Dolina Kupców - zasady, pytania, wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Dolina Kupców - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: Danielf »

Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie pasywnych kart kameleonów. Czy kopiują one cechę, kolor i wartość wskazanej karty, czy tylko jej cechę?
Zwierzaczek
Posty: 9
Rejestracja: 12 sty 2016, 10:48

Re: Dolina Kupców

Post autor: Zwierzaczek »

Ja również prosiłbym o odpowiedź na zadane pytanie, z góry dziękuję.
quzdrowieniu.pl
genialna sprawa
bonzo89
Posty: 12
Rejestracja: 14 wrz 2015, 15:56

Re: Dolina Kupców

Post autor: bonzo89 »

karta jest kopią więc całą karte kopiują.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Dolina Kupców

Post autor: KubaP »

bonzo89 pisze:karta jest kopią więc całą karte kopiują.
Traktujesz kartę kameleona jakby nie była już kartą kameleona, tylko jakbyś trzymał na stole/w ręku kopiowaną kartę.
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Dolina Kupców

Post autor: ko2a »

Dwa pytania, mam nadzieję że zrozumiecie :D

1) Mam pytanie odnosnie komba dwoch kart:

Jezeli rzuce jako trik (obrazek wiadra - karta ktora dodaje + 1 do wszystkich kart zagranych) oraz po tej akcji rzuce na swoj stragan naszyjnik (ktory pozwala wziac pod tą karte dodatkową karte z mojego stosu odrzuconych kart) to czy wszystkie uzyte karty w moim straganie (naszyjnik +3 oraz rupiecie +1 maja dodatkowo +1 czyli naszyjnik +4 oraz rupiecie +2 czyli defacto moge zbudować szósty stos na moim straganie?
11:52
2) pytanie czy w 2:47 wookie nie powinien papugi odlozyc pozniej po dobraniu nowych kart? zeby nie przetasowywac papugi i dobierac ją ponownie na reke przy odrobinie szczescia? https://www.youtube.com/watch?v=hx4CsdG7EWw

str 7 b)
Po rozpatrzeniu wszystkich efektów kartę umieść na swoim stosie kart
odrzuconych
, chyba że z jej opisu wynika inaczej.
http://fullcapgames.pl/wp-content/uploa ... _final.pdf

- w skrócie czy zagrywana karta ląduje od razu na stos odrzuconych czy dopiero po wykonaniu akcji?
Awatar użytkownika
JAskier
Posty: 728
Rejestracja: 16 kwie 2006, 15:31
Lokalizacja: Toruń
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Dolina Kupców

Post autor: JAskier »

ko2a pisze:Dwa pytania, mam nadzieję że zrozumiecie :D

1) Mam pytanie odnosnie komba dwoch kart:

Jezeli rzuce jako trik (obrazek wiadra - karta ktora dodaje + 1 do wszystkich kart zagranych) oraz po tej akcji rzuce na swoj stragan naszyjnik (ktory pozwala wziac pod tą karte dodatkową karte z mojego stosu odrzuconych kart) to czy wszystkie uzyte karty w moim straganie (naszyjnik +3 oraz rupiecie +1 maja dodatkowo +1 czyli naszyjnik +4 oraz rupiecie +2 czyli defacto moge zbudować szósty stos na moim straganie?
11:52
2) pytanie czy w 2:47 wookie nie powinien papugi odlozyc pozniej po dobraniu nowych kart? zeby nie przetasowywac papugi i dobierac ją ponownie na reke przy odrobinie szczescia? https://www.youtube.com/watch?v=hx4CsdG7EWw

str 7 b)
Po rozpatrzeniu wszystkich efektów kartę umieść na swoim stosie kart
odrzuconych
, chyba że z jej opisu wynika inaczej.
http://fullcapgames.pl/wp-content/uploa ... _final.pdf

- w skrócie czy zagrywana karta ląduje od razu na stos odrzuconych czy dopiero po wykonaniu akcji?
Ad.1 Tak
Kartę odrzucamy na discard po rozpatrzeniu efektów.
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Dolina Kupców

Post autor: Danielf »

ko2a pisze: 2) pytanie czy w 2:47 wookie nie powinien papugi odlozyc pozniej po dobraniu nowych kart? zeby nie przetasowywac papugi i dobierac ją ponownie na reke przy odrobinie szczescia? https://www.youtube.com/watch?v=hx4CsdG7EWw

str 7 b)
Po rozpatrzeniu wszystkich efektów kartę umieść na swoim stosie kart
odrzuconych
, chyba że z jej opisu wynika inaczej.
http://fullcapgames.pl/wp-content/uploa ... _final.pdf

