Dolina Kupców - zasady, pytania, wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
petina
Posty: 33
Rejestracja: 30 sty 2012, 14:06

Re: Dolina Kupców

Post autor: petina »

Dzieki za odpowirdz.
Czyli wogole nie dochodzi do wymiany w takim przypadku. Nie ma sytuacji że ja oddaje np.2 karty a dostaje 0?
olsszak
Posty: 1820
Rejestracja: 05 lip 2015, 23:51
Lokalizacja: GDAŃSK
Has thanked: 19 times
Been thanked: 36 times

Re: Dolina Kupców

Post autor: olsszak »

Cześć,
wczoraj grałem w to pierwszy raz, z córką i zastosowała kartę "żołędź". Miałem stragan z z kupek na zasadzie:
1,2, 1+2, 4, 5, 3+3.

I Hania podmieniła mi żołędziem "1" z 3 stosiku. Także po zmianie było tak:
1,2,4+2, 4, 5, 3+3.

W instrukcji jest napisane, że kolejny stosik musi być większy od poprzedniego i tyle.

Co powinienem zrobić po takim zagraniu, które zburzyło ustaloną, prawidłową kolejność?

Pozdrawiam
Rabaty:
Planszostrefa - 11%
3Trolle - 7%
Mepel - 5%
Fancy but Functional - 10%
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Dolina Kupców

Post autor: rattkin »

Nic. Kolejność / wielkość stosu jest istotna tylko na potrzeby zagrywania kolejnego.
olsszak
Posty: 1820
Rejestracja: 05 lip 2015, 23:51
Lokalizacja: GDAŃSK
Has thanked: 19 times
Been thanked: 36 times

Re: Dolina Kupców

Post autor: olsszak »

rattkin pisze:Nic. Kolejność / wielkość stosu jest istotna tylko na potrzeby zagrywania kolejnego.
CZyli jeśli ktoś popsuje coś we wcześniejszych stosach, to w sumie ja nic nie tracę. Gorzej jeśli bym np. miał 4 stosy i ktoś by mi podmienił na tym 4-tym i by się zrobiło od razu 6 to wtedy musiałbym dojechać, aż do 10, aby grę wygrać ?:)
Rabaty:
Planszostrefa - 11%
3Trolle - 7%
Mepel - 5%
Fancy but Functional - 10%
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Dolina Kupców

Post autor: Danielf »

olsszak pisze:
rattkin pisze:Nic. Kolejność / wielkość stosu jest istotna tylko na potrzeby zagrywania kolejnego.
CZyli jeśli ktoś popsuje coś we wcześniejszych stosach, to w sumie ja nic nie tracę. Gorzej jeśli bym np. miał 4 stosy i ktoś by mi podmienił na tym 4-tym i by się zrobiło od razu 6 to wtedy musiałbym dojechać, aż do 10, aby grę wygrać ?:)
Nie. Jeżeli budujesz piąty stos, to musi mieć wartość 5. Nie ma znaczenia, co jest na stosie czwartym. Istotny jest jedynie fakt jego istnienia.
olsszak
Posty: 1820
Rejestracja: 05 lip 2015, 23:51
Lokalizacja: GDAŃSK
Has thanked: 19 times
Been thanked: 36 times

Re: Dolina Kupców

Post autor: olsszak »

Ok, teraz jasne. I nawet chyba znalazłem fragment instrukcji odpowiadający na tą wątpliwość:
" po tym gdy stos zostanie ukończony nie ma znaczenia z jakiego rodzaju kart i wartości się składa"

" Przez niektóre efekty kart wartość poszczególnych stosów na straganie może być inna niż zwykle. To jest dopuszczalne. Następny stos powinien mieć jednak wartość odpowiednią do jego miejsca w sekwencji"

:) Dzięki
Rabaty:
Planszostrefa - 11%
3Trolle - 7%
Mepel - 5%
Fancy but Functional - 10%
Bald_rabbit
Posty: 10
Rejestracja: 11 sty 2016, 03:56

Re: Dolina Kupców

Post autor: Bald_rabbit »

Wiecie może czy na początek lepiej kupić dolinę kupców, czy doline kupców 2? Wiem, że pytanie trochę głupie, ale może ktoś już gdzieś grał...
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Dolina Kupców

Post autor: ko2a »

Obydwie
Bald_rabbit
Posty: 10
Rejestracja: 11 sty 2016, 03:56

Re: Dolina Kupców

Post autor: Bald_rabbit »

A jeśli finanse pozwalają tylko na jedną... mam dylemat co wybrać.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Dolina Kupców

Post autor: kwiatosz »

2, jest wtedy większa szansa, że będzie z dodatkową talią, a jedynkę zawsze zdążysz dokupić. Also - nie ten wątek.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Bald_rabbit
Posty: 10
Rejestracja: 11 sty 2016, 03:56

