X-Wing 1.0 - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

X-Wing 1.0 - pytania i wątpliwości

Post autor: lesar »

czy grając dwoma podstawowymi zestawami plus inne statki, karty uszkodzeń powinno się z dwóch zestawów połączyć czy grać tylko jedną talią?
Ostatnio zmieniony 06 kwie 2015, 10:38 przez lesar, łącznie zmieniany 1 raz.
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
beerbear87
Posty: 96
Rejestracja: 11 mar 2014, 17:34
Lokalizacja: Gliwice

Re: x-wing karty uszkodzeń

Post autor: beerbear87 »

Wg zasad turniejowych każdy gracz powinien mieć swoją osobną talie.
Casualowo mozna grać na jednej - nie polecałbym mieszać dwóch razem
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: x-wing karty uszkodzeń

Post autor: lesar »

Faktycznie nie brałem pod uwagi oddzielnych talii dla graczy.

Jeszcze jedno pytanie dotyczy akcji: decydując się na akcję namierzenia celu jak nie wykonam jej w danej rundzie to zostaje na następną rundę. Czy w następnej rundzie ta wcześniej przydzielona akacja wlicza się do limitu jednej akcji i dopiero jak ją wykonam lub anuluję poprzez atak na inny nienamierzany statek będę mógł dopiero w kolejnej rundzie wykonać inną czy jednak mając akcję namierzenia z poprzednich rund mogę wykonać dodatkowo inną akcję ?
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
beerbear87
Posty: 96
Rejestracja: 11 mar 2014, 17:34
Lokalizacja: Gliwice

Re: x-wing karty uszkodzeń

Post autor: beerbear87 »

Wykonując akcje namierzania uzyskujesz żeton namierzonego celu a przeciwnik otrzymuje żeton iż jest namierzany. Żeton (w przeciwieństwie do żetonu skupienia czy uniku) może przejść na następną turę jezeli go nie wykorzystasz w fazie walki. W następnej rundzie możesz wykonać dowolną akcje nie zważając na posiadany żeton. Tylko kolejna akcja namierzania anulowałaby tą z poprzedniej tury (straciłbyś żeton namierzania jednego statku na rzecz żetony namierzania drugiego)


Innymi słowy po wykonaniu akcji namierzania komputer zapisuje namierzony cel. W dalszej walce caly czas go pamięta a pilot moze robic pozostałe akcje. Chyba ze zmieni zapis w komputerze (zużyje żeton bądź namierzy inny statek).
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: x-wing karty uszkodzeń

Post autor: lesar »

Okej rozumiem mechanizm, ale syntezując: czyli w jednej rundzie mogę jednocześnie namierzyć cel i przydzielić żeton np. skupienia? Bo z tym mam wątpliwość a z instrukcji to nie wynika.
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
beerbear87
Posty: 96
Rejestracja: 11 mar 2014, 17:34
Lokalizacja: Gliwice

Re: x-wing karty uszkodzeń

Post autor: beerbear87 »

Namierzanie to akcja. Możesz wykonać jedna akcje na turę. W turze nr1 wykonujesz akcje namierzania ale nie strzelasz, w turze nr2 wykonujesz akcje skupienia. I posiadasz teraz dwa żetony tj żeton namierzania oraz zeton skupienia. Los sprawil ze masz opcje strzelać, tak wiec rzucasz kościami, kiepski wynik, same puste scianko - wiec przerzucasz dowolna ilosc kosci wydając żeton namierzonego celu (strzelałes do namierzanego statku), wypadly same oka, więc używasz skupienia by zmienić wszystkie na trafienia.





Namierzanie celu to akcja która daje ci żeton który nie spada po końcu tury tylko czeka aż go wykorzystasz.


Tak wiec nie możesz jednocześnie namierzyć i sie skupić (chyba że umożliwiają ci to określone karty ulepszeń bądź zdolności pilota). Ale samo uzyskanie żetony namierzania nie blokuje ci możliwości wykonania akcji w kolejnych turach
Awatar użytkownika
beerbear87
Posty: 96
Rejestracja: 11 mar 2014, 17:34
Lokalizacja: Gliwice

Re: x-wing karty uszkodzeń

Post autor: beerbear87 »

Instrukcja strona 6 "Faza aktywacji" pkt 6 w związku z strona 7 akapit "akcje" oraz strona 8 "Namierzanie celu" akapit nad czerwonym wyrazem "wyjątek" :)
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: x-wing karty uszkodzeń

Post autor: lesar »

Jak rozumieć działanie zakłócacza taktycznego? Czy przyblokowanie oznacza, że wrogi statek nie może atakować "przez" duży statek? Treść modyfikacji jest następująca: Twój statek może przyblokować wrogie ataki.
Przykład: linia ataku przebiega przez podstawkę dużego statku i chcemy zaatakować statek znajdujący się za dużym statkiem, a ta modyfikacja powoduje, że atak jest nie możliwy?. I teraz: czy z automatu musimy atakować duży statek, czy możemy inny?