- w skrócie czy zagrywana karta ląduje od razu na stos odrzuconych czy dopiero po wykonaniu akcji?
Moim zdaniem, w ogóle nie powinien tego odkładać. W instrukcji nie ma nic o zmianie pozycji karty, w czasie wykonywania efektu. Uważam, że kiedy wykonuje trik, to ta karta jest dalej na ręce. Odnosząc się do przykładu tej karty "Odrzuć wszystkie karty z ręki.", skoro wszystkie to tę kartę też i należy dobrać w tym wypadku 4, bo Wookie miał 4 karty wcześniej.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Dolina Kupców

Post autor: KubaP »

Nie no, zagrywasz kartę i odpalasz trick ;) Nie zostaje Ci na ręku, ląduje w Twoim discardzie ;)
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Dolina Kupców

Post autor: Danielf »

KubaP pisze:Nie no, zagrywasz kartę i odpalasz trick ;) Nie zostaje Ci na ręku, ląduje w Twoim discardzie ;)
Ląduje dopiero po wykonaniu efektu. W czasie wykonywania jest jeszcze na ręce.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1804 times
Kontakt:

Re: Dolina Kupców

Post autor: Gambit »

Danielf pisze:
KubaP pisze:Nie no, zagrywasz kartę i odpalasz trick ;) Nie zostaje Ci na ręku, ląduje w Twoim discardzie ;)
Ląduje dopiero po wykonaniu efektu. W czasie wykonywania jest jeszcze na ręce.
W czasie wykonywania jest zagrana na stole jak już. Na pewno nie jest na ręce. Tylko pasywne zdolności działają na ręce.
Awatar użytkownika
JAskier
Posty: 728
Rejestracja: 16 kwie 2006, 15:31
Lokalizacja: Toruń
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Dolina Kupców

Post autor: JAskier »

Gambit ma rację :)
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Dolina Kupców

Post autor: Danielf »

Gambit pisze:
Danielf pisze:
KubaP pisze:Nie no, zagrywasz kartę i odpalasz trick ;) Nie zostaje Ci na ręku, ląduje w Twoim discardzie ;)
Ląduje dopiero po wykonaniu efektu. W czasie wykonywania jest jeszcze na ręce.
W czasie wykonywania jest zagrana na stole jak już. Na pewno nie jest na ręce. Tylko pasywne zdolności działają na ręce.
W instrukcji jest napisane "pokaż" a nie "połóż na stole". To samo słowa zostało użyte przy kartach pasywnych.
Chudy
Posty: 19
Rejestracja: 13 kwie 2015, 12:45

Re: Dolina Kupców

Post autor: Chudy »

A ja mam pytanie, miałem wątpliwości.

W jedna z kart ma trick, która usuwa kartę z ręki gracza. W innych przypadkach jest, "odłóż na stos kart odrzuconych rynku/gracza". Czy wobec tego jeśli akcją karty jest jej usunięcie, jest ona całkowicie wyrzucona z gry? Czy jednak do odrzuconych, jeśli tak to których ?
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Dolina Kupców

Post autor: Danielf »

Chudy pisze:A ja mam pytanie, miałem wątpliwości.

W jedna z kart ma trick, która usuwa kartę z ręki gracza. W innych przypadkach jest, "odłóż na stos kart odrzuconych rynku/gracza". Czy wobec tego jeśli akcją karty jest jej usunięcie, jest ona całkowicie wyrzucona z gry? Czy jednak do odrzuconych, jeśli tak to których ?
Na stronie 6 instrukcji jest napisane, że jeżeli usuwasz kartę zwierzęcia, to trafia ona do odrzuconych kart talii rynku.
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Dolina Kupców

Post autor: ko2a »

Dalej dwie wątpliwości bo karta wydaje sie mocna.
1. Czy naszyjnik wywiorek 3 pozwala dodać przy budowie stosu dowolna karte z diacardu? Przyklad buduje stos 4 dodaje naszyjnik oraz rupiecie mam4 lub buduje stos 5 i pod naszyjnik rzucam fioletowa dwojke i mam 5?

