Pola Arle - zasady, pytania, wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
bugatti
Posty: 52
Rejestracja: 14 sie 2014, 18:21
Been thanked: 1 time

Re: Pola Arle

Post autor: bugatti »

Dzięki za szybka odpowiedzieć!
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Pola Arle

Post autor: TV3 »

Kwestia szarej strzałki w kontekście jednokrotności/wielokrotności przebudowy Zagrody w Stajnię (akcja Cieśla w sezonie zimowym) - wnioskuję po przestudiowaniu wątku, że należy wykonać to jednokrotnie. Choć niektórzy chyba nie do końca przekonani byli :) .
Podobnie kwestia jednokrotności wymian handlowych - tu miałem sam wątpliwości, czy aby ten JEDEN raz nie odnosi się właśnie do tego, że po jednym odwiedzeniu danego miasta - kafel z tym miastem finalnie ląduje odwrócony na torze na planszy (jak chciał pynio). W każdym razie rozumiem, że tu też się nie powiela (jeśli byłoby nas stać) tego, co na kaflu wydrukowane (jednorazowo czyli sprzedajemy).

Nie do końca natomiast trafia do mnie (co zostało już wspomniane) uwaga w opisie Cieśli w sezonie zimowym, dotycząca przymusu przemieszczenia zwierząt podczas wymiany Zagrody na Stajnię. Odpaliłem angielską instrukcję - w tym miejscu ni słowa nie ma na ten temat. Może w inny miejscu w angielskiej, niemieckiej, hiszpańskiej czy innej tajskiej wersji to jest, w polskiej zaś znalazło się w opisie Cieśli.
Takie "z czapy" jakieś mam wrażenie to tu...
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Pola Arle

Post autor: GrzeL »

TV3 pisze:Nie do końca natomiast trafia do mnie (co zostało już wspomniane) uwaga w opisie Cieśli w sezonie zimowym, dotycząca przymusu przemieszczenia zwierząt podczas wymiany Zagrody na Stajnię. Odpaliłem angielską instrukcję - w tym miejscu ni słowa nie ma na ten temat. Może w inny miejscu w angielskiej, niemieckiej, hiszpańskiej czy innej tajskiej wersji to jest, w polskiej zaś znalazło się w opisie Cieśli.
Takie "z czapy" jakieś mam wrażenie to tu...
Na moje wątpliwości w tej kwestii, dostałem odpowiedź od GFP, że ów zapis został skonsultowany z Feuerland Spiele.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Pola Arle

Post autor: TV3 »

1. Zakres załadowania pojazdów.
Nigdzie nie znalazłem informacji wprost - jedynie przykłady sugerują, że aby użyć pojazdu (czy to w celu podróżowania, czy to w celu przetworzenia towaru) - pojazd musi być załadowany w 100%. Jest co prawda informacja: "(...) nie musisz załadować wszystkich miejsc w Pojeździe naraz, możesz to zrobić w różnych odstępach czasu w trakcie jednego Sezonu.", ale to też nie odpowiada jednoznacznie na pytanie.
Zatem - czy pojazd może być użyty, gdy danym sezonie będzie załadowany jedynie w części?

2. Budynki z jasnozielonym tłem.
Budynki te mogą być użyte przed listopadem (zatem przed Inwentaryzacją). Czy to znaczy, że używam ich jeszcze w fazie Pracy (ale już po tym, gdy wszyscy Robotnicy zostali użyci)? To może być istotne np. w przypadku Pracowni - gdzie uzyskuję Drewno, które (jeśli by to była jeszcze faza Pracy) mógłbym załadować na pojazd celem przerobienia w deskę. Jeśli zaś profit z budynku uzyskujemy już po fazie pracy (między fazą Pracy a Inwentaryzacją) - pojazdu załadować drewnem już bym nie mógł.

3. Zajmowanie pól akcji
- gdy nie jestem w stanie przeprowadzić tejże akcji (np. Budowniczy >>> zbuduj Budynek, a mnie nie stać na budynek)
bądź
- jestem w stanie przeprowadzić tylko część akcji (np. Zarządca grobli - mogę jeszcze obrócić jakiś swój kafelek, ale nie mogę już przesunąć Grobli, bo wszystkie są na samej górze planszy).

Czy jest jakaś zasada, której nie przyuważyłem, mówiąca czy mogę zajmować te pola, czy nie mogę?



