51. Stan - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
Thorin
Posty: 148
Rejestracja: 28 lis 2010, 19:59
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Been thanked: 2 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Thorin »

Dziękuję.

Trochę kaszana - osłabiona ta frakcja w takim razie, bo ma stosunkowo drogie koszty tych frakcyjnych akcji.
Baruk Khazad! Khazad ai-menu!
Own BGG, na sprzedaż
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Breżniew »

Thorin pisze:Dziękuję.

Trochę kaszana - osłabiona ta frakcja w takim razie, bo ma stosunkowo drogie koszty tych frakcyjnych akcji.
Ale ma też 4 robotników od początku, co może mieć znaczenie. Ale fakt, że odstają sporo od takiej Federacji albo Sojuszu. Ostatnio grałem solo Hegemonią i wbrew pozorom okazali się bardzo mocną frakcją. Ich uniwersalny żeton kontaktu robił dużo dobrego :D
Awatar użytkownika
Kasper
Posty: 210
Rejestracja: 04 gru 2010, 00:04
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Kasper »

Witam,

Kilka dni temu zakupiłem tę zacną grę. Oczywiście miałem kilka wątpliwości jednak po przeczytaniu tego wątku większość z nich została rozwiana. Znalazłem jednak dwa pytania które nie zostały sprecyzowane. Napisałem do Portalu i otrzymałem następujące odpowiedzi:

P: Karta: „Cwaniak”. Czy przeciwnik dostaje robotnika za skorzystanie w ten sposób z jego otwartej produkcji?
O: Odpowiedź Portalu – Tak. Gracz wydaje 1 robotnika, a właściciel użytej, otwartej produkcji otrzymuje 1 robotnika (z zasobów ogólnych).

P: Karta: „Łowcy Skór”. Czy może być użyta również na siebie?
O: Odpowiedź Portalu – nie może być użyta na sobie.

Może komuś się przyda :)
Awatar użytkownika
KENJI512
Posty: 1
Rejestracja: 30 kwie 2018, 15:43

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: KENJI512 »

Mam kilka pytań odnośnie trybu solo i ogólnie:

1. Jak wykłada się kartę Wirtualnemu Przeciwnikowi i jest to karta dająca punkty zwycięstwa za zbudowanie - to należy je dodać je jego wyniku?

2. Jak plądruję budowlę Wirtualnego Przeciwnika to dostaje on jeden punkt zwycięstwa? (gracz normalnie dostaje surowce z umowy gdy jego lokacja jest splądrowana, a WP? Wątpliwość ponieważ w przypadku korzystania z otwartej produkcji otrzymuje on zamiast pracownika punkt zwycięstwa)

3. Czy karty wystawiane WP mają jakiekolwiek działanie, czy są tylko wykładane i gracz może z nich korzystać, robić grabież itd.?

4. Plądrując budowlę WP - należy mieć tyle żetonów ataku ile dystans karty czy ze względu na rodzaj (produkcja 3, cecha 4, akcja 5)?

5. Tryb solo rozpoczynamy dostając 6 kart i dwie odrzucamy, po czym przechodzimy do fazy wypatrywania i kolejne karty dla gracza i WP? I WP nie dostaje 6/4 kart na start przed fazą wypatrywania?

6. Plansze graczy - akcje wielokrotne - na samym dole ostatnia akcja może być powtarzana wielokrotnie. Oznacza to:
a) można ją zagrać jeden raz jako jedną akcję, ale przeskalować (np jakby była użyta dwukrotnie)
b) można używać dowolną liczbę razy, każdy raz jako jedna akcja
c) można zagrać dowolną liczbę razy jako jedna akcja i skalować dowolnie (np. jedna akcja = dwa użycia, + można powtarzać w kolejnych akcjach)
?

7. Akcje z kart akcji, które można użyć dwukrotnie - czy jeśli użyje się jednokrotnie w ramach jednej akcji, to potem można w ramach innej akcji użyć drugi "ładunek" karty, czy w ramach jednej akcji należy wykorzystać ją jedno- lub dwukrotnie od razu?

