Star Wars Rebellion - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
carlos
Posty: 573
Rejestracja: 20 sie 2012, 21:10
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 8 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: carlos »

Kajak pisze:Jest tak imperialna karta akcji:
"Zgodnie z moim planem" (początek walki)
Podczas każdej bitwy
w pierwszej rundzie walk
gracz Rebelii rzuca
1czerwoną kością mniej
i 2 czarnymi kośćmi mniej.


I teraz pytanie: mimo że w instrukcji jest napisane że te karty są jednorazowe faktycznie można to stosować przed każdą bitwa ( czyli karta jest używana wielokrotnie ) , czy też jest to błąd na karcie? Kurde.
Runda walki składa się z bitwy kosmicznej i bitwy naziemnej. Karta ma zastosowanie do obu rodzajów bitwy, ale tylko w pierwszej rundzie walki. Jeśli dojdzie do drugiej rundy to karty nie bierzesz już pod uwagę.
Adar
Posty: 242
Rejestracja: 05 sty 2015, 12:03
Lokalizacja: Wałcz

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Adar »

Mam takie małe pytanko, właściwie żeby się upewnić. W instrukcji jest, że Karty Akcji z oznaczeniem Przydział rozpatruje w fazie przydziału zamiast przydzielać lidera do misji. Rozumiem, że danego lidera nie mogę już w tej rundzie przydzielić do misji a jednocześnie mogę go wykorzystać do aktywacji układu?
Awatar użytkownika
wis
Posty: 1231
Rejestracja: 20 sty 2009, 18:01
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 59 times
Been thanked: 24 times
Kontakt:

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: wis »

Nie - zwykle (zawsze?) ten lider ląduje na mapie, nie możesz go już ściągnąć i użyć do czegoś innego.
Glory: A Game of Knights - nasza pierwsza gra Kickstarter / FB / Gamefound
Awatar użytkownika
kudlacz135
Posty: 645
Rejestracja: 15 sie 2013, 21:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: kudlacz135 »

Mam dwa pytania, czy tak jak występuje ograniczenie na liczbę rzuconych kostek w walce, czy jest też ograniczenie na rzut kośćmi w trakcie misji?

Jest taka karta wśród misji Imperium, w której liczy się wszystkie symbole podczas tego testu, czy jeśli misja będzie robiona przez więcej niż jednego bohatera (np. pójdzie dwóch, albo w układzie ktoś już będzie się znajdował z odpowiednimi symbolami), to czy należy zliczać symbole dodatkowych bohaterów?
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Valarus »

kudlacz135 pisze:Mam dwa pytania, czy tak jak występuje ograniczenie na liczbę rzuconych kostek w walce, czy jest też ograniczenie na rzut kośćmi w trakcie misji?

Jest taka karta wśród misji Imperium, w której liczy się wszystkie symbole podczas tego testu, czy jeśli misja będzie robiona przez więcej niż jednego bohatera (np. pójdzie dwóch, albo w układzie ktoś już będzie się znajdował z odpowiednimi symbolami), to czy należy zliczać symbole dodatkowych bohaterów?
Przy misjach Jest limit 10 kostek, czyli rzucasz wszystkim co dostałeś w pudle z grą - kolor nie ma znaczenia.

W przypadku misji liczących wszyskie symbole bierzesz to stwierdzenie dosłownie - wszystkie symbole wszystkich obecnych w systemie bohaterów.
Parmenides
Posty: 423
Rejestracja: 19 paź 2006, 20:11
Lokalizacja: Katowice

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Parmenides »

Mam pytanie czy wszystko robię dobrze podczas budowy i wystawiania jednostek.

Po pierwszej rundzie w V kroku fazy uzupełnień przesuwam znacznik czasu o jedno pole. Trafiam na symbol budowy. Powiedzmy, że grając Rebelią mam dwa systemy. Na pierwszym buduję Żołnierza oraz X-winga, system ma symbol "1" więc umieszczam te jednostki na pierwszym polu toru budowy. Na drugim buduję Y-winga oraz Krążownik Mon Calamari, system ma symbol "3" więc umieszczam te jednostki na trzecim polu toru budowy. Następnie przechodzę do VI kroku fazy uzupełnień i przesuwam wszystkie jednostki w dół o jedno pole. Żołnierz i X-wing spadają z toru więc są gotowe do wystawienia. Krążownik i Y-wing przesuwają się o jedno pole w dół, są teraz na drugim polu toru budowy. W trzeciej rundzie w V kroku fazy uzupełnień przesuwam znacznik czasu o jedno pole. Nie trafiam na symbol budowy więc od razu przechodzę do kroku VI. Krążownik i Y-wing przesuwają się o jedno pole w dół, są teraz na pierwszym polu toru budowy. W VI kroku czwartej fazy uzupełnień będą gotowe do wystawienia.