======================================

edit:


Do punktu 1:
Pojazdy nie muszą być w pełni załadowane, by skorzystać z nich pod koniec sezonu.

Moim zdaniem oczywiście, bo w instrukcji na ten temat nic nie znalazłem.



======================================

edit 2:

4. Budynki z ciemnozielonym tłem po inwentaryzacji w ostatnim miesiącu (9)
Tego też nigdzie nie znalazłem - czy po ostatniej Inwentaryzacji mogę jeszcze przerobić co się da dzięki takiemu budynkowi? Można z nich korzystać w dowolnym momencie gry. Z jednej strony w instrukcji jest: gra kończy się wraz z nastaniem końca ostatniego Sezonu Letniego, po listopadowej Inwentaryzacji. Zatem już jest po grze. Z drugiej jednak strony już po tej ostatniej Inwentaryzacji mogę jeszcze skorzystać z Barki (o czym mówi instrukcja). Być może z zielonymi budynkami jest podobnie...
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Pola Arle (Fields of Arle) - Uwe Rosenberg

Post autor: Yavi »

Może to skróty myślowe, ale:
Bruno pisze:Generalnie rozgrywka trzyosobowa jest bardzo przyjemna, nie czuć za bardzo tego, iż przeciwnik nas "przyblokuje": są 3 pola z "powtórzeniem akcji" (za żywność), ale to też efekt tego, że wg zasad dla 3 osób dużo łatwiej jest korzystać z akcji z "drugiego" sezonu (bo karany za takie zagranie jest tylko drugi gracz, który normalnie w kolejnej rundzie byłby pierwszy; czyli gracz pierwszy i trzeci mogą to zrobić bezkarnie).
Z akcji powtórzenia każdy może skorzystać tylko raz, więc każde z tych pól jest dla innego gracza. Co do korzystania z drugiej pory roku, to poszkodowany jest trzeci gracz, nie drugi - znacznik przekazuje się w przeciwnym kierunku do ruchu wskazówek zegara. Więc pierwszy i drugi mogą skorzystać z tej opcji bez konsekwencji.
Niby dostajemy bonusy na początku (jeden "zielony" budynek, rozwinięcie dwóch narzędzi o 1 [+ surowce za rozwój przeciwników] oraz dwukółkę)...
Dostajemy budynek i jedno narzędzie albo dwa narzędzia.

Co do wyników, to u nas też są niższe, niż we dwoje bez dodatku - w weekend przetestujemy Handel i herbatę we dwoje, ciekawe jak wypadnie.
No i u nas statki kupowane są często, bo mają fajne bonusy :). Ogólnie mam wrażenie, że mimo krótszej gry dzieje się więcej - łatwiej zapełnić planszę, kupuje się więcej budynków itd.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2017
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1493 times
Been thanked: 1142 times

Re: Pola Arle (Fields of Arle) - Uwe Rosenberg

Post autor: Bruno »

Yavi pisze:Może to skróty myślowe, ale:
Bruno pisze:Generalnie rozgrywka trzyosobowa jest bardzo przyjemna, nie czuć za bardzo tego, iż przeciwnik nas "przyblokuje": są 3 pola z "powtórzeniem akcji" (za żywność), ale to też efekt tego, że wg zasad dla 3 osób dużo łatwiej jest korzystać z akcji z "drugiego" sezonu (bo karany za takie zagranie jest tylko drugi gracz, który normalnie w kolejnej rundzie byłby pierwszy; czyli gracz pierwszy i trzeci mogą to zrobić bezkarnie).
Z akcji powtórzenia każdy może skorzystać tylko raz, więc każde z tych pól jest dla innego gracza. Co do korzystania z drugiej pory roku, to poszkodowany jest trzeci gracz, nie drugi - znacznik przekazuje się w przeciwnym kierunku do ruchu wskazówek zegara. Więc pierwszy i drugi mogą skorzystać z tej opcji bez konsekwencji.
Niby dostajemy bonusy na początku (jeden "zielony" budynek, rozwinięcie dwóch narzędzi o 1 [+ surowce za rozwój przeciwników] oraz dwukółkę)...
Dostajemy budynek i jedno narzędzie albo dwa narzędzia.

