Brass: Lancashire - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Palmer
Posty: 1267
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Brass

Post autor: Palmer »

Wystarczy połączenie z jednym "zabudowanym" regionem, miasto z drugiego końca kanału może być puste.
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 327 times
Been thanked: 76 times

Re: Brass

Post autor: asiok »

keet pisze:W momencie podliczania PZ na koniec okresów połączenia muszą być "zamknięte" - muszą łączyć dwa wybudowane przedsiębiorstwa - aby zapunktować czy wystarczy połączenie z jednym regionem ?

Wystarczy jedno - przy czym punktują tylko "odwrócone" przedsiębiorstwa.
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 439
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 43 times

Re: Brass

Post autor: grabol »

Witam,
jestem nowy w temacie Brassa. Na razie dwukrotna lektura instrukcji, pierwsza partia sam ze sobą, starałem się zapoznać z zasadami...

Nie wiem czy ta instrukcja jest niepełna, czy ja mam jakieś ograniczenia ale nie mogę ogarnąć tematu pożyczek? Co oznacza ta "grupa pól", o którą muszę się cofnąć? Można zaciągnąć 10, 20 lub 30 jednorazowo, co kosztuje cofnięcie się o 10, 20 lub 30 na torze dochód/punktacja...??? Chyba trochę za wysokie te odsetki? A może pożyczając 30 cofam się tyko o 10? Czy "grupa pól" nie oznacza przypadkiem pól tego samego koloru na torze dochodu..., odpowiednio jasno i ciemno niebieskie zgrupowane po 2, 3 lub 4??? Rozumiem, że jeżeli mój dochód jest mniej niż 0 kredytu nie dostanę?

Po próbnej rozgrywce, to co wydaje się największym problemem to właśnie początkowy brak funduszy na budowę i pożyczanie wydaje się wręcz koniecznością...

Dzięki z góry za odpowiedź!
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Brass

Post autor: zephyr »

Bierzesz 30 pożyczki (mniej nie ma sensu), cofasz się na najwyższe pole które daje dochód o 3 niższy niż ten co miałeś.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4050
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 271 times
Been thanked: 152 times

Re: Brass

Post autor: lacki2000 »

grabol pisze:Witam,
jestem nowy w temacie Brassa. Na razie dwukrotna lektura instrukcji, pierwsza partia sam ze sobą, starałem się zapoznać z zasadami...

Nie wiem czy ta instrukcja jest niepełna, czy ja mam jakieś ograniczenia ale nie mogę ogarnąć tematu pożyczek? Co oznacza ta "grupa pól", o którą muszę się cofnąć? Można zaciągnąć 10, 20 lub 30 jednorazowo, co kosztuje cofnięcie się o 10, 20 lub 30 na torze dochód/punktacja...??? Chyba trochę za wysokie te odsetki? A może pożyczając 30 cofam się tyko o 10? Czy "grupa pól" nie oznacza przypadkiem pól tego samego koloru na torze dochodu..., odpowiednio jasno i ciemno niebieskie zgrupowane po 2, 3 lub 4??? Rozumiem, że jeżeli mój dochód jest mniej niż 0 kredytu nie dostanę?

Po próbnej rozgrywce, to co wydaje się największym problemem to właśnie początkowy brak funduszy na budowę i pożyczanie wydaje się wręcz koniecznością...

Dzięki z góry za odpowiedź!
Obrazek
Zielony i szary zaciągnęli pożyczkę 30 a fioletowy aż 60! (w dwóch akcjach)
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3644
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: Brass

Post autor: gafik »

Pola są zgrupowane kolorami.

Lacki2000 to pięknie graficznie zaprezentował 8)
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 439
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 43 times

Re: Brass

Post autor: grabol »

No proszę, wszystko jasne! Dzięki!

No to może jeszcze jedno pytanie... :D Na koniec fazy kanałów należy usunąć z planszy wszystkie przedsiębiorstwa o poziomie techniki 1, wraz z kostkami surowców. Czy usuwa się także surowca z kopalń i hut o poziomie techniki 2 i więcej?

:D Przeglądałem wcześniejsze posty ale chyba to jakoś nie wybrzmiało...? Jedna przędzalnia, jeden port!! Jeżeli wszystkie porty są już odwrócone, to sprzedaż tylko przez rynki zamorskie???

