Trickerion - zasady, pytania

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Trickerion - zasady, pytania

Post autor: janekbossko »

Jak to jest z zasada karną w czwartek? jeśli mam tam swój pionek to w każdy dzień ponoszę za to kare w występach?
Awatar użytkownika
eltadziko
Posty: 360
Rejestracja: 18 lis 2014, 22:05
Lokalizacja: Oława
Has thanked: 124 times
Been thanked: 79 times

Re: Trickerion

Post autor: eltadziko »

janekbossko pisze:Jak to jest z zasada karną w czwartek? jeśli mam tam swój pionek to w każdy dzień ponoszę za to kare w występach?
Tak - jak masz pionka ustawionego na czwartku, to otrzymujesz tę karę także przy występach innych graczy z innych dni.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Trickerion

Post autor: janekbossko »

a jak wygląda sprawa zamawiania przedmiotów? wydajac punkty i kładąc żeton na konkretny kwadrat w następnej turze zastępuje on żeton na tym samym kwadracie pól dostępnych żetonów? czy na dowolne pole?

rozumiem ze zawsze sa dostępne tylko 4 rozne żetony (oczywiście można zamówić jeden piąty ekstra za dodatkowa oplata) przykład: jesli do zestawu 4 podstawowych żetonów zamówię jeden ekspercki to w następnej turze będą trzy podstawowe i jeden ekspercki. Aby znów były same podstawowe muszę brakujący zamówić?
Awatar użytkownika
eltadziko
Posty: 360
Rejestracja: 18 lis 2014, 22:05
Lokalizacja: Oława
Has thanked: 124 times
Been thanked: 79 times

Re: Trickerion

Post autor: eltadziko »

janekbossko pisze:a jak wygląda sprawa zamawiania przedmiotów? wydajac punkty i kładąc żeton na konkretny kwadrat w następnej turze zastępuje on żeton na tym samym kwadracie pól dostępnych żetonów? czy na dowolne pole?

rozumiem ze zawsze sa dostępne tylko 4 rozne żetony (oczywiście można zamówić jeden piąty ekstra za dodatkowa oplata) przykład: jesli do zestawu 4 podstawowych żetonów zamówię jeden ekspercki to w następnej turze będą trzy podstawowe i jeden ekspercki. Aby znów były same podstawowe muszę brakujący zamówić?
W obu przypadkach w skrócie - tak :)
Jak zamawiasz towar, to w następnej turze zastępuje on towar na tym samym polu, na którym był wystawiony. Dlatego przy zamawianiu można sobie przemyśleć, co może potrzebować przeciwnik i nowy towar ustawić właśnie w tym miejscu :)
Tak, zamówiony towar zastępuje stary towar, więc podstawowe towary będą wypadać podczas gry z rynku i może nastąpić konieczność ich ponownego zamówienia.
aspo
Posty: 463
Rejestracja: 27 paź 2011, 14:10
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 17 times
Been thanked: 9 times

Re: Trickerion

Post autor: aspo »

1) O co chodzi ze składowaniem materiałów na polu managera? The Manager’s Board Extension contains two Multi Component slots. Component piles on these slots count as if they consisted of one more of that Component. Można tam składować 4 sztuki danego komponenta (zamiast 3 na zwykłych polach Warsztatu)?
2) przygotowałem Trik, po czym wykorzystałem wszystkie znaczniki na przedstawienia - czy znacznik symbolu zdejmuję z triku do ponownego użycia, czy też symbol czeka tam na wypadek ponownego przygotowania tego triku? (wiem, bez sensu ponownie przygotowywać ten sam trik, skoro w puli są ciekawsze -ale zabronić nie można).
3) przenoszę przygotowany trik na planszę Inżyniera - czy dostaję od razu dodatkowy znacznik triku, czy dotyczy to tylko przygotowywanych od zera? Intuicyjnie dodałbym ten znacznik od razu (inżynier oznacza większe możliwości warsztatowe), ale może jest na to jakaś zasada, której nie znalazłem w instrukcji...
Awatar użytkownika
eltadziko
Posty: 360
Rejestracja: 18 lis 2014, 22:05
Lokalizacja: Oława
Has thanked: 124 times
Been thanked: 79 times

