Blood Rage - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4625
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1933 times

Re: Blood Rage

Post autor: warlock »

A ja tam rozumiem frustrację ludzi, których denerwuje dwuznaczność tłumaczeń. Jeśli coś jest jednoznaczne po angielsku, a polska wersja ucina słowa/stosuje skróty myślowe to coś jest nie tak (nie grałem w Blood Rage'a, więc wypowiadam się czysto teoretycznie ;)).
Awatar użytkownika
syd3r
Posty: 164
Rejestracja: 16 gru 2012, 11:28
Lokalizacja: Nidzica

Re: Blood Rage

Post autor: syd3r »

krecilapka pisze:Po prawdzie rzekłszy to w grze aż takie interpretacje mogą mieć tylko informatycy, absolwenci filozofii i Maciarewicz ;)
Załapałem się na dwa z trzech.

Zgadzam się, że większość tych problemów to kwestie odpowiedniego zrozumienia. Karty z początku mojej listy nie powodują błędu automatycznie. One powodują wątpliwości i możliwość błędu, których nie powoduje ich angielska wersja. Ja akurat zagrałem źle z kartą Lokiego, bo wcześniej grałem w inne gry karciane, gdzie "każda figurka" znaczy coś zupełnie innego niż "każda twoja figurka".

No niech mi ktoś wytłumaczy według jakiej logiki robiono te tłumaczenia:
Dar Lokiego - Jeśli przegrałeś bitwę w prowincji to możesz ją natychmiast Najechać za darmo swoim Wojownikiem.
Wyniosłość Lokiego - Zyskaj 2 Punkty Chwały za każdą figurkę powracającą z Walhalli.
Przecież i tak nie da się wykonać najazdu nie swoim Wojownikiem :)

Paradoksalnie to, ze podobnych błędów jest więcej to nawet dobrze. Bo tłumacząc grę wystarczy powiedzieć, że twoje rozwinięcia dotyczą tylko twoich zasobów (twoich figurek, twoich punktów itd.). Jeśli się to zrobi to nie powinno być niejasności.

Kłopot jest IMO z czterema kartami. Przede wszystkim z kartą Łaska Friggi (bo błąd przez nią powodowany będzie występował prawie za każdym razem). Inspiracja Odyna dotyczy jednego, specyficznego przypadku (kwestii Wiecznych Smoków). Podobnie Wzrok Heimdalla powoduje błąd w bardzo wyjątkowej sytuacji. Trucizna Lokiego powoduje błąd, ale równocześnie inspiruje do szukania rozwiązania (bo pojawia się pytanie, o to którą kartę się zabiera) więc stosunkowo łatwo go uniknąć.
olsszak
Posty: 1818
Rejestracja: 05 lip 2015, 23:51
Lokalizacja: GDAŃSK
Has thanked: 19 times
Been thanked: 36 times

Re: Blood Rage

Post autor: olsszak »

Panowie, z wątku z gra, gdzie można debatować o taktyce czy wrazeniach mamy dzięki polskiemu wydaniu ciągle wątpliwości interpretacyjne. Proponuje albo założyć osobny wątek gdzieś, albo zbierać to w zasadach i wątpliwościach. Nie każdy otrzymując powiadomienia pragnie czytać posty w tym zakresie :)
Rabaty:
Planszostrefa - 11%
3Trolle - 7%
Mepel - 5%
Fancy but Functional - 10%
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 967
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 38 times
Been thanked: 188 times

Re: Blood Rage

Post autor: krecilapka »

Ja też rozumiem frustrację ludzi, ale też gdzieś tam w środku rozumiem kogoś kto się pomylił. Przecież nikt złośliwie nie wymyślił akcji pt zagarniemy od nich kasę i zjebiemy im karty. Ktoś tam się starał żeby wszystko było super. No i jednak większość kart jest w porządku ;).
Nie no jasne, że jako klient który zapłacił za grę chciałbym by była ona idealna. Ale zdarzyło mi się w życiu popełnić niejeden błąd, dlatego może łatwiej przychodzi mi wybaczyć błędy innym?
Póki co dla mnie najważniejsze że nie ma błędów większego kalibru. Pomylone wartości siły bolałyby bardziej ;). Tragedii Jeszcze nie ma. Mam nadzieję że dodrukowana wersja będzie o te 2 - 3 karty doskonalsza i przynajmniej ktoś się ucieszy :).

Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4093
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2616 times
Been thanked: 2541 times

Re: Blood Rage

Post autor: Gizmoo »

krecilapka pisze:Po prawdzie rzekłszy to w grze aż takie interpretacje mogą mieć tylko informatycy, absolwenci filozofii i Maciarewicz ;)
Rozmarzyłem się. Chciałbym zobaczyć pojedynek w Blood Rage'a - Maciarewicz kontra absolwenci Filozofii. Może namówić Portal na organizację takiego eventu? Grze przydała by się w końcu solidna promocja.

Jeżeli chodzi zaś o samo tłumaczenie, to rzeczywiście odnoszę wrażenie, że tłumacz za dużo grał w oryginalną wersję i dla niego było to oczywiste jak ma działać dana karta. I powiem szczerze - ja też grałem w angielską wersję i nawet nie zauważyłbym błędu. Ich działanie jest intuicyjne. Solidny kłopot jest jednak w przypadku dwóch kart Łaska Friggi, a szczególnie Trucizna Lokiego. Zmieniono w końcu działanie karty. To są naprawdę poważne błędy i liczę, że jednak Portal wydrukuje te karty i roześle do "poszkodowanych".

Jeżeli nawet nie teraz - to poprawione karty mogłyby się pojawić w zbliżających się dodatkach. ;)
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 799
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Blood Rage

Post autor: Michał M »

Po przeczytaniu błędów związanych z tłumaczeniem trochę się zdenerwowałem. Tak jakby ktoś powiedział mi: "Pamiętasz wasze dwie gry z wczoraj? Graliście źle, zapomnijcie o tych grach". Popełniliśmy większość błędów z listy - naliczanie punktów za wyprawy wszystkim, tak samo jak za figurki powracające z Valhalli, zwiększanie tej statystyki klanu, którą już zwiększono po udanym plądrowaniu itd.

Jeśli karta mówi mi, że coś dotyczy moich figurek, to wszystko jasne, jeśli tekst dotyczy po prostu figurek - wtedy dotyczy wszystkich figurek w grze. Tak jest logicznie. Tymczasem wychodzi na to, że część tekstów na kartach sobie, a ich faktyczne działanie sobie.

Rozumiem, że każdemu zdarzają się błędy, ale po pierwsze, to rzeczywiście jest chyba jedyna rzecz, jaką polski wydawca mógł spieprzyć - i spieprzył ją. Po drugie, to nie jest tłumaczenie robione prywatnie, po znajomości, przez kolegę z czwórką z angielskiego, tylko czyjaś praca związana z grą za ponad 300zł, więc powinno być zrobione, jak należy. Narzekanie jest jak najbardziej uzasadnione.

Sama gra wydaje się bardzo ciekawa i regrywalna, mam nadzieję, że potrzeba wyjaśniania nowym graczom, że część kart tak naprawdę działa inaczej, niż wynikałoby to z ich treści, nie zniechęci mnie do częstego rozkładania jej na stole.
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Blood Rage

Post autor: GeQ »

Michał M pisze:Po przeczytaniu błędów związanych z tłumaczeniem trochę się zdenerwowałem. Tak jakby ktoś powiedział mi: "Pamiętasz wasze dwie gry z wczoraj? Graliście źle, zapomnijcie o tych grach".
Chciałbym cię podnieść na duchu :) W moich różnych grach chyba nie zdarzyło się, żebyśmy grali od początku poprawnie. Zawsze ponowne przeczytanie instrukcji wyjawiało kilka błędów lub niedopowiedzeń. Pamiętam Tikala w którego przez 2 lata grałem błędnie.
Najważniejsze, że wszyscy siedzący przy stole znają te same zasady. Pewnie lepiej gdyby znali poprawne, ale nawet jeśli wszyscy grają błędnie - to jednak wszystkich to dotyczy - może to wypaczyć wynik, ale nie samą rozgrywkę i rozrywkę z gry.

akurat w Blood Rage tylko przy "poprawieniu innej statystyki" graliśmy źle, także szczegół :)
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 799
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Blood Rage