Co do wyników, to u nas też są niższe, niż we dwoje bez dodatku - w weekend przetestujemy Handel i herbatę we dwoje, ciekawe jak wypadnie.
No i u nas statki kupowane są często, bo mają fajne bonusy :). Ogólnie mam wrażenie, że mimo krótszej gry dzieje się więcej - łatwiej zapełnić planszę, kupuje się więcej budynków itd.
Co do bonusów na początku gry to zgoda, byłem nieprecyzyjny (no i za ten budynek trzeba zapłacić podwójnie!).

Co do zagrania akcji specjalnej (czyli z drugiego sezonu), to z instrukcji jasno wynika, że nie opłaca się to tylko obecnie drugiemu graczowi (a w kolejnej rundzie - gdyby nie zagrał akcji s. - pierwszemu), czyli temu, który siedzi po prawej od gracza aktualnie pierwszego [bo kolejność wyznacza kierunek przeciwny do ruchu wskazówek zegara]. To w przypadku, gdy tylko jeden z graczy zdecyduje się na taki ruch. Gdy na a.s. zdecyduje się dwóch graczy, pierwszeństwo w kolejnej rundzie otrzymuje ten, który takiego ruchu nie wykonał.

Może i statki mają fajne bonusy (musimy spróbować), ale nie można nimi realizować "celów podróży" (przynoszą więc mniej jedzenia do kupowania drogich budynków). Są więc mniej uniwersalne. Inna sprawa, że mają zalety w postaci podróży do odległych krain (co chyba szczególnie może opłacać się dla herbaty).
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Pola Arle (Fields of Arle) - Uwe Rosenberg

Post autor: Yavi »

Bruno pisze:Co do zagrania akcji specjalnej (czyli z drugiego sezonu), to z instrukcji jasno wynika, że nie opłaca się to tylko obecnie drugiemu graczowi (a w kolejnej rundzie - gdyby nie zagrał akcji s. - pierwszemu), czyli temu, który siedzi po prawej od gracza aktualnie pierwszego [bo kolejność wyznacza kierunek przeciwny do ruchu wskazówek zegara]. To w przypadku, gdy tylko jeden z graczy zdecyduje się na taki ruch. Gdy na a.s. zdecyduje się dwóch graczy, pierwszeństwo w kolejnej rundzie otrzymuje ten, który takiego ruchu nie wykonał.
Drugi gracz w danej rundzie i tak nie zostanie pierwszym graczem. Znacznik przekazuje się w kierunku odwrotnym do ruchu zegara.
Czyli:
a) nikt nie idzie na akcję specjalną
- pierwszy gracz (A) przekazuje znacznik "do tyłu", czyli trzeciemu graczowi (C)
- drugi gracz (B) dostanie więc znacznik tylko wtedy, gdy gracz C też pójdzie na akcję specjalną

b) gracz A idzie na akcję specjalną
- znacznik trafia do gracza C

c) gracz B idzie na akcję specjalną
- znacznik trafia do gracza C

d) gracz C idzie na akcję specjalną
- znacznik "przeskakuje go" i trafia do gracza B

Więc gracz B (obecnie drugi) dostanie znacznik tylko wtedy, gdy gracz C pójdzie na pole akcji specjalnej. A że ma on (C) praktycznie zapewniony znacznik pierwszego gracza, to raczej tego nie zrobi. W całym przykładzie oczywiście A = obecnie pierwszy, B = obecnie drugi, C = obecnie trzeci.

Chyba że nie zrozumiałem czegoś z instrukcji (a czytałem uważnie), albo mówimy o tym samym i się nie rozumiemy :D.

e: My na ogół nie idziemy za mocno w cele podróży, jedzenie zdobywamy na ogół z budynków/akcji, może stąd te różnice w strategii :).
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2017
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1493 times
Been thanked: 1142 times

Re: Pola Arle (Fields of Arle) - Uwe Rosenberg

Post autor: Bruno »

Właśnie sęk w tym, że również wtedy, gdy nikt nie wykona akcji specjalnej, to kolejka idzie w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara!

Wg instrukcji kolejność w grze jest ZAWSZE "anticlockwise". Niezrozumiałe udziwnienie (to nie błąd polskiego tłumaczenia, bo tak też jest w nieoficjalnym tłumaczeniu z niemieckiego na angielski, dostępnym na BGG), ale mechanicznie to działa, bo zarówno przy grze 2-, jak i 3-osobowej nie opłaca się korzystać z akcji specjalnej osobie, która jest druga, bo ominie ją pierwszeństwo w kolejnym sezonie. Przy czym w grze 3-osobowej jest aż dwóch graczy, którym opłaca się z takiej akcji skorzystać (pierwszy i trzeci gracz).