Re: Dolina Kupców

Post autor: Bald_rabbit »

Dzięki. Wybaczcie, słabo się orientuje w działaniu forum.
abrafar
Posty: 1
Rejestracja: 12 wrz 2016, 07:21

Re: Dolina Kupców

Post autor: abrafar »

Chciałem upewnić się co do zasady działania zdolności pasywnych. Czy zastosowanie się do ich działania jest obligatoryjne? Zastanawia mnie czy można użyć karty "Lustrzane odbicie" (talia kameleonów) jako zwykłej dwójki i zbudować w ten sposób stragan, skoro w opisie działania znajdujemy "(...) karta jest kopią (...)".
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Dolina Kupców

Post autor: ko2a »

abrafar pisze:Chciałem upewnić się co do zasady działania zdolności pasywnych. Czy zastosowanie się do ich działania jest obligatoryjne? Zastanawia mnie czy można użyć karty "Lustrzane odbicie" (talia kameleonów) jako zwykłej dwójki i zbudować w ten sposób stragan, skoro w opisie działania znajdujemy "(...) karta jest kopią (...)".
Gramy ze karta jest kopia danej karty.

Wysłane z mojego GT-S6310 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Dolina Kupców

Post autor: Olgierdd »

abrafar pisze:Chciałem upewnić się co do zasady działania zdolności pasywnych. Czy zastosowanie się do ich działania jest obligatoryjne? Zastanawia mnie czy można użyć karty "Lustrzane odbicie" (talia kameleonów) jako zwykłej dwójki i zbudować w ten sposób stragan, skoro w opisie działania znajdujemy "(...) karta jest kopią (...)".
Tak, zdolności pasywne są obowiązkowe.
Lustrzane odbicie (jak i inne karty kameleonów) mają swoją oryginalną wartość i kolor, jeżeli efekt kopiowania sprawi, że musi kopiować samą siebie.
Np. jeżeli karta mówi, że jest kopią dowolnej karty na stosie kart odrzuconych, a tam leży taka sama karta, to może ona skopiować samą siebie.
kosmos
Posty: 60
Rejestracja: 08 paź 2014, 09:31

Re: Dolina Kupców

Post autor: kosmos »

Rozegraliśmy pierwszą partię i pojawiły się różne interpretacje instrukcji.

Proszę zatem o odpowiedź, czy zagranie triku np. roztropny szpieg (sowa 1) w sytuacji gdy w tali mam tylko 2 karty powoduje, że:
a. dobieram dwie karty, tasuję stos kart odrzuconych i dobieram trzecią
b. dobieram tylko dwie karty
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Dolina Kupców

Post autor: ko2a »

kosmos pisze:Rozegraliśmy pierwszą partię i pojawiły się różne interpretacje instrukcji.

Proszę zatem o odpowiedź, czy zagranie triku np. roztropny szpieg (sowa 1) w sytuacji gdy w tali mam tylko 2 karty powoduje, że:
a. dobieram dwie karty, tasuję stos kart odrzuconych i dobieram trzecią
b. dobieram tylko dwie karty
A
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Dolina Kupców

Post autor: Danielf »

kosmos pisze:Rozegraliśmy pierwszą partię i pojawiły się różne interpretacje instrukcji.

Proszę zatem o odpowiedź, czy zagranie triku np. roztropny szpieg (sowa 1) w sytuacji gdy w tali mam tylko 2 karty powoduje, że:
a. dobieram dwie karty, tasuję stos kart odrzuconych i dobieram trzecią
b. dobieram tylko dwie karty
Po pierwsze to nie jest karta triku tylko pasywna.
Przechodząc do odpowiedzi w instrukcji jest napisane:
Kiedy Twoja talia się wyczerpie, a Ty lub inny gracz musi dobrać z niej karty, przetasuj swój stos kart odrzuconych i uformuj nową talię.
Więc myślę, że odpowiedź a.
kosmos
Posty: 60
Rejestracja: 08 paź 2014, 09:31

Re: Dolina Kupców

Post autor: kosmos »

ok, tylko że w instrukcji na stronie 10 jest też napisane
pkt. 1 faza akcji
b) akcja trików
UWAGA: Jeżeli nie możesz dobrać, zabrać lub wymienić właściwej liczby kart wynikającej z opisu, wykonaj tę akcję z maksymalną dostępną liczbą kart

Co sugeruje, że w fazie trików jeśli miałbym dobrać kartę, a w talii nie ma już kart to nie tasuję stosu kart odrzuconych, tylko dobieram tyle ile mogę.

