Shogun

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Shogun

Post autor: Lubel »

Po kolejnej rozgrywce mam jeszcze takie pytania :
1. Nie ma zimy. Zbieram ryż z prowincji na której jest już znacznik buntu. Dodaje sobie ryż zgodnie z kartą. Dokładam jeszcze jeden znacznik buntu i wybucha powstanie. Ja je wygrywam. I teraz co ? Dodaję jeszcze jeden znacznik buntu (będą 3) czy na tej prowincji zostaje 1 znacznik buntu (został częściowo stłumiony) ?

2. Na karcie wydarzeń zbierz podatki max. 5 skrzyń. Ale ja mam kartę specjalną z +1 przy zbieraniu podatków. To jeśli prowincja ma 6 skrzyń, to a/ zbieram tylko 5 skrzyń b/ zbieram 6 skrzyń (5 z wydarzenia + 1 z karty specjalnej)

3. To wydaje się jasne ale współgracz się zapytał : czy po zimie pierwszego roku usuwa się znaczniki buntu (moim zdaniem nie i wtedy drugi rok jest nieco trudniejszy i bardziej "wojenny")

4. Czy to duży błąd i na ile znaczący, że na początku na planszy "słonecznej" nie przydzieliliśmy sobie z góry (instrukcji) określonych prowincji, tylko wszyscy sobie losowaliśmy ?
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Shogun

Post autor: Edwardo »

Lubel pisze:1. Nie ma zimy. Zbieram ryż z prowincji na której jest już znacznik buntu. Dodaje sobie ryż zgodnie z kartą. Dokładam jeszcze jeden znacznik buntu i wybucha powstanie. Ja je wygrywam. I teraz co ? Dodaję jeszcze jeden znacznik buntu (będą 3) czy na tej prowincji zostaje 1 znacznik buntu (został częściowo stłumiony) ?
Po zebraniu ryżu jeszcze nie dokładasz znacznika, dopiero jak stłumisz powstanie to dokładasz.
Lubel pisze:2. Na karcie wydarzeń zbierz podatki max. 5 skrzyń. Ale ja mam kartę specjalną z +1 przy zbieraniu podatków. To jeśli prowincja ma 6 skrzyń, to a/ zbieram tylko 5 skrzyń b/ zbieram 6 skrzyń (5 z wydarzenia + 1 z karty specjalnej)
Karta specjalna jest nadrzędna tak więc jest tak jak napisałeś w przykładzie b)- zbierasz 6 skrzyń
Lubel pisze:3. To wydaje się jasne ale współgracz się zapytał : czy po zimie pierwszego roku usuwa się znaczniki buntu (moim zdaniem nie i wtedy drugi rok jest nieco trudniejszy i bardziej "wojenny")
wszystkie znaczniki buntu usuwane są po pierwszym roku
Lubel pisze:4. Czy to duży błąd i na ile znaczący, że na początku na planszy "słonecznej" nie przydzieliliśmy sobie z góry (instrukcji) określonych prowincji, tylko wszyscy sobie losowaliśmy ?
Zależy jak losowaliście. W instrukcji macie dwie opcje przydzielania prowincji.
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Shogun

Post autor: Olgierdd »

Edwardo pisze:
Lubel pisze:2. Na karcie wydarzeń zbierz podatki max. 5 skrzyń. Ale ja mam kartę specjalną z +1 przy zbieraniu podatków. To jeśli prowincja ma 6 skrzyń, to a/ zbieram tylko 5 skrzyń b/ zbieram 6 skrzyń (5 z wydarzenia + 1 z karty specjalnej)
Karta specjalna jest nadrzędna tak więc jest tak jak napisałeś w przykładzie b)- zbierasz 6 skrzyń
Dodam tylko, że zgodnie z zasadami najpierw rozpatrywane są karty wydarzeń, a dopiero później karty bonusów. To rozwiązuje jeszcze kilka niejasnych kwestii działania wydarzeń.
Edwardo pisze:
Lubel pisze:4. Czy to duży błąd i na ile znaczący, że na początku na planszy "słonecznej" nie przydzieliliśmy sobie z góry (instrukcji) określonych prowincji, tylko wszyscy sobie losowaliśmy ?
Zależy jak losowaliście. W instrukcji macie dwie opcje przydzielania prowincji.
Rozstawienie początkowe z instrukcji jest tylko propozycją (dla nowych graczy). Można spokojnie rozstawiać się losowo, co jest zdecydowanie ciekawszym pomysłem.
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Shogun

