Star Wars Rebellion - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5457
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Star Wars Rebellion - pytania i wątpliwości

Post autor: Rocy7 »

Kilka pytań po dzisiejszej rozgrywce:
1) Przygotowanie: czy Rebelia dostaje oprocz 4 kart liderów podstawowych również 2 karty R2D2 i C3PO?
2) Assigment - jak wygląda timing użycia tych zdolności? Co jeśli zarówno gracz imperium jak i rebelii chcą użyć karty akcji z tą zdolnością? Robią to naprzemiennie? Czy najpierw gracz Rebelii i wszyscy jego liderzy z assigment a potem gracz Imperium?
3) Jeśli lider nie może wykonać przypisanej mu misji (bo stała się bezcelowa) misja jest odrzucana, a akcja lidera stracona?
4) czy jeśli w systemie jest kilku liderów tego samego gracza suma kart taktyki jest dodawana?
5) w przypadku próby pojmania lidera, tylko on się broni, czy każdy przyjazny lider również dodaje kości?
6) system może być lojalny tylko wobec jednej strony? jeśli na system lojalny dla rebelii wchodzą jednostki imperium, bo pozostaje tylko subjugation, czy kładzie się je na żeton lojalności rebelii?
Awatar użytkownika
Col. Frost
Posty: 254
Rejestracja: 15 lis 2015, 17:40
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 48 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Col. Frost »

Grę mam ledwie od niecałych dwóch tygodni, ale widzę to tak:
1) Tylko jeśli je wylosuje z talii kart akcji (action cards). Na początku gry każdy gracz losuje po dwie takie karty (bez symbolu rekrutacji). Nie dostaje wszystkich.
2) Wg mnie kart akcji "assigment" można użyć podczas przydzielania swoich liderów do misji. A więc najpierw takiej karty może użyć gracz Rebelii, a po ukończeniu przez niego tej fazy, gracz Imperium.
3) Akcja lidera rzeczywiście jest stracona, ale karta wraca do ręki. Nie ma przymusu wykonania misji liderem do niej przydzielonej. Można nawet przydzielać liderów, którzy nie spełniają wymagań do danej misji, w ramach blefu. Co prawda nie za bardzo wiem co można przez taki blef osiągnąć, ale to już inna sprawa.
4) Nie, pobierasz tyle kart ile wskazuje najwyższy współczynnik jednego z liderów.
5) Każdy. Możesz nawet dodać nowego lidera do tego systemu w ramach przeciwstawiania się misji.
6) Kładzie się na żeton Rebelii i wszystkie karty mówiące o "systemie lojalnym wobec Rebelii" nadal na niego działają. Co ciekawe te mówiące o "systemie Imperium" również.
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Valarus »

Potwierdzam wszystkie odpowiedzi:)
Awatar użytkownika
pinata
Posty: 613
Rejestracja: 11 mar 2014, 23:39
Been thanked: 11 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: pinata »

Col. Frost pisze:6) [...] wszystkie karty mówiące o "systemie lojalnym wobec Rebelii" nadal na niego działają. [...]
It's complicated.
Rules reference, strona 8 pisze:If an ability requires a player to have loyalty in a system, that player must have a loyalty marker there. It does not matter if his opponent has units or a subjugation marker in the system.
Rules reference, strona 8 pisze:An Imperial system is any system that has an Imperial loyalty marker or subjugation marker in it.
Rules reference, strona 11 pisze:A Rebel system is any system that has a Rebel loyalty marker and no subjugation marker in it.
Wygląda na to, że system jest traktowany jako "lojalny wobec Rebelii", ale jednocześnie nie jest "systemem Rebelii", lecz "systemem Imperium".

Należy uważnie czytać wymagania na kartach.
Awatar użytkownika
Col. Frost
Posty: 254
Rejestracja: 15 lis 2015, 17:40
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 48 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Col. Frost »

Nie stoi to w sprzeczności z tym co napisałem ;) Ale dobrze, że rozwinąłeś temat.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5457
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Rocy7 »

Czy karte Sabotaz mozna zagrywac na Subjugated system skoro pisze na niej zagrac na Imperial System?
Awatar użytkownika
pinata
Posty: 613
Rejestracja: 11 mar 2014, 23:39
Been thanked: 11 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: pinata »

Jak pisałem trzy posty wcześniej, zasady gry definiują "Imperial system" jako "any system that has an Imperial loyalty marker or subjugation marker in it".

