Multiuniversum

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Kisun
Posty: 1128
Rejestracja: 12 lip 2015, 16:47
Lokalizacja: Gostyń (Wlkp)
Has thanked: 113 times
Been thanked: 131 times

Multiuniversum

Post autor: Kisun »

Ile łącznie można wykonać akcji w turze? Instrukcja podaje: "W swojej turze możesz wykonać do 3 dowolnych akcji spośród wymienionych niżej (każdą z nich możesz też wykonywać wielokrotnie):" Najpierw pomyślałem że można tylko trzy dowolne akcje i koniec (skoro jest napisane "dowolnych" to wiadomo że jedną można np trzy razy albo jedną raz a drugą dwa) ale przez ten dopisek w nawiasie a zwłaszcza słowa pogrubione sens się zmienił. Całość wskazuje że wybieramy dowolną z trzech akcji (bo tyle jest ich rodzajów) a następnie wykonać ile razy się chce. Dalej w instrukcji jest napisane: "Po zakończeniu swojej tury i wykorzystaniu wszystkich 3 akcji, zagrane karty i zużyte narzędzia odrzucasz na stos kart odrzuconych." Czyli przez słowo "wszystkich" dochodzi nowa dosłowna interpretacja: mogę wykonać ile chcę akcji ale jak zrobię trzeci rodzaj akcji to kończę. Coś mi tu nie pasuje. Może powinno być "dowolnych" a nie "wszystkich"? No ale dalej jeszcze jest: "Uwaga: Możesz wykonać tą samą akcję wiele razy w swojej turze. Kombinacja akcji jakie zrealizujesz zależy wyłącznie od ciebie." Czyli można ile się chce akcji w dowolnej kombinacji i ilości? Na pewno? Jak by było napisane: "Kombinacja 3 akcji jakie zrealizujesz..." to by było jasne bo w przykładowej turze pisze wyraźnie: "To koniec twojej tury, wszystkie 3 przysługujące ci akcje zostały wykorzystane." To pierwotnie miałem rację? Tylko trzy dowolne akcje z pośród dostępnych? Jeżeli faktycznie tak, to po co ten nawias i tyle zdań z "wielokrotnie", "wszystkich" i "wiele razy" na początku wystarczyło napisać konkretnie: Można wybrać jedną, dwie lub trzy z poniższych akcji i wykonać je łącznie trzy razy.
Chyba że jednak można wielokrotnie? Proszę o podpowiedź.
"Errare humanum est"
Adar
Posty: 242
Rejestracja: 05 sty 2015, 12:03
Lokalizacja: Wałcz

Re: Multiuniversum

Post autor: Adar »

Trzykrotnie to też wielokrotnie. Chodziło o to, że jedną akcję możesz wykonać więcej niż raz (a nie tak, że każda musi być inna).

Możesz wykonać maksymalnie 3 akcje, przy czym mogą się one powtarzać (Czyli np. zgromadzić dwa narzędzia i zamknąć portal).
looqash007
Posty: 27
Rejestracja: 14 cze 2016, 11:13

Re: Multiuniversum

Post autor: looqash007 »

Graliśmy na Narodowym z ludźmi z wydawnictwa, więc chyba wg oficjalnych zasad :) Graliśmy tak, że można było wykonać max 3 akcje. Czyli tak jak na początku wspominasz - np. dwie takie same i trzecią jakąś tam.
Awatar użytkownika
Board&Dice
Posty: 996
Rejestracja: 10 mar 2014, 15:55
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Multiuniversum

Post autor: Board&Dice »

Moi przedmówcy idealnie odpowiedzieli na to pytanie idealnie.
Możesz wykonać maksymalnie 3 akcje w rundzie.
przy czym jedną i ta sama można wykonać wielokrotnie do limitu 3 akcji.

Np. 3 x przygotowanie narzędzia lub 2 x przyfotowanie narzędzia + 1 x akcja z karty lub 3 x akcja z karty (ta sama np. pobierz dwie karty ze stosu kart akcji)
Kisun
Posty: 1128
Rejestracja: 12 lip 2015, 16:47
Lokalizacja: Gostyń (Wlkp)
Has thanked: 113 times
Been thanked: 131 times

Re: Multiuniversum

Post autor: Kisun »

I wszystko jasne. Dziękuję. Czasem twórca instrukcji chcąc być precyzyjnym niepotrzebnie dodaje zdania które więcej mieszają niż wyjaśniają. Ta instrukcja jest napisana bardzo dobrze tylko z tymi akcjami mieliśmy problem.
"Errare humanum est"
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: Multiuniversum

