Posiadłość Szaleństwa - Druga Edycja - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Posiadłość Szaleństwa - Second Edition

Post autor: sirafin »

Zdolność na żetonie działa cały czas, potwór przejdzie przez ścianę, jeśli to najkrótsza droga.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Gio
Posty: 15
Rejestracja: 23 lis 2011, 16:40

Poruszanie się stworów

Post autor: Gio »

Jeżeli potwór ma poruszyć się do najbliższego badacza, a między nim a badaczem nie ma kafelka planszy to rozumiem że porusza się okrężną drogą ?
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Posiadłość Szaleństwa - Second Edition

Post autor: sirafin »

Tak. Potwory nie odkrywają kafelków.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
żagiel
Posty: 165
Rejestracja: 12 lis 2015, 21:40

Re: Posiadłość Szaleństwa - Second Edition

Post autor: żagiel »

Graliśmy już ze 2 razy w 1 scenariusz ale wczoraj zagraliśmy po raz 1 w więcej niż 2 osoby i pojawiły się 2 dziwne sytuacje.
Ja zostałem obłąkanym piromanem i wszystko podpalałem ale jak to zaznaczyć w aplikacji? W menu jest opcja podpal ale po jej kliknięciu nic się nie działo. Podpalenie się zaznacza jakoś w aplikacji? Czy jak podpaliłem jakiś obszar to byłem na podpalonym obszarze to dostaję obrażenie?
Następną sytuacją było pojawienie się 2 tych samych przedmiotów unikatowych ale powinny je dostać 2 różne osoby. Jest to możliwe czy my może już coś źle przeczytaliśmy (z uwagi na późną porę). Dokładnie było tak, że w którymś momencie 1 z graczy dostał unikatowy przedmiot x a przed samym końcem 2 gracz miał otrzymać ten sam przedmiot unikatowy...
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Posiadłość Szaleństwa - Second Edition

Post autor: sirafin »

Aplikacja nie wie, gdzie są żetony i figurki, bo nie jest jej to potrzebne. Po włączeniu opcji "Podpalanie" aplikacja będzie po prostu przypominać o rozprzestrzenianiu się ognia w fazie mitów (i możliwe że będzie wtedy odpalać jakieś wydarzenia związane z płonącymi polami?).

Podpalając lub skutecznie gasząc swoje pole, nie otrzymujesz jeszcze obrażeń. Obrażenia otrzymujesz, jeśli twoje pole się pali w momencie, kiedy zaczynasz akcję i nadal się pali, kiedy kończysz akcję.

Nie powinno być sytuacji, że jakiś przedmiot jest znajdowany więcej niż raz (chyba że występuje w kilku egzemplarzach np. Groteskowy kamień). Najprawdopodobniej coś źle przeczytaliście, ewentualnie to jakiś błąd aplikacji, jednak do tej pory nie widziałem, żeby ktoś zgłaszał podobny problem.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
żagiel
Posty: 165
Rejestracja: 12 lis 2015, 21:40

Re: Posiadłość Szaleństwa - Second Edition

Post autor: żagiel »

Czyli dobrze w sumie zagraliśmy z tym ogniem.
Dopiero później sobie pomyślałem, że pewnie coś źle zrozumieliśmy albo przeczytaliśmy ale już było za późno. Szkoda trochę bo 1 gracz mógł wygrać a tak musiał się cofać po potrzebny przedmiot
zlamandy
Posty: 29
Rejestracja: 24 sty 2013, 14:07

Re: Posiadłość Szaleństwa - Second Edition

Post autor: zlamandy »

Aplikacja android nie dziala na urzadeniu ferguson ariva 4k pod androidem 5, wyswietla sie ekran "this application requires the board game mensions of madness second edition" i żadne klikanie przesuwanie nie działa nic sie nie da zrobić. POMOCY

( gra za takie pieniadze chyba powinna działać, bo teraz wychodzi na to że mam bezużyteczny kawałek kartonu)
Etain
Posty: 43
Rejestracja: 25 paź 2016, 05:36

Re: Posiadłość Szaleństwa - Second Edition

Post autor: Etain »

Witam
Po weekendowym graniu nasunęło się kilka pytań. Może ktoś da rade pomóc.

