Domek (Rebel) - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
c08mk
Posty: 2462
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Domek (Rebel) - pytania i wątpliwości

Post autor: c08mk »

1. Czy pomieszczenia jednokartowe automatycznie się zamykają?
2. Czy puste pomieszczenia są zamknięte czy otwarte?
3. Czy można mieć na piętrze 3 jednokartowe takie same pomieszczenia (np. łazienki) pod warunkiem że ze sobą nie sąsiadują (1 po lewej, 1 po prawej i 1 w środku?
Awatar użytkownika
fluor
Posty: 314
Rejestracja: 01 sie 2009, 01:13
Kontakt:

Re: Domek (Rebel)

Post autor: fluor »

1. Tak, to wynika bezpośrednio z instrukcji (po osiągnięciu maksymalnego rozmiaru pomieszczenie zostaje zamknięte).
2. Czy możesz podać przykład sytuacji, w której to rozróżnienie może mieć znaczenie?
3. Instrukcja na ostatniej stronie pokazuje taki przykład (dwie pojedyncze kuchnie), a ponadto żadna zasada tego nie zakazuje, więc można.
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Domek (Rebel)

Post autor: wc »

Jeśli w pytaniu nr 2 chodzi Ci o to, czy można postawić puste pomieszczenie obok innego pustego, to oczywiście jak najbardziej.
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Odp: Domek (Rebel)

Post autor: lesar »

Jak mam już wybudowany maksymalny salon to już nie mogę wstawić w następnej turze np. fortepianu bo salon jest już zamknięty chyba, że będę miał kartę dekoratorki?
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
c08mk
Posty: 2462
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: Domek (Rebel)

Post autor: c08mk »

lesar pisze:Jak mam już wybudowany maksymalny salon to już nie mogę wstawić w następnej turze np. fortepianu bo salon jest już zamknięty chyba, że będę miał kartę dekoratorki?
Tutaj możesz bo instrukcja/słownictwo jest niejednoznaczne i pod koniec instrukcji jest napisane, że można wstawić bo "zamknięte znaczy że nie można go dalej rozbudowywać".
Awatar użytkownika
knidyjczyk
Posty: 148
Rejestracja: 06 paź 2006, 12:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Domek (Rebel)

Post autor: knidyjczyk »

c08mk pisze:
lesar pisze:Jak mam już wybudowany maksymalny salon to już nie mogę wstawić w następnej turze np. fortepianu bo salon jest już zamknięty chyba, że będę miał kartę dekoratorki?
Tutaj możesz bo instrukcja/słownictwo jest niejednoznaczne i pod koniec instrukcji jest napisane, że można wstawić bo "zamknięte znaczy że nie można go dalej rozbudowywać".
cyt str. 11 instrukcji:

"Sformułowanie ZAMYKA oznacza, że pomieszczenie nie może być już rozbudowane kolejnymi kartami".

Moim zdaniem oznacza to, że możesz włożyć do pełnego salonu fortepian.

Konfuzja być może wynika z tego, że pomieszczenie, w którym już jest żeton, także jest ZAMKNIĘTE (co oznacza, że nie można go rozbudowywać). Tylko jeśli pomieszczenie jest ZAMKNIĘTE poprzez umieszczenie wyposażenia - nie możemy dołożyć tam drugiego żetonu wyposażenia (dalej s.11 "W 1 pomieszczeniu (...) może znajdować się tylko 1 żeton wyposażenia.).
pracuję w rebel.pl - gg: 697779
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Domek (Rebel)

Post autor: Nataniel »

Zdecydowanie możesz postawić tam fortepian :) Nigdzie nie jest napisane, że nie można wkładać wyposażenia do zamkniętych pomieszczeń, tylko tyle, że w pomieszczeniu nie może być więcej niż 1 wyposażenie.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Domek (Rebel)

Post autor: rattkin »

1. Nie jest jasne, czy wybrane pomieszczenie można po prostu odrzucić. Instrukcja mówi, że gdy "nie chcę" budować "to mogę" położyć jako puste. Nie zawsze jest to akcja pożądana. Skoro "mogę", to nie "muszę". Domyślam się jednak, że na końcu domki mają być kompletne? (tak sugerują pozostałe zasady) - a więc jednak "mogę zrobić wszystko pod warunkiem, że to będzie zbudowanie pustego pomieszczenia).

2. Karty narzędzi, które zagrywa się "przed wzięciem kart" też nie są precyzyjnie opisane - przed wzięciem kart przez kogo? Jeśli przez siebie, to ogranicza to interakcję. Zagranie Betoniarki na początku (przed wzięciem kart pierwszego gracza) w sytuacji gdy nam za bardzo i tak by nie pomogło, utrudnia grę przeciwnikowi/przeciwnikom. Można uznać za wariant, bo wątpię by było to intencją twórców.