Post autor: akahoshi »

A co właściwie dzieje się z naukowcem, gdy zostanie zamknięty ostatni portal nad danym transformatorem (koniec stosu)?
Można go przemieścić na dowolny inny transformator, czy może muszę mieć kartę w kolorze transformatora, na którym się znajduje, pozwalającą przemieścić naukowca?
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
Adar
Posty: 242
Rejestracja: 05 sty 2015, 12:03
Lokalizacja: Wałcz

Re: Multiuniversum

Post autor: Adar »

akahoshi pisze:A co właściwie dzieje się z naukowcem, gdy zostanie zamknięty ostatni portal nad danym transformatorem (koniec stosu)?
Można go przemieścić na dowolny inny transformator, czy może muszę mieć kartę w kolorze transformatora, na którym się znajduje, pozwalającą przemieścić naukowca?
To drugie. Musisz go przemieścić normalnie, korzystając z symbolu o odpowiednim kolorze.
looqash007
Posty: 27
Rejestracja: 14 cze 2016, 11:13

Re: Multiuniversum

Post autor: looqash007 »

Gra jest od 1 do 5 graczy. Wydaje mi się, ze w instrukcji nie jest wspomniane ile stosów portali trzeba "zamknąć", żeby zakończyć grę przy 5 graczach. Przy 2 graczach trzeba 2, przy 3-4 są to 3 stosy, a przy 5 graczach? 4 czy 5 (czyli zbieramy do końca wszystkie karty portali)? :)
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Multiuniversum

Post autor: misioooo »

Adar pisze:
akahoshi pisze:A co właściwie dzieje się z naukowcem, gdy zostanie zamknięty ostatni portal nad danym transformatorem (koniec stosu)?
Można go przemieścić na dowolny inny transformator, czy może muszę mieć kartę w kolorze transformatora, na którym się znajduje, pozwalającą przemieścić naukowca?
To drugie. Musisz go przemieścić normalnie, korzystając z symbolu o odpowiednim kolorze.
Należy jeszcze dodać, że ów transformator nie wypada z gry. nadal jest i można na niego wchodzić i odpalać jego moc specjalną.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
kinioo
Posty: 629
Rejestracja: 01 kwie 2016, 10:25
Has thanked: 64 times
Been thanked: 57 times

Re: Multiuniversum

Post autor: kinioo »

Wczoraj kipilem. Jeszcze nie gralem.

Jakie odczucia wsrod braci forumowej ?

W jakim gronie (liczbowym) graliscie?

Bangla to na dwoch ??

K.
Sorki za brak polskich znakow....
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: Multiuniversum

Post autor: akahoshi »

kinioo pisze:Bangla to na dwoch ??.
Jak najbardziej.
Żona mnie łoji bez skrupułów.
Ja próbowałem opcji solo i j/w. Obie dają radę.
Aczkolwiek pytania tego typu nie bardzo pasują do tego działu.
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
Adar
Posty: 242
Rejestracja: 05 sty 2015, 12:03
Lokalizacja: Wałcz

Re: Multiuniversum

Post autor: Adar »

looqash007 pisze:Gra jest od 1 do 5 graczy. Wydaje mi się, ze w instrukcji nie jest wspomniane ile stosów portali trzeba "zamknąć", żeby zakończyć grę przy 5 graczach. Przy 2 graczach trzeba 2, przy 3-4 są to 3 stosy, a przy 5 graczach? 4 czy 5 (czyli zbieramy do końca wszystkie karty portali)? :)
Przy 5 graczach również 3 stosy. Jest błąd w instrukcji, powinno być od 3 do 5 graczy.
Awatar użytkownika
kinioo
Posty: 629
Rejestracja: 01 kwie 2016, 10:25
Has thanked: 64 times
Been thanked: 57 times

Re: Multiuniversum

Post autor: kinioo »

akahoshi pisze:
kinioo pisze:Bangla to na dwoch ??.
Jak najbardziej.
Żona mnie łoji bez skrupułów.
Ja próbowałem opcji solo i j/w. Obie dają radę.
Aczkolwiek pytania tego typu nie bardzo pasują do tego działu.
Ach te zony...moja tez mnie nie oszczedza!!

Dzieks za info.