Re: Trickerion

Post autor: eltadziko »

aspo pisze:1) O co chodzi ze składowaniem materiałów na polu managera? The Manager’s Board Extension contains two Multi Component slots. Component piles on these slots count as if they consisted of one more of that Component. Można tam składować 4 sztuki danego komponenta (zamiast 3 na zwykłych polach Warsztatu)?
To znaczy, że masz tam zawsze plus jeden komponent wirtualny. Położysz tam jedno drewno, to tak naprawdę masz 2 (plus jedno wirtualne). W ostateczności można więc mieć 4 komponenty na tym polu (trzy normalne i jeden wirtualny), ale nic nie potrzebuje czterech komponentów tego samego rodzaju ;P
aspo pisze:2) przygotowałem Trik, po czym wykorzystałem wszystkie znaczniki na przedstawienia - czy znacznik symbolu zdejmuję z triku do ponownego użycia, czy też symbol czeka tam na wypadek ponownego przygotowania tego triku? (wiem, bez sensu ponownie przygotowywać ten sam trik, skoro w puli są ciekawsze -ale zabronić nie można).
Nie zdejmujesz symbolu, bo sztuczkę dalej można przygotowywać. A symboli i tak Ci nie zabraknie, bo można mieć maksymalnie 4 sztuczki nauczone, a tyle jest właśnie symboli :)
A ponowne przygotowywanie sztuczki wcale nie jest bez sensu :P
aspo pisze:3) przenoszę przygotowany trik na planszę Inżyniera - czy dostaję od razu dodatkowy znacznik triku, czy dotyczy to tylko przygotowywanych od zera? Intuicyjnie dodałbym ten znacznik od razu (inżynier oznacza większe możliwości warsztatowe), ale może jest na to jakaś zasada, której nie znalazłem w instrukcji...
Dodatkowy znacznik sztuczki dodajesz tylko, gdy przygotowujesz sztuczkę na tym polu, samo przeniesienie nie uprawnia do dodania dodatkowego znacznika.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Trickerion

Post autor: janekbossko »

Jeszcze raz pytanie w sprawie bonusów/kar w teatrze.
Karę dostaje za magika na polu dla magika czy za jakikolwiek pionek w czwartek? Tzn mam jakis pionek na polu akcji w czwartek ALE nie mam tam magika to kary dotyczą rowniez innych dni?

Co jest z bonusem w niedziele? Czy jesli mam tam magika na polu magika to mam ten bonus do wszytskich sztuczek we wszytskie dni? (Tak jak z kara)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
eltadziko
Posty: 360
Rejestracja: 18 lis 2014, 22:05
Lokalizacja: Oława
Has thanked: 124 times
Been thanked: 79 times

Re: Trickerion

Post autor: eltadziko »

janekbossko pisze:Jeszcze raz pytanie w sprawie bonusów/kar w teatrze.
Karę dostaje za magika na polu dla magika czy za jakikolwiek pionek w czwartek? Tzn mam jakis pionek na polu akcji w czwartek ALE nie mam tam magika to kary dotyczą rowniez innych dni?

Co jest z bonusem w niedziele? Czy jesli mam tam magika na polu magika to mam ten bonus do wszytskich sztuczek we wszytskie dni? (Tak jak z kara)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Pole z kara i nagrodą działają tak samo. Jak masz w danym dniu kogokolwiek wystawionego w teatrze (czy to magika, czy specjalistę, czy pomocnika, niezależnie czy występujesz, czy tylko wykonywałeś akcje), dostajesz karę/nagrodę z tego dnia dla wszystkich swoich sztuczek, także tych wykonywanych przez innych.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Trickerion

Post autor: janekbossko »

dostajesz karę/nagrodę z tego dnia dla wszystkich swoich sztuczek, także tych wykonywanych przez innych.
również w inne dni? (wystawiam kogos w czwartek - kara. nikogo nigdzie wiecej nie mam ale ktos wystawia i odpala sztuczki w piatek gdzie mam swoje triki - również ponoszę karę PONIEWAŻ mam swojego pionka/pionki na czwartku?)
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2807
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Trickerion

Post autor: kaszkiet »

Tak. Analogicznie jest z nagrodą za niedzielę.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Trickerion

Post autor: janekbossko »

Wielkie dzieki!


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Trickerion

Post autor: ChlastBatem »

1) Czy może mi ktoś dokładnie wytłumaczyć jak należy przygotować Performance Deck w Setupie?

