51. Stan - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Roballo
Posty: 168
Rejestracja: 12 paź 2010, 00:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: 51. Stan

Post autor: Roballo »

Nataniel pisze:Wyprodukowane surowce kładzie się na kartę bazy, a nie kartę fabryki, więc nie ma limitu.
ajj i tu Mnie masz :) dziękuje serdecznie!
pułkowniki


Nigdy nie ufaj maszynom....
robeky
Posty: 1
Rejestracja: 21 paź 2010, 22:07

Re: 51. Stan

Post autor: robeky »

TOMMY THE GUN - Po wystawieniu karty typu "Broń" otrzymujesz 1 PZ.
Przez wystawienie rozumiem przebudowę lub przyłączenie jak to wyjaśniono wcześniej, ale czy tylko?
Czy przez wystawienie mam rozumiec także Zdobycz i Umowę.
patrz strona 6 instrukcji 1 akapit
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: 51. Stan

Post autor: Tycjan »

robeky pisze:TOMMY THE GUN - Po wystawieniu karty typu "Broń" otrzymujesz 1 PZ.
Przez wystawienie rozumiem przebudowę lub przyłączenie jak to wyjaśniono wcześniej, ale czy tylko?
Czy przez wystawienie mam rozumiec także Zdobycz i Umowę.
patrz strona 6 instrukcji 1 akapit
TtG daję PZ tylko gdy kartę przyłączymy lub przebudujemy.

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
Michałku
Posty: 390
Rejestracja: 06 paź 2008, 18:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Michałku »

Pierwsza partia za mną i krótko mówiąc gra bardzo ciekawa, oferująca wiele możliwości kombinowania.
Ale pojawiły się pewne wątpliwości podczas gry:
1. Do bazy przyłączam jako umowę kartę, która pozwala mi na dołączenie trzech dodatkowych kart jako umowy lub podboje, rozumiem, że w tym momencie mogę do bazy przyłączyć w sumie 6 kart jako umowy lub podboje?
2. Przyłączm do bazy kartę jako podbój - wykorzystać ją mogę jednorazowo poprzez odrzucenie, ale w dowolnym momencie, right? Czyli dołączam kartę i np. za trzy tury dopiero decyduję, że chcę ją wykorzystać? I czy wykorzystanie jej to jest akcja? Czy też odrzucam kartę, dostaję to co jest na niej napisane, a dopieor potem wykonuję swoją akcję?
Ogólnopolskie Forum A Game Of Thrones
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: janekbossko »

odrzucasz ALBO w fazie produkcji i daje Ci co jest napisane ALBO dorzucasz kiedy chcesz i nie daje Ci nic...ten drugi wariant oplacalny jest kiedy masz wybudowane cos co daje Ci PZ za odrzucanie kart
Awatar użytkownika
aswiech
Posty: 1014
Rejestracja: 16 sty 2007, 11:33
Lokalizacja: Myślenice/Kraków
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: aswiech »

Michałku pisze:Pierwsza partia za mną i krótko mówiąc gra bardzo ciekawa, oferująca wiele możliwości kombinowania.
Ale pojawiły się pewne wątpliwości podczas gry:
1. Do bazy przyłączam jako umowę kartę, która pozwala mi na dołączenie trzech dodatkowych kart jako umowy lub podboje, rozumiem, że w tym momencie mogę do bazy przyłączyć w sumie 6 kart jako umowy lub podboje?
Nie szesc, a piec. Jedna z kart jest przeciez ta dodajaca 3:)
PlanShow - Srodziemie
Z PlanShow --> http://planshow.blox.pl (PlanshowB)
Czas na PlanshowC
Awatar użytkownika
Michałku
Posty: 390
Rejestracja: 06 paź 2008, 18:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: 51. Stan

Post autor: Michałku »

Mam jeszcze wątpliwości co do liczenia punktów.
Liczymy je co turę od nowa, ale zdaje się są sytuacje, w których punkty zostają na naszej karcie bazy i są jakby punktami, które liczone są w każdej turze, right? Przykładem zdaje się jest lider, którego jak zmieniamy, to dostajemy 2 pkt i kładziemy je na karcie bazy i po prostu już tam leżą do końca? Czy występują też inne przypadki pozostawiania punktów w grze? Jak to się ma np. z podbojami? Jeśli odrzucam kartę podboju dającą mi punkty zwycięstwa, to dostaję je jednorazowo, czy też zostają w grze?
Ogólnopolskie Forum A Game Of Thrones
Awatar użytkownika
sheva
Posty: 890
Rejestracja: 22 lis 2008, 09:10
Lokalizacja: Zabrze

Re: 51. Stan

Post autor: sheva »

