51. Stan - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: 51. Stan

Post autor: ragozd »

sheva pisze:
ragozd pisze:Nie, przynajmniej instrukcja mowi ze podczas wypatrywania kazdy z graczy wybiera jedna z x kart, wiec po wywaleniu karty dociaga sie nowa :)
Choc nie zdziwilbym sie , ze bedzie jakas zmiana w tym temacie, bo aktualnie to tylko ciekawa opcja w ktora nie oplaca sie inwestowac :)
Tego nie byłbym taki pewny... Chyba wybiera się z mniejszej ilości kart do końca draftu, ewentualnie ciągnie w ciemno. Tak mi się o uszy w czasie tłumaczenia obiło. Dopytam Trzewika jutro.
Napisze tak - ja jestem pewny, instrukcja w 100% mowi ze dociaga sie karte, ale bardzie w tej sytuacji obstawiam koniecznosc ... korekty instrukcji :)
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
sheva
Posty: 890
Rejestracja: 22 lis 2008, 09:10
Lokalizacja: Zabrze

Re: 51. Stan

Post autor: sheva »

Ale instrukcja mówi chyba tylko o standardowym drafcie prawda? Jutro Trzewika będę widział to dowiem się od samego źródła.
Posiadam kuku na muniu, poszukuje wspólnika z fiksum dyrdum ;)
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: 51. Stan

Post autor: ragozd »

A jest jakis niestandardowy? W opisie zasady nie ma zmian standadardowyh zasad draftu :)
Chyba grac sie powinno wg spisanych zasad, nie zuwazylem w instrukcji telefonu do Trzewika ;)
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
sheva
Posty: 890
Rejestracja: 22 lis 2008, 09:10
Lokalizacja: Zabrze

Re: 51. Stan

Post autor: sheva »

tak ale ta karta zmienia zasady draftu... więc jest to draft niestandardowy ;) ja tak gram ale jak mówię dowiem się
Posiadam kuku na muniu, poszukuje wspólnika z fiksum dyrdum ;)
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: 51. Stan

Post autor: ragozd »

Caly sęk w tym, ze nie zmienia. Pisze wyraznie - gracz usuwa jedna karte z draftu. Koniec, kropka. Nie ma wzmiany o wyjatkowosci dalszego draftu. Kolejny zas gracz wybiera standardowe 1 z x kart, wiec trzeba dociagnac nowa. Kazda inna interpretacja wymaga erraty do instrukcji. Nie bedzie to pierwsza errata, wiec nikogo to nie zdziwi :)
Zreszta kolejna zdolnosc ktora daje opcje pociagniecia karty ze stosu zamiast wylozonego draftu daje problem odwrotny - kto i jaka nadmiarowa karte usunie :)
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
muker
Posty: 308
Rejestracja: 11 mar 2010, 20:58
Lokalizacja: Zabrze

Re: 51. Stan

Post autor: muker »

Czy mogę wysłać 2 robotników po uniwersalny surowiec? (bo to jaki chcę uzależniam od tego, czy np. ktoś wyśle ludzi do moich lokacji)
Z tym miałem sytuację taką, że byłem na 90% pewny, że ktoś wyśle do mnie ludzików, wówczas wysłałbym 4 ludzi po 2 paliwa w celu podpisania jakiejś umowy, ale jeżeli nikt nie miałby wysłać, to bym wolał spluwę bo była karta fajna do podboju.


Co z resztą pytań (wolę się upewnić, instrukcję czytałem parę razy, ten temat raz i jestem dopiero po dwóch rozgrywkach):

Mam kartę dająca p.z. np. za wystawione karty z pionkiem. Takich kart mam 4 ale jak zwykle max to 3? Jak teraz tą kartę przebuduję, to na bazę mi trafia 3 + 2, tak?

Czy w magazynach można przechować uniwersalny surowiec?

Czy na kartach, gdzie muszę dać 3 różne surowce by potem zamienić je na 2 p. z. mogę składować ponad 1 sztukę danego zasobu? Np. dwie cegły, 1 złom? Czy jak tą kartę przebuduję to zasoby wracają do bazy?
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7875
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: 51. Stan

Post autor: kwiatosz »

W FAQ, tudzież gdzieś na forum widziałem wypowiedź Trzewika, że jak się odrzuci kartę z draftu, to następna osoba dobiera z mniejszej ilości niż powinna - a jak tych kart zabraknie to zakrytą.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3236
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: 51. Stan

Post autor: Veridiana »

Toteż zacytowałam tę wypowiedź Trzewika zadając swoje pytanie, ale jakoś innym umknęło :wink:

Pytanie, czy "kolejna osoba" to tylko następna, czy to leci dalej w ten deseń...

