Pola Arle - zasady, pytania, wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4129
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Pola Arle

Post autor: tomb »

@Pynio - trzy pytania:
a) w jaki sposób otrzymać na handlu z Bremen 36 jedzenia (podaj konkretny przykład)?
b) gdzie w grze (może być na planszy, nie musi) znajduje się srebrna strzałka, która pozwala wykonać daną akcję dowolną liczbę razy?
c) co to jest kożuch?

Moje odpowiedzi:
a) z Bremen można uzyskać wyniki: 5, 9, 12, 14 (5+9), 17 (5+12), 21 (9+12), 26 (5+9+12), 30 oraz nieopłacalne 35 (30+5), 39 (30+9), 42 (30+12), 44 (30+5+9), 47 (30+5+12), 51 (30+9+12) i 56 (30+5+9+12). Dodatkowo do każdego wyniku można dołożyć opcję odrzucenia torfowiska lub zrobić akcję za 0 jedzenia, ograniczając się tylko do odrzucenia torfowiska.
Nie da się osiągnąć wyniku 36.
b) Nie ma takiego miejsca. Cieśla umożliwia jedną wymianę zagrody na stajnię, Karczma Pod Strzechą daje max 3 wymiany. Dowolną liczbę wymian daje strzałka żółta.
c) W grze Pola Arle nie ma terminu kożuch. Chyba że ty naprawdę jeździsz do Bremy i za damskie kożuchy przywozisz jedzenie. Ale to jest wątek o zasadach gry planszowej, pomysły na biznes przedstaw gdzie indziej.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
UncleLion
Posty: 512
Rejestracja: 19 lut 2010, 13:37
Has thanked: 7 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: Pola Arle

Post autor: UncleLion »

Pynio pisze:
UncleLion pisze:Czy małe poprawy (dwukółka i furmanka) pozwalają na ładowanie tkanin w celu ich ulepszenia? Wielkość żetonów nie pasuje pod te wozy. Jednak z karty pomocy wynikałoby, że tak.... Zatem jak jest? :)

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
Wszystko musi idealnie pasować do wozów przy przewozie. To akurat jest super rozwiązane, raczej nie można się pomylić przestrzegając tej zasady.
Na wozach owszem - moje pytanie wynikało z tego, że na karcie pomocy jest co innego napisane. I dlatego chciałem się upewnić.
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Pola Arle

Post autor: Pynio »

tomb pisze:@Pynio - trzy pytania:
....
b) Nie ma takiego miejsca. Cieśla umożliwia jedną wymianę zagrody na stajnię, Karczma Pod Strzechą daje max 3 wymiany. Dowolną liczbę wymian daje strzałka żółta.
c) W grze Pola Arle nie ma terminu kożuch. Chyba że ty naprawdę jeździsz do Bremy i za damskie kożuchy przywozisz jedzenie. Ale to jest wątek o zasadach gry planszowej, pomysły na biznes przedstaw gdzie indziej.

Proponowałbym Panie Tomb ograniczyć wycieczki osobiste do niezbędnego minimum. Kwestię kożucha pozostawiam bez komentarza...

b) Proponowałbym Ci przestudiować ponownie instrukcję, nie siać zamęt tego typu "pewnikami". Powtarzam, że jest takie pole na planszy i jest to CIEŚLA w sezonie zimowym - może on zmienić dowolną ilość zagród na stajnie jeśli masz na to surowce (jest niezależne od posiadanych narzędzi). Strona 12 instrukcji opisuje to dokładnie przy okazji szarej strzałki (nie piszę "srebrnej", bo ktoś może nie zrozumieć "srebrna").

Pytam zatem ponownie i możliwie jasno: skoro na planszy jest takie pole i instrukcja jasno określa jak działa szara strzałka to jak działa dokładnie cel podróży? W instrukcji jest napisane, że "każdy z towarów może być sprzedany raz" (chociaż to można rozumieć, że można sprzedać dowolną ilość, tylko raz z okazji tego, że cel podróży staje się niedostępny. To wszystko właśnie przez kolor strzałki). Przy małych miejscowościach robi się problem, przy dużych - jeszcze większy.

Przykłady:
Beemoor: Torf -> (szara strzałka) 2 żarcia. Dla mnie wychodzi (według instrukcji i opisu Beemoor) - odrzuć 1 Torf ze swoich zasobów i weź 2 pożywienia.