Gra bardzo wciągająca i udana, naprawdę polecam. Pozdrawiam i z góry dzięki za odpowiedzi :)
ttrotyl
Posty: 23
Rejestracja: 16 maja 2016, 14:04

Re: 51. Stan: Master Set

Post autor: ttrotyl »

Mam dwa pytania.
1. W zasadach o Plądrowaniu lokacji jest UWAGA 2: Wszystkie żetony ze Splądrowanej Lokacji (pochodzące z aktywacji) są zwracane do puli głównej.
Czy przez aktywację rozumiana jest tu Faza produkcji? A jeśli tak, to czy oznacza to, że jeśli np. z danej lokacji w fazie produkcji dostałem dwa zasoby, to po jej splądrowaniu, o ile to możliwe, muszę te zasoby odrzucić do puli głównej?
2. Tryb Solo. Czy w trakcie przygotowania do gry dobieram 6 kart tylko dla siebie, a wirtualny przeciwnik otrzymuje karty tylko podczas Fazy wypatrywania?
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: ko2a »

Dodatek zgliszcza kartą pony express.

Co oznacza wybrana karta? Mogę finalnie na jakiś ruinach posiadać 4-5 surowców jeśli tyle rund zagramy?
Awatar użytkownika
this
Posty: 45
Rejestracja: 16 lut 2017, 14:02
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: this »

@ ttrotyl - instrukcja starała się opisać działanie najprostsze i najbardziej intuicyjne jak tylko można:
1. W zasadach o Plądrowaniu lokacji jest UWAGA 2: Wszystkie żetony ze Splądrowanej Lokacji (pochodzące z aktywacji) są zwracane do puli głównej.
Czy przez aktywację rozumiana jest tu Faza produkcji? A jeśli tak, to czy oznacza to, że jeśli np. z danej lokacji w fazie produkcji dostałem dwa zasoby, to po jej splądrowaniu, o ile to możliwe, muszę te zasoby odrzucić do puli głównej?

Po splądrowaniu karty wszystkie surowce, które na niej były znikają (są zwracane do puli głównej), następnie najeźdźca otrzymuje surowce z puli takie jak w polu "plądruj" (prawy górny róg kart), ofiara otrzymuje taki surowieć jak w polu "umowa" (dolna część karty), później karta jest obracana i służy jako ruiny. Na końcu trzeba pamiętać o ewentualnych bonusach pojawiające się na kartach typu "cecha".
rednulk
Posty: 34
Rejestracja: 28 mar 2018, 14:39
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 25 times
Been thanked: 11 times

Re: 51. Stan: Master Set

Post autor: rednulk »

Cześć,

Nie znalazłem odpowiedzi na poniższe, więc napisałem do Portalu. Nie odpisali, więc tu zapytam...

Chodzi o tryb solo z dodatkiem Zgliszcza.

Poniżej cytat z instrukcji i moje wątpliwości.

Wątpliwość 1:

"(...) jeśli w turze wirtualnego przeciwnika są odkryte 3 karty Połączeń: potasuj te
3 karty, odrzuć losowo jedną z nich dodając jednocześnie 2 PZ wirtualnemu przeciwnikowi. Następnie odrzuć jeszcze jedną kartę, bez rozpatrywania żadnego efektu i na koniec umieść ostatnią kartę odkrytą na odpowiednim stosie".

Jak rozumiem, opisane działanie jest wymagane tylko w sytuacji kiedy ja, będąc w trybie solo zawsze pierwszym graczem, nie pobiorę żadnej karty z 3 dostępnych kart połączeń? Bo tylko wtedy wirtualny gracz ma dostęp do 3 kart...


Wątpliwość 2:

"(...) Następnie odrzuć jeszcze jedną kartę (...)"

Pytanie czy losowo czy mogę ją wybrać? Bo jeśli całe opisane działanie dotyczy tylko sytuacji kiedy ja odpuszczam w 1 ruchu pobranie karty* (jak pisałem powyżej tylko wtedy wirtualny ma dostęp do 3 kart połączeń) to ostatnią mogę wybrać pod siebie...

* Bo, mimo że przez to, że odpuściłem w 1 ruchu pobranie karty połączeń wirtualny dostał 4 punkty, to ja miałem dzięki temu bezpieczne karty i czas żeby dwukrotnie zrobić akcję na kartach np. akcję wydaj 2 surowce żeby otrzymać 2 PZ i to dwukrotnie... Wirtualny przez takie moje zagranie dostanie łącznie 6 PZ, ale ostatecznie gra solo to nie wyścig z wirtualnym, a śrubowanie wyniku, więc takie zagranie może się opłacać...


