Shogun

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Shogun

Post autor: maciejo »

grabol pisze:1.Licytuje kartą z 4 skrzyniami, a mam dwie. Co się dzieje? Płacę dwie i traktowany jestem jakbym 2 postawił, nic nie płacę, płacę 2 i jestem ostatni?

2.Czy karty ze skrzyniami służą tylko do licytacji, czy zakrywając taką kartą pole z ruchem musimy zapłacić za jego niewykonanie?
1.Pomyliłeś się :( musisz oddać połowe armii i nie możesz do końca gry budować zamków :!:
A tak na serio to jesteś ostatni :wink: chyba,że ktoś jeszcze się pomylił.
2.Nic nie musisz płacić.W takim przypadku karty ze skrzyniami stosowane są tylko do zmylenia przeciwników.

pozdrawiam
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Shogun

Post autor: uday »

No to ja chcę się upewnić co do dwóch rzeczy:

1. Rozkaz wystawienia 1 armii / ruch. Czy pozwala na podbój neutralnej prowincji? Czy tylko ataki A i B pozwalają na zdobywanie nowych włości?

2. Atakując neutralną prowincję wrzucam do wierzy jedną zieloną kostkę i wszystkie kostki, którymi atakowałem. Atakując prowincję należącą do przeciwnika, na której nie znajduje się żaden znacznik buntu nie wrzuca się żadnej zielonej kostki do wieży, ale zielone kostki, które wypadną liczą się jak obrońcy, tak?
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Shogun

Post autor: zakwas »

1. Nie, neutralne podbijasz tylko atakiem, przegrupowanie nie działa.

2. Zielone kostki nie pomagają regionom w których jest znacznik buntu.
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Shogun

Post autor: uday »

1. Dzięki

2. To wiem. Chodziło mi o to, czy dorzuca się zieloną kostkę, jeśli chłopi pomagają bronić prowincję.
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Shogun

Post autor: Maxxx76 »

Nie dorzucasz, ale zielone kostki robią za obrońców :-)
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Shogun

Post autor: zakwas »

Jak jest znacznik, to chyba właśnie nie robią? Nie czytałem instrukcji - tak mnie nauczył grać właściciel gry. ;)
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Shogun

Post autor: Paskudnik »

zakwas pisze:Jak jest znacznik, to chyba właśnie nie robią? Nie czytałem instrukcji - tak mnie nauczył grać właściciel gry. ;)
Zgadza się, acz zwróć uwagę, że uday pyta właśnie o sytuację, gdy znacznika buntu nie ma - wtedy armie chłopskie liczą się też jako obrońcy.
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Shogun

Post autor: zakwas »

Godzina nie moja, oczy zaspane, kajam się! :oops:
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Shogun

Post autor: Paskudnik »

Strzel kawę sojową i wszystko będzie ok ;)
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Shogun

Post autor: uday »

Już wszystko czaje. Dzięki!
bugatti
Posty: 52
Rejestracja: 14 sie 2014, 18:21
Been thanked: 1 time

Re: Shogun

Post autor: bugatti »

Witam.
Mam problem ze zrozumieniem jak dochodzi do powstań. Ogarnąłem tylko w rundzie zimowej jak to się odbywa.
Chodzi mi oto , jak dochodzi do powstań kiedy pobieram ryż lub podatki z prowincji ? W jakich sytuacjach mam te znaczniki powstań położyć ?

Będę wdzięczny z pomoc
bugatti
Posty: 52
Rejestracja: 14 sie 2014, 18:21
Been thanked: 1 time

Re: Shogun

Post autor: bugatti »

MisterC pisze:1. Jeżeli zebrałeś ryż lub złoto ze spokojnej prowincji, po prostu kładziesz na niej znacznik buntu.
2. Jeżeli zebrałeś ze zbuntowanej prowincji, wybucha powstanie.

2a. Jeżeli powstanie zwyciężyło, tracisz prowincję.
2b. Jeżeli upadło, zatrzymujesz ją, ale dokładasz kolejny znacznik buntu.

Dzięki za pomoc. Wreszcie wiem jak grać :D
Linaewen
Posty: 4
Rejestracja: 20 lis 2014, 00:59

Re: Shogun

Post autor: Linaewen »

Hej,
Mam pytanie, bo jesteśmy chyba mocno skrzywieni po GoT :oops: Czy jednym atakiem (A lub B) można zaatakować dwie lub więcej prowincji? W sensie rozejść się na boki (pozostawiając oczywiście jedną samotną jednostkę na polu startowym).
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Shogun

Post autor: uday »

Nie. Za każdy razem kiedy poruszacie kostki możecie je przesunąć tylko z jednej konkretnej prowincji do drugiej konkretnej prowincji. To samo tyczy się ataków, jak i najmniejszej rekrutacji. Żadnego rozdzielania armii na 5 sąsiednich.
Linaewen
Posty: 4
Rejestracja: 20 lis 2014, 00:59

Re: Shogun

Post autor: Linaewen »

uday pisze:Nie. Za każdy razem kiedy poruszacie kostki możecie je przesunąć tylko z jednej konkretnej prowincji do drugiej konkretnej prowincji. To samo tyczy się ataków, jak i najmniejszej rekrutacji. Żadnego rozdzielania armii na 5 sąsiednich.
Dzięki :)
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Shogun

Post autor: Pynio »

Hm... Spróbuję to opisać jakoś sensownie, chociaż ani to czas ani miejsce, generalnie - wolne przemyślenia :) (Nie grałem jeszcze)

1. Rozumiem, że po każdym buncie (ścignięcie ryżu, złota), po WYGRANEJ przez nas z chłopami dokładany jest zielony żeton (w zimie dokładamy tylko wojska, nie znaczniki), zatem przy kolejnych buntach siła chłopów jest coraz większa. Po PRZEGRANEJ usuwamy żetony buntu + klocki z tacki.