Instrukcja sugeruje, że jedna sztuka, strzałka odwrotnie.

Bremen: Czy mogę sprzedać 2 zestawy odzieży po 30 żarcia za sztukę (nadwyżka przepada)? Strzałka mówi, że tak. Czyli Panie Tomb mogę zrobić 90 żarcia jeśli chcę.

ps. sorry odnośnie tego 36, zakręcony byłem po grze.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4129
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Pola Arle

Post autor: tomb »

Szkoda, że kwestię kożucha zostawiasz bez komentarza, bo nadal nie wiem, o co chodzi z tym kożuchem.

Szara strzałka objaśniona przez tłumacza gry: https://boardgamegeek.com/article/18112513#18112513
I dokładnie tak wyjaśnia jej działanie instrukcja - jej działanie nie jest związane z narzędziami (brązowa strzałka) i nie jest dowolne (żółta strzałka).

Edycja:
Pynio pisze:CIEŚLA w sezonie zimowym - może on zmienić dowolną ilość zagród na stajnie jeśli masz na to surowce (jest niezależne od posiadanych narzędzi).
Konsekwencją takiego myślenia byłaby możliwość wielokrotnego wykonania wszystkich akcji, które wymagają opłaty (Leśnik za jedzenie dawałby lasy, a Handlarz drewna pozwalałby podnosić wielokrotność 4x drewno lub wykupować wiele budynków).
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Pola Arle

Post autor: Pynio »

tomb pisze:Szkoda, że kwestię kożucha zostawiasz bez komentarza, bo nadal nie wiem, o co chodzi z tym kożuchem.

Konsekwencją takiego myślenia byłaby możliwość wielokrotnego wykonania wszystkich akcji, które wymagają opłaty (Leśnik za jedzenie dawałby lasy, a Handlarz drewna pozwalałby podnosić wielokrotność 4x drewno lub wykupować wiele budynków).
Czy ja coś pominąłem? Wyraźnie widać na planszy, że CIEŚLA posiada szarą strzałkę. Ponownie odsyłam do instrukcji (str 12) gdzie jest napisane, że można u niego wymieniać dowolną ilość razy zagrody na stajnie.

Leśnik, Handlarz nie jest konsekwencją poprzedniego przykładu z prostego powodu: NIE MA STRZAŁKI :)

Wracam do pytania: Wyprawa do miasta, sprzedać można "tylko jeden raz" i jest szara strzałka. Przyjmuję zatem, że poprawna odpowiedź to: Możesz sprzedać raz (ponieważ po powrocie Cel Podróży stanie się bonusem z okazji pokonanej drogi), jednak możesz sprzedać WIELE, ponieważ jest tam szara strzałka.

Dziękuję.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4129
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Pola Arle

Post autor: tomb »

Szkoda mojego czasu. Dla postronnych czytelników, w ramach przeprosin za tę bezproduktywną wymianę postów napiszę, że jedyną zmyłką kolorystyczną jaką znalazłem, a którą serwuje nam gra, jest kolor pola lnu na żetonie Hage. Powinien być fioletowy, a jest zielony, co sugerować może odrzucanie lasu. A można odrzucić jedynie pole len/zboże.
Również dziękuję.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 782 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Pola Arle

Post autor: mat_eyo »

Pynio pisze:Wracam do pytania: Wyprawa do miasta, sprzedać można "tylko jeden raz" i jest szara strzałka. Przyjmuję zatem, że poprawna odpowiedź to: Możesz sprzedać raz (ponieważ po powrocie Cel Podróży stanie się bonusem z okazji pokonanej drogi), jednak możesz sprzedać WIELE, ponieważ jest tam szara strzałka.