Nie widzę przeszkód, żeby stosować tę definicję do karty Sabotaż, o ile warunkiem jej zagrania faktycznie jest wybór "Imperial system" za cel (nie mam SW:R pod ręką, więc nie mogę tego potwierdzić).
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5457
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Rocy7 »

pinata pisze:Jak pisałem trzy posty wcześniej, zasady gry definiują "Imperial system" jako "any system that has an Imperial loyalty marker or subjugation marker in it".

Nie widzę przeszkód, żeby stosować tę definicję do karty Sabotaż, o ile warunkiem jej zagrania faktycznie jest wybór "Imperial system" za cel (nie mam SW:R pod ręką, więc nie mogę tego potwierdzić).
Tutaj chodziło mi bardziej o to czy gracz Imperialny może kartą Research and Development usuwać sabotaż też na Subjugated, ale na karcie pisze "Resolve in any system that has imperial loyality" więc nie powinna działać na Subjugated.
manstain2
Posty: 5
Rejestracja: 11 maja 2016, 05:13

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: manstain2 »

Rocy7 pisze:
pinata pisze:
Tutaj chodziło mi bardziej o to czy gracz Imperialny może kartą Research and Development usuwać sabotaż też na Subjugated, ale na karcie pisze "Resolve in any system that has imperial loyality" więc nie powinna działać na Subjugated.
Oczywiscie masz racje i karta ta nie dziala na Sobjugated.
W sumie to jest tricky i calkiem ciekawe :-). Jak dasz "sabotage" na sobjugated system to ciezko usunac ten marker.System ten nie jest Loyal do Imperium a tlyko sobjugated to nalezy odroznic aby usunac sabotage marker najpierw musisz zrobic ten system loyal (poprzez misje) a dopiero potem uzyc karte Resarch and Development.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5457
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Rocy7 »

Kolejne dwa pytania:
1) czy przy probie przeciagniecia na ciemna strone mocy licza sie wszystkie ikony wszystkich liderow systemu w ktorym nastepuje proba, czy tylko ikony Palpatine i lidera schwytanego lidera rebelii? W systemie stoi Han Solo, schwytany Ackbar oraz Vader, robie probe przeciagniecia Ackbara za pomoca Palpatine, czyje ikony biore pod uwage?
2) czy zakladajac, ze przeciwnik ma karty block damage na reku moge przydzielac wiecej obrazen do danej jednostki niz trzeba do jej zniszczenia?
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Valarus »

Rocy7 pisze:Kolejne dwa pytania:
1) czy przy probie przeciagniecia na ciemna strone mocy licza sie wszystkie ikony wszystkich liderow systemu w ktorym nastepuje proba, czy tylko ikony Palpatine i lidera schwytanego lidera rebelii? W systemie stoi Han Solo, schwytany Ackbar oraz Vader, robie probe przeciagniecia Ackbara za pomoca Palpatine, czyje ikony biore pod uwage?
2) czy zakladajac, ze przeciwnik ma karty block damage na reku moge przydzielac wiecej obrazen do danej jednostki niz trzeba do jej zniszczenia?
1) wszystkei ikony wszystkich obecnych liderów pamiętajac o limicie 10 kostek.
2) możesz przydzielić więcej obrażeń do konkretniej jednostki niż potrzeba do jej zniszczenia
manstain2
Posty: 5
Rejestracja: 11 maja 2016, 05:13

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: manstain2 »

Rocy7 pisze:Kolejne dwa pytania:
1) czy przy probie przeciagniecia na ciemna strone mocy licza sie wszystkie ikony wszystkich liderow systemu w ktorym nastepuje proba, czy tylko ikony Palpatine i lidera schwytanego lidera rebelii? W systemie stoi Han Solo, schwytany Ackbar oraz Vader, robie probe przeciagniecia Ackbara za pomoca Palpatine, czyje ikony biore pod uwage?
2) czy zakladajac, ze przeciwnik ma karty block damage na reku moge przydzielac wiecej obrazen do danej jednostki niz trzeba do jej zniszczenia?