W pierwszej turze możemy zagrać tylko jedną kartę. Rejon w którym zbuduję pierwsze przedsiębiorstwo i jego rodzaj jest zdeterminowany tylko przez to co mam na ręku i kasę? Czy są jakieś inne ograniczenia skąd mogę zacząć? W dalszych etapach budujemy tylko tam gdzie jest połączenie.

Co sądzicie o wariancie dwuosobowym? Warto...? Czy jest to wypaczenie gry?
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3644
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: Brass

Post autor: gafik »

Nie usuwa się surowców z przedsiębiorstw o poziomie 2 i wyżej, na koniec kanałów.

Tak, jeżeli wszystkie porty są odwrócone to tylko na rynki zamorskie, do wyczerpania popytu.

W dwie osoby na zmodyfikowanej planszy jest dobrze.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4050
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 271 times
Been thanked: 152 times

Re: Brass

Post autor: lacki2000 »

grabol pisze:No to może jeszcze jedno pytanie... :D Na koniec fazy kanałów należy usunąć z planszy wszystkie przedsiębiorstwa o poziomie techniki 1, wraz z kostkami surowców. Czy usuwa się także surowca z kopalń i hut o poziomie techniki 2 i więcej?
Nie chce mi się teraz rysować, chyba łatwiej napisać ;) Otóż usuwa się tylko wszystkie budynki z poziomu 1 wraz z tym co tylko na nich leży i resetuje się rynki zamorskie.
grabol pisze:Jeszcze jedna sprawa... :D Przeglądałem wcześniejsze posty ale chyba to jakoś nie wybrzmiało...? Jedna przędzalnia, jeden port!! Jeżeli wszystkie porty są już odwrócone, to sprzedaż tylko przez rynki zamorskie???
Tak ale na ogół gra się odwrotnie - starając się sprzedać najpierw za morzem a dopiero potem w portach (większe/dodatkowe zyski zza morza są)
grabol pisze:Co sądzicie o wariancie dwuosobowym? Warto...? Czy jest to wypaczenie gry?
Nie grałem w tym trybie ale ludziska powiadajo, że ponoć całkiem grywalny.

edit: gafik szybki jest, ma czapkę superbohatera +20 do prędkości
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 439
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 43 times

Re: Brass

Post autor: grabol »

No mega temat!!! Tak szybkiej odpowiedzi się nie spodziewałem! Dzięki !!!

Brakuje tylko schematu graficznego lacki ale chyba dam radę bez ogarnąć... :wink:

Bardzo fajna gra się zapowiada!




Jeżeli jeszcze mogę, to jak to jest z tą pierwszą turą, o którą pytałem w poprzednim poście...?!?
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: FortArt »

lacki2000 pisze:Tak ale na ogół gra się odwrotnie - starając się sprzedać najpierw za morzem a dopiero potem w portach (większe/dodatkowe zyski zza morza są)
Większe? Sprzedaż za morzem daje maksymalnie 3 dochodu tyle co sprzedaż do najgorszego portu na poziomie 1.
Jedyny plus jaki widzę to oszczędność akcji i kasy na budowę portu.
grabol pisze: W pierwszej turze możemy zagrać tylko jedną kartę. Rejon w którym zbuduję pierwsze przedsiębiorstwo i jego rodzaj jest zdeterminowany tylko przez to co mam na ręku i kasę? Czy są jakieś inne ograniczenia skąd mogę zacząć? W dalszych etapach budujemy tylko tam gdzie jest połączenie.
W pierwszej rundzie możesz budować cokolwiek i gdziekolwiek zgodnie z posiadanymi kartami. Gotówka nie jest ograniczeniem. W pierwszej rundzie karta przedsiębiorstwa nie wymaga posiadania połączenia. Dokładniej to ta zasada obowiązuje wtedy gdy nie posiadasz żadnych przedsiębiorstw ani połączeń na planszy.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4050
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 271 times
Been thanked: 152 times

Re: Brass

Post autor: lacki2000 »

FortArt pisze:
lacki2000 pisze:Tak ale na ogół gra się odwrotnie - starając się sprzedać najpierw za morzem a dopiero potem w portach (większe/dodatkowe zyski zza morza są)
Większe? Sprzedaż za morzem daje maksymalnie 3 dochodu tyle co sprzedaż do najgorszego portu na poziomie 1.
Jedyny plus jaki widzę to oszczędność akcji i kasy na budowę portu.
Trochę się nieprecyzyjnie wyraziłem - nie chodziło mi o zysk w sensie kasy tylko w sensie korzyści, które tu właśnie wymieniłeś. Nawet jak się ma własne porty to raczej najpierw się sprzedaje za morzem by utrudnić grę tym co portów nie mają. Chyba, bo ja z najniższej dywizji jestem :D
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 439
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 43 times

