Scythe - zasady i pytania

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Padre_W_stare_konto
Posty: 165
Rejestracja: 14 lis 2015, 20:17
Kontakt:

Re: Scythe

Post autor: Padre_W_stare_konto »

traxek pisze:Nie rozumiem do końca - jaka jest różnica???
Czy chodzi o to, że gracze kolejno muszą wykonać akcje z jednego pola, potem z drugiego, następnie z 3-ego i potem na końcu z 4-ego pola. I potem znowu wybiera jakieś innego pole (to jest kolejna tura) tak?
Gracz Roswencji może np. zrobić ruch, potem np. produkcje i znowu w następnym wykonać np. ruch ponownie, gdzie inny gracz już nie może wykonać?
Wow to rozmowa na serio a nie trolling? Popatrz na jakąś rozgrywkę i zasady są już filmiki po polsku.
Zasada jest taka że na planszy akcji masz cztery sekcje każda sekcja ma akcje górną i dolną. I wybierasz w swojej turze jedną dowolną SEKCJE i robisz z niej dowolne akcje (tylko górną, tylko dolną albo i górną i dolną) I to koniec tury. Potem kolejni gracze. I jeśli grasz Roswiecją to w kolejnej turze możesz wybrać tą samą SEKCJE i znów wykonać z niej akcje, a pozostałe frakcje MUSZĄ wybierać inną sekcje niż w turze poprzedniej.

Qrde prościej się chyba nie da.
traxek
Posty: 104
Rejestracja: 16 sty 2010, 12:36
Lokalizacja: Warszawa

Re: Scythe

Post autor: traxek »

Przepraszam, ale "ciągne" ten temat, bo nikt mi nie odpowiedział na moją wątpliwość.
Jeżeli grając Roswencją mogę zrobić akcje z tej samej SEKCJI to mogę zrobić ponownie te same akcje, czy nie? Bo mi napisali na początku, że nie (albo, że nie "tylko" tą samą akcje, ale może być oprócz tego inna :-)). Z tego co mi napisał P. Szwanke, to tak.
Zilustruje to przykładem: Jeżeli w danej SEKCJI mam przykładowo np. produkcje (górna akcja) i np. rekrutacja (dolna akcja). Grając Roswencją stawiam na tym polu (SEKCJI) i robię górną akcje produkcji. W kolejnej turze jeżeli mogę wybrać tą samą SEKCJE to widać z tego mogę wybrać albo znów produkcje albo zrobić rekrutacje albo obie akcje albo nic.
Moje pytanie dotyczyło tylko czy w tej samej SEKCJI Roswencja może wybierać akcje cały czas, aż mu się nie znudzi :-). Czy wybiera jeszcze raz akcje z tej SAMEJ SEKCJI i potem powinienem zmienić na inną SEKCJE. Z tego co mi napisał P. Szwanke rozumiem, że gram ile chce. Mam nadzieje, że teraz jest to jasne :-).

Jeszcze jedna sprawa. Atakuje mecha przeciwnika swoją postacią i mechem. Czy ilość mechów i postaci wpływa na walkę, czy nie? Przykładowo walczę swoją postacią przeciwko mechowi i jak przegram to potem walczy z nim mój mech. Czy jest tylko jest jedna walka i przegrany wraca do bazy?
ulusiek
Posty: 84
Rejestracja: 25 kwie 2011, 15:30
Has thanked: 9 times

Re: Scythe

Post autor: ulusiek »