Wątpliwość 3:

Jak rozumiem, pozostałe zasady z trybu wieloosobowego są zachowane w trybie solo, tyle że na stos kart odrzuconych wirtualnego gracza trafiają tylko karty, które ja mu splądruję?


Wątpliwość 4:

Tu pytanie ogólne - czy pobraną kartę połączeń można przetrzymać na późniejsze tury? Jest to karta, więc z założenia nie pozbywamy się kart w fazie czyszczenia... Czy tak to można rozumieć, czy może karty połączeń są tu traktowane inaczej niż reszta kart?


Z góry dziękuję za odpowiedzi.
nakago
Posty: 256
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 37 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: nakago »

czy tylko je uważam, że dodatek Miasta do tej gry jest w połowie bez sensu?

podpisywanie umowy z miastem za 3,4 lub 5 żetonów kontaktu aby dostać 1 surowiec, podczas gdy umowy z kartami kosztują kilka razy taniej dając to samo ?

i jeszcze sytuacja gdy podpiszemy taką drogą umowę z miastem a potem w trakcie gry ktoś tą lokację nam splądruję biorąc zgromadzone na niej zasoby?

proszę o osobę, która zrobiła tak badziewny dodatek o ujawnienie się :)
Wroobel
Posty: 369
Rejestracja: 07 lip 2015, 23:04
Has thanked: 32 times
Been thanked: 18 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Wroobel »

nakago pisze: 28 lip 2018, 00:10 czy tylko je uważam, że dodatek Miasta do tej gry jest w połowie bez sensu?

podpisywanie umowy z miastem za 3,4 lub 5 żetonów kontaktu aby dostać 1 surowiec, podczas gdy umowy z kartami kosztują kilka razy taniej dając to samo ?

i jeszcze sytuacja gdy podpiszemy taką drogą umowę z miastem a potem w trakcie gry ktoś tą lokację nam splądruję biorąc zgromadzone na niej zasoby?

proszę o osobę, która zrobiła tak badziewny dodatek o ujawnienie się :)
Kupiłem i jeszcze ani razu z nim nie zagrałem. Też wydaje mi się bez sensu:-)
nakago
Posty: 256
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 37 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: nakago »

ja ten "dodatek" wyrzucam na śmieci, nawet nie chce mi się house rula do niego wymyślać :twisted:
evrard
Posty: 357
Rejestracja: 19 paź 2013, 08:32
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: evrard »

Kupiłem 51 Stan Masterset i chyba znalazłem błąd na jednej z kart. Chodzi mi o kartę Garaż z talii nowej ery. Na karcie napisane jest, że jest to karta typu otwarta produkcja, ale w przeciwieństwie do pozostałych kart nie ma tego zaznaczonego na górnej krawędzi kart. Moje pytanie więc brzmi, jak to z tą karta właściwie jest?
Wrotek
Posty: 189
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Wrotek »

Z ciekawości musiałem zajrzeć na tą kartę :-) otwarta produkcja to otwarta produkcja. W sumie my jak gramy to nawet nie używamy tej karty. Lepiej dla Ciebie, że jest nie zaznaczona dla innych - będzie łatwiej łupić :-)
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 698
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 106 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Largo »

Jak wkładam kartę otwarta produkcja to od razu otrzymuje bonus który jest wpisany przy otwartej produkcji plus każdorazowo w czasie produkcji?
bendoza
Posty: 65
Rejestracja: 23 maja 2017, 11:13
Has thanked: 1 time

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: bendoza »

musi być napisane na karcie coś w stylu "bonus za zbudowanie"
Wrotek
Posty: 189
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Wrotek »

Tak, otwarta produkcja działa jak zwykła produkcja, tylko inni gracze mogą też z niej skorzystać.
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 698
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 106 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Largo »

