Wyrocznia Delficka / Oracle of Delphi - zasady

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Quetzalcoatl
Posty: 353
Rejestracja: 07 cze 2012, 10:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Wyrocznia Delficka / Oracle of Delphi - zasady

Post autor: Quetzalcoatl »

Jestem po pierwszej rozgrywce i mam takie wątpliwości:
-czy można walczyć 2 razy z potworem z tej samej wyspy?
-czy po wykonaniu zadania złożenia ofiary w konkretnym kolorze można załadować na statek drugą kostkę w tym kolorze by zrealizować zadanie złożenia ofiary w dowolnym kolorze? Wydaje mi się to koniecznie zabronione, bo uniemożliwi innemu graczowi wykonanie tego zadania, bo fizycznie zabraknie kostek w tym kolorze. I analogiczna sytuacja jest z potworem.
Może gdzieś przeoczyłem zapis, że jest obowiązek walczyć z potworem / składać ofiary w różnych kolorach?
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3236
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Wyrocznia Delficka / Oracle of Delphi

Post autor: Veridiana »

Na pewno nie można białego koloru na jakimkolwiek kaflu Zeusa traktować jak jednego z pozostałych dwóch konkretnych kolorów.
dariuszkoziel
Posty: 105
Rejestracja: 18 lut 2015, 00:32
Lokalizacja: Tarnowskie Góry/ Katowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Re: Wyrocznia Delficka / Oracle of Delphi

Post autor: dariuszkoziel »

Mam wątpliwości odnośnie kafli darów po rozgrywce na dwóch.
W początkowym setupie jeden z graczy losuje które strony podwójnych kafli (potwory /dary) będą brały udział w rozgrywce a reszta graczy kopiuje jego ustawienie? Znaczy to, że wszyscy mają do złożenia po 2 dary w tych samych kolorach (+ trzeci, biały, czyli dowolny). Znaczy to także, że przy świątyniach można składać więcej niż 1 dar, bo inaczej można by uniemożliwić innym graczom wykonanie tego zadania/ zwycięstwo w grze. Czy tak jest, czy cos źle zrozumiałem w temacie ustawiania tych 4 kafli na początku?
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Wyrocznia Delficka / Oracle of Delphi

Post autor: Tomzaq »

Dobrze wszystko zrozumiałeś :D
Who is John Galt?
Posiadam
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Wyrocznia Delficka / Oracle of Delphi

Post autor: Furia »

Jakie jest zastosowanie 6 kolumienek? Nie widzę ich w spisie elementów.
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2869
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Wyrocznia Delficka / Oracle of Delphi

Post autor: crsunik »

Bo zostały dodane przez pomyłkę. Instrukcja wariantu z nimi na bgg oraz stronie polskiego wydawnictwa
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Wyrocznia Delficka / Oracle of Delphi

Post autor: Furia »

crsunik pisze:Bo zostały dodane przez pomyłkę. Instrukcja wariantu z nimi na bgg oraz stronie polskiego wydawnictwa
Oo :) dzięki.
Jeszcze jedno pytanie. Jest jakiś sensowny sposób oznaczenie kto jaki kolor posągu już wybudował itd.? Przyznam, że o ile przy pierwszym nie ma problemu to przy trzecim trochę się zamieszaliśmy, kto, co już zrobił i były wątpliwości. W instrukcji nic takiego niestety nie znaleźliśmy.
dariuszkoziel
Posty: 105
Rejestracja: 18 lut 2015, 00:32
Lokalizacja: Tarnowskie Góry/ Katowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Re: Wyrocznia Delficka / Oracle of Delphi

Post autor: dariuszkoziel »

W nagrodę za zbudowanie posągu bierzesz towarzysza w jego kolorze stąd wiesz jakiego koloru posągi budowałes.
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Wyrocznia Delficka / Oracle of Delphi

Post autor: Furia »

dariuszkoziel pisze:W nagrodę za zbudowanie posągu bierzesz towarzysza w jego kolorze stąd wiesz jakiego koloru posągi budowałes.
Dzięki! Kolega twierdził, że towarzysza wybieramy dowolnego a nie w kolorze posągu. :) Teraz wszystko jasne.
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Wyrocznia delficka [The Oracle of Delphi]

Post autor: michalldz90 »