Pyt 2. Dot kameleonow skoro kopiuja karte i w grze bedzie taki przypadek ze karty na newralgicznych miejscach (odrzuconych, rynku ,usunietych) bede tez kameleonami to majac jedna karte kameleona ona przejdzie przez 3 kolejnych kameleonow ktore cos kopiuja aby finalnie dotrzec do danej karty?
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Dolina Kupców

Post autor: Danielf »

ko2a pisze:1. Czy naszyjnik wywiorek 3 pozwala dodać przy budowie stosu dowolna karte z diacardu? Przyklad buduje stos 4 dodaje naszyjnik oraz rupiecie mam4 lub buduje stos 5 i pod naszyjnik rzucam fioletowa dwojke i mam 5?
Pisząc "dowolna", wydaje mi się, iż autor miał na myśli, że ta karta może być na wierzchu, może być w środku stosu kart odrzuconych, i tak dalej. Natomiast idąc twoim rozumowaniem, to mógłbyś zbudować czwarty stos przy użyciu karty tej karty i jeszcze karty o wartości 5 (skoro wolno dowolną, to tę też). Moim zdaniem jest to niedopuszczalne.
ko2a pisze:Pyt 2. Dot kameleonow skoro kopiuja karte i w grze bedzie taki przypadek ze karty na newralgicznych miejscach (odrzuconych, rynku ,usunietych) bede tez kameleonami to majac jedna karte kameleona ona przejdzie przez 3 kolejnych kameleonow ktore cos kopiuja aby finalnie dotrzec do danej karty?
Może się tak zdarzyć. Wtedy ta kara kameleona jest swojego koloru (zielonego) i swojej wartości.
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Dolina Kupców

Post autor: ko2a »

Danielf pisze:
ko2a pisze:1. Czy naszyjnik wywiorek 3 pozwala dodać przy budowie stosu dowolna karte z diacardu? Przyklad buduje stos 4 dodaje naszyjnik oraz rupiecie mam4 lub buduje stos 5 i pod naszyjnik rzucam fioletowa dwojke i mam 5?
Pisząc "dowolna", wydaje mi się, iż autor miał na myśli, że ta karta może być na wierzchu, może być w środku stosu kart odrzuconych, i tak dalej. Natomiast idąc twoim rozumowaniem, to mógłbyś zbudować czwarty stos przy użyciu karty tej karty i jeszcze karty o wartości 5 (skoro wolno dowolną, to tę też). Moim zdaniem jest to niedopuszczalne.
ko2a pisze:Pyt 2. Dot kameleonow skoro kopiuja karte i w grze bedzie taki przypadek ze karty na newralgicznych miejscach (odrzuconych, rynku ,usunietych) bede tez kameleonami to majac jedna karte kameleona ona przejdzie przez 3 kolejnych kameleonow ktore cos kopiuja aby finalnie dotrzec do danej karty?
Może się tak zdarzyć. Wtedy ta kara kameleona jest swojego koloru (zielonego) i swojej wartości.
Czyli wg ciebie karta kameleona kopiujr tylko raz?
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Dolina Kupców

Post autor: Danielf »

Chyba się źle rozumiemy. Jeżeli jedna karta kameleona kopiuje drugą kartę kameleona, druga kopiuje trzecią, a trzecia z powrotem pierwszą, to ta pierwsza jest kartą zieloną o takiej wartości, jak jest na tej (pierwszej) karcie. Natomiast, jeśli pierwsza karta kameleona kopiuje drugą kartę kameleona, druga kopiuje trzecią kartę kameleona, a trzecia karta kameleona kopiuje karę, która nie jest kartą kameleona, to wszystkie te karty są tą kartą, która nie jest kartą kameleona.
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Dolina Kupców

Post autor: ko2a »

Danielf pisze:Chyba się źle rozumiemy. Jeżeli jedna karta kameleona kopiuje drugą kartę kameleona, druga kopiuje trzecią, a trzecia z powrotem pierwszą, to ta pierwsza jest kartą zieloną o takiej wartości, jak jest na tej (pierwszej) karcie. Natomiast, jeśli pierwsza karta kameleona kopiuje drugą kartę kameleona, druga kopiuje trzecią kartę kameleona, a trzecia karta kameleona kopiuje karę, która nie jest kartą kameleona, to wszystkie te karty są tą kartą, która nie jest kartą kameleona.

Ok :)
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Dolina Kupców

Post autor: rattkin »

Danielf pisze:
ko2a pisze:1. Czy naszyjnik wywiorek 3 pozwala dodać przy budowie stosu dowolna karte z diacardu? Przyklad buduje stos 4 dodaje naszyjnik oraz rupiecie mam4 lub buduje stos 5 i pod naszyjnik rzucam fioletowa dwojke i mam 5?
Pisząc "dowolna", wydaje mi się, iż autor miał na myśli, że ta karta może być na wierzchu, może być w środku stosu kart odrzuconych, i tak dalej. Natomiast idąc twoim rozumowaniem, to mógłbyś zbudować czwarty stos przy użyciu karty tej karty i jeszcze karty o wartości 5 (skoro wolno dowolną, to tę też). Moim zdaniem jest to niedopuszczalne.
Odpowiedź na to pytanie jest w FAQ.