Oczywiście dostajesz je na stałe, w tej grze nie ma punktów tymczasowych które znikają z zakończeniem tury.
Posiadam kuku na muniu, poszukuje wspólnika z fiksum dyrdum ;)
Awatar użytkownika
Michałku
Posty: 390
Rejestracja: 06 paź 2008, 18:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: 51. Stan

Post autor: Michałku »

To wiele zmienia :D
Ogólnopolskie Forum A Game Of Thrones
Awatar użytkownika
Roballo
Posty: 168
Rejestracja: 12 paź 2010, 00:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: 51. Stan

Post autor: Roballo »

Wczoraj miałem małą wymiane zdań z kolega który twierdzi że takie Combo baby swift nie powinno mieć miejsca. Odrzucam dwie karty dostaje 1PZ i biorę jedną kartę Moim daniem właśnie tak to powinno działać.
pułkowniki


Nigdy nie ufaj maszynom....
Awatar użytkownika
Styku
Posty: 232
Rejestracja: 07 sie 2007, 15:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: 51. Stan

Post autor: Styku »

sheva pisze:Oczywiście dostajesz je na stałe, w tej grze nie ma punktów tymczasowych które znikają z zakończeniem tury.
Punkty mogą znikać przy kartach ze znakiem "=". Jeżeli przebudowujesz takie karty na innego rodzaju to taka sytuacja może mieć miejsce, że masz mniej na jakiejś karcie niż miałeś turę przedtem.
Roballo pisze:Wczoraj miałem małą wymiane zdań z kolega który twierdzi że takie Combo baby swift nie powinno mieć miejsca. Odrzucam dwie karty dostaje 1PZ i biorę jedną kartę Moim daniem właśnie tak to powinno działać.
Baby swift. Odrzucasz 2 karty. Dostajesz 1 PZ. Nie dobierasz żadnej karty w zamian.
12' inches and single
Awatar użytkownika
sheva
Posty: 890
Rejestracja: 22 lis 2008, 09:10
Lokalizacja: Zabrze

Re: 51. Stan

Post autor: sheva »

Styku pisze:
sheva pisze:Oczywiście dostajesz je na stałe, w tej grze nie ma punktów tymczasowych które znikają z zakończeniem tury.
Punkty mogą znikać przy kartach ze znakiem "=". Jeżeli przebudowujesz takie karty na innego rodzaju to taka sytuacja może mieć miejsce, że masz mniej na jakiejś karcie niż miałeś turę przedtem.
Jak najbardziej ale kolega pytał o sytuacje resetowania punktów jak surowców na koniec tury :)
Posiadam kuku na muniu, poszukuje wspólnika z fiksum dyrdum ;)
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: 51. Stan

Post autor: zephyr »

przy wystawianiu baby swift dostajesz 3 karty - jednorazowo bo jest rączka

w ramach 1 akcji możesz odrzucić 2 i dostać VPka
(jakoś nie przekonuje mniej ten power, ciężko sie dobiera karty w tej grze, grałem 2 partie i zawsze mi brakowało, nawet mimo przekroczenia 10 kart na ręce w jednej z tych partii, posiadajac baby swift na stole nie chciałem korzystać z tej zdolności bo większość i tak zgrałem)

nie możesz przy wystawianiu od razu użyć powera (który wymaga oddzielnej akcji)
i nie bardzo widzę sens - limit 10 kart na ręce działa tylko w fazie wypatrywania
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: 51. Stan

Post autor: Browarion »

zephyr pisze:...limit 10 kart na ręce działa tylko w fazie wypatrywania
Dokładnie.
Wiele osób o tym zapomina.
Po wypatrywaniu można dobrać karty z produkcji czy z łupów po agresji - o ile wiem max ile ktoś miał na ręce po taki zagraniu to było koło 16.
:twisted:
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
koksik111
Posty: 192
Rejestracja: 03 gru 2007, 20:51
Lokalizacja: Jaworzno

Re: 51. Stan

Post autor: koksik111 »

Mam wątpliwość czy dobrze zrozumiałem zasady kilku kart.
Dla przykładu karta TELEGRAF:
1. Mogę dokonać podboju i w fazie produkcji jednorazowo skorzystać z 2pkt oraz karty ze stosu.
2. Mogę podjąć współpracę i przez trzy kolejne fazy produkcji uzyskiwać po 1pkt (w sumie max 3pkt.)
3. Mogę przyłączyć i później wysyłać robotnika do pracy w lokacji oraz poświęcić 1kartę z ręki aby uzyskać 1pkt (maksymalnie trzy razy co daje 3pkt.)