muker, na Twoje pytania osobiście nie znam pewnych odpowiedzi, bo ktoś twierdził, że z takiej karty punktującej typ wpierww ściąga się 1 punkt zanim przeniesie się je na bazę. dla mnie też niejasne.
magazynowanie uniwersalnych wydaje mi się OK, ale przechwywanie więcej niż 1 sztuki już nie, byłoby za elastycznie.
ale głowy, jak mówię, nie daję. i też czekam aż ktoś kompetentny odpowie :)
Awatar użytkownika
muker
Posty: 308
Rejestracja: 11 mar 2010, 20:58
Lokalizacja: Zabrze

Re: 51. Stan

Post autor: muker »

OK już mam

Trzewik - Portal: (09:00)
Tak, PZ na karcie max 3, czyli kolejne karty z pionkiem już ci nie dadzą więcej na niej. Jak ją przebudujesz, to dajesz te 3 PZ +2 na bazę, tak.
Trzewik - Portal: (09:01)
Tak, myślę, że magazynie można przechowywać uniwersalny surowiec.
Trzewik - Portal: (09:01)
Ostatnie pytanie dwa razy nie i zarazem congratulejszyn, takiego pytania jeszcze mi nikt nie zadał. Respect. :)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: 51. Stan

Post autor: Andy »

ragozd pisze:Nie bedzie to pierwsza errata, wiec nikogo to nie zdziwi :)
Na szczęście pomoc nadchodzi z nieoczekiwanej strony: szykuje się amerykańska (czyli już druga angielska!) edycja 51. Stanu http://www.boardgamegeek.com/thread/594 ... coming-soo

Ten fragment jest interesujący:
This is a newly updated and corrected edition of the game. In addition to sporting the wonderfully attractive ToyVault logo, the rules are clearer on several points, many of the card titles have been updated, and various errors have been fixed. With this edition, our primary concern was to address every ambiguity, confusion, or problem we had read about, seen, or personally encountered.
Zatem do nauki angielskiego, kto ma jakieś braki! ;) Zostało trochę czasu, bo edycja ToyVault ma
Release date: Spring 2011
Oby do wiosny! :)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
muker
Posty: 308
Rejestracja: 11 mar 2010, 20:58
Lokalizacja: Zabrze

Re: 51. Stan

Post autor: muker »

Aha i jeszcze:
Czy mogę wysłać 2 robotników po uniwersalny surowiec? (bo to jaki chcę uzależniam od tego, czy np. ktoś wyśle ludzi do moich lokacji)
Trzewik: nie można
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: 51. Stan

Post autor: melee »

Andy pisze:Na szczęście pomoc nadchodzi z nieoczekiwanej strony: szykuje się amerykańska (czyli już druga angielska!) edycja 51. Stanu http://www.boardgamegeek.com/thread/594 ... coming-soo
i w tym wątku uwagi graczy (boli):
On another note, I will stop buying new titles directly from Portal, and just wait until another publisher comes in and cleans up the game.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3236
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: 51. Stan

Post autor: Veridiana »

muker pisze: Czy na kartach, gdzie muszę dać 3 różne surowce by potem zamienić je na 2 p. z. mogę składować ponad 1 sztukę danego zasobu? Np. dwie cegły, 1 złom?
Tego, jak już wiemy, nie można.
ale można pokusić się jeszcze o pytanie, czy na takich kartach można przechowywać uniwersalny zamiast konkretnego i dopiero w momencie akcji wiedzieć, jaki to jest :)
Awatar użytkownika
sheva
Posty: 890
Rejestracja: 22 lis 2008, 09:10
Lokalizacja: Zabrze

Re: 51. Stan

Post autor: sheva »

A to już wiem, że nie można :) Trzeba zamienić na konkret!
Posiadam kuku na muniu, poszukuje wspólnika z fiksum dyrdum ;)
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: 51. Stan

Post autor: ragozd »

melee pisze: i w tym wątku uwagi graczy (boli):
On another note, I will stop buying new titles directly from Portal, and just wait until another publisher comes in and cleans up the game.
Dobrze ze nie napisal "from Poland" :) Moze tak zgloscic Portad do ksiegi Guinesa za najwiecej testowych egzemplarzy gier wypuszczonych w obieg? ;)
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
sheva
Posty: 890
Rejestracja: 22 lis 2008, 09:10
Lokalizacja: Zabrze

Re: 51. Stan

Post autor: sheva »

Zapytałem i już wiem. Jest dokładnie tak jak gram i jak wywnioskowałem z instrukcji. Czyli jeśli w ktoś Ci wyrzuci kartę z draftu to ciągniesz jedną mniej, a jak Ci zostawi jedną więcej to masz szczęście i masz Ty i następni większy wybór.
Posiadam kuku na muniu, poszukuje wspólnika z fiksum dyrdum ;)
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: 51. Stan