Jeśli źle interpretuję ten zapis to w takim razie o jaką sytuację chodzi w tym fragmencie?
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Dolina Kupców

Post autor: Danielf »

kosmos pisze:ok, tylko że w instrukcji na stronie 10 jest też napisane
pkt. 1 faza akcji
b) akcja trików
UWAGA: Jeżeli nie możesz dobrać, zabrać lub wymienić właściwej liczby kart wynikającej z opisu, wykonaj tę akcję z maksymalną dostępną liczbą kart

Co sugeruje, że w fazie trików jeśli miałbym dobrać kartę, a w talii nie ma już kart to nie tasuję stosu kart odrzuconych, tylko dobieram tyle ile mogę.

Jeśli źle interpretuję ten zapis to w takim razie o jaką sytuację chodzi w tym fragmencie?
Rozumiem, że chodzi o sytuacje, kiedy masz dociągnąć kartę z np. tali rynku, a tam nie ma kart. Natomiast w opisanej przez ciebie sytuacji masz możliwość dociągnięcia odpowiedniej ilości kart. Chociaż przyznaję, jest to napisane w instrukcji nieprecyzyjnie i też mam wątpliwości, czy myślę poprawnie.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Dolina Kupców

Post autor: rattkin »

Twoja talia też może sie zmniejszyć do takiego rozmiaru, ze nie bedzie discarda a w dociągu np tylko jedna karta. Jesli jednak jest discard, to przetasowujemy.
Awatar użytkownika
errorr
Posty: 167
Rejestracja: 15 wrz 2008, 10:03
Has thanked: 31 times
Been thanked: 6 times

Re: Dolina Kupców

Post autor: errorr »

czy można wybudować kilka stosów w jednej turze?
no i nie do końca chyba rozumiem działanie kart pasywnych. rozumiem, że jest obowiązkowe, ale jeżeli jakaś karta na ręce wywołuje jakiś efekt, to muszę ją pokazać graczom i zastosować się, czy mogę nikomu nie mówić, że mam tą kartę? albo jeżeli użyję tej karty to zakupu, pokazując ją w ten sposób innym graczom to też muszę skorzystać z jej działania, czy wtedy tylko służy do płacenia?
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Dolina Kupców

Post autor: Olgierdd »

errorr pisze:czy można wybudować kilka stosów w jednej turze?
no i nie do końca chyba rozumiem działanie kart pasywnych. rozumiem, że jest obowiązkowe, ale jeżeli jakaś karta na ręce wywołuje jakiś efekt, to muszę ją pokazać graczom i zastosować się, czy mogę nikomu nie mówić, że mam tą kartę? albo jeżeli użyję tej karty to zakupu, pokazując ją w ten sposób innym graczom to też muszę skorzystać z jej działania, czy wtedy tylko służy do płacenia?
Normalnie można wybudować tylko jeden. Dopiero konkretne zdolności kart pozwalają na więcej.
Karty pasywne działają cały czas i o ile nie jest napisane na niej "możesz", to musisz korzystać z ich zdolności. Np. karty kameleonów bardzo rzadko mają swój oryginalny kolor i wartość, bo prawie zawsze coś kopiują :)
Co do pokazywania kart na ręce, to podaj konkretny przykład.
Awatar użytkownika
errorr
Posty: 167
Rejestracja: 15 wrz 2008, 10:03
Has thanked: 31 times
Been thanked: 6 times

Re: Dolina Kupców

Post autor: errorr »

moje wątpliwości i niezrozumienie wynikało widać ze słabego ogrania i niesprawdzenia wszystkich kart. cofam więc wątpliwość z pokazywaniem kart..
na prawie wszystkich kartach pasywnych jest zwrot 'możesz'. czyli jednak działanie tych kart (z wyjątkiem Kameleonów) nie jest obowiązkowe.
ripperek
Posty: 22
Rejestracja: 15 lut 2015, 12:10
Has thanked: 4 times

Re: Dolina Kupców

Post autor: ripperek »

Mam pytanie co do karty Chytry Sąsiad z talii Pomocne Fenki. W opisie triku jest "Podejrzyj karty w ręce jednego z pozostałych graczy. Następnie możesz umieścić tę kartę na wierzchu swojej talii." Czy nie powinno być "Podejrzyj kartę ..."?
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Dolina Kupców

Post autor: Danielf »

ripperek pisze:Mam pytanie co do karty Chytry Sąsiad z talii Pomocne Fenki. W opisie triku jest "Podejrzyj karty w ręce jednego z pozostałych graczy. Następnie możesz umieścić tę kartę na wierzchu swojej talii." Czy nie powinno być "Podejrzyj kartę ..."?
Oglądasz wszystkie karty na ręce wybranego gracza. Potem, jeśli chcesz to, umieszczasz Chytrego Sąsiada (tego, którego zagrałeś jako trik) na wierzchu swojej talii.
ODPOWIEDZ