K.
Sorki za brak polskich znakow....
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3034
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 570 times
Been thanked: 239 times

Re: Multiuniversum

Post autor: DarkSide »

2 1 pytaniae do wariantu solo:

1. Czy wirtualny naukowiec w fazie ruchu wchodzi na wyłączony transformator (czyli de facto traci jedną kolejkę bo na pewno nic nie zamknie) czy go przeskakuje i idzie do pierwszego niewyłączonego transformatora?

2. W opisie ruchu wirtualnym naukowcem jest napisane że:

- dobieramy 2 karty i robimy z nich narzędzia
- sprawdzamy czy wirtualny może dostępnymi narzędziami zamknąć portal
- jeśli tak to to czynimy jeśli nie to przesuwamy pionek zgodnie z ruchem wskazówek zegara na następny transformator.

To jest jasne, ale tuż po tym akapicie znajduje się kolejny mały akapit, w którym jest napisane ponownie, że jeśli nie może zamknąć portalu to przesuwamy go na kolejny transformator. Moje pytanie takie: Czy to błąd edytorski, czy de facto wirtualny może wykonać dwa ruchy w swojej turze? (dobiera 2 karty ---> sprawdzamy czy może zamknąć ---> nie może, więc ruch ---> sprawdzamy czy może zamknąć ---> nie może, więc ruch)

EDIT: Już ogarnąłem. Wczytałem się i chyba po piątym przeczytaniu tych dwóch akapitów zatrybiłem (w końcu!) że najpierw w instrukcji znajduje się akapit odnośnie sytuacji gdy wirtualny zamknie portal, a drugi akapit dotyczy sytuacji gdy tego nie zrobi. :oops:
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Multiuniversum

Post autor: Pan_K »

DarkSide pisze:2 1 pytaniae do wariantu solo:

1. Czy wirtualny naukowiec w fazie ruchu wchodzi na wyłączony transformator (czyli de facto traci jedną kolejkę bo na pewno nic nie zamknie) czy go przeskakuje i idzie do pierwszego niewyłączonego transformatora?

2. W opisie ruchu wirtualnym naukowcem jest napisane że:

- dobieramy 2 karty i robimy z nich narzędzia
- sprawdzamy czy wirtualny może dostępnymi narzędziami zamknąć portal
- jeśli tak to to czynimy jeśli nie to przesuwamy pionek zgodnie z ruchem wskazówek zegara na następny transformator.

To jest jasne, ale tuż po tym akapicie znajduje się kolejny mały akapit, w którym jest napisane ponownie, że jeśli nie może zamknąć portalu to przesuwamy go na kolejny transformator. Moje pytanie takie: Czy to błąd edytorski, czy de facto wirtualny może wykonać dwa ruchy w swojej turze? (dobiera 2 karty ---> sprawdzamy czy może zamknąć ---> nie może, więc ruch ---> sprawdzamy czy może zamknąć ---> nie może, więc ruch)

EDIT: Już ogarnąłem. Wczytałem się i chyba po piątym przeczytaniu tych dwóch akapitów zatrybiłem (w końcu!) że najpierw w instrukcji znajduje się akapit odnośnie sytuacji gdy wirtualny zamknie portal, a drugi akapit dotyczy sytuacji gdy tego nie zrobi. :oops:
Brawo :) Sam pytasz, sam odpowiadasz. Na dodatek prawidłowo. Po prostu samonapędzający się mechanizm. Perpetuum mobile nieledwie ;)
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3034
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 570 times
Been thanked: 239 times

Re: Multiuniversum

Post autor: DarkSide »

Ale nadal nie znam odpowiedzi na pierwsze pytanie. :wink:
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Adar
Posty: 242
Rejestracja: 05 sty 2015, 12:03
Lokalizacja: Wałcz

Re: Multiuniversum

Post autor: Adar »

DarkSide pisze:Ale nadal nie znam odpowiedzi na pierwsze pytanie. :wink:
Tutaj rozpatrujesz przypadek "jeśli wirtualny gracz nie może zamknąć portalu". Nie może, bo nie ma takowego. Nadal jednak dobiera dwie karty na rękę. Tym samym nie uznałbym tej tury za straconą.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Multiuniversum

Post autor: Pan_K »

DarkSide pisze:Ale nadal nie znam odpowiedzi na pierwsze pytanie. :wink:
Jak to nie znasz? Wydawało mi się, że logicznie związana jest z odpowiedzią na drugie :)
Zresztą masz już potwierdzenie od Adara.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3034
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 570 times
Been thanked: 239 times

Re: Multiuniversum

Post autor: DarkSide »

A ja apeluję o przeczytanie ponownie mojego pytania nr 1, bo nijak nie jest powiązane z tym, na które sobie sam odpowiedziałem. :wink: bo albo ja albo wy inaczej rozumiecie dwa pojęcia w grze portal oraz transformator.