2) W momencie Set initiative order co się dzieje gdy zachodzi remis w punktach? Ci co remisują zostają na miejscach?

3) Jeśli zagrywam akcje Learn Trick ale są same X to nadal mogę zagrać akcję aby kupić czar z Favorite Trick Category? Domyślam się, że nie.

4) Czy zakupione surowce zużywają się po przygotowaniu czaru czy zostają do końca? Są stałym wyposażeniem (niewyczerpywanym) do każdego/wielu trików jakie chciałbym przygotować?

5) Wracając do setupu. W grze na dwie osoby gracz nr 2 ma 12 kasy czy 11?

6) Setup: Gracz z wybranym trikiem dostaje od razu go z znacznikami jako przygotowany w pełni mimo, iż nie ma potrzebnych surowców? Czy tylko gdy surowce pasują? Ilustracja podpowiada, że zawsze pierwszy trik jest naładowany.

Z góry dziękuję za pomoc
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2807
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Trickerion

Post autor: kaszkiet »

To co z głowy pamiętam:
ChlastBatem pisze: 2) W momencie Set initiative order co się dzieje gdy zachodzi remis w punktach? Ci co remisują zostają na miejscach?
Gracze zamieniają się swoją kolejnością (ten kto był wcześniej, jest teraz później).
ChlastBatem pisze: 4) Czy zakupione surowce zużywają się po przygotowaniu czaru czy zostają do końca? Są stałym wyposażeniem (niewyczerpywanym) do każdego/wielu trików jakie chciałbym przygotować?
Surowce nie zużywają się.
ChlastBatem pisze: 6) Setup: Gracz z wybranym trikiem dostaje od razu go z znacznikami jako przygotowany w pełni mimo, iż nie ma potrzebnych surowców? Czy tylko gdy surowce pasują? Ilustracja podpowiada, że zawsze pierwszy trik jest naładowany.
Trik jest naładowany tylko, gdy gracz posiada odpowiednie surowce (mowa o początku gry, bo po kupnie triku trzeba wykonać jeszcze akcję jego przygotowania, niezależnie od posiadanych surowców).
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Trickerion

Post autor: adikom5777 »

ChlastBatem pisze:1) Czy może mi ktoś dokładnie wytłumaczyć jak należy przygotować Performance Deck w Setupie?

2) W momencie Set initiative order co się dzieje gdy zachodzi remis w punktach? Ci co remisują zostają na miejscach?

3) Jeśli zagrywam akcje Learn Trick ale są same X to nadal mogę zagrać akcję aby kupić czar z Favorite Trick Category? Domyślam się, że nie.

4) Czy zakupione surowce zużywają się po przygotowaniu czaru czy zostają do końca? Są stałym wyposażeniem (niewyczerpywanym) do każdego/wielu trików jakie chciałbym przygotować?

5) Wracając do setupu. W grze na dwie osoby gracz nr 2 ma 12 kasy czy 11?

6) Setup: Gracz z wybranym trikiem dostaje od razu go z znacznikami jako przygotowany w pełni mimo, iż nie ma potrzebnych surowców? Czy tylko gdy surowce pasują? Ilustracja podpowiada, że zawsze pierwszy trik jest naładowany.

Z góry dziękuję za pomoc
1. Bierzesz 2 karty z decku Grand Magorian i kładziesz na stole. Na to kładziesz dwie karty z decku Riverside (czyli ten Performance deck powinien mieć 4 karty). Potem z pozostałych kart Riverside losujesz tyle kart ilu graczy minus jeden i kładziesz przy planszy w odpowiednich miejscach.
3. nie możesz
5. 12 kasy

na resztę pytań Kaszkiet odpowiedział prawidłowo.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Trickerion

Post autor: ChlastBatem »

Bardzo dziękuję za szybkie odpowiedzi. Niestety z lektury pojawiły się kolejne wątpliwości.

7) Czy grając akcje Prepare mogę (jeśli mam aż tyle punktów akcji) przeprowadzić przygotowania dla dwóch trików naraz?

