Dracula - trzecia edycja (Fury of Dracula - third edition)

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Dracula - trzecia edycja (Fury of Dracula - third editio

Post autor: Bludgeon »

tencogoniema pisze:Kolejne pytanie noc na morzu. Za wiele do zrobienia wtedy Lowca nie ma ale czy można użyć akcji leczenia?
Łowca na morzu nie ma akcji w nocy.
Może jedynie...nie, nic nie może.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Awatar użytkownika
tencogoniema
Posty: 217
Rejestracja: 09 lis 2004, 13:00
Lokalizacja: Himalaje
Has thanked: 35 times
Been thanked: 14 times

Re: Dracula - trzecia edycja (Fury of Dracula - third editio

Post autor: tencogoniema »

fakt, w koncu znalazlem to w instrukcji :oops:
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1000 times
Been thanked: 490 times

Re: Dracula - trzecia edycja (Fury of Dracula - third editio

Post autor: Miszon »

1. Pytanie odnośnie walki z tymi hodowanymi wampirami:
- jeśli one użyją ucieczki pod postacią nietoperza/mgły/jakiejś tam jeszcze, jak rozumiem dzieje się tylko to, że walka się kończy? Czzy co do tych ucieczek stosuje się działanie zasady Duma z karty Drakuli?

2. Czy plotki gazetowe (czy jak to się nazywa) działają też na obszary morskie? Wampir ujawnia, na jakim morzu był jeśli jest ono na odpowiednim polu Szlaku, czy nadal pozostaje ukryte?
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
tencogoniema
Posty: 217
Rejestracja: 09 lis 2004, 13:00
Lokalizacja: Himalaje
Has thanked: 35 times
Been thanked: 14 times

Re: Dracula - trzecia edycja (Fury of Dracula - third editio

Post autor: tencogoniema »

Wampiry jak uciekna to zostaja w tym miejscu. Po prostu walka sie konczy.
A ja mam takie pytanie to Drakula jak chce zaatakować Łowce i wejdzie do miasta z Łowca to walka odbywa się o Świcie :?: Troche to mało klimatyczne
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1000 times
Been thanked: 490 times

Re: Dracula - trzecia edycja (Fury of Dracula - third editio

Post autor: Miszon »

Ano o świcie. Zapewne tuż przed pierwszymi promieniami słońca ;) .
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
Franek Strzała
Posty: 353
Rejestracja: 06 lip 2007, 21:40
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dracula - trzecia edycja (Fury of Dracula - third editio

Post autor: Franek Strzała »

hej ktos ma tlumaczenie angielskich kart. albo choc spis tekstow kart po polsku?
pozdrawiam
Franek

Mój Harem!!!
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Dracula - trzecia edycja (Fury of Dracula - third editio

Post autor: Bludgeon »

Franek Strzała pisze:hej ktos ma tlumaczenie angielskich kart. albo choc spis tekstow kart po polsku?
Pewnie każdy posiadacz polskiej wersji. Tyle że na papierze a nie na kompie.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1000 times
Been thanked: 490 times

Re: Dracula - trzecia edycja (Fury of Dracula - third editio

Post autor: Miszon »

Mam pytanie o Siostrę Agatę.
Czy jej zdolność działa tylko na Draculę, czy też na inne wampiry? W sensie czy przy walce z hodowanym wampirem tez traci on HP po zagraniu Kłów i Ucieczki pod postacią mgły/nietoperza?
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Condic
Posty: 14
Rejestracja: 01 lut 2015, 15:55

Re: Dracula - trzecia edycja (Fury of Dracula - third editio

Post autor: Condic »

Karta siostra Agata wyraźnie wspomina o Draculi, księga zasad wspomina, że jeśli coś się odnosi do Draculi, to chodzi tylko o Draculę.


Ja mam w sumie inne pytanie. Załóżmy, że gracz został pokonany w walce... Gra mówi, że należy zdjąć jego pionek i szukać mu miejsca na szpital. Wszystko fajnie, ale co z bieżącą rundą walki? Instrukcja nie mówi, że pokonany gracz nie może dalej walczyć. Brak jego pionka nic nie oznacza, ponieważ walka kończy się dopiero kiedy wszyscy biorący udział w walce zostaną pokonani.


