Brass: Lancashire - pytania o zasady

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Brass

Post autor: Lubel »

Jestem po pierwszej rozgrywce (4 osoby) i mam następujące pytania :

1. Czy jak uzupełnia się węgiel lub żelazo z fabryki na tor popytu to dostaje się gotówkę czy przesuwa znacznik na torze dochodu?
2. Początek okresu kolei (nie ma żadnych połączeń), ja gram czerwonymi, zielony ma kopalnie gdzieś na środku. Chcąc wybudować cokolwiek, do czego potrzeba np. węgla, to muszę najpierw wybudować sobie gdzieś port (żeby można było wziąć węgiel z popytu) ?
3. Czy mogę korzystać przy akcji z połączeń innych ? tzn jak mam w Manchesterze przedzalnię a inny gracz ma połączenie Manchester – Oldham to mogę kartą „przędzalnia” zbudować swoją przędzalnie ? Czy mogę korzystać wyłącznie ze swoich połączeń ?
4. Regiony zewnetrzne – czy przez te regiony mogę sprzedawać bawełnę na rynki zamorskie ?

Na tą chwile tyle, jak sobie jeszcze coś przypomnę to jeszcze pozwolę sobie zapytać.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: mst »

1. Dostaje się gotówkę.
2. To jedna z możliwości; jeśli na zielonej kopalni leży jeszcze węgiel to można wykorzystać go do budowy przemysłu w mieście z tą kopalnią; można wybudować też nową kopalnię.
3. Do transportu węgla i bawełny można korzystać ze wszystkich połączeń.
4. Tak.
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Brass

Post autor: Lubel »

mst pisze:2. To jedna z możliwości; jeśli na zielonej kopalni leży jeszcze węgiel to można wykorzystać go do budowy przemysłu w mieście z tą kopalnią; można wybudować też nową kopalnię.
3. Do transportu węgla i bawełny można korzystać ze wszystkich połączeń.
4. Tak.
ad. 2. Ale w innym mieście nie wybuduję, połączenia też nie bo nie mam skąd wziąć tego węgla ?
ad. 3. Do transportu to wiem, ale przedsiębiorstwa mogę budować tylko tu gdzie mam swoje połączenie. Czy tak? A jak z transportem bawełny do portu, moge cudzymi połączeniami transportować do portu ?
Awatar użytkownika
olocop
Posty: 320
Rejestracja: 22 wrz 2011, 13:43
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 39 times
Been thanked: 139 times

Re: Brass

Post autor: olocop »

2. Tak. Port. Połaczenia moga być prowadzone jedynie od twojego budynku, więc jeśli na mapie nie masz takiego, który jest w pobliżu kopalni przeciwnika, to jedynym wyjściem jest budowa portu i ciągnięcie połączenia od niego lub budowa swojej kopalni.

3. Żeby zbudować przędzalnię kartą "przędzalnia", musisz mieć doprowadzone do tego miasta swoje połączenie.

Za instrukcją:
Karta przedsiębiorstwa pozwala ci wybudować konkretny rodzaj przedsiębiorstwa
ALE wyłącznie w regionie, z którym masz połączenie. W Okresie
Kanałów możesz zatem budować w każdym regionie, do którego prowadzi
twoje połączenie kanałem. W Okresie Kolei możesz budować w regionach,
które są połączone twoimi połączeniami kolejowymi lub w których masz
już przedsiębiorstwo
Do transportu węgla i sprzedaży bawełny możesz jak najbardziej użyć połączeń przeciwnika.
"Wojna? Kataklizm? Po co? Diabły te przysłały Europie coś, co się nazywa: Mah-jong. Mah-jong jest to taka chińska gra, w którą umiał grać dobrze jeden stuletni mandaryn, ale się wreszcie powiesił" Kornel Makuszyński, "Wycinanki",1925
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3236
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: Veridiana »

Twoje połączenia interesują Cię tylko na koniec etapu, gdy je punktujesz oraz gdy chcesz zbudować przedsiębiorstwo kartą przedsiębiorstwa a nie miasta. Wtedy możesz to uczynić tylko w mieście, w którym masz już jakieś przedsiębiorstwo lub właśnie doprowadzone do niego swoje połączenie. Do wszystkich innych celów możesz korzystać też z cudzych połączeń.