traxek pisze:Przepraszam, ale "ciągne" ten temat, bo nikt mi nie odpowiedział na moją wątpliwość.
Jeżeli grając Roswencją mogę zrobić akcje z tej samej SEKCJI to mogę zrobić ponownie te same akcje, czy nie? Bo mi napisali na początku, że nie (albo, że nie "tylko" tą samą akcje, ale może być oprócz tego inna :-)). Z tego co mi napisał P. Szwanke, to tak.
Zilustruje to przykładem: Jeżeli w danej SEKCJI mam przykładowo np. produkcje (górna akcja) i np. rekrutacja (dolna akcja). Grając Roswencją stawiam na tym polu (SEKCJI) i robię górną akcje produkcji. W kolejnej turze jeżeli mogę wybrać tą samą SEKCJE to widać z tego mogę wybrać albo znów produkcje albo zrobić rekrutacje albo obie akcje albo nic.
Moje pytanie dotyczyło tylko czy w tej samej SEKCJI Roswencja może wybierać akcje cały czas, aż mu się nie znudzi :-). Czy wybiera jeszcze raz akcje z tej SAMEJ SEKCJI i potem powinienem zmienić na inną SEKCJE. Z tego co mi napisał P. Szwanke rozumiem, że gram ile chce. Mam nadzieje, że teraz jest to jasne :-).

Jeszcze jedna sprawa. Atakuje mecha przeciwnika swoją postacią i mechem. Czy ilość mechów i postaci wpływa na walkę, czy nie? Przykładowo walczę swoją postacią przeciwko mechowi i jak przegram to potem walczy z nim mój mech. Czy jest tylko jest jedna walka i przegrany wraca do bazy?
Twoje pytania świadczą o tym, że nie czytasz instrukcji.

W swojej turze możesz wybrać JEDNĄ SEKCJĘ i zagrać TYLKO RAZ akcję górną i/lub dolną. W następnej turze musisz wybrać już INNĄ SEKCJĘ. Grając frakcją Roswiecji, co turę możesz wybrać TĄ SAMĄ SEKCJĘ, ale nadal możesz wykonać TYLKO RAZ akcję górną i/lub dolną.
Przykład jak grasz Roswiecją:
Masz planszę z 4 sekcjami:
1. Produkcja/Ulepszenie
2. Ruch/Mech
3. Handel/Budowanie
4. Wzmocnienie/Rekrutacja

W pierwszej turze wybierasz sekcję 3 i handlujesz oraz budujesz młyn. W drugiej turze wybierasz sekcję 2 i ruszasz się oraz rozmieszczasz mecha. W trzeciej turze znów decydujesz się na sekcję 2, ale tylko się ruszasz (mógłbyś też rozmieścić mecha, ale nie masz surowców). W czwartej turze wybierasz sekcję 1... itd.
Inne frakcje nie mogłyby w trzeciej turze wybrać sekcji 2, bo już ją wybrały w poprzedniej turze.

Co do walki, to każda postać/mech to jedna karta walki. W opisanej przez Ciebie sytuacji gracz atakujący postacią i mechem używa dwóch kart walki, natomiast gracz broniący się jedynie mechem może użyć tylko jednej karty walki. Odbywa się tylko JEDNA walka.
traxek
Posty: 104
Rejestracja: 16 sty 2010, 12:36
Lokalizacja: Warszawa

Re: Scythe

Post autor: traxek »

Dzięki bardzo za pomoc.
Czytałem instrukcje, jednak te szczegóły mi uciekły z głowy - nie doczytałem dokładnie :-).
Podam przykład z wczorajszej rozgrywki.
Kolega grał frakcją Roswicja. W pierwszej turze zrobił ruch. W drugiej produkcje. Produkował surowiec i robotnika w wiosce. W trzeciej znów produkcje (zwiększając liczbę robotników i surowców). W kolejnej turze znów zrobił produkcje (przez co wprowadził wszystkich robotników na planszę). Tym sposobem zarobił gwiazdkę oraz zrobił swój tajny cel - czyli druga gwiazdkę. Pytanie czy mógł tak zrobić???
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Odp: Scythe

Post autor: Lothrain »

Oczywiscie mogl.
Awatar użytkownika
hamish
Posty: 543
Rejestracja: 31 paź 2014, 19:49
Has thanked: 251 times
Been thanked: 112 times

Re: Odp: Scythe

Post autor: hamish »

Lothrain pisze:Oczywiscie mogl.
Dla ścisłości - Roswiecja ma możliwość wykonywania tych samych akcji ponownie.
Crivens! Whut aboot us, ye daftie!?
Sprzedam
Kupię
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Scythe

