51. Stan - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
asd123
Posty: 67
Rejestracja: 18 gru 2016, 11:58
Has thanked: 5 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: asd123 »

cześć, dopiero kilka partii za nami i też mam jedno pytanie do zasad, bo jest to dla mnie trochę niejasne. Plądrowanie lokacji przeciwnika - Uwaga 2: "Wszystkie żetony ze Splądrowanej Lokacji (pochodzące z aktywacji) są zwracane do puli głównej. Jeśli właściciel przechowywał na niej żetony to zatrzymuje je. (...)"

Rozumiem, że jeśli przeciwnik przechowywał na niej dwa szare żetony kontaktu, to je zatrzymuje. Ale które są to żetony "pochodzące z aktywacji", które mają zostać zwrócone do głównej puli? Prosiłbym o jakiś konkretny przykład
Arius
Posty: 1410
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 294 times
Been thanked: 159 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Arius »

asd123 pisze:cześć, dopiero kilka partii za nami i też mam jedno pytanie do zasad, bo jest to dla mnie trochę niejasne. Plądrowanie lokacji przeciwnika - Uwaga 2: "Wszystkie żetony ze Splądrowanej Lokacji (pochodzące z aktywacji) są zwracane do puli głównej. Jeśli właściciel przechowywał na niej żetony to zatrzymuje je. (...)"

Rozumiem, że jeśli przeciwnik przechowywał na niej dwa szare żetony kontaktu, to je zatrzymuje. Ale które są to żetony "pochodzące z aktywacji", które mają zostać zwrócone do głównej puli? Prosiłbym o jakiś konkretny przykład
W zasadach jest opisane, że dla wygody i przejrzystości rozgrywki jeśli aktywujesz jakąś zdolność karty (np. akcje) to zasoby które wydajesz kładziesz na tą kartę. Wtedy jest łatwo sprawdzić co było używane.
I dokładnie te zasoby są zwracane do puli w momencie pladrowania.
Wroobel
Posty: 369
Rejestracja: 07 lip 2015, 23:04
Has thanked: 32 times
Been thanked: 18 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Wroobel »

Precyzując:
1. jeśli na plądrowanej karcie leżą jakieś zasoby które gracz otrzymuje w wyniku jej wybudowania to wracają one do puli głównej
2. jeśli w momencie plądrowania gracz cos przechowywał na tej karcie (np. w jakimś magazynie) to te zasoby wracają na planszetkę właściciela karty

Jak tak zawsze gram i tak jest chyba OK ale dajcie znac jeśli się mylę.
Wroobel
Posty: 369
Rejestracja: 07 lip 2015, 23:04
Has thanked: 32 times
Been thanked: 18 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Wroobel »

Wczoraj wyszedł nam jeszcze jeden dylemat:

Karta "Cwaniak" - pozwala kosztem jednego robotnika skorzystać z już zablokowanej karty otwartej produkcji u przeciwnika.

Tylko pytanie czy muszę użyć dwóch robotników (żeby aktywować kartę a potem żeby skorzystać z karty otwartej produkcji) czy wystarczy do tego jeden robotnik?\

Jak gracie?
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: GeQ »

Wroobel pisze:Wczoraj wyszedł nam jeszcze jeden dylemat:

Karta "Cwaniak" - pozwala kosztem jednego robotnika skorzystać z już zablokowanej karty otwartej produkcji u przeciwnika.

Tylko pytanie czy muszę użyć dwóch robotników (żeby aktywować kartę a potem żeby skorzystać z karty otwartej produkcji) czy wystarczy do tego jeden robotnik?\

Jak gracie?
My gramy, że wystarczy jeden robotnik. To jest po prostu karta, która pozwala wbrew ogólnym zasadom skorzystać z już zablokowanej karty otwartej produkcji (tak przynajmniej mi się do tej pory wydawało :) )
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
Kal-El83
Posty: 1139
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 240 times
Been thanked: 122 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Kal-El83 »

Jezeli akcja karty pozwala na poniwne korzystanie z jakiejś akcji, nie zwalnie z jej opłacenia.
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
asd123
Posty: 67
Rejestracja: 18 gru 2016, 11:58
Has thanked: 5 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: asd123 »