Mam jeszcze jedno pytanie. Jako wampir używamy skutecznie kłów w nocy na zauroczonym gościu. Zostaje on ugryziony i usunięty z walki, a my otrzymujemy punkt wpływów. Czy w takim przypadku leczymy również dwa obrazenia, tak jak w podstawowym użyciu kłów?
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1000 times
Been thanked: 490 times

Re: Dracula - trzecia edycja (Fury of Dracula - third editio

Post autor: Miszon »

Condic pisze:Karta siostra Agata wyraźnie wspomina o Draculi, księga zasad wspomina, że jeśli coś się odnosi do Draculi, to chodzi tylko o Draculę.
właściwie jest odwrotnie : instrukcja wspomina, że jeśli coś się odnosi do Draculi, oznacza to nie Draculę jako postać tylko o gracza kontrolujacego Draculę.
Zadałem to pytanie na BGG. Część osób uważa że grałem dobrze i Agata nie działa na inne wampiry, a część , powołując się właśnie na ten zapis z instrukcji, że działa na nie.

Co do twojego pierwszego pytania: nie bardzo rozumiem, co masz na myśli. Chodzi ci o walkę z kilkoma postaciami? Bo przecież sam sobie odpowiedziałes że walka kończy się kiedy zostaną pokonani wszyscy gracze jednej ze stron. Skoro został pokonany jeden i więcej ich nie ma, to dlaczego walka miałaby toczyć się dalej?
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Condic
Posty: 14
Rejestracja: 01 lut 2015, 15:55

Re: Dracula - trzecia edycja (Fury of Dracula - third editio

Post autor: Condic »

Pytam o walkę z wieloma postaciami. Według zasad jeśli jedna postać zostanie pokonana to chyba dalej walczy, dopóki wszyscy nie padną...

Mam jeszcze jedno problematyczne pytanie dotyczące kłów. Kiedy korzystamy z jej "alternatywnego" efektu nie jest wspomniane o tym, że Dracula leczy 2 obrażenia. Czy rzeczywiście ich nie leczy kiedy gryzie bohatera? A skoro nie zadaje obrażeń, to czy w takim przypadku nie działa na niego wieniec czosnku? Wieniec czosnku aktywuje się dopiero wtedy, kiedy żąda się obrażeniaz kłów (ugryzienie to nie obrażenie) i wydaje się być dosyć bezużyteczny...
ted
Posty: 139
Rejestracja: 19 paź 2017, 22:36
Has thanked: 14 times
Been thanked: 18 times

Re: Dracula - trzecia edycja (Fury of Dracula - third edition)

Post autor: ted »

Szybkie pytanie - czy karty wydarzeń są odczytywane na głos? Tzn. czy dracula wie jakie wydarzenie wyciągnęli łowcy? Obstawiam, że nie (z uwagi na to, że ugryzienie powoduje ujawnienie 1 karty).
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Dracula - trzecia edycja (Fury of Dracula - third edition)

Post autor: Breżniew »

ted pisze: 12 lis 2018, 11:32 Szybkie pytanie - czy karty wydarzeń są odczytywane na głos? Tzn. czy dracula wie jakie wydarzenie wyciągnęli łowcy? Obstawiam, że nie (z uwagi na to, że ugryzienie powoduje ujawnienie 1 karty).
Na głos odczytywane są tylko karty zagrywane.
ted
Posty: 139
Rejestracja: 19 paź 2017, 22:36
Has thanked: 14 times
Been thanked: 18 times

Re: Dracula - trzecia edycja (Fury of Dracula - third edition)

Post autor: ted »

Breżniew pisze: 12 lis 2018, 11:53
ted pisze: 12 lis 2018, 11:32 Szybkie pytanie - czy karty wydarzeń są odczytywane na głos?
Na głos odczytywane są tylko karty zagrywane.
Dziękuję. Po pierwszej grze okazało to się być jednak jasne :)

Druga sprawa - karty spotkań - taki np. Sabotażysta - "cofnij tę kartę odkrytą do danej kryjówki (....) " Łowca wszedł, nie miał pistoletu, został zatrzymany, karta wróciła na miejsce, odkryta.

