agentów siatki polskiej znajdujących się w lokacji z radiostacją, automatyczna ucieczka po udanym teście na uniknięcie aresztowania nie następuje, prawda? Siedzą tam do końca etapu i nadają, pomimo oficera niemieckiego, znajdującego się w tej lokacji? Nadawanie można przerwać tylko dzięki udanemu aresztowaniu lub poprzez zamach, a nieudane aresztowanie nie powoduje ucieczki do sąsiedniej lokacji?
dokładnie tak
Odi pisze:3. Aresztowanie traktowane jest jako rozmowa w tym sensie, że nie może być przeprowadzone drugi raz w tym samym etapie wobec tego samego agenta (tak jak rozmowa). Czyli jeśli próbowałem aresztować, nie mogę już rozmawiać. Jeśli rozmawiałem, nie mogę aresztować, itp?

4. Jeśli efekt karty lokacji wymaga poświęcenia jakiegoś przedmiotu, musi go mieć agent, który aktywował tę kartę w tej konkretnej lokacji, czy tak?

5. Nie można odpowiedzieć "Blokadą" na inną "Blokadę? (czyli nie można anulować swoją blokadą, blokady przeciwnika?)


W sumie... na wszystko znacie dobrą odpowiedź.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 570 times
Been thanked: 932 times

Re: Stawka większa niż życie

Post autor: Odi »

Kolejne pytania:

1. Czy żetony wykorzystania lokacji znikają po każdym etapie, czy może zostają w sektorach z etapu na etap, a znikają jedynie po dołożeniu trzeciego żetonu w innym kolorze?

2. W scenariuszu "Wiem kim jesteś", czy Kloss może samodzielnie nadawać meldunek, bez obecności innego agenta w lokacji z radiostacją, czy może Kloss jedynie inicjuje nadawanie, a samą czynność (siedzenie w lokacji przez dwa etapy) robi inny polski agent?

3. Czy "napotkanie" (np użyte na żetonie whisky) oznacza napotkanie poprzez wejście aktywowanego swojego agenta na pole z agentem przeciwnika, czy może 'napotkanie' nie jest zależne od tego kto jest aktywowany, i 'napotkać' można agenta, który sam wszedł na nasze pole (w czasie jego aktywacji), a my wtedy możemy ujawnić posiadany przez tego agenta żeton whisky?

Z góry dziękuję za odpowiedź
robertos
Posty: 331
Rejestracja: 16 wrz 2013, 14:13
Been thanked: 2 times

Re: Stawka większa niż życie

Post autor: robertos »

Odi pisze:1. Czy żetony wykorzystania lokacji znikają po każdym etapie, czy może zostają w sektorach z etapu na etap, a znikają jedynie po dołożeniu trzeciego żetonu w innym kolorze?
Etap nie resetuje żetonów, jedynie trzeci żeton w innym kolorze.
robertos pisze:2. W scenariuszu "Wiem kim jesteś", czy Kloss może samodzielnie nadawać meldunek, bez obecności innego agenta w lokacji z radiostacją, czy może Kloss jedynie inicjuje nadawanie, a samą czynność (siedzenie w lokacji przez dwa etapy) robi inny polski agent?
Może.. ale jest to ryzykowne. Wystarczy że gracz niemiecki zagra np. karte GESTAPO i...po nadawaniu.

3. Czy "napotkanie" (np użyte na żetonie whisky) oznacza napotkanie poprzez wejście aktywowanego swojego agenta na pole z agentem przeciwnika, czy może 'napotkanie' nie jest zależne od tego kto jest aktywowany, i 'napotkać' można agenta, który sam wszedł na nasze pole (w czasie jego aktywacji), a my wtedy możemy ujawnić posiadany przez tego agenta żeton whisky?
Przedmiotów używamy tylko podczas własnej aktywacji, chyba że opis przedmiotu "mówi" inaczej.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 570 times
Been thanked: 932 times

Re: Stawka większa niż życie

Post autor: Odi »

robertos pisze:
Odi pisze:1. Czy żetony wykorzystania lokacji znikają po każdym etapie, czy może zostają w sektorach z etapu na etap, a znikają jedynie po dołożeniu trzeciego żetonu w innym kolorze?
Etap nie resetuje żetonów, jedynie trzeci żeton w innym kolorze.

A testowaliście wersję resetem po etapie?
Jeśli tak, jaki był powód rezygnacji z niej?