8.) Dalej Workshop. Ogólnie rozumiem sens zagrania akcji z dodatkowych postaci (plansz) jak menadżer czy inżynier. Bo mogę sobie zamienić czary i u inżyniera będą miał +1 token. Natomiast z menadżera +1 przedmiot jak wstawię w slot menadżera. Ale jaki sens jest zagrania akcji na zamienienie praktykantek z planszy mojej do planszy dodatkowej skoro wynik zamiany zawsze będzie taki sam. Jedna praktykantka płatna co turę, a druga nie. Chyba, że coś źle główkuję. Przypominam, że jeśli w setupie wybiorę właśnie to rozszerzenie to mam na start te dwie praktykantki.

9) Czy zagrywając akcję Set Up Trick (1!) mogę wstawić za pomocą jednego workera (np. 3! mocy) aż 3 znaczniki triku na różne karty przedstawienia (albo muszą na tylko jedną)? Jeśli tak to czy można też z różnych trików czyli np. 2 znaczniki z triku blefowanie kartami i 1 z triku zamkniętej skrzyni?

10) Co jeśli nie mam w teatrze żadnego Pionka akcji ale inny gracz odpala przedstawienie gdzie jest mój znacznik triku? Jakie dostaje bonusy? Żadne czy takie jak osoba odpalająca czyli np. odpala gracz czwartkowy to też dostanę te kary?
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Trickerion

Post autor: adikom5777 »

ChlastBatem pisze:Bardzo dziękuję za szybkie odpowiedzi. Niestety z lektury pojawiły się kolejne wątpliwości.

7) Czy grając akcje Prepare mogę (jeśli mam aż tyle punktów akcji) przeprowadzić przygotowania dla dwóch trików naraz?

8.) Dalej Workshop. Ogólnie rozumiem sens zagrania akcji z dodatkowych postaci (plansz) jak menadżer czy inżynier. Bo mogę sobie zamienić czary i u inżyniera będą miał +1 token. Natomiast z menadżera +1 przedmiot jak wstawię w slot menadżera. Ale jaki sens jest zagrania akcji na zamienienie praktykantek z planszy mojej do planszy dodatkowej skoro wynik zamiany zawsze będzie taki sam. Jedna praktykantka płatna co turę, a druga nie. Chyba, że coś źle główkuję. Przypominam, że jeśli w setupie wybiorę właśnie to rozszerzenie to mam na start te dwie praktykantki.

9) Czy zagrywając akcję Set Up Trick (1!) mogę wstawić za pomocą jednego workera (np. 3! mocy) aż 3 znaczniki triku na różne karty przedstawienia (albo muszą na tylko jedną)? Jeśli tak to czy można też z różnych trików czyli np. 2 znaczniki z triku blefowanie kartami i 1 z triku zamkniętej skrzyni?

10) Co jeśli nie mam w teatrze żadnego Pionka akcji ale inny gracz odpala przedstawienie gdzie jest mój znacznik triku? Jakie dostaje bonusy? Żadne czy takie jak osoba odpalająca czyli np. odpala gracz czwartkowy to też dostanę te kary?
7. Możesz
8. Akcja zamiany uczniaków jest po to, że jak zdobędziesz specjalistę akcją w Downtown, to nie otrxymujesz przecież uczniaka. I wtedy akcją w workshopie go tam przenosisz, żeby za niego nie płacić. Oczywiście jak tego specjalistę wybierzesz na starcie, to ta akcja jest bez sensu.
9. Możesz. Musisz tylko pilnować, żeby nie położyć znacznika triku dwa razy na tą samą kartę teatru. Np. 2 znaczniki triku blefowanie kartami na jednej karcie teatru.
10. Nie dostajesz żadnych bonusów. Jeśli inny gracz ma magika na polu akcji przedstawienia i wybiera kartę teatru, to tylko on dostaje bonus z tej karty oraz bonusy za wybrany dzień tygodnia, linki i dodatkowych specjalistów. Ty dostaniesz tylko to, co jest na Twojej karcie tego triku (kasa/punkty/krysztal)

Edit 10: oczywiście otrzymasz też bonus za wybrany przez Ciebie dzień tygodnia (czwartek lub niedziela).
Awatar użytkownika
Helga
Posty: 306
Rejestracja: 28 gru 2015, 16:01
Lokalizacja: Warszawa/ Ząbki
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Trickerion

Post autor: Helga »

Co do 10. - to jesli ciebie tam nie ma w ogóle, a ktoś stoi na czwartku i performuje kartę z twoim trickiem, to ty też dostaniesz -1 do swojego tricku. Czyli dzień, który został wybrany przez performera, a ciebie tam nie ma i performuje kartę z twoim trickiem ma wpływ na modyfikator, bo też go bierzesz pod uwagę. Sytuacja dobrze opisana na str. bodajże 24 (przykłady rozpatrywania w teatrze).

