Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Tomzaq »

RUNner pisze:Czy na karcie Stolica nie ma przypadkiem błędu? Wymogiem umieszczenia Stolicy są 4 oceany, a może powinny być 4 miasta?
Jest dobrze. Stolica daje ponadto punkty za graniczenie z oceanami.
Who is John Galt?
Posiadam
Kisun
Posty: 1128
Rejestracja: 12 lip 2015, 16:47
Lokalizacja: Gostyń (Wlkp)
Has thanked: 113 times
Been thanked: 131 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Kisun »

Jedna z kart jest mniej więcej tej treści: Wykładając kartę z symbolem nauki (z tą włącznie) połóż na niej znacznik, można wymienić ten znacznik na jedną kartę. Czy znaczniki kładzie się wyłącznie na tej pierwszej karcie, czy na każdej nowo wystawionej z symbolem nauki? Bo jeżeli osobno to zamiana znacznika na kartę jest jedną dodatkową akcją z każdej z tych kart. A jeżeli kładziemy tylko na tej jednej to po zdjęciu znacznika i pobraniu karty, w tym pokoleniu już chyba nie mogę zdjąć następnego?
"Errare humanum est"
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Tomzaq »

Kisun pisze:Jedna z kart jest mniej więcej tej treści: Wykładając kartę z symbolem nauki (z tą włącznie) połóż na niej znacznik, można wymienić ten znacznik na jedną kartę. Czy znaczniki kładzie się wyłącznie na tej pierwszej karcie, czy na każdej nowo wystawionej z symbolem nauki? Bo jeżeli osobno to zamiana znacznika na kartę jest jedną dodatkową akcją z każdej z tych kart. A jeżeli kładziemy tylko na tej jednej to po zdjęciu znacznika i pobraniu karty, w tym pokoleniu już chyba nie mogę zdjąć następnego?
Jak zagrywasz kartę z symbolem nauki to na tej karcie, o którą pytasz:
1. albo kładziesz znacznik
2. albo oddajesz znacznik, który wcześniej tam położyłeś i dociągasz kartę.
Who is John Galt?
Posiadam
Kisun
Posty: 1128
Rejestracja: 12 lip 2015, 16:47
Lokalizacja: Gostyń (Wlkp)
Has thanked: 113 times
Been thanked: 131 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Kisun »

Skoro kładzie się znaczniki wyłącznie na tej karcie która daje nam tę "umiejętność" to zdanie to opisujące nie jest prawidłowo sformułowane, dosłownie znaczy: Wykładasz kartę to na niej (czyli tej wykładanej) umieść znacznik. Jeżeli mamy wykładać na tej na której jest to napisane to powinno zdanie brzmieć np tak: Połóż znacznik na tej karcie jeżeli wykładasz dowolną kartę z symbolem nauki (z tą włącznie). Szyk zdania jak widać w tym wypadku ma znaczenie. Dzięki za odpowiedź.
"Errare humanum est"
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Yavi »

Kisun pisze:Skoro kładzie się znaczniki wyłącznie na tej karcie która daje nam tę "umiejętność" to zdanie to opisujące nie jest prawidłowo sformułowane, dosłownie znaczy: Wykładasz kartę to na niej (czyli tej wykładanej) umieść znacznik. Jeżeli mamy wykładać na tej na której jest to napisane to powinno zdanie brzmieć np tak: Połóż znacznik na tej karcie jeżeli wykładasz dowolną kartę z symbolem nauki (z tą włącznie). Szyk zdania jak widać w tym wypadku ma znaczenie. Dzięki za odpowiedź.
Niektórzy skarżyli się, że w pierwszym druku było to niejasne, w drugim wyszło jeszcze gorzej ;)
To niebieska karta z efektem, więc dopowiem tylko, że działa za każdym razem, nie raz na pokolenie.
Awatar użytkownika
Szamano
Posty: 126
Rejestracja: 07 lis 2011, 16:44
Has thanked: 26 times
Been thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Szamano »