Jeśli budujesz przedsiębiorstwo kartą miasta, to nie musisz mieć do niego doprowadzonego swojego połączenia.
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Brass

Post autor: Lubel »

A jeszcze odnośnie sprzedaży bawełny na rynki zamorskie. Odkrywam żeton rynków i jest (-2) obniżam na polu popytu i powiedzmy jest na 2Ł, to te 2Ł biorę w gotówce, czy doliczam do zarobków z przędzalni i przesuwam znacznik na torze dochodów (z przędzalni + 2Ł) ?
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: FortArt »

Lubel pisze:A jeszcze odnośnie sprzedaży bawełny na rynki zamorskie. Odkrywam żeton rynków i jest (-2) obniżam na polu popytu i powiedzmy jest na 2Ł, to te 2Ł biorę w gotówce, czy doliczam do zarobków z przędzalni i przesuwam znacznik na torze dochodów (z przędzalni + 2Ł) ?
Doliczasz do toru dochodów. Polska instrukcja ma błąd w tym miejscu.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
plastus82
Posty: 30
Rejestracja: 12 sty 2012, 18:00

Re: Brass

Post autor: plastus82 »

Witam
Mam następujące pytanie odnośnie zasad:
Przy zbieraniu bawełny instrukcja mówi: "Karta, którą zagrałeś przed wykonaniem tej akcji nie wpływa nijak na
twoje możliwości sprzedaży bawełny."

Czy jeśli w 1 akcji (zagranie pierwszej karty) postawiliśmy przędzalnie to czy w 2 akcji (zagranie drugiej karty) możemy już zebrać bawełnę z tej przędzalni?
To samo w wypadku portu, czy jeśli w 1 akcji (zagranie pierwszej karty) postawiliśmy port to czy w 2 akcji (zagranie 2 karty) możemy w tym porcie sprzedać bawełnę?
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Brass

Post autor: GrzeL »

plastus82 pisze:Witam
Mam następujące pytanie odnośnie zasad:
Przy zbieraniu bawełny instrukcja mówi: "Karta, którą zagrałeś przed wykonaniem tej akcji nie wpływa nijak na
twoje możliwości sprzedaży bawełny."

Czy jeśli w 1 akcji (zagranie pierwszej karty) postawiliśmy przędzalnie to czy w 2 akcji (zagranie drugiej karty) możemy już zebrać bawełnę z tej przędzalni?
To samo w wypadku portu, czy jeśli w 1 akcji (zagranie pierwszej karty) postawiliśmy port to czy w 2 akcji (zagranie 2 karty) możemy w tym porcie sprzedać bawełnę?
W obu przypadkach odpowiedź brzmi tak.
plastus82
Posty: 30
Rejestracja: 12 sty 2012, 18:00

Re: Brass

Post autor: plastus82 »

Dzieki
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4042
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 262 times
Been thanked: 147 times

Re: Brass

Post autor: lacki2000 »

Ale warto też zaznaczyć, że akcja "Sprzedaż bawełny" pozwala na sprzedawanie ze wszystkich swoich przędzalni podczas tej akcji (jeśli starczy portów i rynku zamorskiego).
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
kraken
Posty: 92
Rejestracja: 05 wrz 2011, 11:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 18 times
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: kraken »

Zadaję to pytanie bo prosił mnie kolega. I upiera się o wyjaśnienie tej kwestii na forum. Chodzi mianowicie o to czy:
jeśli na torze popytu skończy się węgiel i zabudowane są też wszystkie kopalnie węgla to czy: ( mając na ręku kartę kopalni węgla ) może zabudować dowolną kopalnię niższą technologicznie w dowolnej miejscowości, nawet jak nie ma do niej połączenia kolejowego ? Czy nawet w tej sytuacji ( to jest moja wersja ) nadal obowiązują wszystkie zasady związane z budową kopalni ( połączenie kolejowe + karta kopalni lub karta danej miejscowości z kopalnią do zabudowy). Dziękuję za odpowiedź.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4042
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 262 times
Been thanked: 147 times

