Capital - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
kinggha
Posty: 1
Rejestracja: 22 sie 2010, 14:14
Lokalizacja: Kraków

Capital - pytania o zasady

Post autor: kinggha »

Mam pytanie dotyczące kamieni milowych. Instrukcja mówi, że "Jeśli kilku graczy w jednakowym stopniu spełnia warunki budowy kamienia milowego, porównujecie pieniądze. Żeton zdobywa ten, kto posiada ich mniej. Jeśli to nie przyniesie rozstrzygnięcia porównujecie punkty zwycięstwa. " Czy to oznacza, że w przypadku remisu w pieniądzach, kamień milowy powinna otrzymać osoba, która ma mniej punktów zwycięstwa?
Awatar użytkownika
Granna
Posty: 103
Rejestracja: 16 wrz 2015, 09:39
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Capital

Post autor: Granna »

Tak jest.

Najpierw kto najlepiej spełnił wytyczne (np: najwięcej obszarów mieszkalnych), w przypadku remisu - kto ma mniej pieniędzy, a gdyby dalej był remis - kto ma mniej punktów zwycięstwa.
www.granna.pl
sklep.granna.pl
facebook.com/grannagry
wiadrooleju
Posty: 33
Rejestracja: 11 lip 2012, 21:13
Lokalizacja: Nowy Wiśnicz/Bochnia

Re: Capital

Post autor: wiadrooleju »

Hej. Wczoraj zagraliśmy pierwszy raz w składzie dwuosobowym (żona +ja). Gra bardzo nam się spodobała gdyż trzyma w napięciu do samego końca. W trakcie partyjki pojawiło się kilka wątpliwości, które udało się rozwiać zerkając do instrukcji. Mamy obecnie jeszcze jedno pytanie, a mianowicie czy świeżo pozyskany kafelek kamienia milowego można odrzucić i uzyskać za to monety? Pozdrawiam. Michał
Awatar użytkownika
amras
Posty: 107
Rejestracja: 18 gru 2014, 19:16
Kontakt:

Re: Capital

Post autor: amras »

Odrzucić za pieniądze nie można, nie ma na nich wydrukowanej wartości w monetach :)
wiadrooleju
Posty: 33
Rejestracja: 11 lip 2012, 21:13
Lokalizacja: Nowy Wiśnicz/Bochnia

Re: Capital

Post autor: wiadrooleju »

Odrzucić za pieniądze nie można, nie ma na nich wydrukowanej wartości w monetach :)
No ale przecież jak się odrzuca to niezależnie od wartości na kafelku dostaje się z banku 3 monety, no chyba ze ma się "Kolumnę Zygmunta" wtedy 5 monet. A co jeśli nie mam gdzie wybudować kamienia milowego? Czy muszę go koniecznie wówczas gdzieś umieścić w dzielnicy np. zabudować inny kafelek? Czy może mimo, że mi się należy kamień milowy to mogę z niego zrezygnować i nie otrzymać za to monet?
Awatar użytkownika
Granna
Posty: 103
Rejestracja: 16 wrz 2015, 09:39
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Capital

Post autor: Granna »

Kamienia milowego nie można odrzucić za 3 (lub 5) monet.

Odrzucać można tylko w ramach normalnej akcji - tak więc budujemy kafelek lub go odrzucamy.
www.granna.pl
sklep.granna.pl
facebook.com/grannagry
ostoja
Posty: 213
Rejestracja: 22 sty 2016, 18:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Capital

Post autor: ostoja »

Mam pytanie dotyczące kamienia milowego "Filtry": gramy w 2 osoby, obie mają po jednym obszarze typu park, natomiast park jednego z graczy ma większą powierzchnię. Czy wtedy kamień milowy wygrywa gracz z większym parkiem czy decyduje tie-break pieniężny lub dalej punktowy?
szympansica
Posty: 11
Rejestracja: 09 paź 2010, 20:30

