Nippon.

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
michal2014
Posty: 273
Rejestracja: 08 lut 2014, 15:37
Lokalizacja: Piaseczno koło Warszawy
Has thanked: 11 times
Been thanked: 15 times

Re: Nippon.

Post autor: michal2014 »

Ok, postanowiłem jednak wyjaśnić jeszcze raz na spokojnie o co mi chodziło
i rozwiać wszelkie wątpliwości oraz fakt, że niektórzy mi zarzucają, że czegoś nie rozumiem, źle
interpretuję itp.

1. W trakcie wykonywania akcji sprzedaży na rynek lokalny mamy możliwość wystawienia 3 znaczników na planszy gracza
w 3 akcjach. Czyli
wystawiam 1 znacznik - jedna akcja
wystawiam 2 zacznik o wyższej wartości z tej samej fabryki i zastępuję nim ten 1. - 2 akcja.
wystawiam 3 znacznik z innej fabryki w innym miescie tego samego regionu. - 3 akcja.

KONIEC wykonywania akcji sprzedaży w regionie. TAK należy grać.

Napisałem - środa, 18 sty 2017, 10:01 - zanim rozgorzała cała dyskusja:
"Zapewne chodzi w instrukcji o to, że każde postawienie znacznika wpływu, to 1 znacznik z 3 dozwolonych, a nie ile ostatecznie znaczników znajdzie się na planszy i tak należy to interpretować."

Czyli dobrze zinterpretowałem zamysł twórcy i gram prawidłowo.


Teraz główny wątek. CZasami zdarza się, ze jesteście czegoś pewni, na 100 % przekonani, a okazuje
się że nie do końca macie racie. Chyba każdemu z nas się taka sytuacja przytrafiła.
Więc pozostawiając sobie 1% niepewności zapytałem:

Instrukcja mówi: Gracz musi umieścić od 1 do 3 żetonów Wpływu w 1 Regionie, na Planszy Głównej.

Wobec powyższego ktoś może ją odczytać w nastepujący sposób.
wystawiam 1 znacznik - jedna akcja
wystawiam 2 zacznik o wyższej wartości z tej samej fabryki i zastępuję nim ten 1. - 2 akcja.
ALE NA PLANSZY MAM 1 znacznik. jeden z trzech o których mówi instrukcja.
wystawiam 3 znacznik z innej fabryki w innym miescie tego samego regionu - 3 akcja.
wystawiam 4 znacznik z tej samej fabryki zstępujac nim ten 3. - 4 akcja.
NA PLANSZY MAM 2 ZNACZNIKI. 2 z 3 o których mówi intrukcja.
Na koniec z 3 fabryki wystawiam 3 znacznik.
NA PLANSZY MAM 3 ZNACZNIKI tak jak w intrukcji, ale wykonałem 5 akcji więc 5 razy bonus.
a) pisałem o 6 bonusach, tu mój błąd!!! przecież stawiając znacnzik z 3 fabryki stawiam 3 znacznik i
nie mogę go już podmienić.
b) napisałem środa, 18 sty 2017, 10:01 - zanim rozgorzała cała dyskusja:
"Osobiście gram tak, że licze ilość akcji wystawiania znacznika, czyli 3, bo 6 bonusów było by trochę przegięciem."


Wydaję mi się, że teraz juz wszystko jasne i temat możemy uznać za wyjaśniony.
Pozdrawiam.
_______________________________________
Michał
Moje Gry
Mój Archiwalny wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4055
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 274 times
Been thanked: 156 times

Re: Nippon.

Post autor: lacki2000 »

Grając na BGA w polach pociągów/statków pojawiają się takie napisy w podpowiedziach: "Pole transportu 1:1, 2:1, 3:1" - to ma jakieś znaczenie? Bo w instrukcji nic na ten temat nie znalazłem.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Nippon.

Post autor: cezaras »

lacki2000 pisze:Grając na BGA w polach pociągów/statków pojawiają się takie napisy w podpowiedziach: "Pole transportu 1:1, 2:1, 3:1" - to ma jakieś znaczenie? Bo w instrukcji nic na ten temat nie znalazłem.
jeżeli dobrze kumam, to współrzędne "pól transportu" - czyli miejsc w regionach, w których możesz położyć pociągi/statki
Siwariusz
Posty: 36
Rejestracja: 24 lis 2013, 00:21

Re: Nippon.

Post autor: Siwariusz »

Jeśli posiadamy fabrykę 3 poziomu z jednym towarem to mogę wziąć tylko żeton wpływu z 5 czy mogę wziąć 4,3,2 czy 1?

Wysłane z mojego Redmi 3 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Nippon.

Post autor: Edwardo »

możesz wyłożyć niższe.
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Kajmak
Posty: 48
Rejestracja: 10 mar 2015, 23:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 12 times

Re: Nippon.

Post autor: Kajmak »

Czy wy dajecie punkty przy podliczaniu regionu graczowi, który zajmuje 3 miejsce, ale nie ma tam w ogóle wpływu? Nie zauważyłem, żeby instrukcja to określiła.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Nippon.