Re: Brass

Post autor: lacki2000 »

odpowiedź B
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Brass

Post autor: Furia »

1. Połączenie kanałem czy koleją między dwoma obszarami może wybudować tylko jeden gracz?
2. Jeśli port jest już odwrócony to nie można poprzez niego sprzedawać?
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1400
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 454 times
Been thanked: 298 times

Re: Brass

Post autor: kdsz »

1. tak
2. nie
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Brass

Post autor: Edwardo »

Furia pisze: 2. Jeśli port jest już odwrócony to nie można poprzez niego sprzedawać?
Można poprzez niego sprzedawać ale tylko na rynki zamorskie
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
kleo4321
Posty: 2
Rejestracja: 02 lut 2014, 00:02

Re: Brass

Post autor: kleo4321 »

Hi

Prosba o pomoc w interpretacji, polska instrukcja wydaje nam sie ze ma sporo przeinaczej w stos. do ang
1. pytanie odnosnie PZ. Czy w okresie kolei updatuje sie po kazdej akcji lub kolejce znacznik PZ na torze (o ile zaszlo zdarzenie zwiekszajace PZ, np. przewrocenie zetonu przedsiebiorstwa)
2. Jesli sprzedaje sie bawelne przy uzyciu nieodkrytego portu przeciwnika to dla kogo liczy sie A/dochod, B/ PZ?

3. To prosba czy moze ktos ma oryginalne FAQ Brassa? na stronie na ktorej ktos podawal warfroggames.com/brassfaq.html juz sie pozwijalo...
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Brass

Post autor: Edwardo »

@kleo4321- proponowałbym jeszcze raz przeczytać instrukcję, bo pytania są dość podstawowe...
Ad1) PZ przyznaje się dopiero po fazie kanałów i po fazie kolei, nigdy w trakcie.
Ad2) dochód i punkty zwycięstwa liczą się dla przeciwnika- w końcu to jego port.
Ad3) nigdy nie korzystałem z FAQ Brassa, instrukcja jest klarowna i wystarczająca.
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4042
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 262 times
Been thanked: 147 times

Re: Brass

Post autor: lacki2000 »

kleo4321 pisze:Hi

Prosba o pomoc w interpretacji, polska instrukcja wydaje nam sie ze ma sporo przeinaczej w stos. do ang
1. pytanie odnosnie PZ. Czy w okresie kolei updatuje sie po kazdej akcji lub kolejce znacznik PZ na torze (o ile zaszlo zdarzenie zwiekszajace PZ, np. przewrocenie zetonu przedsiebiorstwa)
2. Jesli sprzedaje sie bawelne przy uzyciu nieodkrytego portu przeciwnika to dla kogo liczy sie A/dochod, B/ PZ?

3. To prosba czy moze ktos ma oryginalne FAQ Brassa? na stronie na ktorej ktos podawal warfroggames.com/brassfaq.html juz sie pozwijalo...
Witamy na forum.
Dawno nie grałem w wersję pudełkową ale się wypowiem :)
1. PZ podlicza się tylko na koniec okresów (ale geeki pewnie liczą na bieżąco w mózgach).
2. Z bawełny nam a z portu przeciwnikowi liczy się oddzielnie dochód i PZ (więc najlepiej sprzedawać przez swój port :) ).
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
arturroq
Posty: 76
Rejestracja: 27 maja 2012, 09:21
Lokalizacja: Szczecin

Re: Brass

Post autor: arturroq »

Ad 1 Pz tylko na koniec epoki
Ad 2 dla wlasciciela budynku
Ad 3 nie mam
kleo4321
Posty: 2
Rejestracja: 02 lut 2014, 00:02

Re: Brass

Post autor: kleo4321 »

Edwardo pisze:@kleo4321- proponowałbym jeszcze raz przeczytać instrukcję, bo pytania są dość podstawowe...
Ad1) PZ przyznaje się dopiero po fazie kanałów i po fazie kolei, nigdy w trakcie.
Ad2) dochód i punkty zwycięstwa liczą się dla przeciwnika- w końcu to jego port.
Ad3) nigdy nie korzystałem z FAQ Brassa, instrukcja jest klarowna i wystarczająca.