2. Rozumiem, że runda 4 to tylko i wyłcznie podliczenie punktacji i oczyszczenie planszy z buntowników i czyszczenie pola ryżowego.

3. Rozumiem, że znaczniki buntowników ściaga się tylko po zimie + brak rozstrzygnięcia.

4. Rozumiem, że podczas rozstawiania chodzi tylko o wrzucenie wojsk do wieży, z tacki W TYM WYPADKU - sa usuwane.
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Shogun

Post autor: Pynio »

Super ten link, dzięki.

Jeszcze jedno doprecyzowanie:

Ruch przy zakupie jednego wojska. Nie można atakować po wystawieniu jednostki pól neutralnych (to, że gracza to wiem)? Brakuje mi troszeczkę w tej grze, patrząc na instrukcję "ruchliwości" jednostek ;) Mogę oczywiście źle to odbierać.

EDIT:

Wydaje mi się, że jest błąd na tym wykresie: Dotyczy on walki pomiędzy graczami i znacznikiami buntu. Atakujący vs Obrońca + zieloni powinno być chyba po lewej stronie czyli "Czy w prowincji są znaczniki buntu" - TAK
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Shogun

Post autor: Indar »

Pytanie o "rezerwę" - czyli skąd brać armie? Rezerwa powstaje po początkowym wrzuceniu 7 kości do wieży.
W przypadku akcji "5 armii za 3 złota" jest napisane - weż z rezerwy. Przy "3 za 2" nie ma wzmianki o tym że bierzemy je z rezerwy, mam rozumieć że bierzemy z ogólnego stosu? Tak samo uzupełnienie 1 za 1 i ruch?
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Shogun

Post autor: Pynio »

Indar pisze:Pytanie o "rezerwę" - czyli skąd brać armie? Rezerwa powstaje po początkowym wrzuceniu 7 kości do wieży.
W przypadku akcji "5 armii za 3 złota" jest napisane - weż z rezerwy. Przy "3 za 2" nie ma wzmianki o tym że bierzemy je z rezerwy, mam rozumieć że bierzemy z ogólnego stosu? Tak samo uzupełnienie 1 za 1 i ruch?

Wszystkie rozbudowy bierzesz z pudełeczka, gdzie masz odłożone własne armie. Oczywiście na tacce zostawiasz jak było.
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Shogun

Post autor: Indar »

Wprowadziło mnie w błąd określenie "rezerwa" - czyli mam rozumieć że rezerwa to CAŁOŚĆ moich armii leżąca z boku? Nie jest to jakaś dodatkowa pula?
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Shogun

Post autor: GrzeL »

Indar pisze:Wprowadziło mnie w błąd określenie "rezerwa" - czyli mam rozumieć że rezerwa to CAŁOŚĆ moich armii leżąca z boku? Nie jest to jakaś dodatkowa pula?
Tak. Tak.
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Shogun

Post autor: Pynio »

Indar pisze:Wprowadziło mnie w błąd określenie "rezerwa" - czyli mam rozumieć że rezerwa to CAŁOŚĆ moich armii leżąca z boku? Nie jest to jakaś dodatkowa pula?
Właśnie ta "rezerwa" to dość niefortunne określenie :)

My mieliśmy jedną rezerwę - pudło, w którym mam swoje wojska.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Shogun

Post autor: sirafin »

Indar pisze:Rezerwa powstaje po początkowym wrzuceniu 7 kości do wieży.
Nie bardzo rozumiem skąd taka interpretacja.
INSTRUKCJA str. 5 pisze:Armie, które wypadną na tackę wieży, należy odłożyć z powrotem do odpowiednich rezerw.
A wiec wracają z powrotem do ogólnej puli, z której przed chwilą zabraliśmy 7 kosteczek. Tak więc rezerwy to wszystkie kostki leżące obok planszy/w pudełku, czy gdzie tam je trzymamy. szczerze mówiąc sam nie widzę nic niefortunnego w tym określeniu.


Na ostatnim festiwalu GRAMY zastanawiałem się za to nad inną rzeczą, gdy usiedliśmy do Szoguna. Mianowicie, czy podczas rozpatrywania rozkazu, wszyscy odkrywamy kartę jednocześnie, czy może mamy to robić po kolei (w sensie pierwszy gracz nie wie, gdzie pozostali wykonają swój rozkaz).
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Dexterus
Posty: 369
Rejestracja: 26 paź 2014, 20:41
Lokalizacja: Wrocław

Re: Shogun

Post autor: Dexterus »

sirafin pisze:Na ostatnim festiwalu GRAMY zastanawiałem się za to nad inną rzeczą, gdy usiedliśmy do Szoguna. Mianowicie, czy podczas rozpatrywania rozkazu, wszyscy odkrywamy kartę jednocześnie, czy może mamy to robić po kolei (w sensie pierwszy gracz nie wie, gdzie pozostali wykonają swój rozkaz).
Notatka na marginesie instrukcji (opieram się na wersji angielskiej, nie pamiętam jak to wygląda w polskiej) głosi "players reveal their province cards in the actions when it is their turn to execute their action". Czyli po kolei.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Shogun

Post autor: sirafin »

Dzięki, faktycznie jest dodatkowa wzmianka. Na gorąco jakoś nie mogłem się tego doszukać. Gdy wertowałem w zadumie instrukcję, podszedł do nas życzliwy żółtokoszulkowiec, ale nawet jego to pytanie wprawiło w konsternację i w końcu musieliśmy grupowo zdecydować (niestety błędnie, bo graliśmy odkrywaniem na raz) ;)
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
ODPOWIEDZ