Leaving earth

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
rzabcio
Posty: 240
Rejestracja: 26 maja 2009, 09:40
Lokalizacja: Poznań, Winiary
Kontakt:

Re: Leaving earth

Post autor: rzabcio »

Pozwolę sobie dodać łyżkę dziegdziu – pudełko jest ładne, ale mało funkcjonalne. Karty wkładane poziomo? Jak je potem z tego wydobyć? Chyba, że cały moduł można wyciągnąć, ale nadal średnio to jest wygodne. No i jeszcze to podpalane drewno w ogóle nie pasujące do klimatu gry...

Just sayin'. :P
Blog CiekaweGry - gry planszowe i nie tylko
Gramajda - zagraj w najlepsze gry planszowe w Poznaniu
c08mk
Posty: 2459
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: Leaving earth

Post autor: c08mk »

rzabcio pisze:Karty wkładane poziomo? Jak je potem z tego wydobyć?
Zamontować Juno od spodu, masa zestawu raczej nie będzie większa niż 1, pytanie tylko o trudność takiego manewru.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Leaving earth

Post autor: Pan_K »

c08mk pisze:
rzabcio pisze:Karty wkładane poziomo? Jak je potem z tego wydobyć?
Zamontować Juno od spodu, masa zestawu raczej nie będzie większa niż 1, pytanie tylko o trudność takiego manewru.
Proste - musisz uwzględnić masę Ziemi, żeby określić siłę oddziaływania na masę kart. Czy jakoś tak 8)
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
c08mk
Posty: 2459
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: Leaving earth

Post autor: c08mk »

AkitaInu pisze:Hmm jak pamiętam jak czytałem instrukcję to z niej wywnioskowałem że promieniowanie odkrywamy tylko i wyłącznie wtedy jeżeli mamy na statku astronautę któremu może to zagrozić. Ale oczywiście to nie musi być prawdą ;)
misioooo pisze:1. Zagrożenie promieniowania - odkrywamy tylko jak mamy kosmonautę i wykonujemy manewr z tym zagrożeniem. Podobnie jak np. zagrożenie księżyca odkrywamy jak tam coś leci i chce lądować.
Jeszcze odnośnie Promieniowania znalazłem taką odpowiedź Joego przeglądając BGG.

http://boardgamegeek.com/article/22874334#22874334

Z tego wynika, że Promieniowanie należy traktować jak każde inne zagrożenie. Trzeba odkryć niezależnie czy są astronauci na pokładzie i gdy się go nie odkryje to niszczy statek, a nie samych astronautów.

Tylko lot suborbitalny jest wyjątkiem od reguły i traci się samych astronautów jeżeli się tej karty nie odkryje.

Przynajmniej z wpisu autora ja mam takie wnioski.
Awatar użytkownika
louiscyphre
Posty: 927
Rejestracja: 29 mar 2014, 18:21
Lokalizacja: okolice Jastrzębia-Zdroju
Has thanked: 95 times
Been thanked: 66 times

Silniki jonowe

Post autor: louiscyphre »

Strona 26, przypis 29 instrukcji mówi:
Może się zdarzyć, że odpalenie silników jonowych zakończyło się sukcesem, ale nie został wygenerowany odpowiedni ciąg aby wykonać manewr (np. przez to, że inny silnik zawiódł). W takiej sytuacji, jeśli masz do czynienia z automatycznym manewrem, natychmiast go wykonaj. Jeśli nie jest to manewr automatyczny, połóż żeton czasu i pozostań w tej samej lokalizacji.
Pytanie: Jeśli podróż jest dłuższa niż 1 rok kładę jeden czy więcej żetonów czasu?
c08mk
Posty: 2459
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: Leaving earth

Post autor: c08mk »

W angielskiej instrukcji czegoś takiego nie ma ...
Na stronie 23 jest:
If you have not generated enough thrust for any reason (such as deciding not to fire any more rockets/thrusters), the spacecraft remains where it is.
Nie ma nic o dokładaniu żetonu czasu.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Leaving earth

Post autor: misioooo »

Jak odpalisz z powodzeniem silniki jonowe, ale ciąg będzie za mały na wykonanie manewru kładziesz 1 znacznik czasu. Taka zmiana zapobiega możliwości testowania jonów w nieskończoność:
1. Odpalasz jeden silnik jonowy.
2. Ciąg jest za mały do manewru - pozostajesz w miejscu.
3. Odpalasz ten sam silnik...
etc... W ten sposób można było przetestować silniki jonowe w jeden rok. Dołożenie czasu po odpaleniu zapobiega temu (statek może coś wykonać dopiero w kolejnym roku - czyli odpalanie jonów 1/rok tylko).