Re: Brass

Post autor: grabol »

Hej, jeszcze jeden temat mi się nasunął... :)

Czy zlicza się punkty zwycięstwa z kafelków przedsiębiorstw, które zdejmuje się z planszy po modernizacji na wyższy poziom? Czy punktuje tylko to, co leży na planszy na koniec danego etapu gry, kanały/kolej...?

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 327 times
Been thanked: 76 times

Re: Brass

Post autor: asiok »

grabol pisze:Hej, jeszcze jeden temat mi się nasunął... :)

Czy zlicza się punkty zwycięstwa z kafelków przedsiębiorstw, które zdejmuje się z planszy po modernizacji na wyższy poziom? Czy punktuje tylko to, co leży na planszy na koniec danego etapu gry, kanały/kolej...?

Pozdrawiam!
Tylko to co zostało na planszy.
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 439
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 43 times

Re: Brass

Post autor: grabol »

Mam jeszcze dwie sprawy, w których chciałbym się upewnić!

1. Po wybudowaniu kopalni węgla, jeżeli jest połączona z portem, w pierwszej kolejności należy uzupełnić węgiel na torze popytu! Zawsze jak trochę brakuje, czy tylko jeżeli z toru znikną WSZYSTKIE kostki, czyli kiedy każda kolejna kosztuje piątaka? Jeżeli tor popytu nie zostanie uzupełniony, ponieważ nowo wybudowana kopalnia, nie ma połączenia z portem, a kolejny gracz wybuduje takie połączenie, to kostki NIE są automatycznie przenoszone na tor popytu tylko pozostają na kopalni? Żelazo automatycznie zaspokaja popyt, bez względu na połączenia? Czy za każdą dołożoną do toru popytu kostkę z naszej kopalni/huty dostajemy tyle funciaków, ile wynosi popyt na danym polu...?

2. Zabudować można obcą kopalnie lub hutę i to tylko wtedy gdy surowca brak na planszy oraz na torze popytu, a lokacja w której znajduje się przedsiębiorstwo jest w naszej sieci połączeń? Port, przędzalnia, stocznia nie mogą być przejęte?

...i jeszcze trzecia rzecz się urodziła! :wink:

3. Sprzedaż bawełny. Jeżeli posiadam powiedzmy 3 przędzalnie i chcę sprzedać bawełnę, to w ramach jednej akcji (zagrywając jedną kartę) mogę to zrobić ze wszystkich nieodwróconych przędzalni do nieodwróconych portów i/lub na rynek zamorski? Nie jest tak, że jedna karta = sprzedaż z jednej przędzalni?

Dzięki i pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony 12 lut 2013, 12:13 przez grabol, łącznie zmieniany 1 raz.
Palmer
Posty: 1267
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Brass

Post autor: Palmer »

1. Zawsze uzupełniamy, nawet jak brakuje tylko 1 kostki. Jeśli połączenie jest postawione po kopalni to nie sprzedajemy węgla. Żelazo sprzedajemy bez względu na połączenia.

2. Obce tylko hutę i węgiel, własne wszystko ( pamiętając że nadbudowa tylko przedsiębiorstwem o wyższym poziomie). Węgiel/huta rywala nie musi być w naszej sieci połączeń, bo można zawsze użyć karty miasta ;)

3. W jednej akcji tyle przędzalni ile chcesz/możesz.
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 439
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 43 times

Re: Brass

Post autor: grabol »

Palmer pisze:2. Obce tylko hutę i węgiel, własne wszystko ( pamiętając że nadbudowa tylko przedsiębiorstwem o wyższym poziomie). Węgiel/huta rywala nie musi być w naszej sieci połączeń, bo można zawsze użyć karty miasta ;)
A nie jest tak, że bez połączenia tylko przy podwójnej akcji, tzn zagraniu dwóch kart?

