Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: GeQ »

seki pisze:Prawda. Ale z tego co ja rozumiem to w dalszych pokoleniach ponosimy koszty wynikające z treści karty a nie koszt w lewym górnym rogu, który ponosimy tylko raz prawda?

Wysłane z mojego PLK-L01 przy użyciu Tapatalka
Koszt przywołania karty - jednorazowo.
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1280 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: seki »

A efekt natychmiastowy z takiej karty działa tylko raz czy za każdym razem gdy wykonamy z niej akcje ze strzałką? Przypuszczam, że raz.
Awatar użytkownika
Johnny Uraner
Posty: 8
Rejestracja: 17 wrz 2013, 12:55
Lokalizacja: Białystok

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Johnny Uraner »

seki pisze:A efekt natychmiastowy z takiej karty działa tylko raz czy za każdym razem gdy wykonamy z niej akcje ze strzałką? Przypuszczam, że raz.
Efekt natychmiastowy zawsze działa tylko raz, natychmiast po zagraniu karty.
Natomiast akcję z czerwoną strzałką można wykonać jeden raz na pokolenie na każdej karcie z taką akcją. Inaczej mówiąc: każdej karty można użyć tylko raz na pokolenie. Jeżeli karta ma kilka czerwonych strzałek to wybierasz której używasz w danym pokoleniu.
Awatar użytkownika
Johnny Uraner
Posty: 8
Rejestracja: 17 wrz 2013, 12:55
Lokalizacja: Białystok

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Johnny Uraner »

OK, a więc jestem po kolejnej partii z moją kobietą. Znowu, we dwójkę, graliśmy około czterech godzin! :D

W trakcie gry nasunęły się nam następujące pytania:
- Czy można stawiać zwykłe miasta sąsiadujące obok postawionego już Noctis city? W instrukcji jest napisane, że Noctis city jest wyjątkiem od zasady niesąsiadowania.
- Czy Republika Tharsis jak sama zbuduje miasto to dostaje 3 m€ PLUS podnosi poziom produkcji M€ o jeden poziom?
- Czy Mining Guild dostają plus jeden do produkcji stali za każdą premie czyli jeden punkt premii z mapy (stali i tytanu) jedna produkcja do góry i analogicznie dwa punkty premii, dwa stopnie produkcji do góry?
Deathhammer
Posty: 274
Rejestracja: 03 sty 2014, 22:41
Has thanked: 3 times
Been thanked: 16 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Deathhammer »

1. Wydaje mi się, że nie, po prostu można postawić Noctis City na zarezerwowanym dla niego polu nawet jeśli obok jest już miasto, ale nie na odwrót.
2. Tak.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Yavi »

Johnny Uraner pisze:OK, a więc jestem po kolejnej partii z moją kobietą. Znowu, we dwójkę, graliśmy około czterech godzin! :D

W trakcie gry nasunęły się nam następujące pytania:
- Czy można stawiać zwykłe miasta sąsiadujące obok postawionego już Noctis city? W instrukcji jest napisane, że Noctis city jest wyjątkiem od zasady niesąsiadowania.
- Czy Republika Tharsis jak sama zbuduje miasto to dostaje 3 m€ PLUS podnosi poziom produkcji M€ o jeden poziom?
- Czy Mining Guild dostają plus jeden do produkcji stali za każdą premie czyli jeden punkt premii z mapy (stali i tytanu) jedna produkcja do góry i analogicznie dwa punkty premii, dwa stopnie produkcji do góry?
1. Nie można. Można natomiast stawiać miasta, gdy nie ma tam jeszcze Noctis - gdy ono się pojawi automatycznie złamie zasadę niesąsiadowania.
3. Zawsze dostają po jednym :)
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: kastration »

Czy jeśli nikt nie ufunduje w czasie całej gry żadnej Nagrody, to nie przyznaje się na końcu za żadną punktów?
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: GeQ »

kastration pisze:Czy jeśli nikt nie ufunduje w czasie całej gry żadnej Nagrody, to nie przyznaje się na końcu za żadną punktów?
Zgadza się. Fundator nagrody nie musi też wcale zdobyć za nią punktów ;)
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
Madbest
Posty: 19
Rejestracja: 26 lut 2015, 05:23

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Madbest »

A ja mam pytanie z kategorii bardzo głupich...

Czy bonusy do ciepła na termometrze to są bonusy do produkcji czy po prostu pojedynczy zasób?
Wydaje mi się, że do produkcji bo jakaśtam ramka jest ale wolałbym się upewnić.
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2492
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 423 times
Been thanked: 126 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Coen »

Madbest pisze:A ja mam pytanie z kategorii bardzo głupich...

Czy bonusy do ciepła na termometrze to są bonusy do produkcji czy po prostu pojedynczy zasób?
Wydaje mi się, że do produkcji bo jakaśtam ramka jest ale wolałbym się upewnić.
Do produkcji.