1. Sytuacja taka, że badacz ma "unieruchomiony" i stoi na tym samym polu co potwór i dodatkowo to pole się pali. I teraz tak, pierwszą aktywacją badacz atakuje potwora i go zabija. Za ogień dostaje 1 obrażenie. I teraz pytanie czy drugą aktywacją nie robiąc nic również dostane kolejne 1 obrażenie za ogień. Chodzi mi o to czy "nie robienie nic" też jest jakby akcją czy nie ? Bo mając unieruchomionego mogłem drugą aktywacje użyć na jakiś przedmiot ale zastanawialiśmy się czy lepiej nie robić nic, żeby uniknąć obrażeń od ognia.
2. Druga sytuacja to zdarzenie z 1 scenariusza, gdzie
Spoiler:
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Posiadłość Szaleństwa - Second Edition

Post autor: Bary »

zlamandy pisze:Aplikacja android nie dziala na urzadeniu ferguson ariva 4k pod androidem 5, wyswietla sie ekran "this application requires the board game mensions of madness second edition" i żadne klikanie przesuwanie nie działa nic sie nie da zrobić. POMOCY

( gra za takie pieniadze chyba powinna działać, bo teraz wychodzi na to że mam bezużyteczny kawałek kartonu)
Pamiętaj, że gra chodzi także na pc. Na pewno warto zgłosić problem, ale chyba szybciej pójdzie granie na kompie, lub użycie innego sprzętu z androidem.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Posiadłość Szaleństwa - Second Edition

Post autor: sirafin »

@Etain

Ad. 1) Patrząc na aktualny zapis zasad, badacz może wykonać "do 2 akcji", a więc może zrezygnować z wykonywania akcji. Skoro ogień rani go tylko, kiedy wykona akcję, to rezygnacja z wykonania akcji = brak obrażeń. Liczymy, że przy jakiejś okazji FFG sprecyzuje, czy istotnie tak to miało działać.

Ad. 2) Postacie nie wchodzą w interakcje z żetonami, bo aplikacja nie wie, gdzie są barykady/ogień itp. Widocznie postacie mają swoje sposoby na obejście barykad ;)

Ad. 3) Wszystko poprawnie. Po to właśnie są barykady. Użyliście ich mądrze i mieliście nieco szczęścia, że kultystom nie udała się żadna próba zniszczenia przeszkody.

Ad. 4) Tak, jest odrzucana.

Ad. 5) Oczywiście, jeśli ma możliwość, to atakuje.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Etain
Posty: 43
Rejestracja: 25 paź 2016, 05:36

Re: Posiadłość Szaleństwa - Second Edition

Post autor: Etain »

Okej !
Dziękuje za odpowiedzi, a odnośnie tego szczęścia to nie wiem czy to faktycznie szczęście bo rzucić 2 sukcesy dwoma kośćmi wcale nie jest tak łatwo ;)
zlamandy
Posty: 29
Rejestracja: 24 sty 2013, 14:07

Re: Posiadłość Szaleństwa - Second Edition

Post autor: zlamandy »

Bary pisze: Pamiętaj, że gra chodzi także na pc. Na pewno warto zgłosić problem, ale chyba szybciej pójdzie granie na kompie, lub użycie innego sprzętu z androidem.
Mała przyjemność grania w pomieszczeniu biurowym przy biurku, z androidem mam jeszcze telefon ale czytanie tych mikromikro informacji jest raczej bardziej denerwujace niz przyjemne. Wlasnie po to mam furgasona i do tej pory nie miałam nigdy problemu z jakąkolwiek aplikacją. Galaktyka napisała mi że nie wiedzacą nic na temat problemu, a producent nie odpowiedział wogole

Czuje sie oszukana, jest to dosc droga gra i moim zdaniem takie wpadki sa nie wybaczalne. Dzieki czyjesc niekompetacji jestem kilkaset zlotych w plecy i mam w posiadaniu kartonowe pudelko z obrazkami.
Ps. Przepraszam za zolc plynaca z wypowiedzi ale jestem strasznie w...na!
Sarseth
Posty: 725
Rejestracja: 22 kwie 2016, 10:31
Has thanked: 32 times
Been thanked: 42 times

Re: Posiadłość Szaleństwa - Second Edition

Post autor: Sarseth »

zlamandy pisze: Mała przyjemność grania w pomieszczeniu biurowym przy biurku, z androidem mam jeszcze telefon ale czytanie tych mikromikro informacji jest raczej bardziej denerwujace niz przyjemne. Wlasnie po to mam furgasona i do tej pory nie miałam nigdy problemu z jakąkolwiek aplikacją. Galaktyka napisała mi że nie wiedzacą nic na temat problemu, a producent nie odpowiedział wogole