Tak czy owak mamy za sobą tylko kilka rozgrywek w "Pola Arle" (mam na myśli "podstawkę") i zapewne wciąż nie obadaliśmy nawet procenta możliwych strategii! Dopiero ostatnio np. odkryliśmy (właściwie żona odkryła) moc, jaką dają Piece i akcja Piekarz (a przy tym - po rozwinięciu sporo punktują na koniec gry). Przydatne przy stawianiu drogich budynków! Rzadko grywamy, bo do gry nieco zniechęca długi setup (a i tak mamy "pakiety startowe" w strunówkach) i ciężar gry, tj. świadomość, że w którymś momencie włączą się nam optymalizatory w mózgu i będziemy głowić się nad każdym ruchem (tak mamy w grze 1 vs. 1).
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Pola Arle (Fields of Arle) - Uwe Rosenberg

Post autor: Yavi »

Bruno pisze:Właśnie sęk w tym, że również wtedy, gdy nikt nie wykona akcji specjalnej, to kolejka idzie w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara!

Wg instrukcji kolejność w grze jest ZAWSZE "anticlockwise". Niezrozumiałe udziwnienie (to nie błąd polskiego tłumaczenia, bo tak też jest w nieoficjalnym tłumaczeniu z niemieckiego na angielski, dostępnym na BGG), ale mechanicznie to działa, bo zarówno przy grze 2-, jak i 3-osobowej nie opłaca się korzystać z akcji specjalnej osobie, która jest druga, bo ominie ją pierwszeństwo w kolejnym sezonie. Przy czym w grze 3-osobowej jest aż dwóch graczy, którym opłaca się z takiej akcji skorzystać (pierwszy i trzeci gracz).
No nie dogadamy się chyba :P. Kolejność przeciwna do kierunku wskazówek zegara dotyczy momentu przekazywania znacznika pierwszego gracza.
No i przekazując znacznik "do tyłu" dostaje go trzeci obecnie gracz. W jaki sposób cokolwiek ma ominąć drugiego? Drugi i tak jest pomijany za pierwszym razem...
Zakładając, że nikt nie korzysta z akcji specjalnej kolejność wygląda tak:
1. A B C
2. C A B
3. B C A
4. ponownie A B C itd.
W pierwszej rundzie skorzystanie z akcji specjalnej jest nieopłacalne dla gracza C, w drugiej dla gracza B itd. Zawsze jest nieopłacalne dla ostatniego, bo to do niego trafi znacznik (o ile on sam nie skorzysta z akcji specjalnej).

Drążę temat, bo któryś z nas coś myli. Jako że dodatek będziemy recenzować, to zależy mi na porządnym ogarnięciu tego, a jestem przekonany, że jest tak, jak mówię ;).
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2017
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1493 times
Been thanked: 1142 times

Re: Pola Arle (Fields of Arle) - Uwe Rosenberg

Post autor: Bruno »

Bruno pisze:Wg instrukcji kolejność w grze jest ZAWSZE "anticlockwise". Niezrozumiałe udziwnienie (to nie błąd polskiego tłumaczenia, bo tak też jest w nieoficjalnym tłumaczeniu z niemieckiego na angielski, dostępnym na BGG)
Właśnie sprawdziłem jeszcze w oryginalnej niemieckiej instrukcji, gdzie też jest napisane, że niezależnie, czy z akcji specjalnej skorzystał tylko jeden gracz, czy żaden, to znacznik pierwszeństwa idzie w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara (do pierwszego gracza, który tej akcji nie wykorzystał). Tu link: http://www.feuerland-spiele.de/dateien/ ... _D_low.pdf

[nie o to chodzi, żeby przygwoździć Yaviego mocą kolejnych argumentów, tylko o mój wewnętrzny spokój, że gram zgodnie z zasadami :)]
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Pola Arle (Fields of Arle) - Uwe Rosenberg

Post autor: Yavi »