I ja też mam pytanie.
Sytuacja jest taka, koniec gry, ostatnia faza produkcji, mam 14 roślinności, zamieniam ją na 1 obszar zielony, z którego dostaję bonus w postaci 2 roślinności. Czy mogę ponownie zmienić posiadaną roślinność na obszar zielony? Jeśli tak, to czy od razu, czy po tym jak współgracze dokonają swoich zamian?
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 782 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: mat_eyo »

Możesz dołożyć kolejny las i robisz to od razu.
tejot
Posty: 353
Rejestracja: 25 lip 2012, 12:37
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: tejot »

To ja też zapytam, bo sytuacja pozornie oczywista po zastanowieniu już taką się nie wydaje.
Karta: "Asteroida bogata w amoniak". Efekt natychmiastowy: umieść na innej karcie do dwóch jednostek mikrobów. Podnieś swoją produkcję ciepła o 3 poziomy. Podnieś swoją produkcję roślinności o 1 poziom.

Co jeśli nie mam karty, na której mogę zbierać mikroby? Tracę ten bonus czy w ogóle nie mogę zagrać tej karty?
cyberowca
Posty: 117
Rejestracja: 17 lut 2014, 12:27
Lokalizacja: Płońsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: cyberowca »

Można zagrać kartę zapewniającą zasoby których nie można zebrać. Instrukcja str. 9.
Tracisz tylko bonus.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Lothrain »

seki pisze: Mam wątpliwości co do tej odpowiedzi Lothrain. Twierdzi on, że chcąc skorzystać z karty aktywnej (wyłożonej już na stole) trzeba za każdym razem płacić jej koszt. A z tego co kojarzę po przeczytaniu instrukcji (jeszcze nie grałem) koszt się płaci tylko za wyłożenie projektu. Mam racje?

Rozumiem, że efekt karty czyli np. przykładowa w instrukcji Trzoda dzieję się za każdym razem gdy zagram akcje z tego projektu czyli w tym przypadku po każdym postawieniu znacznika zwierzęcia zmniejszam produkcje roślinności i dostaje kasę? Czy też efekt ma miejsce tylko raz przy wyłożeniu projektu na stół? Oba przypadki nadal mają sens bo każde zwierzę to PZ na koniec gry. Fabularnie bardziej pasuje mi opcja pierwsza bo każde zwierze musi się przecież czymś żywić więc zjada rośliny :)
Ok, może niezbyt jasno się wyraziłem, ale oczywiście nie płacisz kosztu karty, bo ten płacisz jednokrotnie zakupując dany projekt. Każdorazowo płacisz ewentualny koszt akcji/efektu z karty. O ile taki w ogóle występuje, bo z niebieskimi kartami różnie bywa. Zostało to już wcześniej wyjaśnione - przepraszam, jeśli nie wyartykułowałem myśli dość jasno i wprowadziłem zamieszanie.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1280 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: seki »

Wszystko jasne.
Awatar użytkownika
Lets_Grajmy
Posty: 397
Rejestracja: 16 lip 2016, 19:22
Has thanked: 75 times
Been thanked: 439 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Lets_Grajmy »

Uwaga, prywata! Terraformacja Marsa - Gameplay // Jak grać?.

TM obdarta z tajemnic ;)
Facebook: LET'S GRAJMY - Facebook
YouTube: LET'S GRAJMY - YouTube
Buycoffee: Jeśli sądzisz, że to co robię zasługuje na uznanie to --> Wspieraj kanał tutaj <--
Gottfryd
Posty: 51
Rejestracja: 28 mar 2012, 10:15
Lokalizacja: Ozorków

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Gottfryd »

Odnośnie wariantu ery korporacyjnej.
W instrukcji jest napisane, że gracze zaczynają ze znacznikami produkcji na polu "0". Nie ma tam nic,że na polu lewym skrajnym. Więc jak dla mnie zaczyna się z 6 zerami, a nie z -5 Megakredytami. Normalna gra 6 jedynek, korporacyjna 6 zer. Zgadza się?
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: GeQ »

Gottfryd pisze:Odnośnie wariantu ery korporacyjnej.
W instrukcji jest napisane, że gracze zaczynają ze znacznikami produkcji na polu "0". Nie ma tam nic,że na polu lewym skrajnym. Więc jak dla mnie zaczyna się z 6 zerami, a nie z -5 Megakredytami. Normalna gra 6 jedynek, korporacyjna 6 zer. Zgadza się?
Zgadza się :)
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
osa1908
Posty: 260
Rejestracja: 15 maja 2016, 15:42
Has thanked: 88 times
Been thanked: 11 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: osa1908 »

czy jak wydam pod rząd 16 jenostek ciepla traktuje to jaka 1 akcje?I czy dostaje bonus za wylozone miasto na planszy w postaci mega kredytow?
cyberowca
Posty: 117
Rejestracja: 17 lut 2014, 12:27
Lokalizacja: Płońsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: cyberowca »