Dziękuję.
Strona 19 instrukcji, dwa pierwsze zdania. Każdy towar sprzedać można tylko raz. Nie możesz sprzedawać innych towarów, niż te z kafelka. Na kafelku jest torf => 2 jedzenia, co oznacza, że możesz jeden raz sprzedać to co na kafelku, czyli dokładnie jeden torf.
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Pola Arle

Post autor: Pynio »

tomb pisze:Szkoda mojego czasu. Dla postronnych czytelników, w ramach przeprosin za tę bezproduktywną wymianę postów napiszę, że jedyną zmyłką kolorystyczną jaką znalazłem, a którą serwuje nam gra, jest kolor pola lnu na żetonie Hage. Powinien być fioletowy, a jest zielony, co sugerować może odrzucanie lasu. A można odrzucić jedynie pole len/zboże.
Również dziękuję.
Chłopie przyznaj się do błędu, a nie wprowadzaj kolejnych czytelników w błąd. Jasno jest napisane: Cieśla posiada szarą strzałkę i można dokonywać wymiany Zagród na Stajnie ile dusza zapragnie, jeśli Cię na to stać (2 cegły - jak nie ogarniasz).

Piszę z pełną premedytacją: chcesz robić z siebie idiotę wprowadzając zamęt? Odnieś się do strony 12 z opisem SZAREJ STRZAŁKI i Cieśli w sezonie zimowym. Mam Ci wysłać foto instrukcji, bo jak widzę problematyczny temat zmienił się nagle w kolor: zielony zmienił się nagle w fioletowy??? Masz jak WÓŁ opis cieśli + masz JAK WÓŁ planszę, na której Cieśla w sezonie zimowym ma szarą strzałkę i wiadomo, że może dokonac zmian wielokrotnie (na tyle, ile pozwalają zasoby czyli 2 cegły)


Mat_eyo

Docieramy do sedna czyli do pytania, które zadałem na samym początku (zanim rozpętało się piekło "kożuchowe"). Bardzo zgadzam się z Tobą, jednak kolor strzałki sugeruje, że można wymieniać wielokrotnie. Strona 19 jak i strona 11 mówi o tym samym: "może zostać sprzedane tylko raz" - cytuję instrukcję.

Dla mnie w połączeniu z szarą strzałką daje: możesz raz (pole Cel Podróży zostaje zamienione na "drogę"- dlatego RAZ) wymienić WIELOKROTNIE (szara strzałka) coś tam na jedzenie.

Proszę o sensowne odpowiedzi (wykluczam pana TOMB), albo link do FAQ or whatever.
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Pola Arle

Post autor: GrzeL »

Pynio pisze:
tomb pisze:Szkoda mojego czasu. Dla postronnych czytelników, w ramach przeprosin za tę bezproduktywną wymianę postów napiszę, że jedyną zmyłką kolorystyczną jaką znalazłem, a którą serwuje nam gra, jest kolor pola lnu na żetonie Hage. Powinien być fioletowy, a jest zielony, co sugerować może odrzucanie lasu. A można odrzucić jedynie pole len/zboże.
Również dziękuję.
Chłopie przyznaj się do błędu, a nie wprowadzaj kolejnych czytelników w błąd. Jasno jest napisane: Cieśla posiada szarą strzałkę i można dokonywać wymiany Zagród na Stajnie ile dusza zapragnie, jeśli Cię na to stać (2 cegły - jak nie ogarniasz).

Piszę z pełną premedytacją: chcesz robić z siebie idiotę wprowadzając zamęt? Odnieś się do strony 12 z opisem SZAREJ STRZAŁKI i Cieśli w sezonie zimowym. Mam Ci wysłać foto instrukcji, bo jak widzę problematyczny temat zmienił się nagle w kolor: zielony zmienił się nagle w fioletowy??? Masz jak WÓŁ opis cieśli + masz JAK WÓŁ planszę, na której Cieśla w sezonie zimowym ma szarą strzałkę i wiadomo, że może dokonac zmian wielokrotnie (na tyle, ile pozwalają zasoby czyli 2 cegły)


Mat_eyo

Docieramy do sedna czyli do pytania, które zadałem na samym początku (zanim rozpętało się piekło "kożuchowe"). Bardzo zgadzam się z Tobą, jednak kolor strzałki sugeruje, że można wymieniać wielokrotnie. Strona 19 jak i strona 11 mówi o tym samym: "może zostać sprzedane tylko raz" - cytuję instrukcję.

Dla mnie w połączeniu z szarą strzałką daje: możesz raz (pole Cel Podróży zostaje zamienione na "drogę"- dlatego RAZ) wymienić WIELOKROTNIE (szara strzałka) coś tam na jedzenie.