Post autor: detrytusek »

Kajmak pisze: 21 wrz 2018, 14:23 Czy wy dajecie punkty przy podliczaniu regionu graczowi, który zajmuje 3 miejsce, ale nie ma tam w ogóle wpływu? Nie zauważyłem, żeby instrukcja to określiła.
To jest niemożliwe. Jeśli trzeci gracz się nie wstawi to 3 miejsce (co najmniej) zajmie plansza (niezakryte cyferki też się zlicza przy ustalaniu miejsc).
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Kajmak
Posty: 48
Rejestracja: 10 mar 2015, 23:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 12 times

Re: Nippon.

Post autor: Kajmak »

Na dwóch graczy jest możliwe. Powiedzmy pierwsze miejsce zajmuję ja :D drugie miejsce dostają "zagraniczne przedsiębiorstwa" no i Ty nie masz żadnego wpływu, to zajmujesz 3 miejsce.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Nippon.

Post autor: detrytusek »

Kajmak pisze: 21 wrz 2018, 16:12 Na dwóch graczy jest możliwe. Powiedzmy pierwsze miejsce zajmuję ja :D drugie miejsce dostają "zagraniczne przedsiębiorstwa" no i Ty nie masz żadnego wpływu, to zajmujesz 3 miejsce.
No tak...ale nie dostajesz żadnych pkt jeśli nie masz żetonu. Strona 13 przykład w ramce "czerwony".
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Kajmak
Posty: 48
Rejestracja: 10 mar 2015, 23:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 12 times

Re: Nippon.

Post autor: Kajmak »

Może mamy inne instrukcje, u mnie to chyba strona 12 jest. Jest tam przykład, że czerwony nie ma wpływu i nie dostaje punktów, ale on jest 3 graczem i zajmuje 4 miejsce. Przed nim są spółki zagraniczne, fioletowy gracz i niebieski. Więc czerwony nie zajął nawet trzeciego miejsca i dlatego nie dostał pkt.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Nippon.

Post autor: detrytusek »

Kajmak pisze: 21 wrz 2018, 17:17 Może mamy inne instrukcje, u mnie to chyba strona 12 jest. Jest tam przykład, że czerwony nie ma wpływu i nie dostaje punktów, ale on jest 3 graczem i zajmuje 4 miejsce. Przed nim są spółki zagraniczne, fioletowy gracz i niebieski. Więc czerwony nie zajął nawet trzeciego miejsca i dlatego nie dostał pkt.
Faktycznie strona 12 ale to, że jest 4 nic nie zmienia. Zauważ, że napisali, że pociągi nie doliczają mu się do wyniku bo nie ma żetonu wpływu i kończy z wynikiem 0. Wniosek - jak nie masz żetonu to masz 0. Ciężko zająć przedostatnie miejsce z wynikiem 0 :). Może nie ma tego wprost w instrukcji ale jestem pewien, że jak nie masz żetonu to nic nie dostajesz.
zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
pogrzebałem i tu masz rozwiązanie:
https://boardgamegeek.com/thread/164663 ... -placed-in
Drugi post w wątku jest autora. Jest tak jak mówiłem.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Kajmak
Posty: 48
Rejestracja: 10 mar 2015, 23:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 12 times

Re: Nippon.

Post autor: Kajmak »

No właśnie my tak graliśmy, ale dzięki za utwierdzenie w przekonaniu :)
Miedzcu
Posty: 41
Rejestracja: 14 sty 2017, 00:17
Lokalizacja: Zawadzkie
Been thanked: 1 time

Re: Nippon.

Post autor: Miedzcu »

Pytanie dotyczące bonus jednego z żetonu fabryki. Jedwab: "Pociągi/Statki: jeśli całkowicie odsłonisz symbol na swojej Planszy Gracza, przesuń znacznik o 2 pola na Torze Pieniędzy zamiast o 1. Użyj tego bonusu wstecznie do symboli, które odkryłeś przed budową Fabryki."

Jak działa ten bonus:

a) na już odsłonięte i te które w przyszłości odsłonimy

b) na już odsłonięte

c) na te które w przyszłości odsłonimy

Zdanie pierwsze sugeruje że chodzi o "c)". Zdanie drugie drugie że "b)". Łącząc te dwa zdania w jedną całość wychodzi że "a)" ale brakuje jakiegoś łącznika w stylu "również zastosuj ten efekt na tych, które już odkryłeś".
Obrazek
MOJA KOLEKCJA I MOJE TOP 10

\"IT MAYBE WASN'T BEST WIN, BUT WIN IS WIN."\
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 234 times
Been thanked: 315 times

Re: Nippon.

Post autor: Koziełło »

Dla mnie to oczywiste, że a)
nakago
Posty: 257
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 38 times

Re: Nippon.