Wczoraj zagrałem pierwszy raz w 2 osoby :) bardzo przyjemnie się grało, choć chyba za dużo wolnego miejsca było przy pełnej mapie. Czy układając ją mogę użyć mniej kafelków czy muszę wszystkie ? I kolejna rzecz jaka nas zastanawiała czy jeżeli zrealizuje cel np. na niebieski dar to znaczy , że nie moge zabrać już drugiego takiego daru, nawet jeżeli pozostał mi kafelek zeusa do zrealizowania daru w dowolnym kolorze ? Jakby to było możliwe to w sumie drugi gracz nie mógłby zrealizować swojego celu... ale chyba nie znalazłem takiej uwagi w instrukcji.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Wyrocznia delficka [The Oracle of Delphi]

Post autor: Tomzaq »

Wszystkie dary muszą być innego koloru.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Wyrocznia delficka [The Oracle of Delphi]

Post autor: ChlastBatem »

Na samym początku instrukcji, gdzie są opisane zadania Zeusa, napisane jest, że można realizować tylko w różnych kolorach. Bez powtórzeń.
Rumcajs
Posty: 160
Rejestracja: 31 sie 2012, 09:24

Re: Wyrocznia Delficka / Oracle of Delphi

Post autor: Rumcajs »

Zgodnie z instrukcją: "Karty Wyroczni używa się podobnie jak Kości z tą różnicą, że można zagrać tylko 1 kartę na turę."
Rozumiem, że jeśli jest to jedyna różnica to mogę kolor karty zmieniać za pomocą łaski, traktować jak dowolny kolor jeśli np. użyję akcji Apolla itd?
dariuszkoziel
Posty: 105
Rejestracja: 18 lut 2015, 00:32
Lokalizacja: Tarnowskie Góry/ Katowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Re: Wyrocznia Delficka / Oracle of Delphi

Post autor: dariuszkoziel »

Na 8 stronie instrukcji jest napisane, że żetonów łaski można użyć w celu zmiany koloru Kości Wyroczni, więc ja gram tak, że nie można zmienić koloru Karty Wyroczni.
Awatar użytkownika
Kasper
Posty: 210
Rejestracja: 04 gru 2010, 00:04
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Wyrocznia Delficka / Oracle of Delphi

Post autor: Kasper »

Po pierwsze z żetonami łaski jest tak jak napisał dariuszkoziel.
Po drugie w przypadku Apolla w instrukcji ( str. 8 ) jest napisane: "W tej turze możesz używać swoich Kości Wyroczni i Kart Wyroczni..."
Po trzecie jeśli używamy półboga to możemy używać Kości Wyroczni, nie ma słowa o karcie.
paczos
Posty: 17
Rejestracja: 12 lip 2014, 17:45
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Wyrocznia Delficka / Oracle of Delphi

Post autor: paczos »

Karty działają tak samo jak kości. Zawsze. Jedyna różnica to taka ze w 1 turze mozna zagrać max 1 kartę. Można wiec zgodnie z regulami obowiązującymi nasze kości zmieniać kolor karty za pomoca zetonow łask.
dariuszkoziel
Posty: 105
Rejestracja: 18 lut 2015, 00:32
Lokalizacja: Tarnowskie Góry/ Katowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Re: Wyrocznia Delficka / Oracle of Delphi

Post autor: dariuszkoziel »

Czyli niedopowiedzenie w instrukcji? Skąd masz to info?
Awatar użytkownika
Kasper
Posty: 210
Rejestracja: 04 gru 2010, 00:04
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Wyrocznia Delficka / Oracle of Delphi

Post autor: Kasper »

paczos pisze:Karty działają tak samo jak kości. Zawsze. Jedyna różnica to taka ze w 1 turze mozna zagrać max 1 kartę. Można wiec zgodnie z regulami obowiązującymi nasze kości zmieniać kolor karty za pomoca zetonow łask.
Mógłbyś podać źródło tej informacji.
paczos
Posty: 17
Rejestracja: 12 lip 2014, 17:45
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Wyrocznia Delficka / Oracle of Delphi

Post autor: paczos »

https://boardgamegeek.com/thread/165781 ... acle-cards

Wypowiada się sam tłumacz (z GER na ENG).

Poza tym jest to chyba logiczne, skoro "Oracle Cards can be used like Oracle Dice, but are limited to 1 per turn" (str 7 angielskiej instrukcji).