Bruno pisze:
Bruno pisze:Wg instrukcji kolejność w grze jest ZAWSZE "anticlockwise". Niezrozumiałe udziwnienie (to nie błąd polskiego tłumaczenia, bo tak też jest w nieoficjalnym tłumaczeniu z niemieckiego na angielski, dostępnym na BGG)
Właśnie sprawdziłem jeszcze w oryginalnej niemieckiej instrukcji, gdzie też jest napisane, że niezależnie, czy z akcji specjalnej skorzystał tylko jeden gracz, czy żaden, to znacznik pierwszeństwa idzie w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara (do pierwszego gracza, który tej akcji nie wykorzystał). Tu link: http://www.feuerland-spiele.de/dateien/ ... _D_low.pdf

[nie o to chodzi, żeby przygwoździć Yaviego mocą kolejnych argumentów, tylko o mój wewnętrzny spokój, że gram zgodnie z zasadami :)]
Jest dokładnie tak, jak napisałeś. Dlatego nie daje mi spokoju to, że wg Ciebie korzystanie z akcji specjalnej nie opłaca się drugiemu graczowi.
Chyba że cały czas drugim graczem nazywasz tak naprawdę tego, który w danej rundzie jako ostatni wykonuje swoje akcje, czyli trzeciego :P.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2017
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1493 times
Been thanked: 1142 times

Re: Pola Arle (Fields of Arle) - Uwe Rosenberg

Post autor: Bruno »

Yavi pisze:
Bruno pisze:Właśnie sęk w tym, że również wtedy, gdy nikt nie wykona akcji specjalnej, to kolejka idzie w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara!

Wg instrukcji kolejność w grze jest ZAWSZE "anticlockwise". Niezrozumiałe udziwnienie (to nie błąd polskiego tłumaczenia, bo tak też jest w nieoficjalnym tłumaczeniu z niemieckiego na angielski, dostępnym na BGG), ale mechanicznie to działa, bo zarówno przy grze 2-, jak i 3-osobowej nie opłaca się korzystać z akcji specjalnej osobie, która jest druga, bo ominie ją pierwszeństwo w kolejnym sezonie. Przy czym w grze 3-osobowej jest aż dwóch graczy, którym opłaca się z takiej akcji skorzystać (pierwszy i trzeci gracz).
No nie dogadamy się chyba :P. Kolejność przeciwna do kierunku wskazówek zegara dotyczy momentu przekazywania znacznika pierwszego gracza.
No i przekazując znacznik "do tyłu" dostaje go trzeci obecnie gracz. W jaki sposób cokolwiek ma ominąć drugiego? Drugi i tak jest pomijany za pierwszym razem...
Zakładając, że nikt nie korzysta z akcji specjalnej kolejność wygląda tak:
1. A B C
2. C A B
3. B C A
4. ponownie A B C itd.
W pierwszej rundzie skorzystanie z akcji specjalnej jest nieopłacalne dla gracza C, w drugiej dla gracza B itd. Zawsze jest nieopłacalne dla ostatniego, bo to do niego trafi znacznik (o ile on sam nie skorzysta z akcji specjalnej).

Drążę temat, bo któryś z nas coś myli. Jako że dodatek będziemy recenzować, to zależy mi na porządnym ogarnięciu tego, a jestem przekonany, że jest tak, jak mówię ;).
Napisaliśmy swoje ostatnie posty w tym samym czasie, więc teraz ustosunkowuję się do tego co wyżej. Cytuję z angielskiego tłumaczenia (nieoficjalnego), bo nie chce mi się przepisywać wersji PL, a z kolei nie każdy musi znać niemiecki (a więc tekst oryginalny), ale to tłumaczenie ENG odpowiednie:

In a three player game, two players can pick Special Actions (i.e. those not from the current half year). The start player changes depending on who has taken the Special Action:
• If no players take a Special Action, then the first player token moves anticlockwise.
• If only one player takes a Special Action, then the first player token moves anticlockwise to the next player that has not taken a Special Action.
• If two players take a Special Action then the start player token goes to the person who did not take a Special Action.