I teraz co?
Karta jest odkryta na miejscu - np. Praga - nowy łowca wchodzi do Pragi, są tam odkryci Sabotażyści - i co? Czy ten łowca też zostaje zatrzymany? Tzn. karta działa jakby była zakryta czy też karta działa już tylko jako wypełniacz miejsca aż dojdzie do końca i nastąpi efekt przemiany.
gierrappa
Posty: 82
Rejestracja: 21 cze 2017, 09:53
Has thanked: 4 times

Re: Dracula - trzecia edycja (Fury of Dracula - third edition)

Post autor: gierrappa »

Wydaje mi się że pozostaje na tym polu odkryta i nadal działa jako pułapka dla Draculi czyli jeżeli łowca nie ma pistoletu zostaje zatrzyamny. Przynajmniej ja tak gram...
ted
Posty: 139
Rejestracja: 19 paź 2017, 22:36
Has thanked: 14 times
Been thanked: 18 times

Re: Dracula - trzecia edycja (Fury of Dracula - third edition)

Post autor: ted »

gierrappa pisze: 16 lis 2018, 15:31 Wydaje mi się że pozostaje na tym polu odkryta i nadal działa jako pułapka dla Draculi czyli jeżeli łowca nie ma pistoletu zostaje zatrzyamny. Przynajmniej ja tak gram...
Ma to sens. Też tak grałem. Tematycznie: łowca wie o sabotażystach w Pradze, wie, że musi się przygotować (pistolet) inaczej go zatrzymają, a skoro wchodzi bez pistoletu, to... no cóż, głupi łowca.

Dzięki.
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Dracula - trzecia edycja (Fury of Dracula - third edition)

Post autor: Bludgeon »

Z tego co pamiętam karta jest zakrywana - do graczy należy pamiętać gdzie co było, jeśli zapomną no cóż :P
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1000 times
Been thanked: 490 times

Re: Dracula - trzecia edycja (Fury of Dracula - third edition)

Post autor: Miszon »

Wydaje mi się że nie jest zakrywana.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Dracula - trzecia edycja (Fury of Dracula - third edition)

Post autor: Bludgeon »

Nikomu się nie chce zajrzeć do instrukcji :D (w tym mi)
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
berem
Posty: 1217
Rejestracja: 26 sie 2008, 14:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Dracula - trzecia edycja (Fury of Dracula - third edition)

Post autor: berem »

Jeśli chodzi o ostatnią 3 wersję gry to gdy gra się z przepisami podstawowymi to Drakula ma małe szanse na wygraną a z kolei gdy w zaawansowane to jest prawie niepokonany gdyby miał stosować wszystkie możliwości którymi może dysponować. Tak wypada z naszych licznych rozgrywek. Ja bym może usunął możliwość zagrywania żetonu pogłosek by zbalansować rozgrywkę.
Ale mam wątpliwość czy dobrze to wyczytaliśmy, że walka z wampirami odbywa się jakby była w nocy gdy jest prowadzona o zmierzchu oraz gdy jest w nocy (w nocy to rozumiem gdy walka z pomniejszym wampirem)?
Trochę to osłabia pozycję łowców bo z reguły Dracula będzie atakowany "w nocy" a "w dzień" gdy sam się poruszy na łowców.Do tej pory graliśmy odwrotnie.
A jeśli chodzi o pomniejszych wampirów to czy gdy taki jest już wcześniej odkryty to by z nim walczyć, trzeba zrobić znów akcję poszukiwania i czy walka z pomniejszym odbywa się tak jak z Drakulą o świcie lub zmierzchu czy natychmiast gdy np. karta w czasie wejścia na pole zostanie odkryta (czyli nie w czasie akcji poszukiwania)?
W naszych rozgrywkach nie podoba mi się że jeden z kolegów wywiera skuteczna presję na innych łowców by nie ciągnęli wydarzeń w nocy a zamiast tego tylko odrzucali i brali bilety; chodzi mu o to by Drakula nigdy nie miał szansy pociągnąć karty wydarzeń dla siebie - to spłyca rozgrywkę.
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1000 times
Been thanked: 490 times

Re: Dracula - trzecia edycja (Fury of Dracula - third edition)

Post autor: Miszon »

Jeśli to Łowca "wlazł" na pole z Draculą/wampirem (odkrytym czy nie, nie ma znaczenia) to wtedy jest walka w nocy.
Jeśli to Dracula wlazł na pole z Łowcą, to ponieważ uczynił to niejako na własne życzenie, aby go za tu "ukarać", walka odbywa się w dzień, o świcie.