Akcja polega na wydaniu 8 jednostek za podniesienie temp. Więc 16 jednostek to dwie akcje.
Za miasta nie dostajesz megakredytów, chyba że stawiasz miasto z projektu standardowego wtedy podnosisz produkcję kredytów. Jest jeszcze korporacja która daje bonus za wystawienie miasta.
Awatar użytkownika
siekan
Posty: 425
Rejestracja: 28 gru 2014, 09:47
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: siekan »

2 pytania:

1)Karta Mrówki "usuń 1 jednostkę mikrobów z innej karty dowolnego gracza i umieść ją na swojej karcie" - czy można usunąć też ze swojej innej karty i tu umieścic? Karta nie precyzuje tego.

2)Jeden z graczy (Gracz A) ma karte Algi Arktyczne "gdy dowolny gracz umieści na planszy obszar oceanu, otrzymujesz 2 jednostki roślinności". Drugi gracz (Gracz B) zagrywa karte Upadek Deimosa "podnieś temp. o 6 stopni, otrzymujesz 4 jedn. stali, usuń do 8 jednostek roślinności dowolnego gracza". W wyniku zagrania karty gracza B, temp podnosi się na tyle, że może wystawić ocean na plansze z bonusu. I teraz pytanie. Czy najpierw natychmiastowo gracz A za wystawienie oceanu dostaje 2 jednostki roślinności i gracz B usuwa te jednostki w wyniku działania swojej karty czy może gracz B wykonuje swoją kartę całą (to znaczy wystawia ocean i zabija jednostki roślinności innego gracza) a dopiero pozniej gracz A w wyniku dostawienia oceanu dostaje tą roślinność?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4631
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1940 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: warlock »

1)Karta Mrówki "usuń 1 jednostkę mikrobów z innej karty dowolnego gracza i umieść ją na swojej karcie" - czy można usunąć też ze swojej innej karty i tu umieścic? Karta nie precyzuje tego.
Jak można to bardziej precyzyjnie napisać?
tejot
Posty: 353
Rejestracja: 25 lip 2012, 12:37
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: tejot »

warlock pisze:
1)Karta Mrówki "usuń 1 jednostkę mikrobów z innej karty dowolnego gracza i umieść ją na swojej karcie" - czy można usunąć też ze swojej innej karty i tu umieścic? Karta nie precyzuje tego.
Jak można to bardziej precyzyjnie napisać?
Precyzyjniej można za to odpowiedzieć ;-)

Kolega warlock chciał zapewne wyjaśnić :-) że zgodnie z instrukcją "dowolny gracz" oznacza tyle co "gracz aktywny lub któryś z jego przeciwników", czyli także gracz wywołujący dany efekt. Jak widać działanie akcji może w tym wypadku dotyczyć również gracza zagrywającego kartę bo to od niego zależy decyzja skąd usunie jednostkę.
Także, odpowiedź na Twoje pytanie to: "TAK".
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Yavi »

siekan pisze:2 pytania:

1)Karta Mrówki "usuń 1 jednostkę mikrobów z innej karty dowolnego gracza i umieść ją na swojej karcie" - czy można usunąć też ze swojej innej karty i tu umieścic? Karta nie precyzuje tego.

2)Jeden z graczy (Gracz A) ma karte Algi Arktyczne "gdy dowolny gracz umieści na planszy obszar oceanu, otrzymujesz 2 jednostki roślinności". Drugi gracz (Gracz B) zagrywa karte Upadek Deimosa "podnieś temp. o 6 stopni, otrzymujesz 4 jedn. stali, usuń do 8 jednostek roślinności dowolnego gracza". W wyniku zagrania karty gracza B, temp podnosi się na tyle, że może wystawić ocean na plansze z bonusu. I teraz pytanie. Czy najpierw natychmiastowo gracz A za wystawienie oceanu dostaje 2 jednostki roślinności i gracz B usuwa te jednostki w wyniku działania swojej karty czy może gracz B wykonuje swoją kartę całą (to znaczy wystawia ocean i zabija jednostki roślinności innego gracza) a dopiero pozniej gracz A w wyniku dostawienia oceanu dostaje tą roślinność?
1. Można.
2. Aktywny gracz decyduje o kolejności efektów. Możesz więc podnieść temperaturę, wystawić ocean, pozwolić mu na dobranie roślinności i wtedy dopiero usunąć otrzymane przez przeciwnika jednostki roślinności.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: RUNner »

Czy na karcie Stolica nie ma przypadkiem błędu? Wymogiem umieszczenia Stolicy są 4 oceany, a może powinny być 4 miasta?
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
ODPOWIEDZ