Post autor: nakago »

konsolidacja gdy wszyscy moi robotnicy są w 1 kolorze - płace 3 000 j. za nich czy nie płacę nic ?

instr. mówi że za każdy różny kolor robotników... się płaci,, więc?
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Nippon.

Post autor: detrytusek »

nakago pisze: 07 sty 2020, 15:50 konsolidacja gdy wszyscy moi robotnicy są w 1 kolorze - płace 3 000 j. za nich czy nie płacę nic ?

instr. mówi że za każdy różny kolor robotników... się płaci,, więc?
Każdy kolor czyli 3k.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
nakago
Posty: 257
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 38 times

Re: Nippon.

Post autor: nakago »

instrukcja mówi każdy różny kolor :) jesteś pewien?
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Nippon.

Post autor: Edwardo »

nakago pisze: 07 sty 2020, 16:09 instrukcja mówi każdy różny kolor :) jesteś pewien?
Tak, jest pewien
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Nippon.

Post autor: detrytusek »

Dziękuję Panie Rzeczniku :)
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
nort
Posty: 15
Rejestracja: 27 maja 2020, 11:17
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Nippon.

Post autor: nort »

Witam,
potwierdźcie proszę albo sprostujcie jak się mylę co do poprawnego działania kilku fabryk:

1. Fabryka żarówek - 2 x bonus zamaszynowienia - rozumiem, że mogę dowolnie przydzielić bonus, tzn. usprawnić zakupioną fabrykę nawet od razu do +2, albo rozdzielić możliwe np. 2 x 1 w dowolnych posiadanych fabrykach?

2. Fabryka żarówek - bonus produkcji towaru - rozumiem, że
a) z tego bonusu mogę w akcji produkcji wyprodukować towar w dowolnej fabryce, która produkuje towary?
b) W instrukcji jest napisane, że mogę wyprodukować 1 DODATKOWY materiał. Czy w sytuacji jak w jakiejś fabryce w tej akcji produkuję 0 towarów to mogę wstawić ten 1 materiał; czy muszę wyprodukować przynajmniej 1 materiał by ten "bonusowy" był tym dodatkowym?

3. Fabryka zegarków i lup - statki i kolej na +3
Rozumiem, że dotyczy to TYLKO planszy gracza, jak już jakieś wstawiłem wcześniej na rynki lokalne z +2 to ich (tych wstawionych) już to nie dotyczy?

z góry dzięki za info zwrotne
pozdrawiam
nakago
Posty: 257
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 38 times

Re: Nippon.

Post autor: nakago »

jak rozumieć instrukcję - gra dla 4 osób - umieszczanie żetonów wpływu, kiedy wszystkie dostępne pola wpływu są już zajęte i umieszczamy nowy żeton, umieszczony żeton musi być wyższy niz któryś z obecnych, a potem pisze, że żeton wpływu o najniższej wartości zostaje zwrócony właścicielowi

rozumiem, że na 4 osoby wszystkie 4 pola przy mieście mogą być zajęte, więc każdy nowy żeton w takiej sytuacji musi być większy niż te na pole które umieszczamy nowy, po co opis tej sytuacji, że najniższy żeton zwracany jest właścicielowi... ?
Awatar użytkownika
errorr
Posty: 167
Rejestracja: 15 wrz 2008, 10:03
Has thanked: 31 times
Been thanked: 6 times

Re: Nippon.

Post autor: errorr »

Na polach wpływu można wypychać żetony o niższych wartościach, swoje lub innych graczy. Można to zrobić nawet w jednej turze.
nakago
Posty: 257
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 38 times

Re: Nippon.

Post autor: nakago »

wypychać czyli zastępować wyższym, to oczywiste jest dla mnie, sęk w tym, że w instrukcji jest mowa, że dla 4 osób jest możliwa sytuacja, że kładziemy jakiś żeton wyższy niż istniejące w mieście i wybieramy jeden z najniżyszch, który ma spaść

rozumiem, że w grze dla 2 i 3 osób takie zasady mają miejsce, ale nie rozumiem dlaczego taka sytuacja miałaby mieć miejsce dla 4 osób skoro wysztkie 4 pola wpływu są dostępne dla graczy
Awatar użytkownika
errorr
Posty: 167
Rejestracja: 15 wrz 2008, 10:03
Has thanked: 31 times
Been thanked: 6 times

Re: Nippon.

Post autor: errorr »

Fragment instrukcji: "Pole Wpływu jest dostępne jeśli umieszczony jest na nim żeton Wpływu o wartości niższej niż ten, który Gracz ma zamiar umieścić (ten żeton o niższej wartości, może należeć do dowolnego Gracza, nawet do aktywnego). W tym przypadku żeton o niższej wartości zwracany jest właścicielowi." Czyli nie wybieramy żetonu tylko usuwamy (wypychamy) żeton który zastępujemy. Także sytuacja którą opisujesz nie jest możliwa w rozgrywce 4-osobowej oraz nie ma na ten temat wzmianki w instrukcji.
ODPOWIEDZ