Post autor: Lothrain »

hamish pisze:Dla ścisłości - Roswiecja ma możliwość wykonywania tych samych akcji ponownie.
I to wielokrotnie, nawet w nieskończoność, jeśli ma ochotę wykonywać tylko jedną/dwie akcje przez cała grę. Sensu w tym za grosz, ale możliwość mają.
Salvadore21

Re: Scythe

Post autor: Salvadore21 »

mam pytanie dotyczące gry SOLO i karty "spotkanie/fabryka"

w sumie to jej nie rozumiem.
Czy ktoś może mi ją wytłumaczyć łopatologicznie;)?

Chodzi mi o "dozwolone heksy" i "wybierz heks docelowy"

co najpierw? i jak?

pytanie lamerskie, ale nie kumam ;)
Skiborg
Posty: 60
Rejestracja: 01 gru 2014, 19:19
Been thanked: 1 time

Re: Scythe

Post autor: Skiborg »

Salvadore21 pisze:mam pytanie dotyczące gry SOLO i karty "spotkanie/fabryka"

w sumie to jej nie rozumiem.
Czy ktoś może mi ją wytłumaczyć łopatologicznie;)?

Chodzi mi o "dozwolone heksy" i "wybierz heks docelowy"

co najpierw? i jak?

pytanie lamerskie, ale nie kumam ;)
To może spróbuję:

Dozwolone heksy:

- "W sąsiedztwie dowolnej jednostki automy" = w sąsiedztwie heksa ze znacznikiem spotkania lub heksa fabryki, Automa ma jakąkolwiek jednostkę. (sąsiedztwem również jest heks, na którym jest jakaś jednostka - dlatego "dozwolonym heksem" jest również heks spotkania/Fabryki, na którym stoi robotnik Automy. I tylko robotnik, bo kolejne warunki są poniżej opisane)

wtedy masz (Automa ma) dwie możliwości:
ruch postaci na ---> Fabryka (jeśli automa nie ma karty fabryki) lub
ruch postaci na ---> Heks ze znacznikiem spotkania

Podnosisz Postać (pamiętaj, że jeśli Automa ma TYLKO postać w sąsiedztwie heksa z Fabryką/z żetonem spotkania, to podnosząc ją, już nie będziesz miał żadnych jednostek w sąsiedztwie, więc ten ruch będzie niedozwolony!).

Wybierz terytorium docelowe:

Spośród tych heksów (powyżej opisanych), jeśli Automa ma jednostkę w sąsiedztwie heksa z żetonem spotkania i inną jednostkę w sąsiedztwie Fabryki, to pierwszeństwo ruchu Postaci Automy wybierane jest wejście Postacią na heks Fabryki (jeśli Automa jeszcze tam nie była i nie pobrała jakiejś losowej karty Fabryki). Jeśli Automa już stamtąd kartę "zawinęła" bo już odwiedziła Fabrykę swoją postacią, to wtedy bierzesz pod uwagę tylko heksy spotkań. Czyli ruch postacią Automy na Fabrykę w celu pobrania karty Fabryki, właściwie możesz zrobić tylko raz.

Dodatkowo spośród powyższych możliwych heksów, musisz wybrać taki, na którym:
- nie ma mechów automy
- nie ma jednostek przeciwnika (czyli Twoich)

Rozstrzygnięcia - jeśli układ na planszy jest taki, że automa, ma możliwość położenia Postaci na np. więcej niż jednym heksie z żetonem spotkania, np. w sąsiedztwie trzech różnych heksów z żetonami spotkań ma swoje jednostki, to wybierasz ten heks, który:
1. znajduje się najbliżej Fabryki (liczysz heksy od żetonu spotkania do heksa fabryki)
2. Jeśli dwa heksy znajdują się w takiej samej odległości - wybierasz ten, który napotkasz jako pierwszy, przemierzając palcem po mapie heksy w poziomie zaczynając od pierwszego heksa najwyżej po lewej (jakbyś czytał książkę ;)