Jeszcze proszę o wytłumaczenie działania karty WRAK SAMOLOTU jako lokacja. Działa Jednorazowość na 2 pkt. Czyli zagrywam jako przyłączenie/przebudowę biorę 2 pkt i karta jest bezużyteczna (znaczy się daje 1 pkt jako lokacja lub służy do przebudowy).
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: 51. Stan

Post autor: zephyr »

1 tak przy czym jednorazowo brzmi myląco - bierzesz na bazę VPka i masz go do końca gry
2 zysk z kontraktów idzie na bazę, nie ma limitu na te VPki
3 tak, tu obowiązuje limit

Co do wraku generalnie tak to działa, nic sensownego więcej nie zrobi (może podbić wartość kart VP = symbol monumentu).
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
gath
Posty: 203
Rejestracja: 08 cze 2006, 21:47
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times

Re: 51. Stan

Post autor: gath »

Chciałem przypomnieć pytanie, które zadałem wcześniej i nie uzyskałem odpowiedzi:

Karta: Stara biblioteka
Czy nie ma błędu w druku na pasku zdobyczy? Są tu 2 ludziki, a na każdej innej karcie tego typu zdobywa się po 3 ludziki. Ponadto te dwie ikonki są przesunięte o jedno miejsce w lewo i jest takie wrażenie, że brakuje tam jednego symbolu (albo 1 ludzika, albo 1 karty? - bo przyłączenie daje wybór kart w fazie wypatrywania). Oczywiście może tam nic nie brakować i wszystko jest OK, ale chciałem zwrócić na to uwagę.

Karta: Spychacz
Czy po wcześniejszym zagraniu standardowej przebudowy za pomocą budulca możemy wykonać akcję z tej karty jako dodatkową przebudowę w tej turze?
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: 51. Stan

Post autor: Browarion »

gath pisze:Chciałem przypomnieć pytanie, które zadałem wcześniej i nie uzyskałem odpowiedzi:
Karta: Stara biblioteka...
To bardzo dobre pytanie, na które chyba tylko Ignacy i ludzie z Portala odpowiedzieć mogą ;)
W talii są karty, które różnią się zdobyczami mimo podobieństw w odległości, co sugerować może, że te 2 ludziki sa poprawne - usunięto jednego "w ostatniej chwili", tylko nie wypośrodkowano.
Tak bym obstawiał
gath pisze:Karta: Spychacz
Czy po wcześniejszym zagraniu standardowej przebudowy za pomocą budulca możemy wykonać akcję z tej karty jako dodatkową przebudowę w tej turze?
Jak najbardziej tak, podobnie jak i dodatkową którą byś np. otrzymał z Mr. Presidenta.
To co jest ograniczone to 1 przebudowa za pomocą cegły na turę, przebudowy z żetonów nie są ograniczone w ten sposób (potwierdzone u autora).
Stąd też jeśli dasz radę to ze Spychacza możesz wyciągnąć nawet dwa żetony przebudowy...
... i co więcej, "drugim" żetonem nadbudować budynek, który nadbudowałeś "pierwszym" ;)


pozdro
8)
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
gath
Posty: 203
Rejestracja: 08 cze 2006, 21:47
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times

Re: 51. Stan

Post autor: gath »

Dzięki Browarion, o "Starą bibliotekę" pytałem przed Essen i czekałem, aż ekipa portala wróci z imprezy i się wypowie, wygląda na to, że trzeba czekać dalej, chociaż gram według ikonek na karcie.
Jeżeli chodzi o "Spychacz" to wygląda na to, że muszę oddać zwycięstwo jednej z partii kumplowi, źle interpretowałem działanie karty, a przebudowy ze "Spychacza" mogły zaważyć na wyniku.
MójMistrzu
Posty: 114
Rejestracja: 05 kwie 2010, 15:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 21 times

Re: 51. Stan

Post autor: MójMistrzu »

czy znaczniki surowców, które leżą na liderach przy ich odstrzeliwaniu tracimy, czy można je odłożyć na bok i wykorzystać do końca tury?

edit: nie było pytania, już znalazłem odpowiedź w instrukcji 8)
Awatar użytkownika
Athotis
Posty: 331
Rejestracja: 29 gru 2006, 17:16
Lokalizacja: Warszawa\Białystok

Re: 51. Stan

Post autor: Athotis »

mam dwa pytania:

pierwsze dotyczy Magazynu

Zbieram surowce które są na karcie, w momencie kiedy mam już komplet płacę człowieka i dostaje PZ. Co z tymi surowcami odrzucam je czy mogę je wykorzystać? W instrukcji jest że leżą do momentu wykonania tej akcji ale wole się upewnić :)

drugie pytanie dotyczy kart kontaktu

Czy mogę je ze sobą łączyć? kartę kontaktu o wartości 1 z 2 żeby uzyskać np zasięg 3? Czy muszę czekać aż podejdzie mi karta z wartością 3?
Awatar użytkownika
Roballo
Posty: 168
Rejestracja: 12 paź 2010, 00:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: 51. Stan