[wytłuszczenia moje]

Wzięcie znacznika pierwszeństwa oznacza, że jest się pierwszym w następnym sezonie, czyż nie?
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2017
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1493 times
Been thanked: 1142 times

Re: Pola Arle (Fields of Arle) - Uwe Rosenberg

Post autor: Bruno »

Yavi pisze:
Bruno pisze:
Bruno pisze:Wg instrukcji kolejność w grze jest ZAWSZE "anticlockwise". Niezrozumiałe udziwnienie (to nie błąd polskiego tłumaczenia, bo tak też jest w nieoficjalnym tłumaczeniu z niemieckiego na angielski, dostępnym na BGG)
Właśnie sprawdziłem jeszcze w oryginalnej niemieckiej instrukcji, gdzie też jest napisane, że niezależnie, czy z akcji specjalnej skorzystał tylko jeden gracz, czy żaden, to znacznik pierwszeństwa idzie w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara (do pierwszego gracza, który tej akcji nie wykorzystał). Tu link: http://www.feuerland-spiele.de/dateien/ ... _D_low.pdf

[nie o to chodzi, żeby przygwoździć Yaviego mocą kolejnych argumentów, tylko o mój wewnętrzny spokój, że gram zgodnie z zasadami :)]
Jest dokładnie tak, jak napisałeś. Dlatego nie daje mi spokoju to, że wg Ciebie korzystanie z akcji specjalnej nie opłaca się drugiemu graczowi.
Chyba że cały czas drugim graczem nazywasz tak naprawdę tego, który w danej rundzie jako ostatni wykonuje swoje akcje, czyli trzeciego :P.
Znów piszemy w tym samym czasie :D

To może tak - mamy graczy 1, 2, i 3. Usiedli przy okrągłym stole, niczym kolejne godziny na tarczy zegara ;)
Grę w sezonie letnim rozpoczyna gracz nr 1.
Gracz nr 3 jest w tym sezonie DRUGI w kolejności [bo kolejność jest odwrotna do ruchu wskazówek zegara], a - zakładając, że nikt nie skorzysta z akcji specjalnej - w następnym sezonie będzie PIERWSZY. Jeśli jednak w tym sezonie letnim gracz nr 3 zdecyduje się wykorzystać akcję sezonu zimowego, to w następnym sezonie PIERWSZEŃSTWO go ominie i dostanie się w ręce gracza nr 2 (który obecnie jest TRZECI).

Jaśniej nie potrafię ;)
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Pola Arle (Fields of Arle) - Uwe Rosenberg

Post autor: Yavi »

To wszystko jasne chyba - mylisz kolejność przekazywania znacznika z kolejnością tur.
W Twoim przykładzie gracz 3 gra jako trzeci - tury lecą zgodnie z kierunkiem zegara, jedynie znacznik pierwszego gracza przechodzi w drugą stronę.
Więc grają w kolejności 1, 2, 3, ale pierwszym graczem zostaje 3. Później grają 3, 1, 2 itd. W żadnym miejscu instrukcji dodatku nie ma informacji, że zmienia się kolejność rozgrywania tur.

I grafika, zegar pokazuje kolejność rozgrywania tur, strzałki przy stołach ruch czerwonego znacznika pierwszego gracza.
Obrazek
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2017
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1493 times
Been thanked: 1142 times

Re: Pola Arle (Fields of Arle) - Uwe Rosenberg

Post autor: Bruno »

Mea culpa!
OK, kumam swój błąd - oto tekst w instrukcji, który znajduje się jako podpis do obrazka:
Niebieski jest Pierwszym Graczem, żółty i czerwony rozgrywają swoje tury w kolejności zgodnej z ruchem wskazówek zegara

Tego nie dojrzałem wcześniej... Uznałem, że kierunek przestawiania znacznika pierwszeństwa = kierunek rozgrywania tur...
:oops:
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2017
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1493 times
Been thanked: 1142 times

Re: Pola Arle (Fields of Arle) - Uwe Rosenberg

Post autor: Bruno »

I znów piszemy jednocześnie :)

Dziękuję za gest z infografiką - tak, masz rację! :)
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Pola Arle (Fields of Arle) - Uwe Rosenberg

Post autor: Yavi »

Mamy happy end! :D. Cieszę się, że udało się ogarnąć temat, mogę ze spokojnym sumieniem iść spać ;).
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2017
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1493 times
Been thanked: 1142 times

Re: Pola Arle (Fields of Arle) - Uwe Rosenberg

Post autor: Bruno »

Tylko, że reguła ta powoduje, iż najbardziej po tyłku dostaje każdego sezonu dany trzeci w kolejności gracz (nie tylko jest ostatni w sezonie, więc ma najbardziej ograniczony wybór, ale też nie opłaca mu się zagrać akcji z drugiego sezonu)...
Mniej mi się podoba taka zasada :roll:
A do tego jeszcze jutro przyjdzie Moderator i nas przepędzi do działu dot. pytań o zasady :)

Tak czy owak, dziękuję za dyskusję, bo faktycznie zagraliśmy niezgodnie z zasadami!
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Pola Arle

Post autor: TV3 »

Czołem.
Dawno temu kupiłem dodatek do Pól - Herbatę i Handel. W końcu to odpaliłem i mam dwie wątpliwości póki co.