Kisun
Posty: 1128
Rejestracja: 12 lip 2015, 16:47
Lokalizacja: Gostyń (Wlkp)
Has thanked: 113 times
Been thanked: 131 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Kisun »

Nie było dla mnie jasne gdzie umieszczać każde następne znaczniki. Pierwszy znacznik, wiadomo, na karcie która daje tę cechę, a następne? Jeżeli jednak można kłaść na niej kilka znaczników i również je zdejmować bez ograniczenia to problem nie istnieje. Dziękuję.
"Errare humanum est"
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 309 times
Been thanked: 343 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: tomb »

Czy grając Tharsis przyznajecie sobie 3 ME jeśli wyłożycie miasto poza Marsem?
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Tomzaq »

Nie
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 309 times
Been thanked: 343 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: tomb »

A ja tak. Moim zdaniem tekst karty jest mylący, ale ikonografia (gwiazdka) wskazuje, że bonus do produkcji (górny) otrzymuje się za miasto na Marsie, a bonus 3 ME (dolny) po wyłożeniu przez siebie miasta na planszy.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
bazyn
Posty: 288
Rejestracja: 16 lut 2008, 22:30
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: bazyn »

Standard project - odrzucanie kart za 1 kasy. Odrzucam na wspólny discard, nie na prywatny od eventów?
Koniec gry - nie dostaję punktów za karty na ręce?
Mam
Chcę


Pragnę poznać: Above and Below, Arcadia Quest, Clank!, Pathfinder, Trickerion, Blood Rage, Mechs vs Minions
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Yavi »

bazyn pisze:Standard project - odrzucanie kart za 1 kasy. Odrzucam na wspólny discard, nie na prywatny od eventów?
Koniec gry - nie dostaję punktów za karty na ręce?
1. Tak, wszystko trafia na wspólny discard. Na prywatny tylko i wyłączne Twoje zagrane eventy.
2. Nie, tylko za zagrane karty (wyłożone i wydarzenia na discardzie).
Tuminure
Posty: 556
Rejestracja: 08 mar 2013, 12:07
Lokalizacja: Milewo
Has thanked: 2 times
Been thanked: 47 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Tuminure »

tomb pisze:A ja tak. Moim zdaniem tekst karty jest mylący, ale ikonografia (gwiazdka) wskazuje, że bonus do produkcji (górny) otrzymuje się za miasto na Marsie, a bonus 3 ME (dolny) po wyłożeniu przez siebie miasta na planszy.
Jest dokładnie tak jak piszesz. Ta karta daje dwa oddzielne bonsuy, rozpatrywane osobno. Pierwszy bonus nie jest wymagany do otrzymania drugiego, a sama gwiazdka dotyczy tylko pierwszego bonusu (jak zresztą wskazują na to ikony).
Niestety karta w obu polskich wydaniach (i w poprawionych kartach również) jest nieprawidłowo przetłumaczona.

źródło: https://boardgamegeek.com/article/23628509#23628509
Marecki
Posty: 36
Rejestracja: 17 kwie 2014, 09:54

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Marecki »

Trafiłem na kartę, która nie została wspomniana w tym wątku, a dla mnie nie jest jednoznaczna.

Grzyby kriofilne (karta niebieska)
Otrzymaj 1 jednostkę roślinności, albo umieść na innej karcie 2 jednostki mikrobów.

Tekst wydawałoby się prosty, ale który wariant jest prawidłowy dla drugiej akcji:
- umieszczam na innej karcie 2 jednostki mikrobów
- umieszczam na innej karcie 2 jednostki mikrobów, a z tej karty zdejmuję 1 jednostkę roślinności (wniosek, musi tam się najpierw znaleźć w poprzedniej generacji)

Jeżeli pierwszy wariant, to zakładam, że zbieranie roślinności na tej karcie ma sens dopiero w interakcji z inną kartą (np. drapieżnikami), w sumie tak jak zagranie drugiej (np. z bakteriami regolitożernymi).