Czy wszystko się zgadza? Dzięki za pomoc :)
Awatar użytkownika
sowacz
Posty: 771
Rejestracja: 04 lut 2008, 11:08
Lokalizacja: Rumia
Been thanked: 25 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: sowacz »

Parmenides pisze:W trzeciej drugiej rundzie w V kroku fazy uzupełnień przesuwam znacznik czasu o jedno pole.
Parmenides pisze:W trzeciej rundzie w VI kroku czwartej fazy uzupełnień będą gotowe do wystawienia.

Czy wszystko się zgadza? Dzięki za pomoc :)
Teraz się zgadza ;)
Parmenides
Posty: 423
Rejestracja: 19 paź 2006, 20:11
Lokalizacja: Katowice

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Parmenides »

[/quote]Teraz się zgadza ;)[/quote]

Super :) Jeszcze jedno pytanie po ostatniej rozgrywce. Gracz Rebelii pod koniec Fazy Akcji zmienia lokację swojej bazy. Używa do tego dwóch liderów. W Talii Sond jest 7 kart. Czy gracz Rebelii musi wybrać lokalizację nowej bazy tylko z tych 7 kart (zamiast ośmiu) czy może karty sond, które ma przed sobą gracz Imperium są przetasowywane i jedna losowa karta trafia do Talii aby gracz Rebelii mógł wybrać z pośród ośmiu kart?
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Pynio »

Generalnie dobiera z puli kart, które są w talii możliwe do dobrania. (Nie podbiera kart imperialnych Vaderowi)
Nycte
Posty: 425
Rejestracja: 28 kwie 2012, 08:07
Lokalizacja: Słupsk/ Gdańsk
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Nycte »

Mam pytanie odnośnie zdania ze strony 3 księgi zasad:
"Symbole zasobów z pola "Bazy Rebelii" nadal mogą być używane, kiedy baza jest odkryta pod warunkiem, że w jej układzie nie znajduje się żadna jednostka imperialna oraz że dany układ nie popiera imperium."
Czyli jak Baza Rebelii jest odkryta (wtedy wszystkie jednostki wędrują z bazy na konkretną planetę) to wciąż sama baza daje możliwość rekrutacji (ale juz na planecie - czyli dodatkowy boost do konkretnej planety).
1 problem: końcówka zdanie "oraz że dany układ nie popiera imperium". Jednak czy nie jest tak, że keidy na planetę zawędruje znacznik popracia Imperium to Rebelia przegrywa?
2 problem: Skoro odkryta baza rebelii wciąż daje nam bonusy to nie rozumiem zdania ze strony 4:
Gracz Rebelii może do budowy jednostek dodatkowo używać symboli zasobów przedstawionych na polu "Bazy Rebelii", jeśli baza nie jest ujawniona , a gracz imperium nie ma jednostek w układzie lub ten układ go nie popiera.
To w końcu może być ujawniona czy nie?
z góry dziękuję
Elros
Posty: 12
Rejestracja: 25 gru 2015, 16:05

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Elros »

Mam dziwne pytanie.

Gwiazda Śmierci wysadza w powietrze Dagobah.
- Rebelia nie może wykonywać w tym układzie misji? Szczególnie chodzi mi o kartę Yody i Lukea. Czy jednak jakimś tajemnym sposobem chatka Yody lewituje na fragmencie rozwalonej planety, gdzie Luke dzielnie pobiera nauki od mistrza?
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Valarus »