Podsumowując:

1. wyciągnąłeś kartę na której masz ruch postacią
2. szukasz wszystkich heksów z żetonami spotkań + heks Fabryka
3. patrzysz, czy w sąsiedztwie któregokolwiek z nich Automa ma jakąś jednostkę (interesują Cię tylko heksy spełniające ten warunek)
4. eliminujesz te, na których są mechy Automy lub jest jakakolwiek jednostka gracza (Twoja)
5. podnosisz postać
6. jeśli nadal masz heksy spełniające powyższe podpunkty, to:
a) Jeśli tylko w sąsiedztwie Fabryki Automa ma jednostki - kładziesz Postać Automy na Fabryce, jeśli jeszcze nie zabrała stamtąd karty Fabryki. Jeśli zabrała, to ruch niedozwolony
b) Jeśli tylko w sąsiedztwie heksów z żetonem spotkania Automa ma jednostki, to wybierasz heks ze spotkaniem najbliższy Fabryce, lub jeśli dwa lub więcej w tej samej odległości od Fabryki - wybierasz ten z nich na który natrafisz jako pierwszy "przeczesując" heksy rzędami od góry z lewej na prawo
c) jeśli Automa ma jednostki w sąsiedztwie i Fabryki i Heksa ze spotkaniem - wybierasz Fabrykę (pod warunkiem, że jeszcze tam nie była postać Automy, w przeciwnym razie wybierasz Heks ze spotkaniem).
7. w zależności czy postać trafiła na heks Fabryki czy heks z żetonem spotkania: losowo usuwasz z talii kart Fabryki jedną kartę lub odrzucasz z planszy żeton spotkania.

Mam nadzieję, że jaśniej napisałem niż w instrukcji ;)
Salvadore21

Re: Scythe

Post autor: Salvadore21 »

SUPER.

bardzo dziękuję za wyczerpujące tłumaczenie;)
Awatar użytkownika
Smoku
Posty: 464
Rejestracja: 17 lut 2006, 17:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Scythe

Post autor: Smoku »

Wczoraj wieczorem zrobiłem pierwszą przymiarkę do "automy" i mam problem z kartami. Może to późna pora ale nie bardzo mogłem pojąć zasady działania kart podczas jednej tury.
Czy ?
1. wykonuję po kolei wszystkie opcje od góry do połowy karty
2. opcje w nawiasie z symbolem "nacji - automy" wykonujemy dodatkowo.
3. jest zasada wprowadzania mechów np. od lewej do prawej czy dowolnie.
4. symbol na karcie : mech i coś w czarnym kółku - pozwala na wprowadzenie mecha lub robotnika.
Skiborg
Posty: 60
Rejestracja: 01 gru 2014, 19:19
Been thanked: 1 time

Re: Scythe

Post autor: Skiborg »

Smoku pisze:Wczoraj wieczorem zrobiłem pierwszą przymiarkę do "automy" i mam problem z kartami. Może to późna pora ale nie bardzo mogłem pojąć zasady działania kart podczas jednej tury.
Czy ?
1. wykonuję po kolei wszystkie opcje od góry do połowy karty
2. opcje w nawiasie z symbolem "nacji - automy" wykonujemy dodatkowo.
3. jest zasada wprowadzania mechów np. od lewej do prawej czy dowolnie.
4. symbol na karcie : mech i coś w czarnym kółku - pozwala na wprowadzenie mecha lub robotnika.