1. Kafel zielonego budynku - Ładownia. Czy mogę kłaść torf również na jednostki pływające (tak jak na pojazdy)?

oraz

2. Celem upewnienia się - mam sobie statek. Może być mały.
a) wysyłam go do Indii - PUSTY. Płacę 3 żarcia. Zapełniam go herbatą (dostaję 2 herbaty)
b) wysyłam go do Indii - w POŁOWIE załadowany (np swoją jedną jednostką drewna celem przerobienia na dechę). Płacę również 3 żarcia. Zapełniam go herbatą (to miejsce, które zostało puste). Dostaję 1 herbatę.

Płacę stałą kwotę, dostaję tyle, ile ładowni pozostało pustych. I rzecz jasna każdy statek rozważam oddzielnie.

Zgadza się?
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2017
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1493 times
Been thanked: 1142 times

Re: Pola Arle

Post autor: Bruno »

Odpowiedź na drugie pytanie brzmi "tak", płacisz tyle samo ("za kurs"), a zdobędziesz tyle, ile masz miejsca w ładowniach. Dlatego opłaca się mieć duże statki.

W pytaniu nr 1 nie pomogę, bo nie znam na pamięć wszystkich kafelków.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Pola Arle

Post autor: TV3 »

Faktycznie - nawet w jakiejś recenzji ktoś zwrócił uwagę m.in. na wspomnianą Ładownię. Plus coś tam o ilości pojazdów na 2/3 graczy.
Zakładam, że więcej wątpliwości nie będzie. Patrząc na "potężny", 3 stronicowy wątek - instrukcja do Pól w istocie musi być nieźle napisana.
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Pola Arle

Post autor: Matti_C »

TV3 pisze: 17 sty 2021, 18:111. Kafel zielonego budynku - Ładownia. Czy mogę kłaść torf również na jednostki pływające (tak jak na pojazdy)?
instrukcja dodatku str5, 8 linijka od góry: "W dowolnym momencie Fazy Pracy możesz dokonać załadunku swoich Kutrów Rybackich i Statków Handlowych, tak samo jak pojazdów. Nie możesz jednak za ich pomocą zdobywać celów podróży"
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Fields of Arle / Pola Arle (Uwe Rosenberg)

Post autor: Abizaas »

Mam pytanko, jestem w trakcie czytania instrukcji i mam wątpliwość. Zwierzęta mogę przemieszczać w dowolnym momencie gry. Groble mogę przesuwać niektórymi akcjami. Załóżmy scenariusz, że wszystkie miejsca w których mogą znajdować się zwierzęta (groble, stajnie, zagrody, parki, obszary niezagospodarowane i podwójne stajnie) są aktualnie zajęte przez maksymalną liczbę zwierząt. Tzn. nie da się dołożyć już nowego zwierzątka, bo nie ma gdzie.

Chcę przesunąć groblę o jedno pole. Mogę to zrobić razem z zwierzakiem, czy muszę oddać go do zasobów i stracić?

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2017
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1493 times
Been thanked: 1142 times

Re: Pola Arle - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: Bruno »

Ciekawe pytanie - w instrukcji nie ma chyba o tym mowy, że na czas przesuwania grobli musisz przemieścić stojące na niej zwierzęta gdzie indziej? Jeśli nie ma takiego wymagania, to - na logikę - możesz przesuwać groblę, nawet gdy pasie się na niej krowa, dla której nie ma miejsca gdzie indziej :wink:
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
aidkim
Posty: 5
Rejestracja: 17 kwie 2022, 23:35

Re: Pola Arle - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: aidkim »

Witam. Czy ktoś z Was ma może instrukcję Pól Arle w pdf?
ODPOWIEDZ