Re: Capital

Post autor: szympansica »

hej, mam pytanie dotyczące płytki Łazienki, pozwalającej na punktowanie dwóch parków
czy powinnam liczyć obszary mieszkalne
- osobno dla kazdego parku np 2 om=2pkt + 3om=3pkt => suma 5pkt
- sumować, czyli 5om = 7pkt
Awatar użytkownika
eltadziko
Posty: 360
Rejestracja: 18 lis 2014, 22:05
Lokalizacja: Oława
Has thanked: 123 times
Been thanked: 79 times

Re: Capital

Post autor: eltadziko »

szympansica pisze: 12 kwie 2020, 17:48 hej, mam pytanie dotyczące płytki Łazienki, pozwalającej na punktowanie dwóch parków
czy powinnam liczyć obszary mieszkalne
- osobno dla kazdego parku np 2 om=2pkt + 3om=3pkt => suma 5pkt
- sumować, czyli 5om = 7pkt
Punktujesz dwa parki osobno, tak więc dla każdego z nich osobno patrzysz ile jest punktów za osiedla mieszkaniowe obok.
Awatar użytkownika
krisow
Posty: 378
Rejestracja: 01 maja 2006, 23:37
Has thanked: 17 times
Been thanked: 64 times

Re: Capital

Post autor: krisow »

Myślę, że za każdy park liczysz osobno. Instrukcja mówi o punktach za dwa wybrane parki. Punktujesz za jeden, a potem za drugi. Nie sądzę, żeby intencją autora było sumowanie obszarów mieszkalnych za całość. Zresztą jak liczyć obszar mieszkalny, który graniczy z dwoma parkami? Jako jeden czy jako dwa? Jeżeli liczysz parki osobno nie ma problemu.

PS. Bardzo dobra gra, dobrze, że jeszcze ktoś w to gra :)
Awatar użytkownika
roadrunner
Posty: 536
Rejestracja: 22 sie 2013, 12:30
Has thanked: 261 times
Been thanked: 274 times

Re: Capital

Post autor: roadrunner »

Sprawdzałem to kiedyś i też liczę dzielnice osobno dla parków. W ten sposób dzielnica/dzielnice graniczące z dwoma parkami zapunktują 2 razy.

Zgadzam się, że gra znakomita :)
Mam | Mogę zagrać | Udane transakcje: 100+ na forum, 6 na FB
Hejtowałem Kaskadię przed tym, jak się opamiętaliście. ;)
Sprzedam: dobre gry @Dział Handlu | Kupię: Tokaido: Rozdroża i inne @Kupię
100P |> Moje top
rutra1992
Posty: 432
Rejestracja: 18 lis 2018, 22:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 113 times

Re: Capital

Post autor: rutra1992 »

Po kilkunastu partiach naszło mnie pytanie - czy kamień milowy "metro" jest traktowany jako środek transportu? Do tej pory graliśmy, że nie (natomiast przy np dwrocu centralnym zakładalismy że tak, bo tam jest ten symbol nadrukowany, ale w opisie zadnego z tych kafelkow nie ma o tym mowy).
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2017
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1492 times
Been thanked: 1142 times

Re: Capital

Post autor: Bruno »

Jeśli kafel nie ma ikony "transportu" (nie pamiętam, czy ten konkretny ma), to oczywiście nie można go traktować w ten sposób.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
rutra1992
Posty: 432
Rejestracja: 18 lis 2018, 22:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 113 times

Re: Capital

Post autor: rutra1992 »

Bruno pisze: 16 lip 2022, 20:17 Jeśli kafel nie ma ikony "transportu" (nie pamiętam, czy ten konkretny ma), to oczywiście nie można go traktować w ten sposób.
Wydaje mi się że nie ma (tj. Na kaflu pojawia się ta ikona, ale raczej tylko jako warunek punktowania, tj za sąsiadujące z tą ikona). Czyli by wychodziło że dobrze grałem, dzięki!
ODPOWIEDZ