1. tak (opisane na stronie 4 instrukcji Automy - "wykonaj aktywny plan" + "zaktualizuj tor gwiazdek") czyli w zależności od tego czy robisz plan I czy już II - wykonujesz to co jest możliwe dla planu I - z zielonym tłem + aktualizacja toru gwiazdek. Lub dla planu II - możliwe akcje z czerwonym tłem + aktualizacja toru gwiazdek.
2. tak i nie - Na polach zysku automy nawias to dodatkowa opcja z tego pola tylko dla danej frakcji. W przeciwnym razie nie miałyby sensu symbole np zysku automu: "(KRYM - zysk monety) moneta". W tym przypadku KRYM bierze dwie monety. Pozostałe frakcje jedną. Jeśli założeniem byłoby, że tylko KRYM ma możliwość wzięcia monety, to nie byłoby sensu wstawianie osobnego symbolu monety (możliwe dla wszystkich frakcji).
Nie - dla akcji ruchu - w tym przypadku pewności nie mam, ale z uwagi na to, że poszczególne możliwe akcje ruchu są oddzielone ukośnikiem i wykonuje się jedną z nich jeśli jest możliwa, to moim zdaniem, dana frakcja (w nawiasie) jako jedyna rozpatruje taki ruch i jeśli jest możliwy to go wykonuje i koniec. Jeśli ten ruch z nawiasu nie jest możliwy - sprawdza dalej.
3. dowolnie - 15 strona zwykłej instrukcji - "Rozmieszczenie"
4. coś w czarnym kółku - to postać :) - opisane na stronie 8 instrukcji Automy (zyski automy (krok 2B). Wprowadzasz Postać do bazy automy z planszetki automy. Jeśli postać już masz wprowadzoną, wprowadzasz mecha (jeśli jeszcze jakiś jest możliwy do wprowadzenia z planszetki automy).
Awatar użytkownika
Smoku
Posty: 464
Rejestracja: 17 lut 2006, 17:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Scythe

Post autor: Smoku »

Dzięki wielkie, zwłaszcza za ad.4 zupełnie mi umknęło, że "automa" nie ma od początku postaci w bazie :).
Może ma ktoś ochotę zrobić podcast rozgrywki solo ?
nielot2
Posty: 19
Rejestracja: 25 sty 2015, 14:10
Lokalizacja: Kąty Wrocławskie

Re: Scythe

Post autor: nielot2 »

Cześć
szybkie pytanie - zbudowałem mecha "szybkość", ruch mam standardowy.
I mogę:
a) Jedną jednostkę przemieścić o dwa pola. Drugiej jednostki już nie mogę ruszyć;
b) Jedną jednostkę przemieścić o dwa pola. Drugą tylko o jedno.
c) Dwie jednostki mogę przemieścić o dwa pola.
Marcin
Awatar użytkownika
malekith_86
Posty: 791
Rejestracja: 11 kwie 2016, 14:25
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Scythe

Post autor: malekith_86 »

nielot2 pisze:Cześć
szybkie pytanie - zbudowałem mecha "szybkość", ruch mam standardowy.
I mogę:
a) Jedną jednostkę przemieścić o dwa pola. Drugiej jednostki już nie mogę ruszyć;
b) Jedną jednostkę przemieścić o dwa pola. Drugą tylko o jedno.
c) Dwie jednostki mogę przemieścić o dwa pola.

mecha i bohatera możesz przemieszczać po tym ulepszeniu o 2 pola, robotników ten bonus nie dotyczy
więc
trochę zmodyfikowane C
możesz ruszyć mecha i mecha o dwa pola każdego
lub
mecha i bohatera o dwa pola każdego
lub
mecha/bohatera o dwa pola i robotnika o jedno pole
lub
2 robotników o 1 pole każdego
Salvadore21

Re: Scythe

Post autor: Salvadore21 »

Oczywiście możesz też załadować robotnika na mecha, ruszyć mechem o 2 pola, a potem tym przewiezionym robotnikiem o jeszcze jedno pole :-)
osa1908
Posty: 260
Rejestracja: 15 maja 2016, 15:42
Has thanked: 88 times
Been thanked: 11 times

Re: Scythe

Post autor: osa1908 »

paytanie do kart budowli liczba spotkan przyleglych do budowli.jest napisane ze terytoria oddzielone rzekami nie sa przylegle to jak moge zdobyc wiecej niz 6 zlota to nie jest mozliwe tym bardziej ze kazde spotkanie liczone jest raz?
Awatar użytkownika
michal2014
Posty: 273
Rejestracja: 08 lut 2014, 15:37
Lokalizacja: Piaseczno koło Warszawy
Has thanked: 11 times
Been thanked: 15 times