Nycte pisze:Mam pytanie odnośnie zdania ze strony 3 księgi zasad:
"Symbole zasobów z pola "Bazy Rebelii" nadal mogą być używane, kiedy baza jest odkryta pod warunkiem, że w jej układzie nie znajduje się żadna jednostka imperialna oraz że dany układ nie popiera imperium."
Czyli jak Baza Rebelii jest odkryta (wtedy wszystkie jednostki wędrują z bazy na konkretną planetę) to wciąż sama baza daje możliwość rekrutacji (ale juz na planecie - czyli dodatkowy boost do konkretnej planety).
1 problem: końcówka zdanie "oraz że dany układ nie popiera imperium". Jednak czy nie jest tak, że keidy na planetę zawędruje znacznik popracia Imperium to Rebelia przegrywa?
2 problem: Skoro odkryta baza rebelii wciąż daje nam bonusy to nie rozumiem zdania ze strony 4:
Gracz Rebelii może do budowy jednostek dodatkowo używać symboli zasobów przedstawionych na polu "Bazy Rebelii", jeśli baza nie jest ujawniona , a gracz imperium nie ma jednostek w układzie lub ten układ go nie popiera.
To w końcu może być ujawniona czy nie?
z góry dziękuję
1. Nie, poparcie dla imperium na polu bazy nie kończy gry. Może natomiast bazę odsłonić, nawet bez obecności tam imperialnych jednostek.
2. Ten problem to kwestia tłumaczenia. W oryginale zdanie ze strony 4 brzmi unless the base is revealed and the Imperial player has a unit or loyalty in the system. Czyli tłumaczenie właściwie powinno brzmieć:
Gracz Rebelii może do budowy jednostek dodatkowo używać symboli zasobów przedstawionych na polu "Bazy Rebelii" chyba że baza jest odkryta, a w jej systemie znajduje się poparcie lub jednostka imperium.

Tak czy inaczej - można używać tych znaczników, jeżeli baza jest ujawniona.
Elros pisze:Mam dziwne pytanie.

Gwiazda Śmierci wysadza w powietrze Dagobah.
- Rebelia nie może wykonywać w tym układzie misji? Szczególnie chodzi mi o kartę Yody i Lukea. Czy jednak jakimś tajemnym sposobem chatka Yody lewituje na fragmencie rozwalonej planety, gdzie Luke dzielnie pobiera nauki od mistrza?
Można wykonywać misje w zniszczonym systemie. Odpowiedź była w FAQ, więc pytanie nie jest aż takie dziwnie;)
Nycte
Posty: 425
Rejestracja: 28 kwie 2012, 08:07
Lokalizacja: Słupsk/ Gdańsk
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Nycte »

Dwa pytania.
Nie można budować ani wystawiać jednostek w którym znajdują się jednostki nieprzyjaciela. Dotyczy to tylko jednostek naziemnych czy np pojedynczy myśliwiec znajdujący się na orbicie może zablokować cala planetę.
2. Gracz imperium wygrywa gdy w danym układzie nie będzie żadnych jednostek revelianckich. Co jeśli imperium wygrało bitwę lądowa ale na orbicie wygrała rebelia i wciąż jest tam jej flota?
Z góry dzieki
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Pynio »

Nycte pisze:Dwa pytania.
Nie można budować ani wystawiać jednostek w którym znajdują się jednostki nieprzyjaciela. Dotyczy to tylko jednostek naziemnych czy np pojedynczy myśliwiec znajdujący się na orbicie może zablokować cala planetę.
2. Gracz imperium wygrywa gdy w danym układzie nie będzie żadnych jednostek revelianckich. Co jeśli imperium wygrało bitwę lądowa ale na orbicie wygrała rebelia i wciąż jest tam jej flota?
Z góry dzieki
"Gracz nie może użyć do budowy symboli zasobów układu,
jeśli w danym układzie znajduje się jednostka
przeciwnika."

W czym jest problem? Jednostka to jednostka. Czy jest rozpis na jednostki lądowe lub kosmiczne?

"Gracz Imperium wygrywa grę natychmiast, jeśli w układzie bazy
Rebelii znajdować będą się jednostki imperialne i nie będzie tam
żadnych jednostek rebelianckich.
• Gracz Imperium może wygrać tylko wtedy, gdy baza Rebelii
będzie ujawniona."

