Shogun

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Damiano
Posty: 29
Rejestracja: 06 lut 2015, 14:12

Re: Shogun

Post autor: Damiano »

Zastanawia mnie jeszcze jedna kwestia. Może się zdarzyć, że ma się za mało kart prowincji i nawet z kartami skrzyń, nie wszystkie pola będą zajęte. No i jest sytuacja, że ktoś chce licytować prowincją i z racji braku kart by musiało zostać jedno pole akcji wolne. Czy tak można? Czy może trzeba zapełnić pola akcji a wtedy nie ma nic na licytację? W instrukcji nie wyczytałem nic na ten temat, które pole może zostać wolne a które nie, więc zakładam, że to leży w kwestii gracza. No ale może macie jakieś inne spostrzeżenia.
Awatar użytkownika
galthran
Posty: 301
Rejestracja: 05 cze 2014, 12:45
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 3 times

Re: Shogun

Post autor: galthran »

W instrukcji jest napisane, że w takim przypadku możesz siłą rzeczy niektóre pola akcji (nie licytacji) pozostawić puste.
pitgar
Posty: 8
Rejestracja: 03 sie 2015, 13:47

Re: Shogun

Post autor: pitgar »

Wcześniej już ktoś pytał, ale mam wątpliwości.
Punktacja za budynki w regionie. Instrukcja mówi, że w przypadku remisu DWÓCH graczy wynik jest pomniejszany o 1. Co w przypadku remisu większej liczby graczy. Moim zdaniem nikt nie dostaje punktów bo mowa jest o dwóch graczach.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Shogun

Post autor: sirafin »

Nieścisłość polskiej wersji, w angielskiej jest "If 2 or more players tie".
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Kaktus+
Posty: 161
Rejestracja: 17 kwie 2009, 12:05
Lokalizacja: Mielec
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: Shogun

Post autor: Kaktus+ »

Witam serdecznie


Mam takie zapytanie bo coś nie mogę do końca załapać na 100% kwestii dotyczącej powstań/buntów w prowincjach i chcę się upewnić.

1. Pobieram podatki i na prowincji kładę żeton, jasne
2. Czy jak pobieram ryż to także kładę żeton? Z instrukcji jasno to nie wynika
3. Jeżeli pobieram ryż z prowincji gdzie jest już żeton, to wybucha powstanie?
4. Czy jeżeli je stłumię, to dokładam kolejny żeton?
Awatar użytkownika
Kaktus+
Posty: 161
Rejestracja: 17 kwie 2009, 12:05
Lokalizacja: Mielec
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: Shogun

Post autor: Kaktus+ »

Super, dziękuję za szybką odpowiedź, czyli wbrew graczom dobrze zrozumiałem i tak chciałem grać :)
NeuroshimaHex415
Posty: 15
Rejestracja: 16 wrz 2016, 12:54
Been thanked: 1 time

Re: Shogun

Post autor: NeuroshimaHex415 »

Witam, pytanko odnośnie zasad: czy jeśli na prowincji mamy znacznik powstania i pobieramy z tej prowincji jeszcze raz co oznacza ze pojawi sie drugi znacznik powstania i w wyniku tego bunt, to CZY najpierw zbieramy preczioski a potem walczymy, czy dopiero jak stłumimy bunt mozemy sobie zgarnąc ryż/skrzynie?:))
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Shogun

Post autor: maciejo »

NeuroshimaHex415 pisze:Witam, pytanko odnośnie zasad: czy jeśli na prowincji mamy znacznik powstania i pobieramy z tej prowincji jeszcze raz co oznacza ze pojawi sie drugi znacznik powstania i w wyniku tego bunt, to CZY najpierw zbieramy preczioski a potem walczymy, czy dopiero jak stłumimy bunt mozemy sobie zgarnąc ryż/skrzynie?:))
Pozdrawiam
Ażeby ponownie zebrać ryż lub złoto z prowincji na które leży już znacznik buntu musisz najpierw rozprawić się z tymże buntem i jeśli wygrasz, zbierasz to co masz do zebrania. Następnie kładziesz kolejny znacznik buntu . Teraz masz tam już dwa :D
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
dicer
Posty: 755
Rejestracja: 11 sty 2014, 00:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Shogun

Post autor: dicer »

maciejo pisze:Ażeby ponownie zebrać ryż lub złoto z prowincji na które leży już znacznik buntu musisz najpierw rozprawić się z tymże buntem i jeśli wygrasz, zbierasz to co masz do zebrania. Następnie kładziesz kolejny znacznik buntu . Teraz masz tam już dwa :D
Pozwolę sobie się nie zgodzić.
Według mnie najpierw zbierasz ryż/podatki, potem (jeśli jest tam co najmniej jeden znacznik buntu) rozpatrujesz bunt, a jak go stłumisz, dokładasz kolejny znacznik. A jeśli nie stłumisz - tracisz prowincję.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Shogun

Post autor: sirafin »

Uważam podobnie jak dicer. Gdyby miało być inaczej, to w instrukcji najpierw byłaby mowa o sprawdzeniu ewentualnego buntu, a dopiero po tym o zbieraniu dóbr, a tak nie jest.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
dicer
Posty: 755
Rejestracja: 11 sty 2014, 00:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Shogun

Post autor: dicer »

Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Shogun

Post autor: maciejo »

sirafin pisze:Uważam podobnie jak dicer. Gdyby miało być inaczej, to w instrukcji najpierw byłaby mowa o sprawdzeniu ewentualnego buntu, a dopiero po tym o zbieraniu dóbr, a tak nie jest.
Człowiek całe życie się uczy . Przez lata grałem inaczej i wydawało mi się to oczywiste.
Teraz przeczytałem jeszcze raz ten fragment instrukcji i macie racje. :D
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
barni87
Posty: 41
Rejestracja: 13 lip 2015, 20:23

Szogun

Post autor: barni87 »

Nieco odświeżę temat :)
Zakupiona dzisiaj i próbnie przegrana. Wygląda świetnie
Pytanie : czy podczas ataku na prowincję innego gracza ,którego wspiera zielony znacznik chłopów i przy wyniku np. 3:2 usuwamy najpierw znacznik chłopa czy obrońcy ?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4632
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1025 times
Been thanked: 1941 times

Re: Szogun

Post autor: warlock »

barni87 pisze:Nieco odświeżę temat :)
Zakupiona dzisiaj i próbnie przegrana. Wygląda świetnie
Pytanie : czy podczas ataku na prowincję innego gracza ,którego wspiera zielony znacznik chłopów i przy wyniku np. 3:2 usuwamy najpierw znacznik chłopa czy obrońcy ?
Jest już wątek poświęcony Szogunowi ;). Jeśli w prowincji nie ma znacznika powstania, to chłopki którzy wypadną na tackę sprzyjają obrońcy i są usuwani najpierw (takie mięso armatnie) :).

Pamiętaj, że jeśli w prowincji jest znacznik powstania, to chłopi NIE pomagają atakującemu (pozostają wtedy neutralni).
barni87
Posty: 41
Rejestracja: 13 lip 2015, 20:23

Re: Shogun

Post autor: barni87 »

Panowie tak dla jasności :
- jeśli atakuję prowincję innego gracza z budynkami , zajmę tą prowincję to czy budynki zostają czy ściągamy je ?
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Shogun

Post autor: maciejo »

barni87 pisze:Panowie tak dla jasności :
- jeśli atakuję prowincję innego gracza z budynkami , zajmę tą prowincję to czy budynki zostają czy ściągamy je ?
Oczywiście zostają a ściągamy je tylko w wypadku remisu i wtedy prowincja wraca do puli.
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
barni87
Posty: 41
Rejestracja: 13 lip 2015, 20:23

Re: Shogun

Post autor: barni87 »

Wczoraj oficjalnie rozegralismy pierwsza partyjke i gra wszystkim przypadla do gustu xD
Pierwszy rok byl bardzo przyjemny bo zapomnielismy o znacznikach powstania za zbieranie haraczu i ryzu hahaha
Drugi rok to byla juz prawdziwa rozkmina. Malo bylo chetnych do wojowania , wiecej do pilnowania swojego dobytku.
Dwa szybkie pytania: jezeli zbieramy ryz z prowincji gdzie juz jeden znacznik byl to od razu po zebraniu robimy bunt ? Przy buncie do wiezy wrzucamy dwa znaczniki chlopow ?
Drugie pytanie: na poczatku gry wrzucamy 10 chlopow i po 7 armii kazdego gracza. Nastepnie te z tacki usuwamy. Ale jak jest bunt w trakcie gry to usuwamy tylko te co sie wykluczyly? Jak zostanie jakis zielony to bierze udzial w np. kolejnym buncie ?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4632
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1025 times
Been thanked: 1941 times

Re: Shogun

Post autor: warlock »

Dwa szybkie pytania: jezeli zbieramy ryz z prowincji gdzie juz jeden znacznik byl to od razu po zebraniu robimy bunt ? Przy buncie do wiezy wrzucamy dwa znaczniki chlopow ?
Jeśli zbieracie ryż z prowincji, gdzie jest przykładowo 1 znacznik buntu, to działa to tak: zbieracie ryż ----> wrzucacie do wieży 1 zieloną kostkę + wszystkie kostki z waszej prowincji + wszystkie kostki z tacki -----> jeśli wygraliście to tłumicie powstanie i dokładacie kolejny znacznik buntu do prowincji (przy kolejnym zbieraniu ryżu/skrzyń będziecie wrzucać do wieży dwie kostki chłopów).
Drugie pytanie: na poczatku gry wrzucamy 10 chlopow i po 7 armii kazdego gracza. Nastepnie te z tacki usuwamy. Ale jak jest bunt w trakcie gry to usuwamy tylko te co sie wykluczyly? Jak zostanie jakis zielony to bierze udzial w np. kolejnym buncie ?
W trakcie gry na tacce zostają tylko armie nie biorące udziału w bitwie. Jeśli tłuczesz się z chłopami w wyniku buntu i po walce z Tobą zostaną jacyś chłopi, to wracają do zasobów ogólnych (żadna armia zaangażowana w konflikt nie pozostaje na tacce po walce, tylko armie postronne zostają ;)).
barni87
Posty: 41
Rejestracja: 13 lip 2015, 20:23

Re: Shogun

Post autor: barni87 »

czy aby na pewno walczymy z chłopami jak jest tylko jeden znacznik powstania ?
jest prowincja neutralna , pobieram ryż kładę znacznik , pobieram drugi raz ryż , ruszam się na torze ryżu, i dopiero teraz walczę z buntem w postaci dwóch zielonych kostek ... nie tak to powinno wyglądać ?
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Shogun

Post autor: Indar »

Nie ;) jest dokładnie tak jak pisze Warlock.
ODPOWIEDZ