3. Młot pneumatyczny jako jedyny ma chyba tekst, który można nazwać "błędem". Na żetonie napisane jest, że zagrywa się go, zanim pierwszy gracz weźmie swoje karty. Tyle, że w wariancie na 2-3 osoby, pierwszy gracz najpierw odrzuca parę kart, a dopiero potem bierze karty. Jeśli rozumieć tekst na żetonie dosłownie, wychodzi na to, że młot można zagrać dopiero po odrzuceniu kart przez pierwszego gracza, co najczęściej czyni młot bezużytecznym. W instrukcji widzę dodatkowy zapis, który jednak tylko gmatwa - "na początku rundy, zanim pierwszy gracz dobierze karty". Lepiej było zostawić po prostu "na początku rundy" - zarówno w instrukcji, jak i na żetonie. Jeśli zasady opisują konkretne okno czasowe, nie mogą odwoływać się do dwóch różnych momentów, chyba że opisują przedział czasowy (od "początku rundy" do "przed wzięciem kart przez pierwszego gracza"), jednak to drugie rozwiązanie jest rzadko stosowane, bo trudniejsze (i/lub dłuższe) zarówno w zapisie jak i w zrozumieniu. Przemawia tutaj przeze mnie gracz karciankowy, który od kart wymaga jednak precyzji w określeniu reguł ich zagrywania. Tak, wiem, że nie jestem targetem. Nie, nie uważam, że to wymówka dla braku precyzji w regułach :)
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Odp: Domek (Rebel)

Post autor: lesar »

Dla mnie młot pneumatyczny jest okej opisany i nigdy nie było problemów z interpretacją. Zapis zanim weźmie odnosi się wprost do sytuacji w której pierwszy gracz albo weźmie karty aby odrzucić albo weźmie karty do swojego domku.

Rund jest 12 i w każdej trzeba wybudować pocieszenie nawet puste nic nie odrzucamy.

Opisy na pozostałych narzędziach dotyczą użycia bezpośrednio przed ruchem gracza, który jest posiada. Mamy na użycie czas przez całą grę. Wszystko wyjaśnione w instrukcji. Taka betoniarka jest najbardziej przydatną aby sobie zrobić dobre kombo z dwóch kart zgłasza w połączeniu z ruchem pierwszego gracza.
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Domek (Rebel)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Czy jako gracz rozpoczynający, a więc posiadam znacznik pierwszego gracza, mogę dobrać kartę z pierwszej kolumny i znów być w następnej turze graczem rozpoczynającym?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Martens10
Posty: 136
Rejestracja: 22 mar 2015, 11:59

Re: Domek (Rebel)

Post autor: Martens10 »

Dr. Nikczemniuk pisze:Czy jako gracz rozpoczynający, a więc posiadam znacznik pierwszego gracza, mogę dobrać kartę z pierwszej kolumny i znów być w następnej turze graczem rozpoczynającym?
Oczywiście

Tapnięte z zet3ki
Ariakan
Posty: 3
Rejestracja: 27 gru 2016, 15:48

Re: Odp: Domek (Rebel)

Post autor: Ariakan »

lesar pisze:
Rund jest 12 i w każdej trzeba wybudować pocieszenie nawet puste nic nie odrzucamy.
Też tak mi się wydaje ale w takim razie jak traktować kartę "Dostawca" która mówi:

"... na koniec gry wybierz ze stosu kart odrzuconych dowolną kartę pomieszczenia
i zamień ją z dowolną kartą w swoim Domku..."

przecież nie ma żadnego stosu odrzuconych kart pomieszczeń.

P.S. Mój pierwszy post na forum. Dzień dobry Wszystkim :)
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Domek (Rebel)

Post autor: kwiatosz »

W każdej rundzie spada co najmniej 1 karta z toru dobierania.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Ariakan
Posty: 3
Rejestracja: 27 gru 2016, 15:48

Re: Domek (Rebel)

Post autor: Ariakan »

kwiatosz pisze:W każdej rundzie spada co najmniej 1 karta z toru dobierania.
Aha, czyli po każdej rundzie tor dobierania powinien być czyszczony do końca ?
Zawsze zostawiliśmy nie zabrane pary.
GaGacek
Posty: 180
Rejestracja: 08 sie 2007, 23:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: Domek (Rebel)

Post autor: GaGacek »

Ariakan pisze:
kwiatosz pisze:W każdej rundzie spada co najmniej 1 karta z toru dobierania.
Aha, czyli po każdej rundzie tor dobierania powinien być czyszczony do końca ?
Zawsze zostawiliśmy nie zabrane pary.
Strona 4 instrukcji Domku
Gdy wszyscy kolejno wybierzecie już swoje pary kart, pozostałe na torze karty odrzucacie na stos kart odrzuconych. Następnie na tor należy wyłożyć ponownie 4 karty z talii dodatków w górnej części toru oraz 5 kart pomieszczeń w dolnej części toru.
micbuc
Posty: 15
Rejestracja: 20 lut 2017, 11:17
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Domek (Rebel)

Post autor: micbuc »

A jaki macie pomysł na sytuację gdy gracze mają tę samą liczbę punktów i tyleż samo dzieci w domku?
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Domek (Rebel)

Post autor: lesar »

Ten kto ma większą sypialnie... bo tam się głównie robi dzieci.

