Dolina Kupców - zasady, pytania, wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
opulentus
Posty: 518
Rejestracja: 11 wrz 2016, 15:55
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 94 times
Been thanked: 29 times

Re: Dolina Kupców

Post autor: opulentus »

Witam.
1. Zagranie triku jest obowiązkowe, czy kartę można traktować jakby była zwykłą kartą bez triku?
2. "...po rozpatrzeniu wszystkich efektów kartę umieść na swoim stosie kart odrzuconych, chyba że z jej opisu wynika inaczej."
Karta Żołądź "zamień tę kartę z dowolną kartą ze straganu innego gracza. Umieść zdobytą kartę w swojej ręce."
I teraz pytanie, zamieniam przez co karta ze straganu idzie do mojej ręki i następnie karta żołądź idzie na stos kart odrzuconych zgodnie z zapisem z instrukcji, czy zostaje na straganie?
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Dolina Kupców

Post autor: Danielf »

opulentus pisze:1. Zagranie triku jest obowiązkowe?
Nie. Jeśli masz na ręce kartę triku nie musisz jej zagrywać. Możesz wykonać inną akcję.
opulentus pisze:1. Zagranie triku jest obowiązkowe, czy kartę można traktować jakby była zwykłą kartą bez triku?
Nie rozumiem drugiej części pytania. Jeśli zamierzasz za pomocą tej karty coś kupić, to liczy się tylko jej wartość. Jeżeli chcesz przy użyciu tej karty zbudować stos na straganie, to ma znaczenie tylko wartość i kolor tej karty.
opulentus pisze:2. "...po rozpatrzeniu wszystkich efektów kartę umieść na swoim stosie kart odrzuconych, chyba że z jej opisu wynika inaczej."
Karta Żołądź "zamień tę kartę z dowolną kartą ze straganu innego gracza. Umieść zdobytą kartę w swojej ręce."
I teraz pytanie, zamieniam przez co karta ze straganu idzie do mojej ręki i następnie karta żołądź idzie na stos kart odrzuconych zgodnie z zapisem z instrukcji, czy zostaje na straganie?
Zostaje na straganie. Użyte zostało słowo "zamienień", a nie "zabierz".
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: Dolina Kupców

Post autor: Rafal_Kruczek »

Danielf pisze:
Nie rozumiem drugiej części pytania. Jeśli zamierzasz za pomocą tej karty coś kupić, to liczy się tylko jej wartość. Jeżeli chcesz przy użyciu tej karty zbudować stos na straganie, to ma znaczenie tylko wartość i kolor tej karty.
Jesli karta ma Pasywną zdolność np. większość kart kameleonów ma zdolnośc kopiującą inne karty to MUSISZ tą zdolność uwzględnić ( jęsli jest co skopiować) przy kupnie lub i budowaniu straganu.
opulentus
Posty: 518
Rejestracja: 11 wrz 2016, 15:55
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 94 times
Been thanked: 29 times

Re: Dolina Kupców

Post autor: opulentus »

1. Witam, kolejne pytanie. Po akcji dobieramy karty do 5, ale czy robimy to rowniez po zagraniu triku z +, czyli trik+, dobranie karty, wykonanie akcji i dobranie karty? Może trik+, akcja i dopiero wtedy dobranie karty do 5? Wydaje mi się, że druga opcja, czyli Faza akcji: trik z plusem, zagranie akcji(np stworzenie straganu) i dopiero wtedy przechodzimy do Dostawy dobierajac w tym przypadku 2 karty do 5.
2. Karta "precz ze starociami" z talii Energicznych Papug.
"usuń kartę z ręki...." - chodzi tu dokładnie o tę kartę, czy dowolną z ręki?
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Dolina Kupców

Post autor: Olgierdd »

opulentus pisze:1. Witam, kolejne pytanie. Po akcji dobieramy karty do 5, ale czy robimy to rowniez po zagraniu triku z +, czyli trik+, dobranie karty, wykonanie akcji i dobranie karty? Może trik+, akcja i dopiero wtedy dobranie karty do 5? Wydaje mi się, że druga opcja, czyli Faza akcji: trik z plusem, zagranie akcji(np stworzenie straganu) i dopiero wtedy przechodzimy do Dostawy dobierajac w tym przypadku 2 karty do 5.
2. Karta "precz ze starociami" z talii Energicznych Papug.
"usuń kartę z ręki...." - chodzi tu dokładnie o tę kartę, czy dowolną z ręki?
1. najpierw możesz zagrać dowolną liczbę trików z plusem (ale nie musisz), następnie możesz wykonać standardową akcję (trik bez plusa, zakup z rynku, budowa straganu) i na sam koniec dobierasz do 5 kart.
2. dowolną, np. rupieć :)
Awatar użytkownika
mBird
Posty: 130
Rejestracja: 16 lut 2017, 15:33
Lokalizacja: Wadowice
Has thanked: 14 times
Been thanked: 14 times

Re: Dolina Kupców

Post autor: mBird »