Właśnie z resztą ta karta bakterii regolitożernych jest dla mnie punktem odniesienia, że dla akcji "zużycia" zasobów należy je najpierw "wytworzyć".

Z góry dziękuję za wskazówkę.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4026
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 20 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: AkitaInu »

Marecki pisze:Trafiłem na kartę, która nie została wspomniana w tym wątku, a dla mnie nie jest jednoznaczna.

Grzyby kriofilne (karta niebieska)
Otrzymaj 1 jednostkę roślinności, albo umieść na innej karcie 2 jednostki mikrobów.

Tekst wydawałoby się prosty, ale który wariant jest prawidłowy dla drugiej akcji:
- umieszczam na innej karcie 2 jednostki mikrobów
- umieszczam na innej karcie 2 jednostki mikrobów, a z tej karty zdejmuję 1 jednostkę roślinności (wniosek, musi tam się najpierw znaleźć w poprzedniej generacji)

Jeżeli pierwszy wariant, to zakładam, że zbieranie roślinności na tej karcie ma sens dopiero w interakcji z inną kartą (np. drapieżnikami), w sumie tak jak zagranie drugiej (np. z bakteriami regolitożernymi).

Właśnie z resztą ta karta bakterii regolitożernych jest dla mnie punktem odniesienia, że dla akcji "zużycia" zasobów należy je najpierw "wytworzyć".

Z góry dziękuję za wskazówkę.
Tu akurat jest dość prosto:

- ALBO dostajesz po prostu jedną jednostkę roślinności (tak jakbyś dostał jedną stal czy jeden megakredyt)
- ALBO kładziesz na innej karcie 2 jednostki mikrobów - musisz mieć kartę na której zbierasz te mikroby (są takie) i nie musisz nic zdejmować, po prostu kładziesz na innej karcie 2 mikroby

to tyle :)

Nie ma nic o zbieraniu jednostek roślinności na karcie (było by to napisane że trzymasz je na tej karcie) i nie ma nic o tym ze musisz te 2 mikroby skądś wytrzasnąć :)
Marecki
Posty: 36
Rejestracja: 17 kwie 2014, 09:54

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Marecki »

Dziękuję Ci za szybką i konkretną odpowiedź.

Teraz to nabrało sensu, ja po prostu się uparłem, że mowa o "roślinności" jako dodatkowych zasobach (jak zwierzęta z karty "Trzoda" czy wspomniane mikroby), a nie o jeden z 6 podstawowych zasobów z karty gracza. Dobrze, że zapytałem - sprawa jest jasna.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1113 times
Been thanked: 1270 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: seki »

Dodam, że to karta dająca genialne combo z kartami, w których punktuje się każde 2 mikroby. Ostatnio załatwiła mi rewelacyjną przewagę punktową ;-)
mångata
Posty: 45
Rejestracja: 31 sie 2016, 16:04

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: mångata »

Dwa pytanka:

1. Czy Stolicę traktuje się jako miasto na rzecz kart typu zwięrzęta domowe lub ograniczenie do stawiania obszaru miasta?

2. Mam wątpliwość co do kart, które pozwalają na umieszczenie jednostki mikrobów/zwierząt za symbol roślin/mikrobów na zagranej karcie. Jaka jest definicja zagranej karty? Czy chodzi o karty, która już zostały zagrane czy może o te, które dopiero zdecydujemy się zagrać?
Tuminure
Posty: 556
Rejestracja: 08 mar 2013, 12:07
Lokalizacja: Milewo
Has thanked: 2 times
Been thanked: 47 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Tuminure »

1. Tak i tak.
Nie można postawić innych miast obok istniejącej już stolicy, można stawiać miasta przy pustym polu stolicy (przed postawieniem stolicy), stolicę można postawić tak by sąsiadowała z miastami (zagranie karty z stolicą zawsze powoduje jej postawienie), istnieją karty z wyjątkami od tej zasady (tj. pozwalają na postawienie miasta obok stolicy).