Proszę o sensowne odpowiedzi (wykluczam pana TOMB), albo link do FAQ or whatever.
W opisie szarej strzałki nie ma informacji, że daną wymianę możesz wykonać nieograniczoną liczbę razy, tylko że na nią nie mają wpływu (ograniczają) posiadane narzędzia. Co nie oznacza, że coś innego nie może ich ograniczać np. zasady w instrukcji.

Odnosząc się do przykładu Cieśli, którego podałeś, to w opisie na 13 stronie jest napisane „wymień Zagrodę na Stajnię, płacąc za to 2 Cegły”, użyta liczba pojedyncza wskazuje na możliwość dokonanie jednej zamiany, a nie wielokrotnej.

Gdybyś miał nadal jakieś wątpliwości do mojej interpretacji zasad, to zajrzyj na BGG.
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Pola Arle

Post autor: Pynio »

GrzeL pisze:
Pynio pisze:
tomb pisze:...

Gdybyś miał nadal jakieś wątpliwości do mojej interpretacji zasad, to zajrzyj na BGG.

Rozumiem, że jesteś wiarygodnym źródłem (tłumacz, ktoś z wydawnictwa). Skierowałeś mnie do tematu, który dotyczy tego samego problemu na BGG i dajesz taką samą odpowiedź :) Ludzie mają dokładnie ten sam problem z interpretacją i grają "źle" ;).

Jeśli tak rzeczywiście jest to z pokłonami wycofuję się i przyjmuję odpowiedź. Szkoda, że w instrukcji jest to dość niejasno opisane. Szara strzałka i tekst: "...jednakże liczba wymian nie jest ograniczona przez posiadane narzędzia." Byłbym gotów bronić mojej tezy jeszcze bardziej zajadle :oops:

Nawiasem mówiąc, byłem mocno zdziwiony kiedy od paru osób zdążyłem usłyszeć, że instrukcja napisana jest tragicznie (padały gorsze określenia), zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę genialnie napisaną instrukcję do Kaverny. Niestety muszę przychylić się do tej opinii.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Pola Arle

Post autor: Pan_K »

Pynio pisze:
GrzeL pisze:
Pynio pisze:

Rozumiem, że jesteś wiarygodnym źródłem (tłumacz, ktoś z wydawnictwa). Skierowałeś mnie do tematu, który dotyczy tego samego problemu na BGG i dajesz taką samą odpowiedź :) Ludzie mają dokładnie ten sam problem z interpretacją i grają "źle" ;).

Jeśli tak rzeczywiście jest to z pokłonami wycofuję się i przyjmuję odpowiedź. Szkoda, że w instrukcji jest to dość niejasno opisane. Szara strzałka i tekst: "...jednakże liczba wymian nie jest ograniczona przez posiadane narzędzia." Byłbym gotów bronić mojej tezy jeszcze bardziej zajadle :oops:

Nawiasem mówiąc, byłem mocno zdziwiony kiedy od paru osób zdążyłem usłyszeć, że instrukcja napisana jest tragicznie (padały gorsze określenia), zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę genialnie napisaną instrukcję do Kaverny. Niestety muszę przychylić się do tej opinii.
Czlowieku. Wszyscy Ci mówią, że się mylisz, a Ty idziesz w zaparte, przy okazji obrażając rozmówców...
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Pola Arle

Post autor: Matti_C »

Wielokrotne ulepszanie zagród w stajnie umożliwia warsztat stolarski. Jest tam ostrzeżenie "Pamiętaj, że w grze są dostępne tylko 3 kafelki Stajni." Takiego zapisku nie ma przy cieśli. Przy cieśli nie ma też nigdzie liczby mnogiej. Dwu/trzy - krotna przebudowa to lekko mówiąc nadinterpretacja. A potem po 160pkt robią ;)
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Pola Arle

Post autor: DarkSide »

Pozwolę sobie włączyć się do dyskusji o wielokrotnym użyciu akcji "Cieśla"