c08mk czytasz starszą wersję instrukcji :) W najnowszej już jest ten zapis.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
c08mk
Posty: 2459
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: Leaving earth

Post autor: c08mk »

misioooo pisze:c08mk czytasz starszą wersję instrukcji :) W najnowszej już jest ten zapis.
Ściągałem ze strony Lumenaris 2-3 dni temu chyba, że jest już coś nowszego?
rzabcio
Posty: 240
Rejestracja: 26 maja 2009, 09:40
Lokalizacja: Poznań, Winiary
Kontakt:

Re: Leaving earth

Post autor: rzabcio »

Panowie, obydwoje macie rację, problem jest w czym innym. c08mk zacytował fragment dotyczący silników konwencjonalnych (str. 23), a nie jonowych, które są specyficznym przypadkiem (str. 26, trzeci przypis u dołu strony):
‡ Occasionally an ion thruster fires successfully but you do not generate enough thrust to complete the maneuver (perhaps because another thruster failed). In this case, if there is an automatic maneuver present, perform that immediately. If there is no automatic maneuver, take one time token and remain in the same location.
Ostatnio zmieniony 29 lis 2016, 11:54 przez rzabcio, łącznie zmieniany 1 raz.
Blog CiekaweGry - gry planszowe i nie tylko
Gramajda - zagraj w najlepsze gry planszowe w Poznaniu
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Leaving earth

Post autor: misioooo »

c08mk pisze:
misioooo pisze:c08mk czytasz starszą wersję instrukcji :) W najnowszej już jest ten zapis.
Ściągałem ze strony Lumenaris 2-3 dni temu chyba, że jest już coś nowszego?
Instrukcja V4k (główne zmiany): https://boardgamegeek.com/thread/1624060/rulebook-v4k
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
c08mk
Posty: 2459
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: Leaving earth

Post autor: c08mk »

misioooo pisze:
c08mk pisze:
misioooo pisze:c08mk czytasz starszą wersję instrukcji :) W najnowszej już jest ten zapis.
Ściągałem ze strony Lumenaris 2-3 dni temu chyba, że jest już coś nowszego?
Instrukcja V4k (główne zmiany): https://boardgamegeek.com/thread/1624060/rulebook-v4k
W tej instrukcji z pierwszego posta też nie ma najnowszych poprawek. Możecie dać linka do czegoś aktualnego?
rzabcio
Posty: 240
Rejestracja: 26 maja 2009, 09:40
Lokalizacja: Poznań, Winiary
Kontakt:

Re: Leaving earth

Post autor: rzabcio »

Są poprawki.

Przepraszam, to ja wkleiłem tekst ze starej instrukcji, w aktualnej przenieśli ten tekst z przypisu do tekstu:
An ion thruster that fires successfully cannot be fired again in the same year.
Wcześniejsze (przypis) był czytelniejszy ale wykluczał przykładowo powrót na Ziemię takiego statku (bo posiadał klepsydrę). Teraz nie blokuje się cały statek a tylko silnik jonowy.
Blog CiekaweGry - gry planszowe i nie tylko
Gramajda - zagraj w najlepsze gry planszowe w Poznaniu
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Leaving earth

Post autor: misioooo »

Masz wersję PL bazującą na aktualnych zasadach. Nie wiem gdzie Lumenaris trzyma najnowszą wersję ENG, nie interesuje mnie to, korzystam z PL :)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
louiscyphre
Posty: 927
Rejestracja: 29 mar 2014, 18:21
Lokalizacja: okolice Jastrzębia-Zdroju
Has thanked: 95 times
Been thanked: 66 times

Usuwanie osatniej karty Outcome

Post autor: louiscyphre »

Sytuacja: Na początku tury mam ostatnią, odsłoniętą kartę Outcome - Major Failure na technologii rakiet Saturn.
Pytanie: mogę ją odrzucić za 5$ od razu czy najpierw muszę odpalić Saturna (co skutkuje zmarnowaniem 15$) a potem zdjąć kartę?
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4021
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 19 times

Re: Usuwanie osatniej karty Outcome

Post autor: AkitaInu »

louiscyphre pisze:Sytuacja: Na początku tury mam ostatnią, odsłoniętą kartę Outcome - Major Failure na technologii rakiet Saturn.
Pytanie: mogę ją odrzucić za 5$ od razu czy najpierw muszę odpalić Saturna (co skutkuje zmarnowaniem 15$) a potem zdjąć kartę?
Musisz odpalić.