2. Taka składnia występuje na kartach, które dotyczą kart zagrywanych później, czyli tych, które dopiero zdecydujesz się zagrać. Identycznie działają karty, które dają bonusy przykładowo za symbole nauki na zagranych kartach.
Awatar użytkownika
Sebs
Posty: 179
Rejestracja: 07 wrz 2012, 22:36
Lokalizacja: Mielec
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Sebs »

Tuminure pisze:1. Tak i tak.
Nie można postawić innych miast obok istniejącej już stolicy, można stawiać miasta przy pustym polu stolicy (przed postawieniem stolicy), stolicę można postawić tak by sąsiadowała z miastami (zagranie karty z stolicą zawsze powoduje jej postawienie), istnieją karty z wyjątkami od tej zasady (tj. pozwalają na postawienie miasta obok stolicy).

2. Taka składnia występuje na kartach, które dotyczą kart zagrywanych później, czyli tych, które dopiero zdecydujesz się zagrać. Identycznie działają karty, które dają bonusy przykładowo za symbole nauki na zagranych kartach.
Mieszasz stolice z Noctis city. Stolica to obszar specjalny punktujacy dodatkowo za sasiedztwo oceanow. Poza tym jest traktowana jak kazde inne miasto.

Wysłane z mojego GT-I9195 przy użyciu Tapatalka
steemm
Posty: 44
Rejestracja: 17 lut 2016, 13:21
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: steemm »

Czy można zagrać kartę którą np dostajemy za darmo, za którą są 2pz i daje nam opcję położenia 2 oceanów podczas gdy np został jeden wolny ocean lub nie ma ich już wcale(wszystkie są na planszy)? Powiedzmy że pozostałe wymagania spełniam(obniżenie poziomu produkcji jakiegoś wskaźnika).
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5596
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 778 times
Been thanked: 1212 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: mat_eyo »

Możesz zagrać taką kartę. Instrukcja strona 9, podpunkt 1.a:
"Gracz może zagrać kartę podnoszącą Wskaźnik Globalny, którego pułap docelowy został już osiągnięty (na przykład gdy wszystkie obszary oceanów już są na planszy albo gdy Temperatura jest na poziomie 8°C)."
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1800
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: hipcio_stg »

Przewertowałem cały wątek i przeraża mnie ilość pytań o to samo... Mało kto zadaje sobie trudu by sprawdzić czy aby ktoś już o to nie pytał...

Ja pytania mam dwa:
1. Jeżeli dostawiam kafel do przylegających 1/2/3... oceanów to dostaję premię 2/4/6/... megakredytów, czy zawsze 2?
2. Podczas rundy osiągamy ostatni parametr terraformacji i uznajemy, że gra się kończy. Gramy ją do spasowania obu graczy, czy po dokończeniu pokolenia jest jeszcze jedna produkcja praktycznie samej roślinności i możemy się dosypać z zieleni po końcu gry? (wysuwam wniosek po przeczytaniu wątku, ale chcę się upewnić).
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5596
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 778 times
Been thanked: 1212 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: mat_eyo »

1) dostajesz bonus 2 za każdy sąsiadujący ocean.
2) pokolenie dogrywa się do końca, łącznie z produkcją. Jest to ważne w kontekście końcowego wykładania lasów oraz przy niektórych nagrodach.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1800
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: hipcio_stg »

A to nie jest tak, że produkcja jest na początku nowej rundy?

I mam jeszcze jedno pytanie. Czy zagrane karty z akcją (czerwona strzałka) mają "sumonning sicknes"? Czy mogę z niej skorzystać dopiero od następnego pokolenia, czy już po zagraniu mogę w ramach akcji wykorzystać kartę? Graliśmy do tej pory, że można z niej korzystać od nowego pokolenia.
ODPOWIEDZ