1- Pamietej, tez, ze maksymalnie mozesz zlapac 1 lidera rebeli, jesli zlapiesz 2giego to tego pierwszego musisz wypuscic (zdjac ring) . W sumie to mozna w 1 turze zneutralizowac-to chyba dobre slowo nawet 3 liderow ale zlapac tylko 1.
lidera 1 -lapiesz i przeciagasz na zla strone mocy
lidera 2 -lapiesz i zamrazasz (nakladasz carbonitee ring)
lidera 3 lapiesz (nakladasz capture ring)
Tak jak poprzednik napisal, bierzesz wszystkie ikony pod uwage.

2 To dobra taktyka aby uniemozliwic zablokowanie zniszczenia, przydzielic extra pare zniszczen.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5457
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Rocy7 »

manstain2 pisze:
zfaje sobie z tego doskonale sprawe, mozna tez dobrowolnie stracic 4 lidera poswiecajac go za objective.
Adar
Posty: 242
Rejestracja: 05 sty 2015, 12:03
Lokalizacja: Wałcz

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Adar »

Hej, mam takie pytanie:

1. Czy jeśli przydzieliłem lidera do misji, ale jej wykonanie stało się bezcelowe, czy mogę użyć tego lidera do przesunięcia wojska? Albo do użycia w akcji "opposite"? Karta wraca na rękę a co się dzieje z liderem? Idzie do moich zasobów czy jednak muszę go postawić w systemie, gdzie zamierzałem użyć misji?

2. Czy można robić misję więcej niż dwoma liderami (np. zagrać misję z przydzielonymi dwoma liderami na system, gdzie już jest lider)? I w drugą stronę - czy można przeszkadzać więcej niż jednym liderem?
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Valarus »

Adar pisze:Hej, mam takie pytanie:

1. Czy jeśli przydzieliłem lidera do misji, ale jej wykonanie stało się bezcelowe, czy mogę użyć tego lidera do przesunięcia wojska? Albo do użycia w akcji "opposite"? Karta wraca na rękę a co się dzieje z liderem? Idzie do moich zasobów czy jednak muszę go postawić w systemie, gdzie zamierzałem użyć misji?

2. Czy można robić misję więcej niż dwoma liderami (np. zagrać misję z przydzielonymi dwoma liderami na system, gdzie już jest lider)? I w drugą stronę - czy można przeszkadzać więcej niż jednym liderem?
1. Nie możesz tego lidera do niczego użyć. Będzie stał na karcie aż do końca tury, po czym zarówno misja jak i lider do Ciebie wrócą. Nie jest stawiany na mapę.

2. Tak, można tak zrobić. W wykonywaniu misji biorę udział wszyscy liderzy obecni w systemie. Można przeszkadzać więcej niż jednym liderem, jeżeli jacyś już są w systemie, gdzie misja jest wykonywana - nie możesz natomiast wysłać więcej niż jednego lidera z "poola" do przeszkadzania w misji.
Adar
Posty: 242
Rejestracja: 05 sty 2015, 12:03
Lokalizacja: Wałcz

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Adar »

To kolejne pytanie, które pojawiło się przy okazji polskiej wersji.

Karta akcji "Zgodnie z moim planem" mówi:

Podczas każdej bitwy w pierwszej rundzie walki gracz Rebelii rzuca 1 czerwoną kością mniej i 2 czarnymi kośćmi mniej

Natomiast instrukcja mówi, że "zdolność działa tylko podczas obecnie rozgrywanej walki, a nie podczas kolejnych walk", co s toi w sprzeczności z kartą. Są więc dwa rozwiązania:

1. Karta działa tylko na pierwszą rundę, zarówno w bitwie kosmicznej jak i na ziemi, potem jest odrzucana
2. Uwzględniając opis walki, gdzie mamy:
3. Runda walki
I. Bitwa kosmiczna
II. Bitwa naziemna
III Odwrót
IV Kolejna runda
karta działa zawsze na bitwę kosmiczną dopóki walka się nie skończy.