Re: Scythe

Post autor: michal2014 »

osa1908 pisze:paytanie do kart budowli liczba spotkan przyleglych do budowli.jest napisane ze terytoria oddzielone rzekami nie sa przylegle to jak moge zdobyc wiecej niz 6 zlota to nie jest mozliwe tym bardziej ze kazde spotkanie liczone jest raz?
Jeżeli dobrze zrozumiałem, to chodzi ci o podlicznanie za te duże żetony bonusów z budowli.
Tak jest opisana "karta" o którą pytasz w intrukcji.
"Liczba spotkań przyległych
do twoich budowli. Każde
spotkanie liczone jest tylko
raz. Nie ma znaczenia, czy
znaczniki spotkań są nadal
na planszy, czy nie. Rzeki
nie przerywają przyległości."

Myślę, że teraz już jest jasne.
;-)
_______________________________________
Michał
Moje Gry
Mój Archiwalny wątek sprzedażowy
Salvadore21

Re: Scythe

Post autor: Salvadore21 »

A jak podejdziecie do tego?

W zasadach nie jest to jednoznacznie uregulowane.

Mój mech niesie 2 jednostki robotników. Wchodzę na heks mechem przeciwnika. Przegrywam. Mech i robotnicy muszą wycofać się do bazy, czy przeciwnik traci 2 popularności?
Awatar użytkownika
michal2014
Posty: 273
Rejestracja: 08 lut 2014, 15:37
Lokalizacja: Piaseczno koło Warszawy
Has thanked: 11 times
Been thanked: 15 times

Re: Scythe

Post autor: michal2014 »

1. zaczynasz bitwę.
2. Jeżeli wygrasz, mech przeciwnika wraca do bazy.
3. jeżeli przegrasz, twoi robotnicy i mech wracają, ale przeciwnik nie traci popularności,
bo to ty zaatakowałeś.
_______________________________________
Michał
Moje Gry
Mój Archiwalny wątek sprzedażowy
Padre_W_stare_konto
Posty: 165
Rejestracja: 14 lis 2015, 20:17
Kontakt:

Re: Scythe

Post autor: Padre_W_stare_konto »

Instrukcja strona 23 sekcja "Zwycięzca...
...Jeżeli zwycięzca był stroną atakującą, traci 1 popularności za każdego robotnika..."

Moje gry na BGG
Salvadore21

Re: Scythe

Post autor: Salvadore21 »

Faktycznie...
Na początkowych stronach nie było to wyjaśnione.

Pozdrawiam
Salvadore21

Re: Scythe

Post autor: Salvadore21 »

czy w wersji Solo automa zaczyna grę z 2 robotnikami na mapie i postacią?
Nie ogarniam totalnie gry solo...

Jest tu jakiś yuotuber ?
Albo ktoś jest z Warszawy i ma ochotę na partię na "lighcie" :)?
Skiborg
Posty: 60
Rejestracja: 01 gru 2014, 19:19
Been thanked: 1 time

Re: Scythe

Post autor: Skiborg »

Salvadore21 pisze:czy w wersji Solo automa zaczyna grę z 2 robotnikami na mapie i postacią?
tak.

Tu masz tutorial gry solo (po angielsku).

https://www.youtube.com/watch?v=u3JENHla9_Y&t=244s
Ostatnio zmieniony 03 mar 2017, 17:39 przez Skiborg, łącznie zmieniany 1 raz.
Padre_W_stare_konto
Posty: 165
Rejestracja: 14 lis 2015, 20:17
Kontakt:

Re: Scythe

Post autor: Padre_W_stare_konto »

Salvadore21 pisze:ktoś jest z Warszawy i ma ochotę na partię na "lighcie" :)?
Spod Warszawy, ale Kosę bardzo chętnie zagram, bo na głodzie jestem, figsy się malują i nie mam jak grać :-)

Moje gry na BGG
ODPOWIEDZ