Też rozumiałem to w ten sposób, że np jeżeli w knajpie jest otwarta produkcja karty plus bonus za zbudowanie to przy zbudowaniu jej pobieram dwie karty i jedna w każdej fazie produkcji
Wroobel
Posty: 369
Rejestracja: 07 lip 2015, 23:04
Has thanked: 32 times
Been thanked: 18 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Wroobel »

Czy ktoś grał że wszystkimi kartami w puli, łącznie ze zgliszczami?
Jak wówczas to chodzi?
I bardziej generalne pytanie: jakie są różnice w feelingu rozgrywki jeśli gramy tylko z jednym dodatkiem vs wszystko na raz?
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Breżniew »

Wroobel pisze: 17 mar 2019, 09:16 Czy ktoś grał że wszystkimi kartami w puli, łącznie ze zgliszczami?
Jak wówczas to chodzi?
I bardziej generalne pytanie: jakie są różnice w feelingu rozgrywki jeśli gramy tylko z jednym dodatkiem vs wszystko na raz?
Nie grałem ze wszystkimi dodatkami na raz - nie jest to polecane przez autora gry. Gra się podobno wtedy kompletnie rozkleja i psuje balans. Najlepiej jest grać z jednym wybranym dodatkiem.
astroazure
Posty: 26
Rejestracja: 27 lut 2019, 21:45
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: astroazure »

nakago pisze: 28 lip 2018, 00:10 czy tylko je uważam, że dodatek Miasta do tej gry jest w połowie bez sensu?

podpisywanie umowy z miastem za 3,4 lub 5 żetonów kontaktu aby dostać 1 surowiec, podczas gdy umowy z kartami kosztują kilka razy taniej dając to samo ?

i jeszcze sytuacja gdy podpiszemy taką drogą umowę z miastem a potem w trakcie gry ktoś tą lokację nam splądruję biorąc zgromadzone na niej zasoby?

proszę o osobę, która zrobiła tak badziewny dodatek o ujawnienie się :)
Bonusy za produkcję w tych miastach niestety nie porażają np. produkcja 1 karty za wartość umowy 5 jest dosyć śmieszna. Poza tym, czy to oznacza, że tą kartę muszę trzymać na płytce miasta, dopóki nie zdecyduje się z niej skorzystać(?) Plusem na pewno jest, że zasoby w miastach nie znikają w fazie czyszczenia, ale to chyba za mało. Osobiście nie skorzystałam jeszcze z tego dodatku.

Zastanawia mnie też stwierdzenie z instrukcji:
Każdy z graczy może podpisać tylko jedną umowę z każdą płytką Miasta.
Tak jakby można było podpisać 2 umowy z jedną tą samą płytką miasta, wtf :lol:
Zakładam też, że jeśli gracz A podpisze umowę z miastem, to jest ono dla innych graczy niedostępne (do umów, więc mogą je tylko splądrować). Niestety nie jest to jasno powiedziane w tej krótkiej instrukcji. Jeśli ktoś jest w tej kwestii bardziej oświecony, to będę wdzięczna :roll:
cVlad
Posty: 24
Rejestracja: 17 lis 2015, 18:21
Has thanked: 42 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: cVlad »

Czy lokacje z którymi podpiszemy umowy punktują na koniec gry?
Wrotek
Posty: 189
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Wrotek »

Nie
Awatar użytkownika
TOMI
Posty: 378
Rejestracja: 20 maja 2006, 13:14
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 19 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: TOMI »

Witam
Mam wątpliwość grze:
- aukcje z kart wykonujemy raz (chyba że jest napisane inaczej) a akcję z Frakcji ?? Też tylko raz (bo są opisy akcji tam podzielone np u góry wymień coś za coś a na dole oddaj ludzika itd)

Dzięki za pomoc
Wrotek
Posty: 189
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Wrotek »

Akcje z frakcji można użyć tylko raz (zamiana na szare, czerwone, niebieskie żetony kontaktu) Robotników możesz wysyłać wielokrotnie po surowce i karty
ahroun21
Posty: 40
Rejestracja: 07 sie 2018, 13:05
Has thanked: 25 times
Been thanked: 5 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: ahroun21 »

Jeśli chodzi o te 3 sąsiadujące akcje z planszy frakcji, to każdą z nich można wykorzystać tylko raz. Wymiana robotników to z kolei akcja wielokrotnego użytku.
ODPOWIEDZ