Arius pisze: W zasadach jest opisane, że dla wygody i przejrzystości rozgrywki jeśli aktywujesz jakąś zdolność karty (np. akcje) to zasoby które wydajesz kładziesz na tą kartę. Wtedy jest łatwo sprawdzić co było używane.
I dokładnie te zasoby są zwracane do puli w momencie pladrowania.
Wroobel pisze:Precyzując:
1. jeśli na plądrowanej karcie leżą jakieś zasoby które gracz otrzymuje w wyniku jej wybudowania to wracają one do puli głównej
2. jeśli w momencie plądrowania gracz cos przechowywał na tej karcie (np. w jakimś magazynie) to te zasoby wracają na planszetkę właściciela karty

Jak tak zawsze gram i tak jest chyba OK ale dajcie znac jeśli się mylę.
dzięki
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Wincenty Jan »

Jestem po pierwszej rozgrywce w grę. Tryb solo. Mam pytanie co do sytuacji kiedy wirtualny gracz w pierwszym ataku (plomdrowania mojej lokacji, poprzez dociag kart z głównego stosu) trafił na kartę na której leży żeton policji (tarczy). Odrzucam wtedy żeton tarczy, broniąc tym samym moją lokację Ale... czy dalej powinienem przeprowadzić kolejny atak lub dwa, czy wirtualny przeciwnik kończy atak kiedy trafi na moją lokację z tarczą i więcej kart ataku już nie dociągam , a przeciwnik pasuje.

Kolejne pytanie. Na planszy frakcji na polach akcji mam możliwość wymiany surowców na żetony kontaktu. Jeżeli raz w mojej turze skorzystam z tej akcji to kładę na niej wymieniony zasób np. cegłę i ta akcja jest zablokowana , aż do kolejnej rundy po fazie czyszczenia?
Inaczej pisząc... korzystam z akcji wymiany surowców na żetony kontaktu kładąc wskazana ilosc surowców i to pole jest zablokowane do kolejnej rundy. Ale korzystam z niego RAZ.

To byłoby chyba bez sensu gdyby było inaczej... No chyba, że jestem w błędzie.

Poniżej tej akcji mamy opcje wydania dwóch ludzi na dowolny surowiec lub kartę. Z tego pola mogę korzystać wielokrotnie tak? Raz np oddając czterech ludzi za dwa surowce a następnym razem czterech ludzi dostać wybrany surowiec i iedną kartę? Czy z tej akcji też mogę skorzystać jedne raz podczas mojej rundy?

Nie wiem czy nie za mocno namieszałem...
Kal-El83
Posty: 1139
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 240 times
Been thanked: 122 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Kal-El83 »

Co do pierwszego pewności nie mam, ale wydaje się logicznym że atak został rozpatrzony więc pasuje.

Ostatnie dwa pytania dobrze zinterpretowałeś instrukcję :D
Wymiana na żeton kontaktu raz na runde, wysyłanie chłopków do woli.
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Wincenty Jan »

Czyli jak wirtualny gracz zaatakuje i trafi na kartę z zatonem tarczy to przerywamy jego ataki tak?

Wracając do wymiany surowców na żetony odległości z planszetki graczy. Czy mogę w ciagu mojej rundy wymienić w jednej akcji pistolet w drugiej benzynę a w trzeciej zębatkę? Czy na całą moją rundę mogę wymienić tylko jedną z trzech rzeczy?

Dalej drążąc temat. Czy mogę wymienić np kilka pistoletów na kilka czerwonych żetonów czy zawsze tak jak jest napisane na planszetce? Tzn czy dozwolone jest np grając mutantami wymienić trzy pistolety na dziewięć żetonów plądrowania?
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Wincenty Jan »

Halo? Już nikt nie gra w Master Set?! Ludzie pomóżcie...
Kal-El83
Posty: 1139
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 240 times
Been thanked: 122 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Kal-El83 »

Każdą wymianę możesz zrobić raz w rundzie zgidnie z planszetką frakcji (chyba jesna frakcja ma umiejk powtórnej zamiany, ale ma słaby przelicznik).
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Yavi »

Wincenty Jan pisze:Czyli jak wirtualny gracz zaatakuje i trafi na kartę z zatonem tarczy to przerywamy jego ataki tak?