Słowo klucz: żadnych. :) Polecam pełną instrukcję.
Nycte
Posty: 425
Rejestracja: 28 kwie 2012, 08:07
Lokalizacja: Słupsk/ Gdańsk
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Nycte »

Pynio pisze: Polecam pełną instrukcję.
czytałem ale wolałem się upewnić :)
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Pynio »

Nycte pisze:
Pynio pisze: Polecam pełną instrukcję.
czytałem ale wolałem się upewnić :)
Niestety instrukcje FFG w takiej formie jakie są kompletnie do mnie nie przemawiają, zatem troszkę się nie dziwię, że pytasz. Przy Draculi ostatniej edycji tyle wyszło zapytań, że nie dokończyliśmy partii... Niestety trzeba wkuć na pamięć instrukcję główną, innego wyjścia nie ma.
Tony23
Posty: 421
Rejestracja: 03 paź 2014, 18:43
Been thanked: 5 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Tony23 »

1) Pytanie z wczorajszej gry, niestety z pamięci:
Misja rebelii która pozwala losowa wybrać 4 karty sond imperium i 2 położyć na wierzchu a 2 na spodzie talii sond.

Te 4 karty wybieram z tych które Imperium już wcześniej pobrało, czyli z tych lokalizacji gdzie wie gdzie mnie nie ma? Zatem kolejność odkładania na talie nie ma znaczenia, zakładając że imperium pamięta co odkrył. Spowolni to tylko przeszukiwanie sond o jedną rundę, bo na koniec imperium odkryje te 2 sondy które już miał?

Pyt 2) co jeśli w zniewolony układzie rebelia uzyska poparcie a nie ma tam jednostek? Żeton kładziony jest pod tym znacznikiem zniewolenia?
Szaweł
Posty: 1897
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Szaweł »

Tony23 pisze:1) Pytanie z wczorajszej gry, niestety z pamięci:
Misja rebelii która pozwala losowa wybrać 4 karty sond imperium i 2 położyć na wierzchu a 2 na spodzie talii sond.

Te 4 karty wybieram z tych które Imperium już wcześniej pobrało, czyli z tych lokalizacji gdzie wie gdzie mnie nie ma? Zatem kolejność odkładania na talie nie ma znaczenia, zakładając że imperium pamięta co odkrył. Spowolni to tylko przeszukiwanie sond o jedną rundę, bo na koniec imperium odkryje te 2 sondy które już miał?

Pyt 2) co jeśli w zniewolony układzie rebelia uzyska poparcie a nie ma tam jednostek? Żeton kładziony jest pod tym znacznikiem zniewolenia?
1. To by było bez sensu - po co odkładać na spód karty układów już sprawdzonych. Bierzesz 4 karty z góry talii dobierania (czyli tych, niesprawdzonych) i odkładasz 2 na wierzch stosu a 2 na spód. Wyobraź sobie, że podnosisz 4 karty, patrzysz a tam akurat układ, w którym jest Twoja baza. Nie chcesz jej ujawnić, więc chowasz ją pod spód talii, żeby Imperium dotarło tam jak najpóźniej.

2. Jeśli są tam nadal jednostki Imperium, to tak. Jest to wtedy układ lojalny Rebelii ale zniewolony przez Imperium. Jeśli zniszczysz jednostki Imperium, układ przestaje być zniewolonym i zostaje już tylko i wyłącznie lojalny terro... ekhem Rebelii.
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
Adar
Posty: 242
Rejestracja: 05 sty 2015, 12:03
Lokalizacja: Wałcz

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Adar »

Szaweł pisze:
Tony23 pisze:1) Pytanie z wczorajszej gry, niestety z pamięci:
Misja rebelii która pozwala losowa wybrać 4 karty sond imperium i 2 położyć na wierzchu a 2 na spodzie talii sond.

Te 4 karty wybieram z tych które Imperium już wcześniej pobrało, czyli z tych lokalizacji gdzie wie gdzie mnie nie ma? Zatem kolejność odkładania na talie nie ma znaczenia, zakładając że imperium pamięta co odkrył. Spowolni to tylko przeszukiwanie sond o jedną rundę, bo na koniec imperium odkryje te 2 sondy które już miał?
1. To by było bez sensu - po co odkładać na spód karty układów już sprawdzonych. Bierzesz 4 karty z góry talii dobierania (czyli tych, niesprawdzonych) i odkładasz 2 na wierzch stosu a 2 na spód. Wyobraź sobie, że podnosisz 4 karty, patrzysz a tam akurat układ, w którym jest Twoja baza. Nie chcesz jej ujawnić, więc chowasz ją pod spód talii, żeby Imperium dotarło tam jak najpóźniej.
No jak w talii ma być karta z bazą, skoro jest ona wyciągana na początku rozgrywki? Nie pamiętam w tym momencie z której talii pobiera się karty, ale na wierzch możesz położyć karty, w których imperium ma swoje jednostki i tam i tak nie przeniesiesz bazy, a na spód karty pustych bądź rebelianckich układów, co w konsekwencji może pomóc w przeniesieniu bazy
Szaweł
Posty: 1897
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Szaweł »