Moze i podstawowe, a polskiej instrukcji nie ufam- na pewno nie jest wiernym odwzorowaniem ang ;)

Btw dzieki wszystkim za blyskawiczne odp.
Awatar użytkownika
Bogdan_J
Posty: 3
Rejestracja: 26 sty 2014, 22:13

Re: Brass

Post autor: Bogdan_J »

Co do polskiej instrukcji - z jej układu wynika że była tłumaczona raczej z języka francuskiego. I to przez kogoś kto nie znał gry. Przy tłumaczeniu z angielskiego na na francuski zniknęły pewne zwroty i nie pojawiły się w polskim.

Pytanie 1 - przy sprzedaży bawełny na rynki zamorskie dostaję bonus, w postaci wzrostu dochodów. Czy taki wzrost opisany jako Ł2 oznacza że:
a) przesuwam znacznik dochodów o dwa pola (czasem oznacza to mniej niż 1 funt)?
b) przesuwam znacznik dochodów o dwa funty (dwie grupy pól) i stawiam go na pierwszym z brzegu (najniższym) polu danej grupy?
b) przesuwam znacznik dochodów o dwa funty (dwie grupy pól) i stawiam go na dowolnym (np. najwyższym) polu danej grupy?
Gdyby miałoby to być jak w przypadku pożyczek, to nie powinno być tak samo opisane?

Pytanie 2 - grając na http://brass.orderofthehammer.com portal zakazał mi budowy w ostatniej akcji gry wykonać akcję łączoną (za dwie karty). Czy jest coś na ten temat w przepisach? A może dostałem zakaz z innego powodu?
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3640
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 54 times
Been thanked: 118 times

Re: Brass

Post autor: gafik »

Cześć :)

1. a)

2. po wykonaniu niedozwolonego ruchu wyświetla się stronka z opisem dlaczego jest niedozwolony
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4042
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 262 times
Been thanked: 147 times

Re: Brass

Post autor: lacki2000 »

Bogdan_J pisze:Pytanie 2 - grając na http://brass.orderofthehammer.com portal zakazał mi budowy w ostatniej akcji gry wykonać akcję łączoną (za dwie karty). Czy jest coś na ten temat w przepisach? A może dostałem zakaz z innego powodu?
Może były jakieś niestandardowe zasady (są takie na zakonie młota) lub nie było połączenia do danego miasta lub nie miałeś kasy - no ale tak jak rzekł gafik - tam pojawia się opis błędu.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: vinnichi »

Witam po mojej drugiej rozgrywce pojawiła się pewna zagwozdka.
Jeden z graczy po epoce kanałów "stracił" wszystkie połączenia tak jak każdy, ale też wszystkie zakłady przemysłowe, miał gołą mapę. Co w takiej sytuacji? Teoretycznie powinien zacząć budować koleje połączone z portem żeby móc dostarczyć węgiel do torów, ale zgodnie z instrukcją nie można budować połączeń ot tak, muszą "wychodzić" od naszych zakładów. Mając nawet kartę regionu nie bardzo może wybudować nic bo jeszcze nie ma połączeń na mapie żeby skorzystać z czyjejś trasy i zdobyć węgiel do tej budowy. Czy mieliście taką sytuację, podjejrzewam że coś przegapiłem. Proszę o wskazówki:) Czy może zasada pierwszego przedsiębiorstwa obowiązuje też w takiej sytuacji?
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
ODPOWIEDZ