Wracając do wymiany surowców na żetony odległości z planszetki graczy. Czy mogę w ciagu mojej rundy wymienić w jednej akcji pistolet w drugiej benzynę a w trzeciej zębatkę? Czy na całą moją rundę mogę wymienić tylko jedną z trzech rzeczy?

Dalej drążąc temat. Czy mogę wymienić np kilka pistoletów na kilka czerwonych żetonów czy zawsze tak jak jest napisane na planszetce? Tzn czy dozwolone jest np grając mutantami wymienić trzy pistolety na dziewięć żetonów plądrowania?
Każdą akcję wymiany możesz wykonać tylko raz w rundzie. Czyli możesz w rundzie raz wymienić pistolet, benzynę i zębatkę. Nie możesz wymienić 3 pistoletów na dziewięć żetonów :)
tomas800
Posty: 14
Rejestracja: 07 lut 2017, 23:05

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: tomas800 »

Witam. Mam pytanie odnośnie 2 kart promocyjnych a mianowicie:
1) Cwaniak - czy aktywując akcje robotnikiem muszę jeszcze wydać jednego robotnika na otwarta produkcje czy wystarczy ten jeden na aktywowanie akcji? i jeżeli wystarczy jeden to czy przeciwnik dostaje robotnika za skorzystanie w ten sposób z otwartej produkcji?
2) Tajny Magazyn - czy w tej karcie chodzi o to, że wydając 2 robotników na surowiec, który dana frakcja produkuje z planszy, dostaje podwójnie? (np. Mutanci produkują z planszy pistolet i w takim razie wydając 2 robotników, korzystając z akcji planszowej, dostaje 2 pistolety?) co w takim razie z Teksasem i Hegemonią, które nie produkując z planszy żadnego surowca? czy może tyczy się to wymiany surowca na żetony połączeń? napisane jest jednak, że chodzi o surowce
Z góry dziękuję za odpowiedz. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: tomb »

1. Cwaniak - ja grałbym, że nie wysyłasz drugiego robotnika do lokacji przeciwnika (zapis karty jest nieprecyzyjny, ale fabularnie cwaniakiem jest ludek, którego położyłeś na karcie Cwaniaka, nie ma nic o tym, że jest ich dwóch).
2. Tajny Magazyn - dobrze rozumiesz, wychodzi na to, że dla Teksasu i Hegemonii działanie tej karty jest nieprzydatne.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
tomas800
Posty: 14
Rejestracja: 07 lut 2017, 23:05

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: tomas800 »

tomb pisze:1. Cwaniak - ja grałbym, że nie wysyłasz drugiego robotnika do lokacji przeciwnika (zapis karty jest nieprecyzyjny, ale fabularnie cwaniakiem jest ludek, którego położyłeś na karcie Cwaniaka, nie ma nic o tym, że jest ich dwóch).
2. Tajny Magazyn - dobrze rozumiesz, wychodzi na to, że dla Teksasu i Hegemonii działanie tej karty jest nieprzydatne.
Czyli kłade robotnika na karcie Cwaniak korzystajac z otwartej produkcji i dostaje jakies tam dobro. A czy przecwinik dostaje za to robotnika z "banku" jak to ma miejsce w standardowej akcji otwartej produkcji?
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: tomb »

Moim zdaniem nie, bo przeciwnik otrzymuje robotnika, który pracował w jego fabryce. A Cwaniak tam nie pracował.
Ale mogę się mylić, warto zweryfikować u źródła.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
mefii
Posty: 9
Rejestracja: 28 wrz 2016, 13:29
Lokalizacja: Wrocław

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: mefii »

Ciekawi mnie czy próbował ktoś grać w więcej niz 4 graczy, jak już są karty z Hegemonią i Teksasem?
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: ko2a »

Przy korzystaniu z otwartej produkcji zawszr wlasciciel pobiera jednego meepla

pisnane z teelfonu, sory za litrerowki
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: tomb »

ko2a pisze:Przy korzystaniu z otwartej produkcji zawszr wlasciciel pobiera jednego meepla
To odnośnie Cwaniaka? W takim przypadku miałby on sens, póki co, tylko względem lokacji produkujących żeton kontaktu lub kartę, po resztę można wysłać dwóch ludków i karta Cwaniaka nie jest do tego potrzebna.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
tomas800
Posty: 14
Rejestracja: 07 lut 2017, 23:05