Jesli twój pionek stałby w Teatrze - to wtedy bonusy/kary za dzień który ty wybrałeś.
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Trickerion

Post autor: adikom5777 »

Tak, zgadza się
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Trickerion

Post autor: ChlastBatem »

Bardzo dziękuję, wszystko jasne. Faktycznie nie taka straszna ta instrukcja w języku angielskim. W niedzielę pierwsza rozgrywka, zobaczymy jak gra podejdzie (mam wielką nadzieje na pierwszą 10 BGG).
Awatar użytkownika
Helga
Posty: 306
Rejestracja: 28 gru 2015, 16:01
Lokalizacja: Warszawa/ Ząbki
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Trickerion

Post autor: Helga »

Ja mimo wszystko polecam zagrać ze 3 razy w tę wersję okrojoną (5 rund bez dark alley). Nawet jeśli już jest się pewnym, że się ogarnia. Za mną 2x na 2 osoby, a za chwilę pierwszy raz na 4. Mimo to zamierzam jeszcze 3 partię we dwoje zagrać tę prostszą, a potem dać rozszerzoną. Bo kilka rzeczy może umknąć.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Trickerion

Post autor: ChlastBatem »

Jeszcze jedno pytanie wpadło do głowy bo w sumie instrukcja o tym nic nie mówi. Gdy wykonuję akcję Learn Trick to mogę się nauczyć tylko Triku, który jest na wierzchu talii czy mogę swobodnie przeglądać i wybrać sobie co chcę?

Aha i tak już dla 100% pewności chociaż to jest logiczne. Mogę zagrać/wysłać dwie postaci/pionki do np. lokacji Market Row? Początkowa ilość kart sugeruje, że tak. Czyli np.: grając na 4 osoby może być sytuacja, że gracz w ogóle nie zrobi akcji w Market Row bo inni gracze pozajmowali miejsca tak?
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2807
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Trickerion

Post autor: kaszkiet »

Możesz wybrać dowolny trik z danej kategorii, jeśli Twoja sława na to pozwala.

Możesz też posyłać wielu pracowników do jednej lokalizacji.
aspo
Posty: 463
Rejestracja: 27 paź 2011, 14:10
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 17 times
Been thanked: 9 times

Re: Trickerion

Post autor: aspo »

kaszkiet pisze:Możesz wybrać dowolny trik z danej kategorii, jeśli Twoja sława na to pozwala.
JEśli dobrze rozumuję, można też dopłacić różnicę, jeśli masz za mało Sławy:
Zasady, strona 13 pisze:Matching Fame Thresholds: If you have less Fame than the desired Trick’s Fame Threshold, you may pay the difference in Coins when you use the ‘Learn Trick’ Action to learn it.
Fabularnie to trochę bez sensu (chyba że powstrzymasz się przed przygotowaniem i wystawieniem takiego triku do momentu uzyskania wymaganej wartości Sławy), za to pozwala jakoś zaplanować sobie nadchodzące rundy.
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2807
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Trickerion

Post autor: kaszkiet »

Tak, zgadza się. Zapomniałem o tym wspomnieć.

Fabularnie najgłupsze są bonusy za czwartek i niedzielę, które wpływają także na moje triki wykonywane w inne dni. Dopłacanie do sławy można jakoś wytłumaczyć, nawet w nie tak bardzo naciągany sposób.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Trickerion

Post autor: ChlastBatem »

Według instrukcji nie można przygotowywać triku jeśli leży na nim chociaż jeden znacznik przygotowania (mimo, iż slot jest na 3). A co jeśli na triku nie ma znaczników ale są położone w teatrze? Czy wtedy można przygotować trik? Czy tylko w momencie aż każdy znacznik będzie poza grą?

W czasie gry też się zastanawiam czy jak kupuje przedmiot, a mam menadżera to czy mogę od razu zakupiony przedmiot położyć na jego planszy aby mieć bonus +1 czy zawsze pierw zakupiony przedmiot trafia na planszę gracza (główną)?
ODPOWIEDZ