Pozdrawiam :)
kamil018
Posty: 201
Rejestracja: 22 lis 2015, 10:42
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times
Kontakt:

Re: Stawka większa niż życie

Post autor: kamil018 »

Pewnie efekt był taki, że agenci siedzieli w lokacjach jak kaczki aż jej w całości nie wyczyścili, iście emocjonująca rozgrywka :)
robertos
Posty: 331
Rejestracja: 16 wrz 2013, 14:13
Been thanked: 2 times

Re: Stawka większa niż życie

Post autor: robertos »

kamil018 pisze:Pewnie efekt był taki, że agenci siedzieli w lokacjach jak kaczki aż jej w całości nie wyczyścili, iście emocjonująca rozgrywka :)
Dokładnie tak.
Szczególnie agenci o małej ruchliwości siedzieliby w lokacji i ją "czyścili" a gra stałaby się bardzo statyczna!
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 570 times
Been thanked: 932 times

Re: Stawka większa niż życie

Post autor: Odi »

"Siedzieliby", czyli sprawdzaliście, czy zakładaliście?
Bo owszem, takie zagrożenie istnieje, ale z drugiej strony, przy możliwości przeszukiwania lokacji co turę mamy większą przewidywalność poszukiwań (tak w zakresie dowodów, jak i konkretnych przedmiotów), a i zdobyte przedmioty trzeba też jeszcze wykorzystać (czyli poruszyć się) lub przekazać innemu swojemu agentowi. Stanie w jednym miejscu grozi także osaczeniem przez agentów przeciwnika i ciągłym odpytywaniem. Jak dla mnie, owa "statyczność" niekoniecznie występuje. Stąd ciekawi mnie wynik testów.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 570 times
Been thanked: 932 times

Re: Stawka większa niż życie

Post autor: Odi »

"Siedzieliby", czyli sprawdzaliście, czy zakładaliście?
Bo owszem, takie zagrożenie istnieje, ale z drugiej strony, przy możliwości przeszukiwania lokacji co turę mamy większą przewidywalność poszukiwań (tak w zakresie dowodów, jak i konkretnych przedmiotów), a i zdobyte przedmioty trzeba też jeszcze wykorzystać (czyli poruszyć się) lub przekazać innemu swojemu agentowi. Stanie w jednym miejscu grozi także osaczeniem przez agentów przeciwnika i ciągłym odpytywaniem. Jak dla mnie, owa "statyczność" niekoniecznie występuje. Stąd ciekawi mnie wynik testów.
robertos
Posty: 331
Rejestracja: 16 wrz 2013, 14:13
Been thanked: 2 times

Re: Stawka większa niż życie

Post autor: robertos »

Oczywiście było testowane i takie rozwiązanie.
Dodatek Cafe Rose wprowadza nową akcję.. jak Dokładne przeszukiwanie.. już możecie tak grać. taka akcja koszt 3 PA. Wówczas Agent dobiera dwa przedmioty. Jeden zatrzymuje, drugi musi odłożyć na spód stosu.
Więc uwzględniamy te sugestie!
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 570 times
Been thanked: 932 times

Re: Stawka większa niż życie

Post autor: Odi »

O, i to jest bardzo sensowne - dzięki :)
robertos
Posty: 331
Rejestracja: 16 wrz 2013, 14:13
Been thanked: 2 times

Re: Stawka większa niż życie

Post autor: robertos »

Pod linkiem
http://j23.com.pl/wp-content/uploads/20 ... ukcja5.pdf
można zapoznać się z wstępną instrukcją do Cafe Rose - dodatku do gry.
Brak jeszcze kampanii dwuosobowej, która dołączy do instrukcji.
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: Stawka większa niż życie

Post autor: akahoshi »

Czy dobrze rozumiem, że Erik Kopf jest taką kulą u nogi?
Zanim zacznę jego aktywację muszę rzucić kostką i wynik odjąć od jego puli PA.
Przykładowo, przed rozpoczęciem etapu daję mu z ogólnej puli 5 PA, a potem rzucam kostką na początku jego etapu i wypada 5. Czyli do końca etapu nic nie mogę zrobić Erikiem?
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
kamil018
Posty: 201
Rejestracja: 22 lis 2015, 10:42
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times
Kontakt:

Re: Stawka większa niż życie

Post autor: kamil018 »

Erik ma problemy z Alkoholem.. po prostu za dużo danego dnia wypił i jest mniej sprawny. Tak nie możesz nic nim zrobić. Z tym, że kostką rzucasz raz na początku ETAPU a nie na początku każdej aktywacji Erika.
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: Stawka większa niż życie

Post autor: akahoshi »

Dzięki.
kamil018 pisze:(...)Z tym, że kostką rzucasz raz na początku ETAPU a nie na początku każdej aktywacji Erika.
Tak, wiem.

Ech...
Strasznie kiepska ta postać. Żona wczoraj obsiadła mi go dwoma polskimi agentami i na zmianę go odpytywali, tak, że w krótkim czasie zdobyła 5PZ. A uciec nim ciężko...
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
robertos
Posty: 331
Rejestracja: 16 wrz 2013, 14:13
Been thanked: 2 times

Re: Stawka większa niż życie

Post autor: robertos »

akahoshi pisze:Czy dobrze rozumiem, że Erik Kopf jest taką kulą u nogi?
Zanim zacznę jego aktywację muszę rzucić kostką i wynik odjąć od jego puli PA.
Przykładowo, przed rozpoczęciem etapu daję mu z ogólnej puli 5 PA, a potem rzucam kostką na początku jego etapu i wypada 5. Czyli do końca etapu nic nie mogę zrobić Erikiem?