Post autor: Lubel »

czyli po zimie (1 roku) usuwamy znaczniki buntu i "zerujemy" ryż ? Coś jeszcze ? Bo nie znalazłem tego w instrukcji
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Shogun

Post autor: Edwardo »

to wszystko, no chyba, że w wyniku buntów zimowych ktoś potracił prowincje, to wtedy jeszcze budynki się usuwa z tych prowincji.
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
niepooczach
Posty: 169
Rejestracja: 26 lip 2008, 09:17
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 22 times

Re: Shogun

Post autor: niepooczach »

Witam, rozegrałem kilka partii i pojawiły się wątpliwości:
1. Mam bonus 6 armii za 3 skrzynie ale karta wydarzeń ogranicza zakup z 5 do 3 armii za 3 skrzynie - ile armii wystawiam za tą cenę? Wiem, że karty bonusów rozpatruje się po kartach wydarzeń ale jak dokładnie wygląda to w tej sytuacji? Wystawiam 6? 3+1? 3?
2. Karta wydarzeń pozwalająca odrzucać znaczniki buntu pozwala je odrzucić w prowincjach gdzie już jest wybudowana świątynia czy dopiero po akcji budowania - tzn. czy odrzucam znaczniki jeżeli stoi już tam świątynia. I czy odrzucam wszystkie czy tylko jeden?
3. Bonus +1 armia do ataku/obrony odnosi się również do tłumienia powstań? Czy mając bonus +1 do obrony dorzucam armię podczas powstania?
4. Kolejność żywienia i rozpatrywania powstań w zimie jest taka sama jaka została ustalona w rundzie jesiennej?

Z góry dziękuję za pomoc.
pzdr
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Shogun

Post autor: Olgierdd »

niepooczach pisze:Witam, rozegrałem kilka partii i pojawiły się wątpliwości:
1. Mam bonus 6 armii za 3 skrzynie ale karta wydarzeń ogranicza zakup z 5 do 3 armii za 3 skrzynie - ile armii wystawiam za tą cenę? Wiem, że karty bonusów rozpatruje się po kartach wydarzeń ale jak dokładnie wygląda to w tej sytuacji? Wystawiam 6? 3+1? 3?
2. Karta wydarzeń pozwalająca odrzucać znaczniki buntu pozwala je odrzucić w prowincjach gdzie już jest wybudowana świątynia czy dopiero po akcji budowania - tzn. czy odrzucam znaczniki jeżeli stoi już tam świątynia. I czy odrzucam wszystkie czy tylko jeden?
3. Bonus +1 armia do ataku/obrony odnosi się również do tłumienia powstań? Czy mając bonus +1 do obrony dorzucam armię podczas powstania?
4. Kolejność żywienia i rozpatrywania powstań w zimie jest taka sama jaka została ustalona w rundzie jesiennej?

Z góry dziękuję za pomoc.
pzdr
1. Jak sam zauważyłeś, bonusy rozpatruje się po wydarzeniu, czyli wystawisz 6. Jest nawet o tym przykład w instrukcji ;)
2. Chyba chodzi o teatry, a nie świątynie? Bonus działa w momencie wybudowania teatru, na postawione wcześniej nie działa. Bonus usuwa tylko jeden znacznik buntu;
3. Bonusy do ataku i obrony nie działają przy tłumieniu buntów;
4. Tak, w zimie nie zmienia się kolejności.
Awatar użytkownika
kudlacz135
Posty: 645
Rejestracja: 15 sie 2013, 21:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Shogun

Post autor: kudlacz135 »

Mam pytanie odnośnie punktowania. W polskiej instrukcji jest napisane, że w przypadku remisu dwóch osób premia punktowa jest pomniejszona o 1, co się dzieje w przypadku większej liczby graczy? My obniżaliśmy premię o kolejny punkt, ale nie znalazłem tego w zasadach.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Shogun

Post autor: schizofretka »

nie, wszyscy dostają o punkt mniej.