Słusznie, przepraszam za wprowadzenie w błąd. Zapomniałem o karcie sondy u Rebelii.
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
Awatar użytkownika
Col. Frost
Posty: 256
Rejestracja: 15 lis 2015, 17:40
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 50 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Col. Frost »

Szaweł pisze:2. Jeśli są tam nadal jednostki Imperium, to tak. Jest to wtedy układ lojalny Rebelii ale zniewolony przez Imperium. Jeśli zniszczysz jednostki Imperium, układ przestaje być zniewolonym i zostaje już tylko i wyłącznie lojalny terro... ekhem Rebelii.
Jeśli by nie było tam jednostek Imperium to układ nie może być zniewolony. Czyżbym się mylił?
Szaweł
Posty: 1897
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Szaweł »

Col. Frost pisze:
Szaweł pisze:2. Jeśli są tam nadal jednostki Imperium, to tak. Jest to wtedy układ lojalny Rebelii ale zniewolony przez Imperium. Jeśli zniszczysz jednostki Imperium, układ przestaje być zniewolonym i zostaje już tylko i wyłącznie lojalny terro... ekhem Rebelii.
Jeśli by nie było tam jednostek Imperium to układ nie może być zniewolony. Czyżbym się mylił?
Masz rację, w momencie, w którym ostatnia jednostka opuszcza planetę, układ przestaje być zniewolony. O ile dobrze pamiętam Imperium może chyba mieć jednostki w przestrzeni kosmicznej układu a nie mieć jednostek na planecie i ten układ również nie jest zniewolony.
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
Awatar użytkownika
Col. Frost
Posty: 256
Rejestracja: 15 lis 2015, 17:40
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 50 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Col. Frost »

Też mi się tak wydaje. Wówczas takie jednostki "tylko" blokują możliwość budowania w tym systemie jednostek przeciwnikowi.
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Valarus »

Szaweł pisze: 1. To by było bez sensu - po co odkładać na spód karty układów już sprawdzonych. Bierzesz 4 karty z góry talii dobierania (czyli tych, niesprawdzonych) i odkładasz 2 na wierzch stosu a 2 na spód. Wyobraź sobie, że podnosisz 4 karty, patrzysz a tam akurat układ, w którym jest Twoja baza. Nie chcesz jej ujawnić, więc chowasz ją pod spód talii, żeby Imperium dotarło tam jak najpóźniej.
Zakładam, że mówimy tu o karcie Plant False Leads - bierzesz 4 sondy od gracza imperium i odkładasz je dowolnie (nie 2-2) na górze i spodzie talii sond.
Tak czy inaczej odpowiedź Szaweła była błędna - te karty bierze się z tych, które imperium już sprawdziło, nie z tych, które jeszcze zostały w decku. A odkładnia na spód sprawdzonych układów ma bardzo duży sens. Trzeba pamiętać, że ta karta nie istnieje w prózni i należy ją łaczyć z Rapid Mobilisation, kiedy trzeba ewakuować bazę. Szczególnie, kiedy w tali sond zostało już bardzo mało kart.

Najpierw używasz Plant False Leads, zabierasz imperium 4 karty - dzięki temu masz 4 karty więcej, które do wyboru nowej bazy. Możesz sobie np. położyć jedną na góre, 3 na spód, i lokalizację nowej bazy będziesz wybierał z odłożonej na góre karty i jeszcze 3 losowych. Nawet jak gracz imperium pamięta, które karty mu zabrałeś, to przy odrobinie szczęścia i tak mu to nic nie daje.
bugatti
Posty: 52
Rejestracja: 14 sie 2014, 18:21
Been thanked: 1 time

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: bugatti »

Potrzebuje pomocy. Użyłem misji Plan Awaryjny.Wykorzystałem do tego lidera z logistyką i trzema dyplomacjamami. A następnie przydzieliłem go do misji ktorą nie udało mi się wcześniej wykonać -Sabotaż, który wymaga odziałów specjalnych. I co w tej sytuacji się liczy. Logistyka czy oddziały do wykonania misji.

Z góry dzięki za pomoc.
ODPOWIEDZ