Post autor: Roballo »

Athotis pisze:mam dwa pytania:

pierwsze dotyczy Magazynu

Zbieram surowce które są na karcie, w momencie kiedy mam już komplet płacę człowieka i dostaje PZ. Co z tymi surowcami odrzucam je czy mogę je wykorzystać? W instrukcji jest że leżą do momentu wykonania tej akcji ale wole się upewnić :)

drugie pytanie dotyczy kart kontaktu

Czy mogę je ze sobą łączyć? kartę kontaktu o wartości 1 z 2 żeby uzyskać np zasięg 3? Czy muszę czekać aż podejdzie mi karta z wartością 3?

1.Wykonujesz akcje i je odrzucasz

2.Można łączyć karty jest to jasno napisane w instrukcji :) ale nie można ich dzielić np z Karty kontaktu o zasięgu 3 nie można podłączyć dwóch lokacji o zasięgu 1.




Mnie natomiast zastanawia sprawa wypatrywania. Są różne karty z tymi dziwnymi znaczkami co dają różne profity dotyczące FAZY1. No i tu zaczyna się zagadka....nie ma żadnych przykładów do tych znaczków tylko ich marny opis na końcu instrukcji. Najbardziej irytuje Mnie znaczek " Zamiast wybrać jedną z wyłożonych karta, możesz pociągnąć kartę ze stosu". no Ok.....Wiadomo że w wypatrywaniu możesz dobrać dwie karty i jedną losową ze stosu zakrytych. Czy jak ktoś używa w.w profitu to dobiera jedną kartę więcej? Czy po dobraniu z kart zakrytych jeżeli ma już na ręku dwie karty a na stole w wypatrywaniu zostały jeszcze dwie karty to są one porostu odrzucane? tak żeby każdy z graczy (w tym przypadku 2) Dobrali po dwie karty? masakraa
pułkowniki


Nigdy nie ufaj maszynom....
Awatar użytkownika
gath
Posty: 203
Rejestracja: 08 cze 2006, 21:47
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times

Re: 51. Stan

Post autor: gath »

Ja również mam pytanie odnośnie ikonki z fazy wypatrywania, konkretnie: "Zamiast wybrać jedną z wyłożonych kart, możesz pociągnąć kartę ze stosu" - czy można w ten sposób wybrać 2 karty ze stosu zamiast jakiejkolwiek ze stołu?
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: 51. Stan

Post autor: Browarion »

Roballo pisze: Mnie natomiast zastanawia sprawa wypatrywania. Są różne karty z tymi dziwnymi znaczkami co dają różne profity dotyczące FAZY1. No i tu zaczyna się zagadka....nie ma żadnych przykładów do tych znaczków tylko ich marny opis na końcu instrukcji. Najbardziej irytuje Mnie znaczek " Zamiast wybrać jedną z wyłożonych karta, możesz pociągnąć kartę ze stosu". no Ok.....Wiadomo że w wypatrywaniu możesz dobrać dwie karty i jedną losową ze stosu zakrytych. Czy jak ktoś używa w.w profitu to dobiera jedną kartę więcej? Czy po dobraniu z kart zakrytych jeżeli ma już na ręku dwie karty a na stole w wypatrywaniu zostały jeszcze dwie karty to są one porostu odrzucane? tak żeby każdy z graczy (w tym przypadku 2) Dobrali po dwie karty? masakraa
- Nie dobiera karty więcej
- Tak, odrzuca się nie wybrane karty

I dlaczego masakra - IMHO trzeba nieco logiki używać, przecież nie chodzi o to by zdestabilizować balans gry :)
gath pisze:Ja również mam pytanie odnośnie ikonki z fazy wypatrywania, konkretnie: "Zamiast wybrać jedną z wyłożonych kart, możesz pociągnąć kartę ze stosu" - czy można w ten sposób wybrać 2 karty ze stosu zamiast jakiejkolwiek ze stołu?
Nie - co najmniej pierwszą ze stołu; nawet jak pytałem, czy możliwe jest by wybrać tak "drugą" kartę otrzymałem info że nie :).
Odnośnie wypatrywania ogólem - coś w tym jest :)


Mam nadzieję, że Trzewik spojrzy na ten wątek i zamieści parę przykładów dla jasności.
A jakby co zresztą jest pare osób które odpowie na pytania :)
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: 51. Stan

Post autor: Tycjan »

Browarion pisze:Mam nadzieję, że Trzewik spojrzy na ten wątek i zamieści parę przykładów dla jasności.
Już o tych ikonach było co nieco: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 11#p231411

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
ODPOWIEDZ