Sent from my awesome mobile I want to brag about. May contain trace elements of tpos.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
Jarzab
Posty: 174
Rejestracja: 19 mar 2011, 21:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Re: Shogun

Post autor: Jarzab »

Mam pytanie odnośnie znaczników buntów chłopskich w prowincjach, gdzie stoczona została bitwa między graczami (niewykluczone, że już ktoś o to pytał). Czy jeśli prowincja, w której był znacznik/znaczniki buntów zmienia właściciela w wyniku bitwy znaczniki buntów zostają, czy się je zdejmuje? Inaczej, czy ze zmianą pana chłopi mają nadzieję na lepsze traktowanie i na początek współpracy nie są zbuntowani (do pierwszego poboru ryżu/pieniędzy)?
Moje gry
3trolle.pl - 6%
Mepel.pl - 5%
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 799
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Shogun

Post autor: Michał M »

Zostają. Chyba, że coś przeoczyłem.
Jander
Posty: 59
Rejestracja: 25 cze 2013, 17:52
Lokalizacja: Tychy

Re: Shogun

Post autor: Jander »

Znaczniki buntu znikają w kilku przypadkach - jak prowincja zostanie utracona wskutek udanego buntu, bitwa o prowincję skończy się remisem (tzn. wszyscy obrońcy zginą, ale nie zostanie przejęta przez napastnika) oraz pod koniec zimy. Dodatkowo czasem pojawia się wydarzenie, dzięki któremu budując teatr można usunąć w danej prowincji znaczniki buntu.
Ostatnio zmieniony 25 wrz 2014, 14:23 przez Jander, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jarzab
Posty: 174
Rejestracja: 19 mar 2011, 21:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Re: Shogun

Post autor: Jarzab »

Wszystko jasne. Dzięki za wyjaśnienie.
Moje gry
3trolle.pl - 6%
Mepel.pl - 5%
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 439
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 43 times

Re: Odp: Shogun

Post autor: grabol »

Jeżeli w atakowanej prowincji jest znacznik buntu chłopów, to czy w roztrzygnięciu bitwy zielone kostki liczy się na korzyść atakującego? Czy w ogóle nie bierze się ich pod uwagę?
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Shogun

Post autor: Maxxx76 »

Nie bierze się ich pod uwagę
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 439
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 43 times

Re: Shogun

Post autor: grabol »

Czy jest jakaś kara za brak złota, poza tym że nie stać mnie na wykonanie akcji?
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 799
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Shogun

Post autor: Michał M »

grabol pisze:Czy jest jakaś kara za brak złota, poza tym że nie stać mnie na wykonanie akcji?
Nie ma.
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 439
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 43 times

Re: Shogun

Post autor: grabol »

W związku z tym czy mogę po prostu zrezygnować z wykonania akcji?
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 799
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Shogun

Post autor: Michał M »

Jeśli nie masz możliwości wykonania akcji (bo na przykład przeciwnik przejął prowincję, zanim zdążyłeś pobrać w niej podatek i teraz nie masz złota), nie wykonujesz jej. W innym wypadku musisz wykonać akcję.
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 439
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 43 times

Re: Shogun

Post autor: grabol »

Dzięki za fachową konsultację live! Pozdro znad planszy Shoguna Michał!
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 799
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Shogun

Post autor: Michał M »

grabol pisze:Dzięki za fachową konsultację live! Pozdro znad planszy Shoguna Michał!
Nie ma sprawy. Ha, nie wpadłbym na to, że właśnie gracie.
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 439
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 43 times

Re: Shogun

Post autor: grabol »

A czy można przed każdym rzutem zaglądać do wieży? ;-)
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 799
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Shogun

Post autor: Michał M »

grabol pisze:A czy można przed każdym rzutem zaglądać do wieży? ;-)
https://www.youtube.com/watch?v=ipHUvyaA2C4, chociaż z drugiej strony nie przypominam sobie, żeby instrukcja wyraźnie tego zabraniała.
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 439
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 43 times

Re: Shogun

Post autor: grabol »

Q..wa padliśmy! Dzięki raz jeszcze! :-D
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 439
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 43 times

Re: Shogun

Post autor: grabol »

Licytuje kartą z 4 skrzyniami, a mam dwie. Co się dzieje? Płacę dwie i traktowany jestem jakbym 2 postawił, nic nie płacę, płacę 2 i jestem ostatni?

Czy karty ze skrzyniami służą tylko do licytacji, czy zakrywając taką kartą pole z ruchem musimy zapłacić za jego niewykonanie?
ODPOWIEDZ