Post autor: ragozd »

Wywnioskolwales raczej z ducha gry, bo na pewno nie z instrukcji :) No ale tak bywa jak pol strony poswieca sie na opis przeskomplikowanego draftu, to potem brakuje na kilka zdan czy przykladow wyjasniajacych inne sprawy ;)
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
sheva
Posty: 890
Rejestracja: 22 lis 2008, 09:10
Lokalizacja: Zabrze

Re: 51. Stan

Post autor: sheva »

Skłaniałbym się raczej ku tezie, że Tobie udała się nad interpretacja ;)
Posiadam kuku na muniu, poszukuje wspólnika z fiksum dyrdum ;)
Awatar użytkownika
zachi
Posty: 173
Rejestracja: 06 gru 2010, 09:57
Lokalizacja: Katowice

Re: 51. Stan

Post autor: zachi »

Pytania:
1. Mam dołączoną do swojego stanu kartę 'Stara Zajezdnia' (typu złom), czy jak dołączę do swojego stanu kartę 'Stary Parking' (też typu złom, produkującą tyle złomu ile mam wystawionych kart typu złom), to czy ta karta wchodzi z wyprodukowanymi dwoma znacznikami złomu, jednym znacznikiem złomu, czy dopiero w kolejnej fazie produkcji wytworzy mi dwa znaczniki złomu?

2. Znaczniki kontaktu (produkowane np. przez karty 'Sharrash' lub 'Ciężki Sprzęt') mogę traktować oddzielnie od kart kontaktu (przypisanych do danej frakcji i tych w decku), czyli: czy mogę przyłączyć do stanu coś przy pomocy normalnej karty kontaktu, w następnej akcji inną kartę przy pomocy znacznika produkowanego przez 'Sharrash' i jeszcze w kolejnej akcji następną kartę przy pomocy znacznika produkowanego przez 'Ciężki Sprzęt', czy te znaczniki jedynie zwiększają mi zasięg standardowej frakcyjnej karty kontaktu?

3. Można w jednej akcji wystawić np. 'Rafinerię', od razu położyć na niej (jeśli jest tyle kart w stanie) trzy znaczniki 1PZ a w kolejnej akcji przebudować kartę na inną (zachowując 3PZ + 2PZ za przebudowę na bazie)?

4. Akcja 'Wieży Obserwacyjnej' zmienia 'Uniwersalny surowiec' na 3 pracowników czy dowolny surowiec na 3 pracowników?
Awatar użytkownika
muker
Posty: 308
Rejestracja: 11 mar 2010, 20:58
Lokalizacja: Zabrze

Re: 51. Stan

Post autor: muker »

1. z dwoma

2. możesz wybudować wszystkie 3 rzeczy lub dowolnie zsumować znaczniki

3. tak

4. dowolny (jako tako w grze nie ma czegoś takiego jak uniwersalny surowiec)
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3236
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: 51. Stan

Post autor: Veridiana »

Czy surowce przechowywane w bunkrze (akcja: oddaj cegłę, paliwo i broń za 2 pkt.) można zdjąć i wykorzystać do czegoś innego?
Awatar użytkownika
Roballo
Posty: 168
Rejestracja: 12 paź 2010, 00:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: 51. Stan

Post autor: Roballo »

Veridiana pisze:Czy surowce przechowywane w bunkrze (akcja: oddaj cegłę, paliwo i broń za 2 pkt.) można zdjąć i wykorzystać do czegoś innego?
Jestem zdziwiony że Ty o to pytasz :D

Na samym końcu instrukcji jest odpowiedź :D

Jeżeli położysz na tej karcie surowce to nie możesz ich już wyjąć i użyć do czegoś innego.

Tylko karty typu skład surowców albo stara fabryka pozwalają ci wkładać, wyjmować surki kiedy chcesz ;]

Szczerze mówiąc o tej zasadzie doczytałem się jakoś a początku grudnia czyli już długo po przynajmniej 20 partiach....masakra!!
pułkowniki


Nigdy nie ufaj maszynom....
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3236
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: 51. Stan

Post autor: Veridiana »

A czemu ja nie mogę o to pytać? ;)
Awatar użytkownika
Roballo
Posty: 168
Rejestracja: 12 paź 2010, 00:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: 51. Stan

Post autor: Roballo »

Veridiana pisze:A czemu ja nie mogę o to pytać? ;)
Myślałem że już wszystko wiesz o tej grze :D
pułkowniki


Nigdy nie ufaj maszynom....
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3236
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: 51. Stan

Post autor: Veridiana »

Też tak myślałam, ale jak widać, trochę pokory się przyda :mrgreen:
a w ogóle to dzięki za odp.
ODPOWIEDZ