http://snowdaledesign.fi/dale-of-merchants-faq/

Pamiątka pozwala wybrać jedną dowolną kartę, tak długo jak suma się zgadza - jej kolor/typ nie ma znaczenia. Czyli podane przykłady są poprawne (naszyjnik + rupiecie = 4, naszyjnik + fioletowa dwójka = 5).
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Dolina Kupców

Post autor: ko2a »

rattkin pisze:
Danielf pisze:
ko2a pisze:1. Czy naszyjnik wywiorek 3 pozwala dodać przy budowie stosu dowolna karte z diacardu? Przyklad buduje stos 4 dodaje naszyjnik oraz rupiecie mam4 lub buduje stos 5 i pod naszyjnik rzucam fioletowa dwojke i mam 5?
Pisząc "dowolna", wydaje mi się, iż autor miał na myśli, że ta karta może być na wierzchu, może być w środku stosu kart odrzuconych, i tak dalej. Natomiast idąc twoim rozumowaniem, to mógłbyś zbudować czwarty stos przy użyciu karty tej karty i jeszcze karty o wartości 5 (skoro wolno dowolną, to tę też). Moim zdaniem jest to niedopuszczalne.
Odpowiedź na to pytanie jest w FAQ.

http://snowdaledesign.fi/dale-of-merchants-faq/

Pamiątka pozwala wybrać jedną dowolną kartę, tak długo jak suma się zgadza - jej kolor/typ nie ma znaczenia. Czyli podane przykłady są poprawne (naszyjnik + rupiecie = 4, naszyjnik + fioletowa dwójka = 5).

skubana mocna :<
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Dolina Kupców

Post autor: rattkin »

Wiele kart w tej grze jest potencjalnie mocnych. Potrzebują tylko odpowiednich warunków, żeby je wykorzystać. Jest to niezwykle przyjemny aspekt tej gry - każda karta może być na wagę złota i lepiej się 3 razy zastanowić, czy wrzucać ja na stos, czy jeszcze poużywać.
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Dolina Kupców

Post autor: Danielf »

rattkin pisze:
Danielf pisze:
ko2a pisze:1. Czy naszyjnik wywiorek 3 pozwala dodać przy budowie stosu dowolna karte z diacardu? Przyklad buduje stos 4 dodaje naszyjnik oraz rupiecie mam4 lub buduje stos 5 i pod naszyjnik rzucam fioletowa dwojke i mam 5?
Pisząc "dowolna", wydaje mi się, iż autor miał na myśli, że ta karta może być na wierzchu, może być w środku stosu kart odrzuconych, i tak dalej. Natomiast idąc twoim rozumowaniem, to mógłbyś zbudować czwarty stos przy użyciu karty tej karty i jeszcze karty o wartości 5 (skoro wolno dowolną, to tę też). Moim zdaniem jest to niedopuszczalne.
Odpowiedź na to pytanie jest w FAQ.

http://snowdaledesign.fi/dale-of-merchants-faq/

Pamiątka pozwala wybrać jedną dowolną kartę, tak długo jak suma się zgadza - jej kolor/typ nie ma znaczenia. Czyli podane przykłady są poprawne (naszyjnik + rupiecie = 4, naszyjnik + fioletowa dwójka = 5).
Faktycznie tak tam jest, ale moim zdaniem z instrukcji i opisu karty wynika co innego. Czemu zasada o sumie musi obowiązywać, a zasada o kolorze już nie?
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Dolina Kupców

Post autor: rattkin »

Ponieważ tekst mówi : "When you build a stack with this card, you may search your discard pile and take any single card from it to build the stack". Tekst ten nie nagina zasady dotyczącej sumy wartości potrzebnej do budowania, a tylko rodzaju/karty użytej do budowania. Oczywiście można dyskutować, że nie jest to najszczęśliwszy zapis.

Wg. designera:
There are always tough choices to be made between a long and foolproof card text and shorter more elegant one.
You're only allowed to break the rules that the card states. This card doesn't say, you can do any sized stack, but only refers that you're allowed to take any single card from your discard pile, which is usually not allowed.
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Dolina Kupców

Post autor: Danielf »

rattkin pisze:Ponieważ tekst mówi : "When you build a stack with this card, you may search your discard pile and take any single card from it to build the stack". Tekst ten nie nagina zasady dotyczącej sumy wartości potrzebnej do budowania, a tylko rodzaju/karty użytej do budowania. Oczywiście można dyskutować, że nie jest to najszczęśliwszy zapis.
Nie widzę, aby ten tekst faworyzował którąś z tych zasad. Co więcej, on nawet o tych regułach nie wspomina. Skoro mieli co innego na myśli, to znaczy, że tekst napisali źle.
ODPOWIEDZ