Im dłużej to czytam tym bardziej skłaniam się ku pierwszej wersji (czyli działa raz na obie bitwy, potem odrzucamy). Mógłby ktoś zerknąć jak to wygląda in english?
Awatar użytkownika
Col. Frost
Posty: 254
Rejestracja: 15 lis 2015, 17:40
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 48 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Col. Frost »

Ja tu nie widzę sprzeczności. "Podczas każdej bitwy" odnosi się do tego, że karta działa zarówno podczas bitwy kosmicznej jak i lądowej. Jednocześnie karty możemy użyć tylko raz (jak chyba każdą kartę akcji) więc podczas kolejnych starć już nie działa.
Adar
Posty: 242
Rejestracja: 05 sty 2015, 12:03
Lokalizacja: Wałcz

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Adar »

Col. Frost pisze:Ja tu nie widzę sprzeczności. "Podczas każdej bitwy" odnosi się do tego, że karta działa zarówno podczas bitwy kosmicznej jak i lądowej. Jednocześnie karty możemy użyć tylko raz (jak chyba każdą kartę akcji) więc podczas kolejnych starć już nie działa.
Racja, sprawdziłem angielską wersję. Zmyliło mnie to "w każdej bitwie" sugerując, że dotyczy każdej bitwy, a nie tylko bitew w bieżącej walce. Ale jak widać źle zinterpretowałem. Wolałbym "Podczas bitew w pierwszej rundzie walki" :) Dobra, czepiam się. Dzięki!
Awatar użytkownika
Col. Frost
Posty: 254
Rejestracja: 15 lis 2015, 17:40
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 48 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Col. Frost »

Tak naprawdę to wystarczyło napisać "w pierwszej rundzie", albo "przez całą pierwszą rundę" i chyba byłoby przejrzyściej. No, ale czepiamy się ;)
Szaweł
Posty: 1897
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Szaweł »

Jeśli po rozpatrzeniu bitwy w układzie, w którym znajduje się Gwiazda Śmierci w budowie graczowi Rebelii pozostanie np. 1 X-Wing a graczowi Imperium tylko GŚwB i gracz Rebelii posiada kartę "Plany Gwiazdy Śmierci" można właściwie uznać, że GŚwB została zniszczona? GŚ nie może się poruszać, gracz Imperium nie ma jednostek, którymi może zniszczyć pozostałego X-Wing'a a gracz Rebelii może do znudzenia powtarzać kolejną rundę aż wyrzuci trafienie bezpośrednie?
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
Szaweł
Posty: 1897
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Szaweł »

Sorry za dubla, ale chciałem odświeżyć jednocześnie :)

Karta "Odnaleźć Yodę". Czy jeśli tę misję wykona Luke oprócz tego, że staje się Jedi otrzymuje również pierścień Mistrza Yody?
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Valarus »

Szaweł pisze:Sorry za dubla, ale chciałem odświeżyć jednocześnie :)

Karta "Odnaleźć Yodę". Czy jeśli tę misję wykona Luke oprócz tego, że staje się Jedi otrzymuje również pierścień Mistrza Yody?
Tak.
Awatar użytkownika
ariser
Posty: 1136
Rejestracja: 16 lut 2016, 19:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 63 times
Been thanked: 48 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: ariser »

Szaweł pisze:Jeśli po rozpatrzeniu bitwy w układzie, w którym znajduje się Gwiazda Śmierci w budowie graczowi Rebelii pozostanie np. 1 X-Wing a graczowi Imperium tylko GŚwB i gracz Rebelii posiada kartę "Plany Gwiazdy Śmierci" można właściwie uznać, że GŚwB została zniszczona? GŚ nie może się poruszać, gracz Imperium nie ma jednostek, którymi może zniszczyć pozostałego X-Wing'a a gracz Rebelii może do znudzenia powtarzać kolejną rundę aż wyrzuci trafienie bezpośrednie?
Jeśli jedynym imperialnym statkiem pozostałym na polu bitwy jest GŚWB, a Rebelia nadal ma statki to Gwiazda zostaje automatycznie zniszczona.

https://boardgamegeek.com/thread/156034 ... nstruction
"W grze doszło do momentu niedociągnięcia, który jest spowodowany wielkością gry i jej nieidealnością."
vegathedog, 2019
Kupię / Sprzedam
Kajak
Posty: 175
Rejestracja: 11 lut 2006, 00:11
Lokalizacja: Niedaleko Nowej Huty
Has thanked: 96 times
Been thanked: 34 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Kajak »

Czy w jednym i tym samym układzie planetarnym mogę wykonać kilka misji?
Szaweł
Posty: 1897
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Szaweł »

Kajak pisze:Czy w jednym i tym samym układzie planetarnym mogę wykonać kilka misji?
Wprawdzie po jednej grze jestem dopiero semi-expertem ale nigdzie nie widziałem zasady zabraniającej tego.
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
ODPOWIEDZ