Edit: już wszystko jasne, modyfikacja działa tak jak w przypadku ataku przez asteroidy, czyli PRZYBLOKOWANY atak powoduje, że zasłonięty statek ma dodatkową kości obrony.
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
FaLqUa
Posty: 87
Rejestracja: 04 sie 2005, 11:28
Lokalizacja: Trójmiasto
Kontakt:

Re: x-wing karty uszkodzeń i inne wątpliwości

Post autor: FaLqUa »

Mam pytanie odnośnie stresu.

W instrukcji napisali, że pilot pod wpływem stresu nie może wykonywać akcji po ruchu ani darmowych akcji. Czy zdolności na kartach rozwinięć np. R2-D2 gdzie po wykonaniu zielonego manewru odzyskuję jedną osłonę też są ograniczone? Czy może dotyczy to tylko kart z napisem akcja lub darmowa akcja?
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: x-wing karty uszkodzeń i inne wątpliwości

Post autor: adikom5777 »

Mając na pokładzie R2D2, po wykonaniu zielonego manewru, ściągasz żeton stresu i odzyskujesz osłonę. Mając stres, nie możesz wykonywać czerwonych manewrów, ani robić akcji z listwy akcji na karcie pilota.
Awatar użytkownika
FaLqUa
Posty: 87
Rejestracja: 04 sie 2005, 11:28
Lokalizacja: Trójmiasto
Kontakt:

Re: x-wing karty uszkodzeń i inne wątpliwości

Post autor: FaLqUa »

Ok czyli rozumiem, że zdolności kart rozwinięć oraz zdolności pilotów opisane na ich kartach mogę wykonywać normalnie. Natomiast podczas stresu nie mogę wykonywać tylko akcji na karcie pilota w ramce.
Awatar użytkownika
zawias
Posty: 228
Rejestracja: 08 gru 2013, 00:45
Has thanked: 4 times
Been thanked: 27 times
Kontakt:

Re: x-wing karty uszkodzeń i inne wątpliwości

Post autor: zawias »

Nowa podstawka "Przebudzenie mocy" posiada trochę zmienioną talię uszkodzeń plus ma całkiem inny wzór graficzny. Jak to się ma do łączenia starej podstawki z nową? Talie można wymieszać, czy raczej trzeba wybrać, którą talią grać ?
Awatar użytkownika
beerbear87
Posty: 96
Rejestracja: 11 mar 2014, 17:34
Lokalizacja: Gliwice

Re: x-wing karty uszkodzeń i inne wątpliwości

Post autor: beerbear87 »

zawias pisze:Nowa podstawka "Przebudzenie mocy" posiada trochę zmienioną talię uszkodzeń plus ma całkiem inny wzór graficzny. Jak to się ma do łączenia starej podstawki z nową? Talie można wymieszać, czy raczej trzeba wybrać, którą talią grać ?
Wedle najnowszego FAQ i zasad turniejowych FFG, każdy z graczy przed rozpoczęciem gry wybiera sobie której talii obrażeń używa. Czy nowej czy starej.
Awatar użytkownika
zawias
Posty: 228
Rejestracja: 08 gru 2013, 00:45
Has thanked: 4 times
Been thanked: 27 times
Kontakt:

Re: x-wing karty uszkodzeń i inne wątpliwości

Post autor: zawias »

Dzięki :)
Awatar użytkownika
SaszaPL
Posty: 361
Rejestracja: 06 maja 2014, 15:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: x-wing karty uszkodzeń i inne wątpliwości

Post autor: SaszaPL »

FaLqUa pisze:Ok czyli rozumiem, że zdolności kart rozwinięć oraz zdolności pilotów opisane na ich kartach mogę wykonywać normalnie. Natomiast podczas stresu nie mogę wykonywać tylko akcji na karcie pilota w ramce.
Możesz korzystać ze zdolności kart / pilotów. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy zdolność mówi abyś wykonał darmową akcję czegoś tam. Stres nie pozwala na przeprowadzenie darmowej akcji.
Instrukcja, strona 17 pisze:Jeśli na statku znajduje się co najmniej jeden żeton stresu, statek nie może wykonywać czerwonych manewrów ani wykonywać żadnych akcji (nawet darmowych)
Moje gry: Board Game Geek.
Poszukuję Kilku tytułów - sprawdź!
S/W:CampRoskilde i inne (chętniej wymienię)

If you don't know where you're going, any road will get you there.
kYre
Posty: 64
Rejestracja: 14 sty 2013, 21:51
Kontakt:

X-Wing, odrzucanie kart rozwinięć

Post autor: kYre »

Czołem!