Nie ma konieczności używania akcji przeszukiwania przy odkrytych kartach. Są one już przecież odszukane, wampiry czy inne tałatajstwa z automatu atakują wtedy Łowców. I jest to walka nocna, o zmierzchu.

U nas, podobnie zresztą wynika z postów na BGG, z pierwszych 5 gier 4 wygrał Dracula, z tę jedną zresztą przegrał niejako na własne życzenie (poczuł się za pewnie i zaryzykował i zaraz się przekonał co znaczy walka z kilkoma dobrze wyposażonymi Łowcami naraz). Dopiero jak się wyniki wyrównują, czy nawet przechylają w stronę Łowców, ludzie wprowadzają zasady zaawansowane, aby wzmocnić wampira. Tak to zresztą chyba zostało zaprojektowane.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Fin
Posty: 2
Rejestracja: 04 gru 2018, 14:27

Re: Dracula - trzecia edycja (Fury of Dracula - third edition)

Post autor: Fin »

Wita.
Mam pytanie bo albo coś przeoczyłem albo nie umiem doczytać :)
Podczas wykrycia zasadzki np: "Cygańscy słudzy" Łowca anuluje jej działanie poprzez użycie przedmiotu np: "strzelba", następnie broń wraca na rękę łowcy czy musi zostać odrzucona?

Od razu 2 podobne pytanie. Po walce łowcy ( gdy nie przegrywa) wykorzystane przedmioty ( "nóż","pistolet" itp: ) podczas walki zostają na ręce czy muszą zostać odrzucone?
Pozdrawiam
gierrappa
Posty: 82
Rejestracja: 21 cze 2017, 09:53
Has thanked: 4 times

Re: Dracula - trzecia edycja (Fury of Dracula - third edition)

Post autor: gierrappa »

W przypadku zasadzki strzelba pozostaje na ręce - o ile dobrze pamiętam w opisie karty napisane jest coś w stylu "...anuluj efekt jeżeli poszukiwacz ujawni kartę strzelby...". Ujawni to słowo klucz w tym przypadku tylko pokazujesz że masz i zostawiasz ją.

Co do walki sztywnej zasady nie ma ponieważ niektóre przedmioty są jednorazowe jak np. srebrne naboje - musiał bym sprawdzić w domu jaki jest dokładnie opis ale pistolet i nóż na 99% wracją na rękę.
Fin
Posty: 2
Rejestracja: 04 gru 2018, 14:27

Re: Dracula - trzecia edycja (Fury of Dracula - third edition)

Post autor: Fin »

Tak właśnie też graliśmy ale pozostawało to ale..:)
Dzięki za pomoc, pozdrawiam
Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 1290
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:36
Lokalizacja: Romb Kujawski
Has thanked: 84 times
Been thanked: 49 times

Re: Dracula - trzecia edycja (Fury of Dracula - third edition)

Post autor: Nidhogg »

Miszon pisze: 30 lis 2018, 11:39 Jeśli to Łowca "wlazł" na pole z Draculą/wampirem (odkrytym czy nie, nie ma znaczenia) to wtedy jest walka w nocy.
Nie ma konieczności używania akcji przeszukiwania przy odkrytych kartach. Są one już przecież odszukane, wampiry czy inne tałatajstwa z automatu atakują wtedy Łowców. I jest to walka nocna, o zmierzchu.
Wczoraj graliśmy pierwszy raz i mam pytanie gdzie jest napisane w instrukcji że zakryte/odkryte wampiry (nie mówię tu o Drakuli bo tu jest jasne) muszą zaatakować łowcę? Po to Dracula nie robi zasadzki by łowcy stracili turę i przeszukali miasto by sprawdzić czy to wydarzenie czy jednak wampir. I nie znalazłem też info że jak wampir jest odkryty to z automatu atakuje łowców o świcie czy zmierzchu. Z automatu są walki z Draculą.
7% rabatu - 3Trolle
10% rabatu - Planszostrefa
Zbiórki gdzie jestem organizatorem: tu
ODPOWIEDZ