W instrukcji jest napisane przy srebrnej strzałce "liczba wymian nie jest ograniczona przez posiadane Narzędzia". Jednakże w następnym zdaniu stoi: "Ten rodzaj wymiany jest dostępny na Planszy Głównej ("Cieśla" w Sezonie Zimowym)", a także na niektórych Budynkach..."
Z tego opisu wynika, że akcję modernizacji mozna przeprowadzic wielokrotnie jeśli nas na to stać. Uważam tak, gdyż
- po co wspominać o Cieśli w tym akurat kontekście, skoro akcja Cieśli z narzędziami nie ma niczego wspólnego? Zapewne autorowi właśnie chodziło o sam rodzaj akcji nieograniczonej odgórnie ilością możliwych przeprowadzeń jakie chce wykonać gracz.
- na wszystkich innych polach akcji jest wyraźnie cyfra "1" gdy chodzi o budowę 1 Budynku lub Pojazdu, etc. a w tym przypadku brak liczebnika na planszy. Nawet w samej instrukcji wszędzie są wstawiane te "jedynki" a przy opisie wymiany Zagrody na Stajnię tejże nie ma.


Mnie z kolei zastanawia inna kwestia nieopisana w instrukcji. Mam nawalone na terenach użytkowych na maksa zwierząt (w tym 5 na groblach) ale 2 nadwyżkowe groble są wewnątrz terenu użytkowego więc wszystko gra i teraz takie sytuacje:

Sytuacja 1
Buduję groblę, więc przesuwam jedną z wew. grobli poza teren użytkowy. Czy zwierzę "ginie"? Pewnie tak bo już leży poza teren użytkowym. i nie mogę też na takiej grobli postawić nowego zwierzaka. Podobnie jak 2 groble są na zewnątrz. Czy dobrze myślę?

Sytuacja 2
Mam 2 groble na zewnątrz i chcę przesunąć trzecią groblę poszerzając automatycznie swój teren użytkowy. I teraz czy jak na przesuwanej trzeciej grobli mam zwierzaka to on też ginie (jeśli nie mam gdzie go odstawić tymczasowo? czy jednak zostaje bo poszerzam tereny użytkowe?
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Pola Arle

Post autor: Pan_K »

Skąd pomysł, że krowa zginie pasąc się ma grobli wysuniętej w morze? W którym miejscu instrukcji jest coś takiego choćby zasugerowane?
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Pola Arle

Post autor: DarkSide »

Pan_K pisze:Skąd pomysł, że krowa zginie pasąc się ma grobli wysuniętej w morze? W którym miejscu instrukcji jest coś takiego choćby zasugerowane?
OK. Już wszystko jasne. Błędnie założyłem, że wszystko powyżej linii trzech grobli jest terenem zalewowym i niczego tam nie można kłaść. Teraz widzę na str. 5 jest nawet schemat, gdzie na grobli powyżej linii odgradzającej tereny użytkowe jest umieszczony koń. Zwierzęta na groblach mają się dobrze zawsze. :)
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Pola Arle

Post autor: GrzeL »

DarkSide pisze:Pozwolę sobie włączyć się do dyskusji o wielokrotnym użyciu akcji "Cieśla"

W instrukcji jest napisane przy srebrnej strzałce "liczba wymian nie jest ograniczona przez posiadane Narzędzia". Jednakże w następnym zdaniu stoi: "Ten rodzaj wymiany jest dostępny na Planszy Głównej ("Cieśla" w Sezonie Zimowym)", a także na niektórych Budynkach..."
Z tego opisu wynika, że akcję modernizacji mozna przeprowadzic wielokrotnie jeśli nas na to stać. Uważam tak, gdyż
- po co wspominać o Cieśli w tym akurat kontekście, skoro akcja Cieśli z narzędziami nie ma niczego wspólnego? Zapewne autorowi właśnie chodziło o sam rodzaj akcji nieograniczonej odgórnie ilością możliwych przeprowadzeń jakie chce wykonać gracz.
- na wszystkich innych polach akcji jest wyraźnie cyfra "1" gdy chodzi o budowę 1 Budynku lub Pojazdu, etc. a w tym przypadku brak liczebnika na planszy. Nawet w samej instrukcji wszędzie są wstawiane te "jedynki" a przy opisie wymiany Zagrody na Stajnię tejże nie ma.
Wydawało mi się, iż wątek krotności zamiany Zagrody w Stodołę został wyjaśniony, ale skoro nie, to jeszcze dodam, że w oryginalnej instrukcji są liczebniki.