A skąd masz tam odsłoniętą kartę? ;-)
Awatar użytkownika
louiscyphre
Posty: 927
Rejestracja: 29 mar 2014, 18:21
Lokalizacja: okolice Jastrzębia-Zdroju
Has thanked: 95 times
Been thanked: 66 times

Re: Leaving earth

Post autor: louiscyphre »

Została z poprzedniego roku, zaryzykowałem bez kasy na usunięcie ewentualnej porażki :evil:
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Leaving earth

Post autor: Pastorkris »

louiscyphre pisze:Została z poprzedniego roku, zaryzykowałem bez kasy na usunięcie ewentualnej porażki :evil:
Nie usuniesz kart nie mając kasy. Tylko ostatni sukces możesz w ten sposób wywalić, bo fizycznym bezsensem byłoby zostawianie jednego sukcesu, później tasowanie go i wybieranie, a następnie ponowne odkładanie na stos ;)
Nie robi się testów bez kasy, bo mało co one wnoszą, jak sam się już zdążyłeś przekonać.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Leaving earth

Post autor: Pan_K »

Robi się, robi :)
W przypadku ostatniego testu często idę na ryzyko, licząc na to, że będzie sukces i psim swędem opędzę test mogąc potem lecieć z przetestowaną technologią. Czasem się uda, czasem nie uda...
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Leaving earth

Post autor: Pastorkris »

Pan_K pisze:Robi się, robi :)
W przypadku ostatniego testu często idę na ryzyko, licząc na to, że będzie sukces i psim swędem opędzę test mogąc potem lecieć z przetestowaną technologią. Czasem się uda, czasem nie uda...
A co cię pcha by robić ten test na końcu rundy, skoro możesz go zrobić zaraz na początku następnej, mając świeże 25 baniek? :D
rzabcio
Posty: 240
Rejestracja: 26 maja 2009, 09:40
Lokalizacja: Poznań, Winiary
Kontakt:

Re: Leaving earth

Post autor: rzabcio »

No nie wiem, na przykład inny gracz, który pierwszy zgarnie kartę punktacji? Nie każdy gra solo. ;-)
Blog CiekaweGry - gry planszowe i nie tylko
Gramajda - zagraj w najlepsze gry planszowe w Poznaniu
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Leaving earth

Post autor: Pastorkris »

Kartę punktacji, kiedy mówimy o testach? No to chyba tylko te mało punktujące, okołoziemskie :) ale ok, przyznaję, może się tak zdarzyć.
rzabcio
Posty: 240
Rejestracja: 26 maja 2009, 09:40
Lokalizacja: Poznań, Winiary
Kontakt:

Re: Leaving earth

Post autor: rzabcio »

Okołoziemskie? A skąd! Prawda, może nie planety zewnętrzne, ale widziałem misje na Księżyc, czy na Marsa montowane w ostatniej chwili, na ryzyku. Zresztą, to dość fabularne, biorąc pod uwagę "parcie na szkło" ówczesnych agencji kosmicznych. A właściwie to finansujących je rządów. :-)
Blog CiekaweGry - gry planszowe i nie tylko
Gramajda - zagraj w najlepsze gry planszowe w Poznaniu
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Leaving earth

Post autor: Pastorkris »

Ok, ale nie nazwałbyś takiego lotu "testem" tylko "desperacką misją odkucia się" ;) Widziałeś natomiast, że w przytoczonym przykładzie, ktoś najzwyczajniej testował jedną rakietę, stąd pytanie o celowość robienia takiego testu na końcu rundy.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Leaving earth

Post autor: misioooo »

Pastorkris pisze:Ok, ale nie nazwałbyś takiego lotu "testem" tylko "desperacką misją odkucia się" ;) Widziałeś natomiast, że w przytoczonym przykładzie, ktoś najzwyczajniej testował jedną rakietę, stąd pytanie o celowość robienia takiego testu na końcu rundy.
Bo mam mało kasy? I budżet na kolejny rok już rozpisany? Więc jak teraz odpalę (i wyjdzie sukces), to mam gotową technologię sprawną w 100% na kolejny rok. Oczywiście mogę to zrobić w kolejnym roku, ale... To opóźnienie postępu naukowego + budżet może mi się nie skleić na misję, którą planuję za rok ;P No i jeszcze pozostaje możliwość "bo tak i już" :) Powodów może być wiele...
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
louiscyphre
Posty: 927
Rejestracja: 29 mar 2014, 18:21
Lokalizacja: okolice Jastrzębia-Zdroju
Has thanked: 95 times
Been thanked: 66 times

Próbki

Post autor: louiscyphre »

Właśnie się zorientowałem, że prawdopodobnie źle grałem. Zapytam dla pewności o próbki:

Próbki mogę zbierać z lokacji, na której można wylądować (np. Mars, Ceres, Księżyc). Nie musi być "oznaczona" jako lokacja z próbkami o wartości xx$? Po dostarczeniu na Ziemię nie mogę takiej próbki sprzedać ale misję wypełnię.
ODPOWIEDZ