Post autor: Michał M »

Zobaczymy, jak będzie to wychodzić przy kolejnych grach.
troinn
Posty: 32
Rejestracja: 04 sty 2016, 16:05
Lokalizacja: Poznań

Re: Blood Rage

Post autor: troinn »

Część,

Z zaciekawieniem śledzę wątek BR i stwierdzam, że grając nie mieliśmy problemu z większością kart, bo założyliśmy, że wszystkie rozwinięcia dotyczą jedynie konkretnego klanu/gracza. Chciałbym jednak sprostować zasady odnośnie fazy Ragnaröku, bo je akurat źle zinterpretowaliśmy.

Polska instrukcja:
"Nie ma bardziej chwalebnej śmierci dla Wikinga, niż
śmierć w objęciach Ragnaröku. Gdy Prowincja jest
niszczona, każda figurka znajdująca się w tej Prowincji
i w sąsiadującym Fiordzie musi zostać odłożona na
Planszę Walhalli. W ten sposób każda figurka, która trafi
do Walhalli przynosi Punkty Chwały swojemu Klanowi.

Liczba Punktów Chwały jaką zdobywa Klan za każdą
zniszczoną figurkę jest określona w polu Ragnaröku
na Planszy Epok. Za każdą figurkę na Planszy Walhalli
(wliczając w to figurki Potworów) gracz otrzymuje
2 Punkty Chwały w Pierwszej Epoce, 3 Punkty Chwały
w Drugiej Epocei 4 Punkty Chwały w Trzeciej Epoce.
"

Angielska instrukcja:
"There can be no more glorious death to a Viking than to
be destroyed in Ragnarök. When a province is destroyed
this way, all figures in that province, and in its supporting
fjord, die and are placed in Valhalla. Each such figure
earns its clan some Glory
. The amount of Glory granted
is indicated on each Ragnarök slot on the Age Track. For
each of their figures (including Monsters) destroyed in
Ragnarök, the players gain 2 Glory in the First Age, 3 Glory
in the Second Age, and 4 Glory in the Third Age.
"

Ostatnie zdanie z angielskiej instrukcji podkreśla, że punkty uzyskujemy tylko za figurki zniszczone w fazie Ragnaröku, natomiast w polskiej wersji za każdą figurkę na Planszy Walhalli. Po przeczytaniu angielskiej instrukcji wiem, że dotychczas źle graliśmy, doprowadzając do niepotrzebnych bitew i rzezi wikingów, aby tylko dostać się do Walhalli i zyskać cenne punkty chwały ... :twisted:
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 439
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 43 times

Re: Blood Rage

Post autor: grabol »

O ile uważam, że potknięcia tłumacz na kartach nie są dla mnie problematyczne i nie mieliśmy większych trudności z interpretacją, to zasada, o której pisze troinn faktycznie sporo zmienia. Również graliśmy źle. Gruby błąd, mający spory wpływ na rozgrywkę.
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Blood Rage

Post autor: GeQ »

grabol pisze:O ile uważam, że potknięcia tłumacz na kartach nie są dla mnie problematyczne i nie mieliśmy większych trudności z interpretacją, to zasada, o której pisze troinn faktycznie sporo zmienia. Również graliśmy źle. Gruby błąd, mający spory wpływ na rozgrywkę.
Rzeczywiście błąd tłumacza, ale nie wiem dlaczego, intuicyjnie graliśmy poprawnie :)
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Blood Rage

Post autor: kwiatosz »

Przy kartach się nie odzywałem, bo to szału nie robi (albo robi dwa razy, he he he), natomiast o to z instrukcją to grubszy błąd. Jakbym grał według polskiej instrukcji to pewnie nawet jakąś partię bym wygrał :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
troinn
Posty: 32
Rejestracja: 04 sty 2016, 16:05
Lokalizacja: Poznań

Re: Blood Rage

Post autor: troinn »

Cześć, mam nadzieję, że rozwiejecie moje wątpliwości w kwestii zasad.