Jedyne, do czego mam wątpliwości w akcji Cieśli, to zapis występujący tylko w polskiej instrukcji, w którym jest zawarty nakaz przeniesienia zwierząt z Zagrody na czas przebudowy w Stodołę. Nie znalazłem na ten temat informacji na BGG, a w niemieckiej erracie jest tylko o liczbie żetonów.
Planszman
Posty: 197
Rejestracja: 07 mar 2016, 16:50

Re: Pola Arle

Post autor: Planszman »

Gdyby można wielokrotnie zamienić zagrodę na stajnię to instrukcja w tym miejscu powinna być konsekwentna i nadmienić że stajni jest 3.
Tylko po cholerę nabazgrali tę strzałkę? Napisali by : zamień 1 zagrodę na 1 stajnię i wszystko jasne, a tak nadal mam wątpliwości...
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4129
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Pola Arle

Post autor: tomb »

Taka sytuacja - mam ileś zwierząt i zajmują one dokładnie wszystkie dostępne dla nich miejca. Czy mogę je bez ograniczeń przestawiać, czy jednak muszę mieć wolne miejsce potrzebne do manipulowania (jak przy zamianie zagrody na stajnię)?
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Planszman
Posty: 197
Rejestracja: 07 mar 2016, 16:50

Re: Pola Arle

Post autor: Planszman »

Możesz je przestawiać jak chcesz ale zgodnie z zasadami, czyli np. w zagrodzie możesz mieć max 3 zwierzęta ale tego samego rodzaju itd. Jedynie w parku możesz mieć 2 różne zwierzęta np. 1 koń i 1 krowa.
bolo-ok
Posty: 18
Rejestracja: 02 lip 2016, 10:40

Re: Pola Arle

Post autor: bolo-ok »

Czy wykonując akcje Mistrz Cechu płacę 2 gliny i przesuwam wskaźnik na 3 strugnice to mogę tez od razu przesunąć trzy inne dyski narzędzi, czy akcja przesunięcia strugnic tez była do tego wliczona i mogę przesunąć dodatkowo tylko dwa dyski narzędzi?
Quetzalcoatl
Posty: 353
Rejestracja: 07 cze 2012, 10:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Pola Arle

Post autor: Quetzalcoatl »

Możesz zrobić 3 ulepszenia wliczając w to strugnicę.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Pola Arle

Post autor: DarkSide »

bolo-ok pisze:Czy wykonując akcje Mistrz Cechu płacę 2 gliny i przesuwam wskaźnik na 3 strugnice to mogę tez od razu przesunąć trzy inne dyski narzędzi, czy akcja przesunięcia strugnic tez była do tego wliczona i mogę przesunąć dodatkowo tylko dwa dyski narzędzi?
Opis Mistrza Cechy na str. 12 zawiera przekierowanie do przykładu nr 5 na str. 14.
Gdy robisz upgrade na 3 struganice to oprócz tego możesz jeszcze ulepszyć 2 inne narzędzia. Gdy podbijasz struganice na poziom 4 to możesz 3 inne narzędzia (możesz oczywiście mniej)
Pamiętaj że uruchamiając Mistrza Cechu nie musisz podbijać samych struganic i wtedy podbijasz tyle narzędzi ile pokazuje aktualny poziom struganic.

Oczywiście należy pamiętać o tym, że upgrade każdego z narzędzi trzeba osobno opłacić stosownym surowcem.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
bolo-ok
Posty: 18
Rejestracja: 02 lip 2016, 10:40

Re: Pola Arle

Post autor: bolo-ok »

Dzięki za odpowiedź, gdzieś mi to umknęło podczas wertowania instrukcji.
bugatti
Posty: 52
Rejestracja: 14 sie 2014, 18:21
Been thanked: 1 time

Re: Pola Arle

Post autor: bugatti »

Mam pytanie czy mogę po wybraniu np. akcji drwal najpierw zapłacić za ulepszenie narzędzia a potem zabrać surowce ?
Quetzalcoatl
Posty: 353
Rejestracja: 07 cze 2012, 10:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Pola Arle

Post autor: Quetzalcoatl »

bugatti pisze:Mam pytanie czy mogę po wybraniu np. akcji drwal najpierw zapłacić za ulepszenie narzędzia a potem zabrać surowce ?
Absolutnie nie. W ramach akcji tylko zbierasz surowce. Jedyną akcją (nie licząc efektów niektórych budynków), gdzie można ulepszyć narzędzia, jest mistrz cechu.
ODPOWIEDZ