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: tomas800 »

tomb pisze:
ko2a pisze:Przy korzystaniu z otwartej produkcji zawszr wlasciciel pobiera jednego meepla
To odnośnie Cwaniaka? W takim przypadku miałby on sens, póki co, tylko względem lokacji produkujących żeton kontaktu lub kartę, po resztę można wysłać dwóch ludków i karta Cwaniaka nie jest do tego potrzebna.
Ale gracz korzystający z Cwaniaka daje tylko jednego robotnika, wydając go na korzystanie z akcji, dostaje za to dobro z zablokowanej karty z otwartą produkcją, natomiast gracz przeciwny dostaje robotnika z puli ogólnej a nie od gracza korzystające z Cwaniaka. Mi sie wydaje, żę tak jest prawidlowo.
pawelpoz
Posty: 61
Rejestracja: 05 lis 2015, 19:03

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: pawelpoz »

Mam pytanie odnośnie kart akcji na których jest "mozesz wykonać tę akcję X krotnie" i planszetki gracza, a konkretnie dolnej akcji "Wydaj dwóch robotników, żeby otrzymać kartę lub surowiec. Możesz wykonywać ją wielokrotnie."
Pytanie brzmi: Czy mogę od razu wydać więcej zasobów, żeby zwielokrotnić efekt z karty lub planszetki? np. wydać 6 robotników od razu, żeby otrzymać 3 karty. Czy muszę jednak poświęcić na to 3 osobne akcje?
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Yavi »

pawelpoz pisze:Mam pytanie odnośnie kart akcji na których jest "mozesz wykonać tę akcję X krotnie" i planszetki gracza, a konkretnie dolnej akcji "Wydaj dwóch robotników, żeby otrzymać kartę lub surowiec. Możesz wykonywać ją wielokrotnie."
Pytanie brzmi: Czy mogę od razu wydać więcej zasobów, żeby zwielokrotnić efekt z karty lub planszetki? np. wydać 6 robotników od razu, żeby otrzymać 3 karty. Czy muszę jednak poświęcić na to 3 osobne akcje?
Możesz od razu wydać więcej. Tylko jeśli wymieniasz ludzi na karty/zasoby, to musisz od razu zdecydować co bierzesz (tak wyjaśniał to Trzewik w Osadnikach - zakładam, że w 51. jest tak samo, bo nic nie wskazuje na to, by było inaczej). Czyli: wymieniam 3 ludzi na 1 kartę i 2 paliwa, a nie: wymieniam 3 ludzi, wezmę kartę i zobaczę jaka dojdzie... ;)
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: tomb »

tomas800 pisze:Ale gracz korzystający z Cwaniaka daje tylko jednego robotnika, wydając go na korzystanie z akcji, dostaje za to dobro z zablokowanej karty z otwartą produkcją, natomiast gracz przeciwny dostaje robotnika z puli ogólnej a nie od gracza korzystające z Cwaniaka. Mi sie wydaje, żę tak jest prawidlowo.
Możliwe, tylko jakie jest wytłumaczenie dla takiej sytuacji. Skąd ten robotnik u właściciela się bierze, z jakiej racji? Warto zapytać Portal.
Yavi pisze:
pawelpoz pisze:Czy mogę od razu wydać więcej zasobów, żeby zwielokrotnić efekt z karty lub planszetki? np. wydać 6 robotników od razu, żeby otrzymać 3 karty. Czy muszę jednak poświęcić na to 3 osobne akcje?
Możesz od razu wydać więcej.
W instrukcji chyba nie ma informacji, czy akcje wielokrotne można użyć wiele razy od razu, czy można rozłożyć użycie na wiele tur, czy trzeba je rozłożyć na wiele tur. Też gram, jak w Osadnikach - czyli można pojedynczo, można kilka razy od razu i nie można podglądać pierwszej karty, jeśli ciągnie się więcej z akcji planszetki (tyle że zawsze ciągnę pojedynczo, więc nie mam problemu).
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
pawelpoz
Posty: 61
Rejestracja: 05 lis 2015, 19:03

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: pawelpoz »

Super. Dzięki za odpowiedź :)
ODPOWIEDZ