Jeżeli zagram kartę "Trucizna Lokiego" i przegram bitwę, to ta karta do mnie wraca oraz otrzymuje karty zagrane przez zwycięzce, czy odrzucam kartę "Trucizna Lokiego" i otrzymuje karty zagrane przez zwycięzce? Innymi słowy, czy posiadam kartę "Trucizna Lokiego", dopóki nie wygram nią bitwy?
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 799
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Blood Rage

Post autor: Michał M »

Też zastanawiałem się nad tą zasadą, ale, jak GeQ, wyczułem intuicyjnie, jak ma być.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Blood Rage

Post autor: Bary »

Troinn, jak najbardziej słuszna uwaga. Podobny problem wyłapałem na stronie 23 instrukcji (czarna ramka). Opisałem to w pytaniach w dziale zasad. Z tego co pamiętam, w tym przypadku problem jednak dotyczy także instrukcji angielskiej.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
YuZ
Posty: 328
Rejestracja: 09 gru 2009, 20:39
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 8 times
Been thanked: 23 times

Re: Blood Rage

Post autor: YuZ »

GeQ pisze:Rzeczywiście błąd tłumacza, ale nie wiem dlaczego, intuicyjnie graliśmy poprawnie :)
Również intuicyjnie graliśmy poprawnie.

Jest napisane "Gdy Prowincja jest niszczona, każda figurka[...] musi zostać odłożona na Planszę Walhalli. W ten sposób każda figurka, która trafi
do Walhalli przynosi Punkty Chwały swojemu Klanowi."

Może nie wygląda to zbyt czytelnie w porównaniu do instrukcji angielskiej ale nie mieliśmy problemów z poprawną interpretacją powyższych zdań. Prowincja zniszczona->figurki do Walhalli->punkty za figurki trafiające. Zdanie "Za każdą figurkę na Planszy Walhalli (wliczając w to figurki Potworów) gracz otrzymuje[...]" należy jeszcze do akapitu dotyczącego niszczenia prowincji w Ragnarok.
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 799
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Blood Rage

Post autor: Michał M »

YuZ pisze:
GeQ pisze:Rzeczywiście błąd tłumacza, ale nie wiem dlaczego, intuicyjnie graliśmy poprawnie :)
Również intuicyjnie graliśmy poprawnie.

Jest napisane "Gdy Prowincja jest niszczona, każda figurka[...] musi zostać odłożona na Planszę Walhalli. W ten sposób każda figurka, która trafi
do Walhalli przynosi Punkty Chwały swojemu Klanowi."

Może nie wygląda to zbyt czytelnie w porównaniu do instrukcji angielskiej ale nie mieliśmy problemów z poprawną interpretacją powyższych zdań. Prowincja zniszczona->figurki do Walhalli->punkty za figurki trafiające. Zdanie "Za każdą figurkę na Planszy Walhalli (wliczając w to figurki Potworów) gracz otrzymuje[...]" należy jeszcze do akapitu dotyczącego niszczenia prowincji w Ragnarok.
Ja zastanawiałem się bardziej dlatego, że inna strona instrukcji sugeruje otrzymywanie punktów zawsze, kiedy giną nasze figurki.
troinn
Posty: 32
Rejestracja: 04 sty 2016, 16:05
Lokalizacja: Poznań

Re: Blood Rage

Post autor: troinn »

Bary pisze:Troinn, jak najbardziej słuszna uwaga. Podobny problem wyłapałem na stronie 23 instrukcji (czarna ramka). Opisałem to w pytaniach w dziale zasad. Z tego co pamiętam, w tym przypadku problem jednak dotyczy także instrukcji angielskiej.
Niestety nas zmyliły właśnie te wskazówki na stronie 23, a precyzyjniej fragment "(...) Ale czasami umierając można zyskać naprawdę wiele! Podczas bitew z góry skazanych na przegraną możesz otrzymać Punkty Chwałę za odsyłanie swoich jednostek do Walhalli. (...)"