Czuje sie oszukana, jest to dosc droga gra i moim zdaniem takie wpadki sa nie wybaczalne. Dzieki czyjesc niekompetacji jestem kilkaset zlotych w plecy i mam w posiadaniu kartonowe pudelko z obrazkami.
Ps. Przepraszam za zolc plynaca z wypowiedzi ale jestem strasznie w...na!
Ale zgłosiłaś to do FFG? 6 dni mineło, powinni dać odpowiedź, jak nie to pisz jeszcze raz. Odpowiedzą, ja raz czekałem 2 tygodnie niestety na odpowiedź.
Jest napisane że aplikacja działa na 5 (Requires Android 4.0.3 and up), więc jeśli nie działa, to trzeba to do nich zgłosić, bo zakładam że ten Ferguson ma 5.X. Ale tez może mieć jakąś chorą nakładkę, jeydną w swoim rodzaju (nie chce mi się szukać czy mają czy nie :P), ja sam dlatego nigdy nie korzystam z androidów zmodyfikowanych przez inne firmy, bo wystarczy mi użeranie się z googlem, a nie jeszcze kimś pomiędzy ;) No ale, jak najbardzije rozumiem, że chcesz mieć to działające i basta =) Wymogi są spełnione, więc tylko FFG jest w stanie Ci pomóc (czy tam kto im tę apkę pisze) (trzymam kciuki żeby ferguson nie miał jakiegoś spieprzonego androida w sobie :)) Galakta tutaj nic nie pomoże niestety.
Rebel 6% (trójmiasto)
KQuest
Posty: 599
Rejestracja: 24 lis 2015, 15:50
Has thanked: 92 times
Been thanked: 56 times

Re: Posiadłość Szaleństwa - Second Edition

Post autor: KQuest »

Zagrałem ostatnio solo tak dla testu kilka pierwszych rund drugiego scenariusza żeby obyć się z tym jak gra działa i żeby moi przyszli współtowarzysze rozgrywki nie musieli bardzo cierpieć patrząc jak wertuję instrukcję (a nawet dwie) w każdej możliwej sytuacji przy rozpoczynaniu zabawy. Następnie przeglądnąłem ten wątek od początku żeby rozwiać wszelkie powstałe wątpliwości i wydaje mi się, że jedna wątpliwość została. Niewykluczone że odpowiedź jest gdzieś w księdze zasad, ale szukałem w miejscach, które według mnie najbardziej się do tego nadawały i nie udało mi się tego znaleźć.


W fazie mitów otrzymałem komunikat, którego fragment wyglądał następująco:
Celem jest badasz posiadający najwięcej kart Przerażenia
Co w sytuacji kiedy mamy dwie postaci i żadna z nich nie ma ani jednej kart Przerażenia?
1. Czy którykolwiek badacz staje się celem tego wydarzenia?
a) TAK, zero to wciąż liczba, a skoro nie ma większych liczb to ta jest największa,
b) NIE, bo nikt nie ma żadnych kart Przerażenia, więc warunek nie jest spełniony.
2. Jeśli dwie postaci mają tyle samo kart przerażenia (albo w ogólnym przypadku czegoś innego czego dotyczy warunek) to która staje się celem? Próbuję to teraz znaleźć, ale nie umiem. Gdzieś mi się obiło, że należy wybrać badacza. Jeśli to prawda to znaczy, że można zadziałać na korzyść grupy i wybrać tak jak będzie dla niej najlepiej, tak?
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Posiadłość Szaleństwa - Second Edition

Post autor: sirafin »

Nigdzie nie opisano szczególnego przypadku, gdy wszyscy badacze mają "zero czegoś", ale interpretowałbym to jako szczególny przypadek remisu i rozpatrzył efekt.

Gdy kilku badaczy remisuje, efekt da się rozpatrzyć na kilka sposobów, a to opisano na początku Kompletnej Księgi Zasad w akapicie "Konflikty". Czyli grupa decyduje, który ze sposobów będzie ich zdaniem najlepszy.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
żagiel
Posty: 165
Rejestracja: 12 lis 2015, 21:40

Re: Posiadłość Szaleństwa - Second Edition

Post autor: żagiel »