HAAA
Dlaczego nim c?
Erik ma pulę 9 PA, zatem jak rzucisz 5 to jego limit *nie pula - zmniejsza się do 4PA

UWAGA
Żadnemu z Agentów nie przydzielasz puli na początku ETAPU!!! Reagujesz eleastycznie! Jest tylko pula na całą siatkę, a agenci mają limit!!!!
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1401
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 153 times
Been thanked: 181 times

Re: Stawka większa niż życie

Post autor: Błysk »

1. Pytanie o Kartę Lokacji po stronie polskiego wywiadu. Tekst na karcie jest mniej więcej taki:" "Odrzuć KARTĘ Ściśle tajne Za każdą z nich otrzymujesz 3 PZ". Czyli jak? Mogę odrzucić jedną KARTĘ? I za nią otrzymać 3 PZ czy mogę odrzucić tyle kart ile ma dany agent ze sobą i dostać 3 PZ za każdą?

2. Kolejne rzeczy: Czy "spotkanie" to po prostu przebywanie na tym samym polu z innym agentem?

3. Czy misje typu "Spotkaj się z Klossem i wrogim agentem" oznaczają:
a) idź na pole gdzie stoi Kloss i wrogi agent (czyli muszą stać obaj na tym samym polu, a typ wykonujący do nich dołącza).
b) idź na pole gdzie stoi Kloss, a potem możesz iść jeszcze spotkać się z wrogim agentem a misja i tak będzie wykonana

Obstawiam a), ale jasno to nie wynika z treści misji.
robertos
Posty: 331
Rejestracja: 16 wrz 2013, 14:13
Been thanked: 2 times

Re: Stawka większa niż życie

Post autor: robertos »

1. Pytanie o Kartę Lokacji po stronie polskiego wywiadu. Tekst na karcie jest mniej więcej taki:" "Odrzuć KARTĘ Ściśle tajne Za każdą z nich otrzymujesz 3 PZ". Czyli jak? Mogę odrzucić jedną KARTĘ? I za nią otrzymać 3 PZ czy mogę odrzucić tyle kart ile ma dany agent ze sobą i dostać 3 PZ za każdą?

- TAK - możesz odrzucić kilka i za każdą otrzymasz 3 PZ (w praktyce to bardzo trudne)..


2. Kolejne rzeczy: Czy "spotkanie" to po prostu przebywanie na tym samym polu z innym agentem?

- TAK - ale ważne aby wypełnić to zadanie podczas aktywacji tego Agenta co ma misję

3. Czy misje typu "Spotkaj się z Klossem i wrogim agentem" oznaczają:

- TAK odpowiedź a)

:)
babayaga0
Posty: 78
Rejestracja: 12 sty 2015, 22:23
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 5 times

Re: Stawka większa niż życie

Post autor: babayaga0 »

Witam,

mam pytanie odnośnie Stawki z dodatkiem.

Czy można zagrać scenariusz dwusoobowy Niemcy kontra Brytyjczycy według zasad tworzenia scenariusza z podstawki?

Czy da radę również stworzyć dowolne scenariusze 3 osobowe według zasad z podstawki?
robertos
Posty: 331
Rejestracja: 16 wrz 2013, 14:13
Been thanked: 2 times

Re: Stawka większa niż życie

Post autor: robertos »

Absolutnie tak :)
można zagrać Niemcy kontra Brytyjczycy...
babayaga0
Posty: 78
Rejestracja: 12 sty 2015, 22:23
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 5 times

Re: Stawka większa niż życie

Post autor: babayaga0 »

Ale w takim razie co z żetonami zagrożenia? Brać te polskie? Karty do ustalania kolejności też polskie? Te brytyjskie mają inne wartości.

Dzięki za odpowiedź :)
robertos
Posty: 331
Rejestracja: 16 wrz 2013, 14:13
Been thanked: 2 times

Re: Stawka większa niż życie

Post autor: robertos »

Proponuję:
- korzystać z żetonów polskich
- Gracz brytyjski może sobie stworzyć własną talię kart lokacji - wybierając (także mieszając je) z kart polskich i brytyjskich (ale tak aby tylko jedna karta była przypisana do lokacji)
- jeśli Gracz brytyjski skorzysta (z mieszania kart lokacji), Gracz niemiecki zwiększa swój limit kart o 1!
- Gracz brytyjski korzysta ze swoich kart aktywacji
ODPOWIEDZ