Cześć.
Mam pewną wątpliwość przy pasywnej zdolności karty "Odkrycie Nowego Rynku" (Talia Pand). Zdolność mówi o tym, że mogę nabyć wierzchnią kartę z odrzuconych Kart Rynku. W drugim zdaniu jest informacja o tym, że podczas swojej tury mogę usunąć 1 kartę z Talii Kart Rynku. Rozumiem, że nie chodzi o kartę z planszy? Według instrukcji Talia Rynku to jeszcze nieodkryte karty. Jaki jest sens odrzucania karty, której nie widzę? Bo jedyne wytłumaczenie dla mnie to, że jeżeli obecna wierzchnia karta z Kart Odrzuconych mi nie odpowiada, to zdaję się na los i odrzucam kartę z góry, a następnie mogę (ale nie muszę?) ją zakupić. No i podstawowe pytanie: Czy te czynności(odrzucenie+zakup) mogę wykonać w jednej turze? Poniekąd jest to zdolność pasywna. Mam nadzieję, że nie zamieszałem.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Dolina Kupców

Post autor: rattkin »

banialuk pisze:Jaki jest sens odrzucania karty, której nie widzę? Bo jedyne wytłumaczenie dla mnie to, że jeżeli obecna wierzchnia karta z Kart Odrzuconych mi nie odpowiada, to zdaję się na los i odrzucam kartę z góry, a następnie mogę (ale nie muszę?) ją zakupić.
Właśnie taki. Co rundę możesz wybierać sposród wszystkich kart rynku + ostatnio odrzucona + nowo odrzucona (jeśli to zrobisz). Ta karta też nie podlega modyfikacjom ceny przez rynek, więc dodatkowo jeszcze taniej. Tak, można to zrobić w tej samej turze.
scarletmara
Posty: 424
Rejestracja: 23 sty 2020, 18:42
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 142 times

Re: Dolina Kupców

Post autor: scarletmara »

Mam pytanie o dwie karty:
PAMIĄTKA (zaradne wiewiórki): budując stos na Straganie przy uzyciu tej karty, możesz dodać do niego jedną, dowolną kartę ze swojego stosu kart odrzuconych.
Dowolną ale zgodnie z zasadmi budownia stosu czyli w tym samy kolorze w jakim jest stos i o odpowiedniej wartości czy dowolną zupełnie ignorując zasady budowania stosów ? czy może w dowolnym kolorze ale o odpowiedniej wartości ? I czy rupiecia tez mogę dorzucić ?

ODKRYCIE NOWEGO RYNKU (przyjacielskie pandy): Używając tej karty do zakupu, możesz nabyć wierzchnią kartę ze stosu odrzuconych Kart Rynku. Podczas swojej tury możesz usunąć 1 kartę z Talii Rynku
Chciałabym sie upewnić czy mogę wykonac tylko drugą część instrukcji i odrzucić 1 kartę z Talii Rynku ale nic nie kupić ? Czy może żeby skorzystać z drugiej części instrukcji to tę pierwszą część też muszę wykonać czyli kupić wierzchnią kartę z odrzuconych Kart Rynku przed lub po usunięciu karty ?
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1341
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 549 times
Been thanked: 281 times

Re: Dolina Kupców

Post autor: Atamán »

scarletmara pisze: 25 lip 2020, 21:20 Mam pytanie o dwie karty:
PAMIĄTKA (zaradne wiewiórki): budując stos na Straganie przy uzyciu tej karty, możesz dodać do niego jedną, dowolną kartę ze swojego stosu kart odrzuconych.
Dowolną ale zgodnie z zasadmi budownia stosu czyli w tym samy kolorze w jakim jest stos i o odpowiedniej wartości czy dowolną zupełnie ignorując zasady budowania stosów ? czy może w dowolnym kolorze ale o odpowiedniej wartości ? I czy rupiecia tez mogę dorzucić ?
W dowolnym kolorze, ale wartość kart musi być odpowiednia dla danego straganu.
Ten zapis nie jest precyzyjny, ale autor gry wyjaśniał, że przez 'dowolną' rozumiemy dowolny kolor (albo nawet Rupieć), natomiast wymagania dotyczące wartości kart na straganie nadal są aktualne (czyli suma wartości kart, włącznie z tą jedną z odrzuconych musi się zgadzać z nr Straganu).
scarletmara pisze: 25 lip 2020, 21:20 ODKRYCIE NOWEGO RYNKU (przyjacielskie pandy): Używając tej karty do zakupu, możesz nabyć wierzchnią kartę ze stosu odrzuconych Kart Rynku. Podczas swojej tury możesz usunąć 1 kartę z Talii Rynku
Chciałabym sie upewnić czy mogę wykonac tylko drugą część instrukcji i odrzucić 1 kartę z Talii Rynku ale nic nie kupić ? Czy może żeby skorzystać z drugiej części instrukcji to tę pierwszą część też muszę wykonać czyli kupić wierzchnią kartę z odrzuconych Kart Rynku przed lub po usunięciu karty ?
To są dwa niezależne efekty, możesz skorzystać tylko z jednego z nich. A co więcej z tego drugiego efektu (Podczas swojej tury możesz usunąć 1 kartę z Talii Rynku) możesz skorzystać w dowolnym momencie swojej tury, musisz tylko pokazać, że masz tę kartę na ręku. Możesz zatem najpierw odrzucić kartę, a potem skorzystać z pierwszego efektu i dokonać zakupu (tej świeżo odrzuconej karty).
Tirith
Posty: 115
Rejestracja: 09 sty 2020, 10:48
Has thanked: 22 times
Been thanked: 14 times

Re: Dolina Kupców

Post autor: Tirith »

Czy jak zagram dwie karty triku STRZELANINA (jeśli dobrze pamiętam) krokodyli, która zwiększa cenę za kartę o +2 to znaczy że od teraz karta kosztuje +4?
ODPOWIEDZ