Mi chodzi o to w pyt. 1 czy gdy już dochodzi do ruchu wirtualnym naukowcem na następny transformator, to czy pionek przesuwam na następny w kolejności nieważne czy jest nadal włączony (ma wciąż niezamknięte portale) czy już jest wyłączony? Czy też może gdy ruszamy wirtualnym pionkiem to przesuwamy go na pierwszy włączony transformator (pomijając te wyłączone)?
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Multiuniversum

Post autor: Pan_K »

Jeszcze raz: sprawdzasz na jednym transformatorze portal, zamykasz lub nie, przesuwasz i KOŃCZYSZ TURĘ. Nie ma mowy o podwójnym ruchu lub przeskakiwaniu transformatorów. I wynika to właśnie wprost z tego, co wyżej sam rozgryzłeś.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Multiuniversum

Post autor: misioooo »

Jest też to na bgg poruszone. Manuel Correia potwierdził - naukowiec zawsze idzie jeden transformer do przodu - niezależnie czy są tam jeszcze portale czy też nie. Daje to Tobie czas na potencjalne zwinięcie mu sprzed nosa portalu a jemu... Mnóstwo narzędzi :)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Multiuniversum

Post autor: Andy »

Instrukcja jest klarowna, a reguły nieskomplikowane, więc tylko taka mała wątpliwość - być może po prostu za bardzo kombinuję. :wink:
Zdolność transformatora nr 1: "Zmień układ dowolnego stosu portali: Weź dowolny stos portali, a następnie ułóż karty portali w dowolnej kolejności, nie ujawniając jej innym graczom".
Czy to dotyczy wszystkich kart w stosie, łącznie z tą odkrytą na wierzchu? Inaczej: czy po wykorzystaniu tej zdolności może być otwarty inny portal, czy też układanie w nowej kolejności dotyczy tylko kart zakrytych, leżących pod spodem?
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Adar
Posty: 242
Rejestracja: 05 sty 2015, 12:03
Lokalizacja: Wałcz

Re: Multiuniversum

Post autor: Adar »

Andy pisze:Instrukcja jest klarowna, a reguły nieskomplikowane, więc tylko taka mała wątpliwość - być może po prostu za bardzo kombinuję. :wink:
Zdolność transformatora nr 1: "Zmień układ dowolnego stosu portali: Weź dowolny stos portali, a następnie ułóż karty portali w dowolnej kolejności, nie ujawniając jej innym graczom".
Czy to dotyczy wszystkich kart w stosie, łącznie z tą odkrytą na wierzchu? Inaczej: czy po wykorzystaniu tej zdolności może być otwarty inny portal, czy też układanie w nowej kolejności dotyczy tylko kart zakrytych, leżących pod spodem?
Według mnie bierzesz cały stos, łącznie z odkrytym portalem. Odkryty portal również należy do stosu i jest pierwszą jego kartą.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Multiuniversum

Post autor: Andy »

Tak właśnie zakładałem. Niemniej to "nieujawnianie nowej kolejności innym graczom" jest cokolwiek mylące, bo tożsamość wybranej wierzchniej karty jednak ujawniamy. :wink:

Dzięki.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Multiuniversum

Post autor: Pan_K »

Adar pisze:
Andy pisze:Instrukcja jest klarowna, a reguły nieskomplikowane, więc tylko taka mała wątpliwość - być może po prostu za bardzo kombinuję. :wink:
Zdolność transformatora nr 1: "Zmień układ dowolnego stosu portali: Weź dowolny stos portali, a następnie ułóż karty portali w dowolnej kolejności, nie ujawniając jej innym graczom".
Czy to dotyczy wszystkich kart w stosie, łącznie z tą odkrytą na wierzchu? Inaczej: czy po wykorzystaniu tej zdolności może być otwarty inny portal, czy też układanie w nowej kolejności dotyczy tylko kart zakrytych, leżących pod spodem?
Według mnie bierzesz cały stos, łącznie z odkrytym portalem. Odkryty portal również należy do stosu i jest pierwszą jego kartą.
A ja właśnie nie mam pewności. Być może intencją było poznanie i ustawienie kolejności nieodkrytych portali. To "nieujawnianie" mogłoby na to wskazywać. Dobrze byłoby, gdyby B&D się może wypowiedziało.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
ODPOWIEDZ