Zresztą byłoby to bez sensu gdyby było to zabronione (wtedy wg mnie karty straciłyby sens).
dariuszkoziel
Posty: 105
Rejestracja: 18 lut 2015, 00:32
Lokalizacja: Tarnowskie Góry/ Katowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Re: Wyrocznia Delficka / Oracle of Delphi

Post autor: dariuszkoziel »

Ok czyli najlepiej czytać niemieckie instrukcje :)
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Wyrocznia Delficka / Oracle of Delphi

Post autor: bartekb8 »

A mi się ta zasada nie podoba i według mnie jest niepotrzebnym ułatwieniem (i tak już można mieć dowolną ilość kart, więc jeszcze możliwość zmiany ich koloru to już przesada), dlatego gramy tak że nie można zmienić koloru karty Wyroczni... Mimo że oficjalnie autor potwierdził że można i że w niemieckiej wersji instrukcji jest to wyszczególnione.

A mam głupie pytanie odnośnie zasady: "Każdą akcję należy przeprowadzić do końca przed przystąpieniem do kolejnej akcji (str.10)". Rozumiem przykład z potworem, ale chodzi o to że nie bardzo wiem jakby ta zasada miała się odnosić do innych akcji?
Oczywiście można użyć 3 kości i ewentualnie karty Wyroczni żeby wykonać kilka pełnych ruchów pod rząd lub poprzedzielanych innymi akcjami, prawda? Ja tak to widzę, bo w instrukcji nie jest napisane że jesteśmy ograniczeni tylko do jednego rodzaju akcji na turę.
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3341
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1960 times

Re: Wyrocznia Delficka / Oracle of Delphi

Post autor: Ardel12 »

bartekb8 pisze:A mi się ta zasada nie podoba i według mnie jest niepotrzebnym ułatwieniem (i tak już można mieć dowolną ilość kart, więc jeszcze możliwość zmiany ich koloru to już przesada), dlatego gramy tak że nie można zmienić koloru karty Wyroczni... Mimo że oficjalnie autor potwierdził że można i że w niemieckiej wersji instrukcji jest to wyszczególnione.

A mam głupie pytanie odnośnie zasady: "Każdą akcję należy przeprowadzić do końca przed przystąpieniem do kolejnej akcji (str.10)". Rozumiem przykład z potworem, ale chodzi o to że nie bardzo wiem jakby ta zasada miała się odnosić do innych akcji?
Oczywiście można użyć 3 kości i ewentualnie karty Wyroczni żeby wykonać kilka pełnych ruchów pod rząd lub poprzedzielanych innymi akcjami, prawda? Ja tak to widzę, bo w instrukcji nie jest napisane że jesteśmy ograniczeni tylko do jednego rodzaju akcji na turę.
Zapis ten też ma wyłączyć możliwość ruchu np o 2 z 3 pól, wykonanie jakiejś akcji, a potem kontynuowanie ruchu.
grucha
Posty: 362
Rejestracja: 08 paź 2006, 08:18
Lokalizacja: Szamotuły, k/Poznania
Has thanked: 14 times
Been thanked: 5 times

Re: Wyrocznia delficka [The Oracle of Delphi]

Post autor: grucha »

Rozpakowałem dziś grę i przeczytałem instrukcję i nie mogę dojść do czego są te małe filary/kolumny w 6 kolorach, spis komponentów instrukcji nie zawiera informacji na ten temat.

https://www.boardgamegeek.com/image/3374868/grucha

No i trafił mi się felerny klocek potwora a właściwie to pół klocka, można to jakoś wymienić ?
Pochodzenie człowieka od małpy jest prywatną sprawą każdego z nas.
cyberowca
Posty: 117
Rejestracja: 17 lut 2014, 12:27
Lokalizacja: Płońsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Wyrocznia delficka [The Oracle of Delphi]

Post autor: cyberowca »

Instrukcję do kolumn znajdziesz na stronie wydawnictwa.
grucha
Posty: 362
Rejestracja: 08 paź 2006, 08:18
Lokalizacja: Szamotuły, k/Poznania
Has thanked: 14 times
Been thanked: 5 times

Re: Wyrocznia delficka [The Oracle of Delphi]

Post autor: grucha »

Ok, wszystko juz jasne, dzieki. Nie wpadłem na to żeby tam zajrzeć.
Pochodzenie człowieka od małpy jest prywatną sprawą każdego z nas.
ODPOWIEDZ