Od niedawna zacząłem kolekcjonować i pogrywać w X-Winga, wraz z kilkoma grami narodziło się we mnie pytanie odnośnie odrzucania z gry małych kart rozwinięć.

Z jednej strony instrukcja wskazuje na to, iż na karcie jest zaznaczone, czy po jej wykorzystaniu należy ją odrzucić. Z drugiej jednak strony oglądając relacje z jakiegoś turnieju na YT zauważyłem, że po wykorzystaniu zakrywane są np. karty uzbrojenia dodatkowego. Czy mógłby ktoś wdrożony w temat udzielić mi informacji, które z kart odrzucamy po zagraniu?

Z góry dzięki za pomoc!
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: X-Wing, odrzucanie kart rozwinięć

Post autor: Indar »

Wszystko jest napisane na kartach - przykład "crack shot" : "you may discard this card to..." . Karty broni dodatkowych - torpedy, rakiety, bomby/ miny są jednorazowe, ale też i na nich jest zapis o odrzuceniu. Nie ma zapisu o odrzuceniu, jest na stałe.
kYre
Posty: 64
Rejestracja: 14 sty 2013, 21:51
Kontakt:

Re: X-Wing, odrzucanie kart rozwinięć

Post autor: kYre »

Dzięki za szybką odpowiedź :)

A co z kartą typu "Celność" - pozwala na zmianę 1 skupienia na krytyka, a reszty symboli na obrażenie. Czy nie jest ona zbyt mocna? Jako dla mnie - laika w temacie, pozwala praktycznie zrezygnować z akcji dodatkowej "skupienie", a jest stosunkowo niedroga.
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: X-Wing, odrzucanie kart rozwinięć

Post autor: Indar »

Karta jest stała, nie ma mowy o odrzuceniu - wykonujesz akcje z karty i masz bonusy.
Zdolność nie jest zła, ale 3pkt to bardzo dużo ;) szczególnie że zajmuje slot EPT, działa tylko na atak no i jest to akcja - której czasem potrzebujesz na coś innego. Widzę jej sens przy eksperymentalnym interfejsie. Ale to już koszt spory.
kYre
Posty: 64
Rejestracja: 14 sty 2013, 21:51
Kontakt:

Re: X-Wing, odrzucanie kart rozwinięć

Post autor: kYre »

I się wszystko wyjaśniło, dzięki za opinię i pozdrawiam :)
kaem87
Posty: 44
Rejestracja: 31 gru 2015, 10:15
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: x-wing karty uszkodzeń i inne wątpliwości

Post autor: kaem87 »

Witam, z racji trwającej wyprzedaży zainteresowałem się x - wingiem 1 ed. W związku z powyższym mam kilka pytań, pierwsze z nich dotyczy kart ulepszeń z nazwą "akcja". Czy tę akcję wykonujemy zamiast akcji wydrukowanych na kartach pilotów, czy po manewrze wykonujemy akcję z karty pilota, a potem akcję z karty ulepszeń?
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: x-wing karty uszkodzeń i inne wątpliwości

Post autor: Indar »

Zgodnie z zasadami masz jedną akcję - nie jest ważne skąd . Jeżeli zrobisz akcje z ulepszenia to już nie zrobisz żadnej innej ( chyba że masz np "Na granicy ryzyka").
kaem87
Posty: 44
Rejestracja: 31 gru 2015, 10:15
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: x-wing karty uszkodzeń i inne wątpliwości

Post autor: kaem87 »

Ok, a co z sytuacja kiedy na karcie ulepszenia jest napisane akcja i potem np "w czasie walki"... deklarujemy że nie wykonujemy akcji z karty pilota tylko później z karty ulepszenia ?
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: x-wing karty uszkodzeń i inne wątpliwości

Post autor: Indar »

Podaj przykład.
Ale - akcje wykonujesz po ruchu! Walka odbywa się w innej fazie, gdy akcje są już wykonane. Niektórzy piloci mają możliwość wykonania akcji w fazie walki, ale to musi wynikać z opisu umiejętności.
W fazie aktywacji możesz zrobić JEDNĄ AKCJĘ - dowolnie czy z karty pilota czy też z ulepszenia. Są wyjątki, jak np Na Granicy Ryzka (PTL), Zaawansowany Slam, Eksperymentalny Interfejs - ale to wyjątki od podstawowej zasady. Wyrzucisz bombę za akcję - więcej nie możesz zrobić akcji.
kaem87
Posty: 44
Rejestracja: 31 gru 2015, 10:15
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: x-wing karty uszkodzeń i inne wątpliwości

Post autor: kaem87 »

Czyli np. karta R7-T1 gdzie widnieje słowo akcja stosujemy zamiennie z akcjami na karcie pilota, a co np. z kartą celność gdzie również jest słowo akcja - tu również wybieramy czy akcja z karty pilota czy ulepszenia?
ODPOWIEDZ