To ja mam też jeszcze pytanie po 2 scenariuszu
1. Czy można wymieniać się wskazówkami?
2. Podnoszenie przedmiotów nie jest akcją ale wymiana jest?
3. Jest wydarzenie, że coś się dzieje np. na ulicy i jest napisane potem "Każdy badacz bierze 2 karty przerażenia." Dotyczy to tylko tych badaczy którzy są w tym miejscu co miało zdarzenie czy wszystkich?
Spoiler:
zaki850
Posty: 90
Rejestracja: 20 kwie 2008, 14:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 11 times

Re: Posiadłość Szaleństwa - Second Edition

Post autor: zaki850 »

żagiel pisze:To ja mam też jeszcze pytanie po 2 scenariuszu
1. Czy można wymieniać się wskazówkami?
2. Podnoszenie przedmiotów nie jest akcją ale wymiana jest?
3. Jest wydarzenie, że coś się dzieje np. na ulicy i jest napisane potem "Każdy badacz bierze 2 karty przerażenia." Dotyczy to tylko tych badaczy którzy są w tym miejscu co miało zdarzenie czy wszystkich?
Spoiler:
1. Nie.
2. Żeby podnieść przedmiot i/lub wymienić się przedmiotami trzeba wykorzystać akcję. Zerknij sobie na akapit "Akcja Przekazywania" w kompletnej księdze zasad.
3. Każdy badacz to każdy badacz w grze, więc wszyscy biorą, niezależnie od tego gdzie są. Takich wydarzeń jest więcej w różnych scenariuszach. Zazwyczaj nie zwiastuje to już nic dobrego jeśli wychodzą takie polecenia i nie można ich skontrować rzutami. ;)
4. Nie jestem pewien czy rozumiem pytanie, ale test przerażenia wykonujesz na końcu fazy mitów dla wszystkich badaczy, którzy mają potwora w zasięgu (tzn. oddalonego o 3 pola lub mniej nieprzedzielone drzwiami). Gość na drugim końcu planszy nie musi wykonywać testu jeśli nie ma potwora w zasięgu 3 pól.
żagiel
Posty: 165
Rejestracja: 12 lis 2015, 21:40

Re: Posiadłość Szaleństwa - Second Edition

Post autor: żagiel »

No prawie nam się udało z tym 2 scenariuszem (to znaczy tak mi się wydaje bo przecież w końcu się nie udało :) )
Dzięki za pomoc :)
Skydancer1974
Posty: 41
Rejestracja: 17 kwie 2017, 08:40
Has thanked: 77 times
Been thanked: 2 times

Re: Posiadłość Szaleństwa - Second Edition

Post autor: Skydancer1974 »

Witam. Mam wątpliwości z rozpatrywaniem testów w aplikacji. "Jeżeli zdałeś to ... Jeżeli nie zdałeś to ... Następnie odkryj 2 karty przerażenia". Czy te karty przerażenia odkrywam niezależnie od wyniku testu czy tylko w sytuacji gdy nie zdałem testu ?
idziol91
Posty: 202
Rejestracja: 13 paź 2013, 15:49
Has thanked: 7 times
Been thanked: 5 times

Re: Posiadłość Szaleństwa - Second Edition

Post autor: idziol91 »

Trzeba dokładnie czytać opis, tam jest wszystko opisane. Czasami nawet jak zdasz to musisz dociągnąć jakąś kartę.
Jeśli jest napisane: "Dobierz 2 karty Przerażenia/Obrażeń" to dobierasz, odkrywasz i rozpatrujesz.
Jeśli jest napisane: "Dobierz 2 zakryte karty Przerażenia/Obrażeń" to dobierasz i kładziesz przed sobą zakryte.
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Posiadłość Szaleństwa 2 ed.

Post autor: elayeth »

Mam pytanie odnośnie zasady wyboru celu.

1. Jeśli aplikacja informuje - "potwór idzie w kierunku najbliższego badacza"... a zdarza się tak, że dwóch jest w tej samej odległości (1 pole) na różnych polach. Co wtedy?
2. Jeśli aplikacja informuje - "celem tego działania jest badacz z najwyższą/najniższą..." a zdarza się tak, że dwóch ma najwyższą/najniższą... co wtedy?
KrzysiekL
Posty: 1180
Rejestracja: 22 gru 2015, 10:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 28 times
Been thanked: 51 times

Re: Posiadłość Szaleństwa 2 ed.

Post autor: KrzysiekL »

elayeth pisze:Mam pytanie odnośnie zasady wyboru celu.