Wysłane z mojego CHEETAH przy użyciu Tapatalka
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Miszon
Posty: 2510
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1012 times
Been thanked: 492 times

Re: Domek (Rebel)

Post autor: Miszon »

Odpowiedzi są dwie:
- remis
- dogrywka, czyli jeszcze jedna partia
;)
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
KrzysiekL
Posty: 1180
Rejestracja: 22 gru 2015, 10:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 28 times
Been thanked: 53 times

Re: Domek (Rebel)

Post autor: KrzysiekL »

micbuc pisze:A jaki macie pomysł na sytuację gdy gracze mają tę samą liczbę punktów i tyleż samo dzieci w domku?
Liczymy koty ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk
only_me
Posty: 15
Rejestracja: 15 lis 2016, 14:08
Has thanked: 1 time

Re: Domek (Rebel)

Post autor: only_me »

Jak liczycie piwnice?
- Jak na karcie jest 0 i 4 pkt, to przy dwóch takich logiczne ze mam 4 pkt.
- Jak są 2 karty z samymi 2 to tez 4? Czy nie można dwóch takich obok siebie?
- A jeśli na jednej jest opcją 0 i 4, a na drugiej 2? Wpisujemy 6, czy 2?
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2492
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 423 times
Been thanked: 126 times

Re: Domek (Rebel)

Post autor: Coen »

- tak, 4pkt.
- tak, 2+2 = 4pkt, można koło siebie
- tylko 2 pkt. 0+2.
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Nikor
Posty: 7
Rejestracja: 29 sty 2012, 14:24
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Domek (Rebel)

Post autor: Nikor »

Mam nieco skomplikowane pytanie:

Na koniec gry używam Majstra, żeby docelowo przenieść kartę salonu (na której był fortepian) z pierwszego piętra na parter, tak że znajdzie się obok dwóch innych kart salonu (nie było na nich żadnego żetonu wyposażenia). Czy to jest dopuszczalne skoro żeton wyposażenia zamyka pomieszczenie? Wszak to karta specjalna, która powinna trochę namieszać w grze ;)
Może to pytanie by się nie urodziło, gdyby nie zapis w instrukcji:
Uwaga! Jeśli dzięki działaniu Majstra w pomieszczeniu znajdą się 2 żetony wyposażenia, to 1 z nich należy odrzucić!
Co na ten temat sądzicie?
Awatar użytkownika
krisow
Posty: 378
Rejestracja: 01 maja 2006, 23:37
Has thanked: 17 times
Been thanked: 64 times

Re: Domek (Rebel)

Post autor: krisow »

Czemu miałoby być niedopuszczalne? Masz na piętrze salon jednopokojowy z fortepianem, a na parterze dwupokojowy bez niczego. Przesuwasz kartę na dół i masz salon trzypokojowy z fortepianem. Zastrzeżenie w instrukcji dotyczy sytuacji trochę innej. Przenosisz salon jednopokojowy z fortepianem, a na dole masz salon dwupokojowy z obrazami. Otrzymujesz salon trzypokojowy plus fortepian i obrazy. Musisz po tej akcji usunąć z gry fortepian lub obrazy.
VincentVega
Posty: 205
Rejestracja: 13 sty 2017, 10:39
Has thanked: 16 times
Been thanked: 28 times

Domek dodatek słoneczna 156

Post autor: VincentVega »

Mam pytanie czy grając w Domek i dodatek Słoneczna 156 w 4 lub mniej osób powinniśmy używać wszystkich kart pomieszczeń i dodatków z obu gier czy jakoś ich ilość ograniczyć ?
smalco
Posty: 287
Rejestracja: 17 mar 2015, 14:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Domek dodatek słoneczna 156

Post autor: smalco »

VincentVega pisze:Mam pytanie czy grając w Domek i dodatek Słoneczna 156 w 4 lub mniej osób powinniśmy używać wszystkich kart pomieszczeń i dodatków z obu gier czy jakoś ich ilość ograniczyć ?
Graj wszystkimi.
ODPOWIEDZ