Ostatecznie stwierdziliśmy, że nie ma chwalebniejszej śmierci dla wikinga niż śmierć w bitwie, więc punkty chwały się słusznie należą, w końcu to Blood Rage
Awatar użytkownika
TOMI
Posty: 378
Rejestracja: 20 maja 2006, 13:14
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 19 times

Re: Blood Rage

Post autor: TOMI »

Czyli rozumiem że: 2 figurki zniszczone mam w Ragnaroku i dostane tylko punkty za te dwie a nie wszystkie już stojące w Valhalli ? Ale idąc tym tokiem to za ginące figurki w bitwach nie dostaniemy żadnych punktów !?
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 967
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 38 times
Been thanked: 188 times

Re: Blood Rage

Post autor: krecilapka »

No jasne że nie. Punkty chwały dostajesz tylko za wygrane bitwy, oraz figurki które giną w prowincji niszczonej przez ragnarok. Dlatego właśnie na torze gry jest napisane ile punktów zyskujemy za śmierć w ragnarok. Zwykła śmieć w bitwie to dla wikinga normalka ;).

Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Blood Rage

Post autor: GeQ »

TOMI pisze:Czyli rozumiem że: 2 figurki zniszczone mam w Ragnaroku i dostane tylko punkty za te dwie a nie wszystkie już stojące w Valhalli ? Ale idąc tym tokiem to za ginące figurki w bitwach nie dostaniemy żadnych punktów !?
możesz uśmiechnąć się do Lokiego i rozwinąć klan - punkty za figurki powracające z Walhalli.
Przepraszam, punkty za SWOJE figurki powracające z Walhalli - bo za chwilę ktoś mnie opieprzy :)
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Blood Rage

Post autor: ramar »

troinn pisze:Cześć, mam nadzieję, że rozwiejecie moje wątpliwości w kwestii zasad.

Jeżeli zagram kartę "Trucizna Lokiego" i przegram bitwę, to ta karta do mnie wraca oraz otrzymuje karty zagrane przez zwycięzce, czy odrzucam kartę "Trucizna Lokiego" i otrzymuje karty zagrane przez zwycięzce? Innymi słowy, czy posiadam kartę "Trucizna Lokiego", dopóki nie wygram nią bitwy?
Przegrałeś bitwę, to zagrane karty wracają do Ciebie. Trucizna w żaden sposób nie zmienia tej podstawowej zasady.
Tak więc "Trucizna Lokiego" wraca do Ciebie, a następnie zabierasz karty zwycięzcy.
troinn
Posty: 32
Rejestracja: 04 sty 2016, 16:05
Lokalizacja: Poznań

Re: Blood Rage

Post autor: troinn »

ramar pisze:
troinn pisze:Cześć, mam nadzieję, że rozwiejecie moje wątpliwości w kwestii zasad.

Jeżeli zagram kartę "Trucizna Lokiego" i przegram bitwę, to ta karta do mnie wraca oraz otrzymuje karty zagrane przez zwycięzce, czy odrzucam kartę "Trucizna Lokiego" i otrzymuje karty zagrane przez zwycięzce? Innymi słowy, czy posiadam kartę "Trucizna Lokiego", dopóki nie wygram nią bitwy?
Przegrałeś bitwę, to zagrane karty wracają do Ciebie. Trucizna w żaden sposób nie zmienia tej podstawowej zasady.
Tak więc "Trucizna Lokiego" wraca do Ciebie, a następnie zabierasz karty zwycięzcy.
Dzięki, tak właśnie graliśmy, ale wolałem się upewnić.
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 799
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Blood Rage

Post autor: Michał M »

Zaraz okaże się, że całkowicie prawidłowo gra tylko znikomy procent graczy.
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Blood Rage

Post autor: Lubel »

Jestem po dwóch rozgrywkach, większość rzeczywiście wystarczy czytać i grać intuicyjnie i nie robi się błędów. Ragnarok graliśmy dobrze, czyli tylko za te zniszczone w Ragnaroku szły punkty, co do kart, jeśli nie ma powiedziane, że działa na wszystkie klany (chyba na żadnej tak nie ma) to znaczy że korzyść dla Twojego klanu. Owszem 2-3 karty są źle przetłumaczone i sprostowanie potrzebne (Domena Thora, Łaska Friggi, Trucizna Lokiego ), ale nie przesadzajmy, że jest aż tak źle. Jedno czego nie znalazłem odpowiedzi, a widziałem dyskusję, która chyba nie rozwiała wątpliwości to ta czy karta rozszerzenia drakkara gdzie w wypadku jego zniszczenia otrzymujemy 4/8/12 pkt, czy działa także w Ragnaroku ?
ODPOWIEDZ