1. Jeśli aplikacja informuje - "potwór idzie w kierunku najbliższego badacza"... a zdarza się tak, że dwóch jest w tej samej odległości (1 pole) na różnych polach. Co wtedy?
2. Jeśli aplikacja informuje - "celem tego działania jest badacz z najwyższą/najniższą..." a zdarza się tak, że dwóch ma najwyższą/najniższą... co wtedy?
"Może się zdarzyć, że jakiś efekt gry da się rozpatrzyć na kilka sposobów. W takiej sytuacji badacze wspólnie decydują, który ze sposobów wybrać.
[...]
Może się zdarzyć, że intencje i cele badaczy będą rozbieżne. Jeśli badacze nie mogą dojść do porozumienia odnośnie do decyzji, którą mają podjąć wspólnie, należy losowo wyznaczyć badacza, który podejmie ostateczną decyzję."

http://galakta.pl/download/Posiadłosc_S ... _zasad.pdf
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1278
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 123 times
Been thanked: 193 times
Kontakt:

Re: Posiadłość Szaleństwa - Second Edition

Post autor: orzeh »

Jeśli na jednym polu znajduje się 2+ badaczy i jeden potwór, w fazie mitów potwór atakuje wszystkich czy jednego, wybranego?
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Posiadłość Szaleństwa - Second Edition

Post autor: sirafin »

W poleceniu ataku przecież zawsze jest podane, czy atakuje badacza, czy badaczy.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
morrison-1986
Posty: 24
Rejestracja: 08 sie 2017, 11:46
Lokalizacja: Łódź, Retkinia
Has thanked: 10 times
Been thanked: 2 times

Re: Posiadłość Szaleństwa - Second Edition

Post autor: morrison-1986 »

Czołem Panowie!

Mam trzy pytania.

Po pierwsze, może podam przykład.
Rozpatruję test. Test mówi, że "coś tam coś tam" ale jeśli wyrzucę trzy "sukcesy" to zdałem jeśli nie to otrzymuję jedną kartę obrażenia i dwie karty obłędu. Oczywiście wyrzucenie odpowiedniej ilości zapobiega. A co w sytuacji kiedy wyrzucam na przykład dwa sukcesy? Otrzymuję wtedy wszystkie karty obrażeń i obłędu bo mój rzut nie zapobiegł testowi czy otrzymuję jedną kartę obłędu bo mój rzut sprawił, że 2/3 karty udało mi się "zlikwidować"? Troszkę nie wiem jak to interpretować... Znajdzie się ktoś kto wyciągnie pomocną dłoń:)?

Scenariusz "Ucieczka z Insmouth".
Tłum.
Czy tłum może wejść do budynku? Czy porusza się tylko po obszarze zewnętrznym a do środka może wtargnąć tylko istota, która w razie czego odłącza się od tłumu?
I czy jeżeli tłum jest na zewnątrz, a my w środku a dzieli nas tylko ściana, to rozpatrujemy test przerażenia dotyczący tego tłumu? My testu nie rozpatrujemy... Rozpatrujemy go dopiero jeżeli ktoś jest na polu zewnętrznym i tłum jest już w zasięgu dwóch pól. Wtedy faktycznie już działamy normalnie z zasadami gry. Ale nie wiem czy ograniczenie na zasadzie dwór-budynek i nie rozpatrywanie testu przerażenia przez nas w tym momencie jest OK.
Swoją drogą cholernie trudny scenariusz... Jesteśmy już po trzech próbach i nie dajemy rady choć już wiemy jak działać:).

I pytanie numer trzy.

Udało mi się nabyć kafelki do "Wypartych wspomnień" oraz "Powracających koszmarów". Same kafelki. Nie mam figurek ani nic ponadto. Po prostu dogadałem się i zakupiłem same kafelki. Ale nie pomyślałem aby dopomnieć się również o instrukcję... Generalnie wiem, że mechanika sama w sobie na dwóch scenariuszach w które będę mógł grać się w żaden sposób nie zmienia. Ale nie mam pojęcia co oznaczają np. żółte linie z "Zewu". Próbowałem posiłkować się instrukcją dostępną w necie w PDFie ale ona odnosi się stricte do Zewu a nie do Wypartych wspomnień. Są tam żetony chociażby łódki czy wspomniane coś o jakimś zagrożeniu na moczarach. Czy mogę normalnie rozegrać te scenariusze kiedy nie mam tych żetonów? Czy aplikacja normalnie mnie poprowadzi tak, że niczego więcej prócz kafelków nie potrzebuję (oczywiście posiadam zestaw konwertujący dołączony do drugiej edycji)?

Pozdrawiam

Dawid
ODPOWIEDZ