Za każdą kostkę, którą położę na torze popytu zgarniam odpowiednią ilość kasy?
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Brass

Post autor: surmik »

Podwójna akcja to budujemy gdzie chcemy nawet jak nie mamy karty lokalizacji/przemysłu, który chcemy wybudować. Jak mamy kartę np. Liverpool to możemy wybudować tam np. Stocznie nawet jeżeli nie mamy tam połączenia. Oczywiście trzeba pamiętac, że musimy jakoś przetransportowac węgiel potrzebny do budowy budynków, które go wymagają.
Palmer
Posty: 1267
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Brass

Post autor: Palmer »

grabol pisze: Za każdą kostkę, którą położę na torze popytu zgarniam odpowiednią ilość kasy?
Tak
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 439
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 43 times

Re: Brass

Post autor: grabol »

Dzięki bardzo za szybką odpowiedź!

Ale czy nie jest tak, że jeżeli dana lokalizacja jest w mojej sieci, to mogę przejąć znajdującą się w niej kopalnie/hutę przeciwnika przy pomocy jednej akcji, na to samo w mieście, z którym nie jestem połączony moim kanałem lub torem potrzebuję dwóch akcji, nawet jeżeli łączy mnie z nim kanał lub tor przeciwnika.

Karta rejonu uprawnia do budowy w danym rejonie jeżeli mogę dostarczyć do niego węgiel, czy jeżeli mogę dostarczyć do niego węgiel i widzie do niego MOJE połączenia?
Palmer
Posty: 1267
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Brass

Post autor: Palmer »

Synek nie mieszaj :P

Kartą miasta, możesz zbudować w danym mieście jakie chcesz przedsiębiorstwo ( oczywiście tylko to co jest narysowane na planszy, np. na porcie port, na węglu węgiel itp). Pamiętając o konieczności dostarczenia węgla jeśli dane przedsiębiorstwo go wymaga.

Czyli interpretacja nr 1 jest właściwa.

Interpretacja nr 2 jest prawie właściwa do karty Przedsiębiorstwa ;)
Ostatnio zmieniony 12 lut 2013, 14:32 przez Palmer, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4050
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 271 times
Been thanked: 152 times

Re: Brass

Post autor: lacki2000 »

grabol pisze:Dzięki bardzo za szybką odpowiedź!

Ale czy nie jest tak, że jeżeli dana lokalizacja jest w mojej sieci, to mogę przejąć znajdującą się w niej kopalnie/hutę przeciwnika przy pomocy jednej akcji, na to samo w mieście, z którym nie jestem połączony moim kanałem lub torem potrzebuję dwóch akcji, nawet jeżeli łączy mnie z nim kanał lub tor przeciwnika.

Karta rejonu uprawnia do budowy w danym rejonie jeżeli mogę dostarczyć do niego węgiel, czy jeżeli mogę dostarczyć do niego węgiel i widzie do niego MOJE połączenia?
Twoje pytania są bardziej zagmatwane niż odpowiedzi. Jeśli nie ma węgla (żelaza) na torze popytu to możesz zabudować przeciwnika jeśli 1. Masz budynek (który chcesz postawić) o wyższym poziomie, 2. Masz kartę lokacji lub (kartę budynku i swoje połączenie lub budynek w tej lokacji) lub dwie dowolne karty 3. Możesz (w sensie musisz) tam dostarczyć wymagane towary na budowę (połączeniem swoim bądź obcym, wiodącym z/do budynku lub portu).
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 439
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 43 times

Re: Brass

Post autor: grabol »

Ok, mam już jasność! Sorry ze dzielenie włosa na czworo...! :D

Dzięki!
sebur
Posty: 23
Rejestracja: 31 mar 2011, 13:47
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 1 time

Re: Brass

Post autor: sebur »

Witam
Mam pytanie dotyczące wariantu 2-osobowego Brassa.
Czy w tym wariancie jest połączenie kanałem pomiędzy Liverpoolem a Warrington&Runcorn?
W wersji "normalnej" jest połączenie kanałowe pomiędzy Warrington&Runcorn - Ellesmere Port- Liverpool, ale oglądając edytowaną mapę do wersji 2-osobowej tych połączeń już nie ma. Czy ta "zatoka" na południe od Liverpoolu może służyć jako połączenie kanałowe?
Pozdrawiam
sebur
____________
moja kolekcja
Palmer
Posty: 1267
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Brass

Post autor: Palmer »

Na 2 nie ma kanału Liverpool - W&R
ODPOWIEDZ